Najczęściej zadawane pytania
Dział, w którym się znajdujesz, może Tobie pomóc w uzyskaniu szybkiej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W przypadku, gdy nie znajdziesz tu odpowiedzi na interesujący Cię temat prosimy o kontakt z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich.
Nabory
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.08.07-IZ.00-001/24, Działanie FELD.08.07 Kształcenie ogólne
Odpowiedź 1:
Organ prowadzący może złożyć wniosek dla zespołu szkół lub dla każdej ze szkół wchodzących w skład zespołu oddzielnie.
Odpowiedź 2:
Instytucja Zarządzająca rekomenduje, aby samoocena wykonana przy wykorzystaniu narzędzia SELFIE była jak najbardziej aktualna. Nie jest wykluczone wykorzystanie sporządzonej wcześniej analizy SELFIE o ile jej wyniki korespondują z działaniami planowanymi w ramach projektu.
Odpowiedź 3:
Tak. Taka placówka może się ubiegać o wsparcie.
Odpowiedź 4:
W ramach naboru dla działania FELD.08.07 Kształcenie ogólne nie można zaplanować zajęć z gimnastyki korekcyjnej w szkole podstawowej.
Odpowiedź 5:
Wkład własny w formie użyczenia sal lekcyjnych na potrzeby realizacji zajęć należy przypisać do kategorii kosztu: Nieruchomości.
Odpowiedź 6:
Należy pamiętać, że wszystkie wydatki powinny odnosić się do osiągnięcia celu określonego dla ww. Działania, a także być niezbędne do realizacji celów projektu, racjonalne i efektywne, Zgodnie z obowiązującym w ramach postępowania specyficznym kryterium merytorycznym nr 7 „Zgodność z diagnozą” w treści wniosku należy potwierdzić, że realizacja projektu została poprzedzona diagnozą sporządzoną na podstawie indywidualnego zapotrzebowania szkół lub placówek systemu oświaty i osób obejmowanych wsparciem oraz czy dobór grupy docelowej i przewidywanych form wsparcia został określony na podstawie tej diagnozy.
W ramach naboru nr FELD.08.07-IZ.00-001/24 Kształcenie ogólne jest możliwość utworzenia pracowni informatycznej/językowej. Jeśli grupy są 8 – osobowe to zasadnym jest zakup takiej samej liczby sztuk sprzętu i wyposażanie stanowisk pod daną liczbę osób. Zakup mebli jest możliwy o ile tworzone są nowe pracownie.
Odpowiedź 7:
Uzyskanie premii jest uzależnione od tego czy w projekcie zaplanowano wykorzystanie rozwiązań w zakresie doradztwa zawodowego (https://doradztwo.ore.edu.pl/programy-i-wsdz/) wypracowanych w ramach PO WER .Na wnioskodawcy spoczywa odpowiedzialność w jaki sposób zaplanuje wykorzystanie w/w rozwiązań.
Odpowiedź 8:
Dokumenty księgowe należy wykazać w źródłach pomiaru odpowiednich wskaźników. Nie należy wykazywać wskaźników w budżecie.
Odpowiedź 9:
Jako element projektu możliwe są wyjazdy edukacyjne. Nie powinny stanowić jednak jedynej formy wsparcia, przewidzianej w projekcie dla uczniów. Mogą stanowić jedynie element projektu.
Odpowiedź 10:
Jako element projektu możliwe są wyjazdy edukacyjne. Nie powinny stanowić jednak jedynej formy wsparcia, przewidzianej w projekcie dla uczniów. Mogą stanowić jedynie element projektu.
Odpowiedź 11:
Nie ma takiego obowiązku.
Odpowiedź 12:
Wskazane osoby mogą zostać ujęte w grupie docelowej i uczęszczać na zajęcia z innymi uczniami.
Odpowiedź 13:
IZ FEŁ2027 nie rekomenduje finansowania podstawowego wyposażenia placówki takiego jak stoliki, krzesła, czy szafy, gdyż za odpowiednie wyposażenie w podstawowe meble odpowiedzialny jest organ prowadzący szkołę. Dotyczy to również wymiany starych mebli na nowe. Zakup mebli jest możliwy o ile tworzone są nowe pracownie.
Odpowiedź 14:
Jeżeli stowarzyszenie jako Wnioskodawca jest organem prowadzącym szkołę lub placówkę systemu oświaty realizującą kształcenie ogólne (z wyłączeniem szkoły dla dorosłych), do której kierowane jest wsparcie w ramach projektu, to może złożyć taki wniosek w ramach ogłoszonego naboru.
