Wsparciem mogą zostać objęte następujące typy projektów: tworzenie lub rozwój centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego, wsparcie kształcenia zawodowego w zakresie dostosowania do wymagań nowoczesnej cyfrowej i neutralnej dla klimatu gospodarki.
Nabór dotyczy typu projektu: wsparcie lokalnych inicjatyw na rzecz kształcenia osób dorosłych (na przykładzie LOWE) np. poprzez tworzenie lokalnych punktów wsparcia kształcenia osób dorosłych, w tym służących aktywizacji osób starszych, osób o niskich kwalifikacjach, osób z niepełnosprawnościami.
Typ projektu: działania mające na celu wzmocnienie równości szans kobiet i mężczyzn poprzez m.in. projekty z zakresu równouprawnienia na rynku pracy, zapewnienia większej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, przełamywania stereotypów związanych z płcią oraz zapobieganie dyskryminacji na rynku pracy.
Inwestycje dotyczące bezemisyjnego taboru publicznego transportu zbiorowego z niezbędną do jego obsługi infrastrukturą; inwestycje z zakresu infrastruktury publicznego transportu zbiorowego.
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektów pn.: „Budowa instalacji OZE wraz z magazynami energii”, „Zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych na terenie Miasta Brzeziny – Etap III” oraz „Odnawialne źródła energii w Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o.o.” w sposób niekonkurencyjny.
Przykładowe rodzaje przedsięwzięć, możliwe do realizacji w ramach projektów: usługi opiekuńcze tj. m.in. usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, dzienne formy usług opiekuńczych (kluby, środowiskowe domy pomocy, dzienne domy pomocy, dzienne domy pobytu); usługi krótkookresowego całodobowego i krótkookresowego dziennego pobytu, usługi asystenckie z wyłączeniem asystentury rodzinnej.
Podmiotem, który może ubiegać się o dofinansowanie projektu pt. „Integracja społeczna, zawodowa, edukacyjna obywateli krajów trzecich” zgodnie ze Strategią ZIT Łódzki Obszar Metropolitalny jest Miasto Łódź.
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektu pn. „Opracowanie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla jednostek samorządu terytorialnego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Sieradz – Zduńska Wola – Łask 2035” w sposób niekonkurencyjny.
W ramach naboru wspierane będą typy projektu: 1. inwestycje w zakresie przedsięwzięć termomodernizacyjnych budynków użyteczności publicznej; 2. inwestycje w zakresie przedsięwzięć termomodernizacyjnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych
Przedsięwzięcia związane z tworzeniem wspólnej oferty instytucji kultury i wypracowaniem mechanizmów współpracy sieciowej instytucji kultury, inwestycje związane z tworzeniem wspólnej oferty turystycznej, inwestycje w infrastrukturę turystyczną, wsparcie inicjatyw na rzecz rozwoju terytorialnego.
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektów pn.: „Edukacja środowiskowa mieszkańców Gminy Dłutów” oraz „Budowa Centrum Rozwoju Strykowa – zagospodarowanie terenu zielenią” w sposób niekonkurencyjny.
Zakup samochodów strażackich dla OSP z terenu Gminy Grabica, Zakup pojazdów ratowniczo-gaśniczych dla OSP z terenu Gminy Kleszczów, Zakup pojazdu ratowniczo gaśniczego na wyposażenie jednostki OSP z gminy Wola Krzysztoporska, Zwiększenie odporności na klęski żywiołowe na terenie MOF Radomsko – Piotrków Trybunalski – Bełchatów poprzez doposażenie służb ratowniczych – kolejne jednostki OSP” w sposób niekonkurencyjny.
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektów pn.: „Odbudowa rowów melioracyjnych odwadniających Miasto Zduńska Wola”, „Inwestycje w sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych lub usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii chemiczno – ekologicznych” oraz „Inwestycje dotyczące m.in. systemów obserwacji i łączności przeciwpożarowej (np. maszty, dostrzegalnie pożarowe, urządzenia telewizji przemysłowej do obserwacji), dróg pożarowych, zbiorników wodnych do celów ppoż” w sposób niekonkurencyjny.