Odpowiedź 15:
Nauczycielom wymienionym w art. 1 ust. 1 Karty Nauczyciela, którzy w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej prowadzą zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, za każdą godzinę prowadzenia tych zajęć przysługuje wynagrodzenie w wysokości ustalonej w sposób określony w art. 35 ust. 3 Karty Nauczyciela. Tym samym wynagrodzenia te należy kwalifikować jako wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.
Odpowiedź 16:
Co do zasady istnieje możliwość sfinansowania kosztów dowozu uczniów do domu po zajęciach. W takim przypadku niezbędne jest uzasadnienie takiego wydatku pod kątem jego niezbędności i racjonalności.
Odpowiedź 17:
IZ FEŁ2027 zaleca umieszczanie linków w uzasadnieniu kosztów, a wydatki powinny być dokładnie opisane.
Odpowiedź 18:
W regulaminie wskazano, że rekomendowany termin rozpoczęcia projektu edukacyjnego to wrzesień 2025 r. Zaleca się, aby rozpocząć projekt w tym okresie, ponieważ może to ułatwić ponoszenie wydatków, realizację zadań, osiągnięcie wskaźników.
Odpowiedź 19:
Wyłącznie jako element projektu możliwe jest wspieranie zdrowego stylu życia uczniów opartego na aktywności fizycznej (z wyłączeniem infrastruktury sportowej). Nie ma możliwości sfinansowania zakupu infrastruktury sportowej np.: remontu i wyposażenia sali gimnastycznej (w min. bramek, koszy do koszykówki), remontu nawierzchni, budowy i wyposażenia boisk. Dopuszczalny jest zakup pomocy dydaktycznych do zajęć np.: piłek, rakietek do ping-ponga.
Odpowiedź 20:
Tak. Całkowita wartość projektu nie może przekraczać równowartości 800 000,00 PLN?
Odpowiedź 21:
Tak.
Odpowiedź 22:
Tak. W/w działanie jest dopuszczalne. Należy jednak pamiętać, że wyłącznie jako element projektu możliwe jest wyposażenie szkół w sprzęt i pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji wysokiej jakości kształcenia oraz dostosowane do wieku i poziomu kształcenia uczniów, a wszelkie zakupy sprzętu lub działania dotyczące infrastruktury będą możliwe tylko jeżeli są niezbędne do realizacji celu projektu.
Ponadto należy pamiętać, że zgodnie ze specyficznym kryterium merytorycznym nr 9 „Maksymalna wartość wydatków” wydatki w projekcie w ramach cross-financingu nie mogą przekraczać 10% finansowania UE oraz łączna wartość wydatków w ramach cross-financingu i wydatków na zakup środków trwałych, mebli, wyposażenia i pomocy dydaktycznych nie stanowiących cross-financingu nie przekracza 50% wartości projektu.Jednocześnie w ramach projektu powinno się uwzględnić zadania związane z wykorzystaniem tej pracowni tj. zajęcia dla uczniów.
Odpowiedź 23:
Tak. W/w działanie jest dopuszczalne. Należy jednak pamiętać, że wyłącznie jako element projektu możliwe jest wyposażenie szkół w sprzęt i pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji wysokiej jakości kształcenia oraz dostosowane do wieku i poziomu kształcenia uczniów, a wszelkie zakupy sprzętu lub działania dotyczące infrastruktury będą możliwe tylko jeżeli są niezbędne do realizacji celu projektu.
Nie wskazano maksymalnej kwoty do wysokości której można kupić laptopy i pomoce dydaktyczne. Zakup wszelkiego sprzętu i pomocy dydaktycznych musi wynikać z faktycznych potrzeb placówki i nie może stanowić jedynego lub głównego celu projektu, musi wynikać bezpośrednio ze zdiagnozowanych potrzeb i jest niezbędny do osiągnięcia celu projektu np. planując zakup mikroskopu powinny być wykazane zajęcia z jego wykorzystaniem. Ponadto należy pamiętać, że zgodnie ze specyficznym kryterium merytorycznym nr 9 „Maksymalna wartość wydatków” wydatki w projekcie w ramach cross-financingu nie mogą przekraczać 10% finansowania UE oraz łączna wartość wydatków w ramach cross-financingu i wydatków na zakup środków trwałych, mebli, wyposażenia i pomocy dydaktycznych nie stanowiących cross-financingu nie przekracza 50% wartości projektu.Odpowiedź 24:
Zgodnie ze specyficznym kryterium merytorycznym nr 1 „Profil wnioskodawcy” wnioskodawcą w ramach naboru może być organ prowadzący szkołę lub placówkę systemu oświaty realizującą kształcenie ogólne (…). W opisywanym wyżej przypadku aby spełnić kryterium „Profil wnioskodawcy” spółka gminna musiałaby być organem prowadzącym szkołę do której adresowane jest wsparcie.