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektów pn.: „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Radomsko”, „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie gminy Drużbice”, „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej w gminie Gorzkowice” oraz „Termomodernizacja budynków Gminy Wola Krzysztoporska” w sposób niekonkurencyjny
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektów pn. „Łódzkie Szkoły dla klimatu. Kompetencje przyszłości 2.0.” oraz „Odtwarzanie siedlisk i ekosystemów na terenie parków leśnych w Łodzi” w sposób niekonkurencyjny.
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektu pn. „Termomodernizacja budynku Wielofunkcyjnej Hali Sportowej przy ul. ks. Skorupki 21 w Łodzi” w sposób niekonkurencyjny.
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektów pn. „Budowa niskoemisyjnego systemu mobilności w Gminie Aleksandrów Łódzki – budowa dróg dla pieszych i rowerów II etap” oraz „Budowa ścieżek pieszo-rowerowych na terenie Gminy Pabianice” w sposób niekonkurencyjny.
Inwestycje z zakresu infrastruktury publicznego transportu zbiorowego, inwestycje dotyczące bezemisyjnego lub niskoemisyjnego taboru komunikacji miejskiej z niezbędną infrastrukturą, Inwestycje z zakresu cyfryzacji w transporcie miejskim.
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektu pn. „Budowa infrastruktury służącej do wytwarzania energii elektrycznej, pochodzącej ze źródeł odnawialnych wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE” w sposób niekonkurencyjny.
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektu pn. „Eliminacja zagrożenia środowiskowego w Brzezinach poprzez usunięcie odpadów znajdujących się na terenie instalacji kompostowni i sortowni wraz z rekultywacją terenu” w sposób niekonkurencyjny.
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektów pn. „Przebudowa sali widowiskowej przy Gminnym Ośrodku Kultury
w Wiśniowej Górze” oraz „Budowa Centrum Rozwoju Strykowa - budowa Domu Kultury” w sposób niekonkurencyjny.
Rozwój usług dla osób najbardziej zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym osób w kryzysie bezdomności; Podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej oraz zapewnienie dostępu do superwizji.
Wsparcie szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego (szkoły ogólne) ich uczniów i nauczycieli, w ramach kompleksowych programów, podnoszących jakość edukacji, obejmujących rozwój kompetencji kluczowych, w tym proinnowacyjnych, kreatywnych, przedsiębiorczy
Realizacja projektów typu upskilling pathways możliwa jest przy wykorzystaniu modelu wsparcia, którego celem jest zaoferowanie osobom dorosłym o niskich umiejętnościach podstawowych dostępu do ścieżek poprawy tychże umiejętności.
W ramach przedmiotowego typu możliwe jest wsparcie przedsiębiorstw w zakresie internacjonalizacji mające na celu zwiększenie skali potencjału eksportowego firm z sektora MŚP poprzez m.in.: usługi doradcze dla MŚP, analizę możliwości wejścia na rynki zagraniczne, wdrożenie strategii wejścia przedsiębiorstwa na rynek zagraniczny.
Finansowanie ogółem
Maksymalny poziom dofinansowania na cały projekt wynosi 85%.
Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów – 20 000 000 zł
Rozwój usług wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej; tworzenie ośrodków lub punktów interwencji kryzysowej oraz rozwój usług w zakresie przeciwdziałania przemocy, w tym przemocy w rodzinie; rozwój usług skierowanych do dzieci i młodzieży oraz młodych dorosłych; podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej oraz zapewnienie dostępu do superwizji.
Rozwój usług społecznych, rozwój zdeinstytucjonalizowanych usług zdrowotnych, podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej oraz zapewnienie dostępu do superwizji.
Rozwój usług skierowanych do dzieci i młodzieży oraz młodych dorosłych, podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej oraz zapewnienie dostępu do superwizji.
Inwestycje wspierające rozwój środowiskowego modelu ochrony zdrowia psychicznego; Inwestycje w zdeinstytucjonalizowane formy opieki medycznej; Inwestycje w regionalną infrastrukturę ochrony zdrowia.
Szkolenia i kursy zawodowe, doradztwo zawodowe połączone z przygotowaniem Indywidualnego Planu Działania - obowiązkowe elementy wsparcia, z wyłączeniem uczestników projektu otrzymujących wsparcie w zakresie podjęcia działalności gospodarczej, poradnictwo psychologiczne, pośrednictwo pracy, staże przygotowujące do podjęcia pracy w nowym zawodzie, subsydiowanie zatrudnienia uczestnika projektu u nowego pracodawcy, studia podyplomowe, bezzwrotne wsparcie dla osób zamierzających podjąć działalność gospodarczą.
Budowa, przebudowa, modernizacja, remont lub adaptacja budynków / obiektów na potrzeby prowadzenia kształcenia zawodowego lub ustawicznego w celu dostosowania ich do warunków zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej; budowa, przebudowa, modernizacja, remont lub adaptacja budynków na potrzeby szkoleniowe; przebudowa, modernizacja, remont lub adaptacja budynków w celu dostosowania ich do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi; zakup wyposażenia, sprzętu oraz pomocy dydaktycznych niezbędnych do prowadzenia zajęć.
Usługi dla przedsiębiorstw, świadczone przez Ośrodki Innowacji (OI) lub Instytucje Otoczenia Biznesu (IOB) w tym inkubatory przedsiębiorczości przy zachowaniu podejścia popytowego (np. w formie grantów).
Rozwój usług społecznych; podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej oraz zapewnienie dostępu do superwizji.
Przygotowanie infrastruktury pod kątem dostępności dla dzieci, uczniów, nauczycieli, rodziców z niepełnosprawnościami,Wyposażenie, doposażenie pomieszczeń niezbędne dla dzieci, uczniów i nauczycieli z niepełnosprawnością, Wsparcie dzieci, uczniów z niepełnosprawnościami w zakresie zaspokajania indywidualnych potrzeb w kontekście nauki, opieki i wychowania, Wsparcie usprawniające organizację pracy placówki w zakresie wsparcia osób z indywidualnymi potrzebami, Wsparcie kadry szkół i placówek systemu oświaty z zakresu zapobiegania przemocy motywowanej uprzedzeniami, w tym zapobieganie dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność oraz orientację seksualną i tożsamość płciową, poprzez podnoszenie kompetencji, wsparcie eksperckie, wymianę dobrych praktyk, wspieranie tworzenia systemowych rozwiązań wspierających zapobieganie przemocy.
Inwestycje związane z procesem wyprowadzania ze stanu kryzysowego zdegradowanych obszarów, oparte na gminnych programach rewitalizacji, w zakresie: wsparcia prac związanych z wielorodzinnymi budynkami mieszkalnymi; przedsięwzięć prowadzących do przywrócenia lub nadania obiektom nowych funkcji; zagospodarowania przestrzeni publicznej.
Inwestycje związane z procesem wyprowadzania ze stanu kryzysowego zdegradowanych obszarów, oparte na gminnych programach rewitalizacji, w zakresie: wsparcia prac związanych z wielorodzinnymi budynkami mieszkalnymi; przedsięwzięć prowadzących do przywrócenia lub nadania obiektom nowych funkcji; zagospodarowania przestrzeni publicznej.
Rozwój usług preadopcyjnych i postadopcyjnych; podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej oraz zapewnienie dostępu do superwizji.
W ramach przedmiotowego typu możliwe jest wdrożenie w przedsiębiorstwie specjalistycznych rozwiązań cyfrowych w kierunku przemysłu 4.0 i gospodarki opartej na danych, zwiększających zaawansowanie technologiczne i zdolność do wdrażania innowacji, w szczególności automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji.
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektu pn. „Przebudowa sieci tramwajowej w ul. Warszawskiej od ronda Powstańców 1863 r. do ul. Wycieczkowej” w sposób niekonkurencyjny.
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektu pn. „Budowa OZE – instalacji fotowoltaicznej na potrzeby MZP w Pabianicach” w sposób niekonkurencyjny.
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektu pn. „Twórcza przestrzeń – remont budynków pofabrycznych na potrzeby Fabryki Sztuki w Łodzi” w sposób niekonkurencyjny.