Odpowiedź 25:
Realizacja projektu musi zostać poprzedzona diagnozą sporządzoną na podstawie indywidualnego zapotrzebowania szkoły lub placówki systemu oświaty i osób obejmowanych wsparciem a dobór grupy docelowej i przewidywanych form wsparcia musi zostać określony na podstawie tej diagnozy. Działania w projekcie muszą stanowić odpowiedź na zdiagnozowane potrzeby konkretnej szkoły lub placówki oraz osób obejmowanych wsparciem. W związku z powyższym planowane wsparcie zarówno w postaci zajęć dla uczniów oraz zakupów wyposażenia czy adaptacji musi wynikać z faktycznych potrzeb grupy docelowej i zostać wyczerpująco uzasadnione. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że zakup sprzętu nie może stanowić jedynego lub głównego celu projektu, musi wynikać bezpośrednio ze zdiagnozowanych potrzeb i jest niezbędny do osiągnięcia celu projektu np. planując zakup mikroskopu powinny być wykazane zajęcia z jego wykorzystaniem.
Odpowiedź 26:
Realizacja projektu musi zostać poprzedzona diagnozą sporządzoną na podstawie indywidualnego zapotrzebowania szkoły lub placówki systemu oświaty i osób obejmowanych wsparciem a dobór grupy docelowej i przewidywanych form wsparcia musi zostać określony na podstawie tej diagnozy. Działania w projekcie muszą stanowić odpowiedź na zdiagnozowane potrzeby konkretnej szkoły lub placówki oraz osób obejmowanych wsparciem. W związku z powyższym co do zasady nie ma obowiązku wsparcia zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Wszystkie działania projektowe muszą wynikać z faktycznych potrzeb grupy docelowej. Niemniej biorąc pod uwagę realizowany w ramach działania typ projektu, czyli „wsparcie szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego (szkoły ogólne) ich uczniów i nauczycieli, w ramach kompleksowych programów, podnoszących jakość edukacji, obejmujących rozwój kompetencji kluczowych (…)” i aby zapewnić wysoką jakość projektu, a wsparcie było jak najszersze, w pełni zasadnym jest objęcie projektem uczniów, nauczycieli jak i samej placówki.
Odpowiedź 27:
Nie ma obowiązku podania informacji w której uczelni wyższej nauczyciel będzie odbywał studia podyplomowe natomiast zasadnym jest podanie kierunku lub co najmniej dziedziny w ramach której będzie on podejmował naukę. W opisie można podać przykładowe placówki w których danego rodzaju studia są realizowane. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że potrzeba dokształcania w formie studiów podyplomowych lub szkoleń dla nauczycieli musi wynikać z przeprowadzonej diagnozy potrzeb.
Odpowiedź 28:
Zgodnie z zapisami regulaminu wyboru Wnioskodawca ma obowiązek udzielać zamówień w projekcie oraz realizować te zamówienia zgodnie z przepisami prawa powszechnie obowiązującego oraz zgodnie z zasadami określonymi w Wytycznych kwalifikowalności.
Odpowiedź 29:
Wydatkowanie środków, do chwili zatwierdzenia wniosku i podpisania umowy o dofinansowanie projektu, odbywa się na wyłączną odpowiedzialność danego wnioskodawcy. W przypadku gdy projekt nie otrzyma dofinansowania, uprzednio poniesione wydatki nie będą mogły zostać zrefundowane.
Odpowiedź 30:
W ramach naboru możliwa jest realizacja następujących typów projektów:
- wsparcie szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego (szkoły ogólne) ich uczniów i nauczycieli, w ramach kompleksowych programów, podnoszących jakość edukacji, obejmujących rozwój kompetencji kluczowych, w tym proinnowacyjnych, kreatywnych, przedsiębiorczych, uniwersalnych, przekrojowych, kompetencji społecznych i społeczno-emocjonalnych, cyfrowych, realizację działań społeczno-wychowawczych.