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektów pn. „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków komunalnych na terenie Gminy Miasto Zgierz” oraz „Termomodernizacja budynku Wielofunkcyjnej Hali Sportowej przy ul. ks. Skorupki 21 w Łodzi” w sposób niekonkurencyjny.
Działania mające na celu wzmocnienie równości szans kobiet i mężczyzn poprzez m.in. projekty z zakresu równouprawnienia na rynku pracy, zapewnienia większej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, przełamywania stereotypów związanych z płcią oraz zapobiegania dyskryminacji na rynku pracy.
Inwestycje w infrastrukturę do celów ujęcia, uzdatniania, zaopatrzenia, dostawy i magazynowania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi; Wspieranie wydajnego gospodarowania wodą.
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej - Curie w Zgierzu pn. „Wzmocnienie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz rozwój chirurgii jednego dnia poprzez rozbudowę przychodni specjalistycznej i zakup nowoczesnego wyposażenia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej - Curie w Zgierzu” w sposób niekonkurencyjny.
Rozwój usług dla osób najbardziej zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym osób w kryzysie bezdomności; Podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej oraz zapewnienie dostępu do superwizji.
Inwestycje służące rozwojowi środowiskowych form wsparcia; Inwestycje w infrastrukturę służącą pieczy zastępczej i wsparciu rodzin przeżywających trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych; Inwestycje w mieszkalnictwo; Inwestycje w infrastrukturę służącą integracji lub reintegracji społecznej lub zawodowej.
Inwestycje w zakresie selektywnego zbierania (w połączeniu z edukacją lokalnej społeczności objętej projektem w tym także promowanie ponownego użycia), instalacji do przetwarzania bioodpadów, instalacji do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów lub recyklingu odpadów; inwestycje mające na celu zapobieganie powstawaniu odpadów lub promujące ponowne użycie; wsparcie Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ) w przedsiębiorstwach; edukacja lub doradztwo w zakresie GOZ, przygotowanie dokumentów planistycznych dotyczących GOZ.
Inwestycje w zakresie przedsięwzięć termomodernizacyjnych budynków użyteczności publicznej; inwestycje w zakresie przedsięwzięć termomodernizacyjnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych.
Inwestycje w zakresie sieci ciepłowniczych lub chłodniczych wraz z magazynami ciepła lub chłodu oraz przyłączeniem do sieci ciepłowniczych lub chłodniczych.
Podnoszenie świadomości i wiedzy w zakresie poprawy efektywności energetycznej i wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii (OZE); inwestycje służące kontroli jakości powietrza.
Inwestycje w zakresie oczyszczalni ścieków komunalnych, w tym wsparcie dla gospodarki osadami ściekowymi; Inwestycje w zakresie kanalizacji sanitarnej.
Działania ukierunkowane na eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy, przekwalifikowanie pracowników pracujących w warunkach negatywnie wpływających na zdrowie.
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektu Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego pn. „„Ogrody Nauki” Centrum Rozwoju Nauk Ogrodniczych i Edukacji Ekologicznej (CRNOiEE) w Skierniewicach” (b. kształtowanie postaw proekologicznych i ochrona bioróżnorodności) w sposób niekonkurencyjny.
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektu Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego pn. „„Ogrody Nauki” Centrum Rozwoju Nauk Ogrodniczych i Edukacji Ekologicznej (CRNOiEE) w Skierniewicach” (a. rewitalizacja obiektów zabytkowych „Osady Pałacowej”) w sposób niekonkurencyjny.
Wsparcie rozwoju kompetencji pracowników publicznych służb zatrudnienia, w tym pracowników świadczących usługi w ramach sieci EURES, wynikających z potrzeb regionalnego lub lokalnego rynku pracy.
Dofinansowanie do
85%
Całkowita kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w naborze wynosi 1 600 000 PLN
W ramach naboru dofinansowanie może otrzymać projekt: „Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 704 na odcinku od km 18+398 do km 19+072 wraz z rozbiórką i budową obiektu inżynierskiego”, planowany do realizacji przez Województwo Łódzkie.
Wybór projektu do dofinansowania będzie prowadzony w sposób niekonkurencyjny.
W ramach naboru dofinansowanie może otrzymać projekt: „Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 715 na odcinku przejścia przez Budziszewice”, planowany do realizacji przez Województwo Łódzkie.
Instrumenty aktywizacji społecznej; Instrumenty aktywizacji zawodowej; Instrumenty aktywizacji edukacyjnej; Instrumenty aktywizacji zdrowotnej tj. działania o charakterze diagnostycznym lub profilaktycznym; Stworzenie nowych miejsc reintegracji poprzez m.in. rozszerzenie oferty wsparcia świadczonego przez podmioty reintegracji (m.in. centra integracji społecznej, kluby integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywizacji zawodowej, środowiskowe domy samopomocy).
Dofinansowanie do
95%
Całkowita kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w naborze: 31 392 247 PLN
Dofinansowanie otrzymać można na wdrożenie innowacji produktowej i procesowej. W ramach projektu możliwe będzie tworzenie nowych modeli biznesowych poprzez specjalistyczne usługi doradcze, np. badanie rynku, dofinansowanie produktu lub usługi do danego rynku, przygotowanie i rozwój strategii internacjonalizacji (wyłącznie jako element fakultatywny).
Internacjonalizacja MŚP – projekty mające na celu zwiększenie skali potencjału eksportowego firm z sektora MŚP poprzez m.in.: usługi doradcze dla MŚP, analizę możliwości wejścia na rynki zagraniczne, wdrożenie strategii wejścia przedsiębiorstwa na rynek zagraniczny.
Finansowanie ogółem
Maksymalny poziom dofinansowania na cały projekt wynosi 85%.
Usługi dla przedsiębiorstw, świadczone przez Ośrodki Innowacji (OI) lub Instytucje Otoczenia Biznesu (IOB) w tym inkubatory przedsiębiorczości przy zachowaniu podejścia popytowego (np. w formie grantów).
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektu partnerskiego pn. „„Ogrody Nauki” Centrum Rozwoju Nauk Ogrodniczych i Edukacji Ekologicznej (CRNOiEE) w Skierniewicach” (b. kształtowanie postaw proekologicznych i ochrona bioróżnorodności) w sposób niekonkurencyjny, w ramach którego Partnerem Wiodącym jest Województwo Łódzkie, a Partnerem - Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w sposób niekonkurencyjny.
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektu partnerskiego realizowanego przez Województwo Łódzkie (jako Partner Wiodący) oraz przez Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy (jako Partner) pn. „„Ogrody Nauki” Centrum Rozwoju Nauk Ogrodniczych i Edukacji Ekologicznej (CRNOiEE) w Skierniewicach” (a. rewitalizacja obiektów zabytkowych „Osady Pałacowej”) w sposób niekonkurencyjny.
W ramach naboru dofinansowanie może otrzymać projekt: „Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 486 na odcinku Ruda - Krzeczów”, planowany do realizacji przez Województwo Łódzkie.
Wybór projektu do dofinansowania będzie prowadzony w sposób niekonkurencyjny.
W ramach naboru dofinansowanie może otrzymać projekt: „Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 482 na odcinku przejścia przez Zduńską Wolę – II Etap”, planowany do realizacji przez Województwo Łódzkie.
Wybór projektu do dofinansowania będzie prowadzony w sposób niekonkurencyjny.
W ramach naboru dofinansowanie może otrzymać projekt: „Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 726 na odcinku od km 13+622 do km 14+562 wraz z rozbiórką i budową obiektu inżynierskiego w m. Sadykierz”, planowany do realizacji przez Województwo Łódzkie.
Wybór projektu do dofinansowania będzie prowadzony w sposób niekonkurencyjny.
Przedmiotem naboru jest wybór do dofinansowania projektu pn. „Przygotowanie dokumentacji przedprojektowej dla projektu Budowa linii łączącej Bełchatów z linią 131” w sposób niekonkurencyjny.
Wsparcie i propagowanie szkół zawodowych, wsparcie ukierunkowanych branżowo centrów kształcenia zawodowego (CKZ) i centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego (CKZiU) we współpracy z pracodawcami, wsparcie szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego (szkoły zawodowe) ich uczniów i nauczycieli, w ramach kompleksowych programów, podnoszących jakość edukacji, obejmujących rozwój kompetencji kluczowych, w tym proinnowacyjnych, kreatywnych, przedsiębiorczych, uniwersalnych, przekrojowych, kompetencji społecznych i społeczno-emocjonalnych, cyfrowych, realizację działań społeczno-wychowawczych wsparcie organów prowadzących szkoły i placówki systemu oświaty w celu zwiększenia jakości i efektywności pracy szkół lub placówek.
Rozwój usług społecznych; rozwój zdeinstytucjonalizowanych usług zdrowotnych; podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej oraz zapewnienie dostępu do superwizji.
Rozwój usług społecznych; podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej oraz zapewnienie dostępu do superwizji.
Podmiotem, który może ubiegać się o dofinansowanie projektu pn. "Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego (budowa budynku pasywnego)" w ramach Działania FELD.02.04 Budynki pasywne, zgodnie z Załącznikiem nr 10 do Kontraktu Programowego dla Województwa Łódzkiego na lata 2021-2027 jest Województwo Łódzkie.
Budowa, przebudowa, modernizacja, remont lub adaptacja budynków / obiektów na potrzeby prowadzenia kształcenia zawodowego lub ustawicznego w celu dostosowania ich do warunków zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej; budowa, przebudowa, modernizacja, remont lub adaptacja budynków na potrzeby szkoleniowe; przebudowa, modernizacja, remont lub adaptacja budynków w celu dostosowania ich do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi; zakup wyposażenia, sprzętu oraz pomocy dydaktycznych niezbędnych do prowadzenia zajęć.
Tworzenie lub rozwój centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego, Wsparcie kształcenia zawodowego w zakresie dostosowania do wymagań nowoczesnej cyfrowej i neutralnej dla klimatu gospodarki
Usługi rozwojowe w ramach podmiotowego systemu finansowania dla osób dorosłych, które chcą z własnej inicjatywy podnieść swoje umiejętności, kompetencje lub nabyć kwalifikacje (w tym włączone do Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji) - za pośrednictwem BUR.
Wsparcie rozwoju międzyinstytucjonalnej lub międzysektorowej współpracy w zakresie kultury i turystyki oraz tworzenia wspólnej oferty w tych obszarach, sprzyjających budowaniu rozpoznawalnej marki turystycznej województwa i sprzyjającej włączeniu społecznemu; wsparcie infrastruktury służącej lub mającej służyć prowadzeniu działalności kulturalnej lub turystycznej lub pełnieniu funkcji turystycznych, w tym inwestycje dotyczące turystycznych szlaków tematycznych.
W ramach projektów PUP współfinansowanych z EFS+ mogą być finansowane usługi i instrumenty rynku pracy określone w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, z wyłączeniem robót publicznych.
Działania podnoszące kompetencje zasobów ludzkich w tym kształtowanie postaw i umiejętności - bycia liderem; szkolenia, doradztwo w zakresie ekonomizacji działalności, budowania i efektywnego zarządzania, optymalizacji kosztów, itp.; wsparcie rozwoju wolontariatu (szkolenia, warsztaty, zatrudnienie, itp.); działania budujące relacje z administracją samorządową, organizacjami społecznymi, mediami, środowiskiem nauki itp.; działania integrujące środowisko obywatelskie; działania informacyjno-promocyjne.
Wsparcie szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego (szkoły ogólne) ich uczniów i nauczycieli, w ramach kompleksowych programów, podnoszących jakość edukacji, obejmujących rozwój kompetencji kluczowych, w tym proinnowacyjnych, kreatywnych, przedsiębiorczych, uniwersalnych, przekrojowych, kompetencji społecznych i społeczno-emocjonalnych, cyfrowych, realizację działań społeczno-wychowawczych.
Działania ukierunkowane na eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy, przekwalifikowanie pracowników pracujących w warunkach negatywnie wpływających na zdrowie.
Wdrożenie rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach, wdrożenie rozwiązań w zakresie Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwach, wsparcie inwestycji w MŚP zwiększających ich zdolności produkcyjne.
W ramach naboru dofinansowanie może otrzymać projekt: "Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 742 na odcinku przejścia przez Bąkową Górę", planowany do realizacji przez Województwo Łódzkie.
W ramach naboru dofinansowanie może otrzymać projekt: „Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 784 w m. Ciężkowice", planowany do realizacji przez Województwo Łódzkie.
Wybór projektu do dofinansowania będzie prowadzony w sposób niekonkurencyjny.
W ramach naboru dofinansowanie może otrzymać projekt: Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 583 i Nr 573 Bedlno-Żychlin-granica województwa-II etap, odcinek Żychlin-granica województwa, planowany do realizacji przez Województwo Łódzkie.
Integracja społeczna, zawodowa, edukacyjna; Budowa zdolności i potencjału instytucji i organizacji wspierających obywateli państw trzecich; Budowa potencjału JST w celu ułatwienia dostępu do usług dla obywateli państw trzecich; Przezwyciężanie segregacji, uprzedzeń i dyskryminacji obywateli państw trzecich, w szczególności na rynku pracy; Wsparcie społeczeństwa przyjmującego.
Rozwój usług wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej; tworzenie ośrodków lub punktów interwencji kryzysowej oraz rozwój usług w zakresie przeciwdziałania przemocy, w tym przemocy w rodzinie; rozwój usług skierowanych do dzieci i młodzieży oraz młodych dorosłych; podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej oraz zapewnienie dostępu do superwizji.
Rozwój usług skierowanych do dzieci i młodzieży oraz młodych dorosłych; podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej oraz zapewnienie dostępu do superwizji.
Wsparcie internacjonalizacji przedsiębiorstw - Promocja MŚP; Rozwój usług dla firm (w tym innowacyjnych) - usługi dla przedsiębiorstw świadczone przez JST.
Wspierane będą inwestycje w obszarach technologii Przemysłu 4.0 (rozumianego jako zmiany polegające przede wszystkim na automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji przedsiębiorstw, zwiększeniu wykorzystania systemów procesowych, przestawieniu firm na cyfrowy łańcuch dostaw).
Rozwój usług społecznych; podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej oraz zapewnienie dostępu do superwizji.
Wsparcie infrastruktury służącej do wytwarzania energii elektrycznej, pochodzącej ze źródeł odnawialnych, wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE; Wsparcie infrastruktury służącej do wytwarzania energii cieplnej lub chłodu, pochodzącej ze źródeł odnawialnych wraz z przyłączeniem do sieci; Wsparcie infrastruktury służącej do magazynowania ciepła lub chłodu ze źródeł odnawialnych działającej na potrzeby danego źródła OZE.
Wsparcie infrastruktury służącej do wytwarzania energii elektrycznej, pochodzącej ze źródeł odnawialnych, wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE; wsparcie infrastruktury służącej do wytwarzania energii cieplnej lub chłodu, pochodzącej ze źródeł odnawialnych wraz z przyłączeniem do sieci; wsparcie infrastruktury służącej do magazynowania ciepła lub chłodu ze
źródeł odnawialnych działającej na potrzeby danego źródła OZE.
Usługi rozwojowe w ramach PSF dla osób dorosłych, które chcą z własnej inicjatywy podnieść swoje kwalifikacje lub kompetencje lub przekwalifikować się, w tym wsparcie dla osób z najtrudniejszych grup docelowych - za pośrednictwem BUR
Świadczenie usług zmierzających do inicjowania tworzenia podmiotów ekonomii społecznej; świadczenie usług zmierzających do inicjowania tworzenia podmiotów ekonomii społecznej; Wsparcie działań reintegracyjnych podejmowanych przez przedsiębiorstwo społeczne; Świadczenie usług dla istniejących podmiotów ekonomii społecznej, służących wzmocnieniu ich potencjału.
Dla osiągnięcia celu dotyczącego wzrostu i konkurencyjności sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw realizowane będą działania w zakresie wsparcia inwestycji w MŚP, w szczególności zwiększających ich zaawansowanie technologiczne i zdolność do wdrażania innowacji oraz stymulowania popytu na innowacje ze strony MŚP i społeczeństwa.
Wspieranie energii odnawialnej służyć będą inwestycje w infrastrukturę służącą wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, m.in. energii wiatrowej, słonecznej, geotermalnej, aerotermalnej, z biogazu i biomasy (nie będą wspierane instalacje do współspalania biomasy z węglem), wodnej.
Wsparcie przeznaczone na inwestycje GOZ w przedsiębiorstwach. Wspierane będą działania zarówno przedinwestycyjne (np. prace koncepcyjne, wsparcie doradczo-szkoleniowe, audyty środowiskowe, analizy techniczne i ekonomiczne) jak i inwestycyjne (np. inwestycje w instalacje produkcyjne lub urządzenia przemysłowe). Działania te pozwolą na wsparcie przedsiębiorców w zakresie transformacji w kierunku GOZ i służyć będą zmniejszeniu zużycia surowców lub zmniejszeniu ilości wytwarzanych odpadów (również poprzez ekoprojektowanie produktów i opakowań, zastępowanie surowców pierwotnych surowcami wtórnymi lub materiałami biodegradowalnymi). Wsparcie w formie IF (lub IF z dotacjami) udzielane będzie na inwestycje mające silny potencjał rynkowy, wysoką efektywność kosztową i stosunkowo szybki okres zwrotu z inwestycji.
Wzmocnienie roli kultury i turystki służyć będą działania zwiększające dostęp do usług w tych obszarach oraz wykorzystujące regionalne potencjały i uwzględniające wymiar społeczny i gospodarczy. Planowane jest wsparcie inwestycji w zakresie rozwoju infrastruktury służącej prowadzeniu działalności kulturalnej, w tym aktywizowaniu i integrowaniu lokalnych społeczności poprzez ich udział w kulturze. Wspierane będą również działania instytucji kultury, umożliwiające przywracanie lub nadawanie budynkom funkcji kulturalnych, ważnych dla edukacji i aktywności kulturalnej. Wsparcie w formie IF będzie udzielane w celu finansowania rozwoju infrastruktury w zakresie kultury i turystyki, w tym szlaków turystycznych.
Inwestycje w zakresie przedsięwzięć termomodernizacyjnych budynków użyteczności publicznej; Inwestycje w zakresie przedsięwzięć termomodernizacyjnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych; Inwestycje w zakresie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w MŚP; Inwestycje w zakresie sieci ciepłowniczych lub chłodniczych wraz z magazynami ciepła lub chłodu oraz przyłączeniem do sieci ciepłowniczych lub chłodniczych; Inwestycje w zakresie oświetlenia publicznego z wykorzystaniem urządzeń energooszczędnych i ekologicznych.
Inwestycje w zakresie ochrony przed pożarami lasów oraz obszarów cennych przyrodniczo; zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych lub usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii chemiczno-ekologicznych.
Inwestycje w zakresie selektywnego zbierania (w połączeniu z edukacją lokalnej społeczności objętej projektem w tym także promowanie ponownego użycia), instalacji do przetwarzania bioodpadów, instalacji do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów lub recyklingu odpadów; inwestycje mające na celu zapobieganie powstawaniu odpadów lub promujące ponowne użycie; wsparcie GOZ w przedsiębiorstwach; edukacja lub doradztwo w zakresie GOZ, przygotowanie dokumentów planistycznych dotyczących GOZ.
Wsparcie i propagowanie szkół zawodowych, wsparcie szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego (szkoły zawodowe) ich uczniów i nauczycieli, w ramach kompleksowych programów, podnoszących jakość edukacji, obejmujących rozwój kompetencji kluczowych, w tym proinnowacyjnych, kreatywnych, przedsiębiorczych, uniwersalnych, przekrojowych, kompetencji społecznych i społeczno-emocjonalnych, cyfrowych, realizację działań społeczno-wychowawczych.
Tworzenie lub rozwój centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego; Wsparcie kształcenia zawodowego w zakresie dostosowania do wymagań nowoczesnej cyfrowej i neutralnej dla klimatu gospodarki.