Przykładowe rodzaje przedsięwzięć, możliwych do realizacji w ramach powyższego typu projektu.
- Rozwój kompetencji kluczowych społecznych i uniwersalnych.
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna.
- Doskonalenie zawodowe nauczycieli w zakresie umiejętności i kompetencji niezbędnych do pracy z uczniami, w tym z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, doświadczeniem migracji.
- Poradnictwo edukacyjne i doradztwo zawodowe, preorientacja zawodowa i funkcjonowanie na rynku pracy. Doradztwo będzie przeciwdziałać stereotypom związanym z płcią i będzie wspierać promowanie nauk ścisłych (STEM). Elementem doradztwa będzie popularyzacja i propagowanie kształcenia zawodowego w klasach VII i VIII SP, działania świadomościowe dla uczniów i ich rodziców lub opiekunów w celu podniesienia prestiżu oraz znaczenia kształcenia zawodowego.
- Wsparcie kompetencji cyfrowych, w tym cyfryzacji danej placówki.
- Wsparcie rozwijania kompetencji, umiejętności, uzdolnień, zainteresowań uczniów poza edukacją formalną.
- Działania w zakresie edukacji włączającej.
Wyłącznie jako element projektu możliwe jest:
- wsparcie w postaci działań integracyjnych w szkołach, w których są uczniowie z doświadczeniem migracji, skierowane dla wszystkich uczniów w tym m.in. zajęcia sportowe, poznawanie kultur, integracyjne wyjazdy edukacyjne,
- wsparcie świetlic szkolnych,
- wyposażenie szkół w sprzęt i pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji wysokiej jakości kształcenia oraz dostosowane do wieku i poziomu kształcenia uczniów,
- działania rozwijające świadomość i zachowania proekologiczne,
- wspieranie zdrowego stylu życia uczniów opartego na aktywności fizycznej (z wyłączeniem infrastruktury sportowej).
Zatem wyposażenie szkół w sprzęt i pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji wysokiej jakości kształcenia oraz dostosowane do wieku i poziomu kształcenia uczniów mogą stanowić jedynie element projektu.
Dodatkowo planowane zakupy muszą wynikać z diagnozy, której elementem jest spis inwentarza oraz ocena stanu technicznego posiadanego wyposażenia oraz wnioski z samooceny wykonanej przez szkołę lub placówkę systemu oświaty i jej kadrę przy wykorzystaniu narzędzia SELFIE.
Odpowiedź 31:
Tak. Należy jednak zwrócić uwagą, że schodołaz nie gwarantuje dostępności dla osób z niepełnosprawnością bowiem osoba taka nie może samodzielnie obsługiwać tego urządzenia. Do jego użycia potrzebna jest przeszkolona osoba.
Odpowiedź 32:
Co do zasady działania takie są możliwe do realizacji. Należy pamiętać, że wydatki w ramach cross-financingu stanowią łącznie nie więcej niż 10% finansowania unijnego w ramach projektu. Ponadto wszystkie działania projektowe musza wynikać z diagnozy i zostać szczegółowo uzasadnione.
Odpowiedź 33:
Realizacja projektu w partnerstwie jest możliwa. W zakresie wymagań dotyczących partnerstwa wnioskodawca zobowiązany jest stosować przepisy art. 39 ustawy wdrożeniowej.
W ramach naboru możliwa jest realizacja następujących typów projektów:
- wsparcie szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego (szkoły ogólne) ich uczniów i nauczycieli, w ramach kompleksowych programów, podnoszących jakość edukacji, obejmujących rozwój kompetencji kluczowych, w tym proinnowacyjnych, kreatywnych, przedsiębiorczych, uniwersalnych, przekrojowych, kompetencji społecznych i społeczno-emocjonalnych, cyfrowych, realizację działań społeczno-wychowawczych.
Odpowiedź 34:
Wniosek o dofinansowanie projektu należy przygotować zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu, która stanowi Załącznik nr 2 do Regulaminu.
Celem naboru jest wybór do dofinansowania projektów spełniających kryteria wyboru projektów zatwierdzone przez KM FEŁ2027, stanowiących Załącznik nr 3 do Regulaminu.
Odpowiedź 35:
Zgodnie z regulaminem wyboru projektów w celu zapewnienia pełnej i rzetelnej informacji na temat efektów wsparcia wnioskodawca ma obowiązek zastosowania w projekcie wszystkich wskaźników rezultatu bezpośredniego i produktu adekwatnych do zakresu i celu realizowanego projektu oraz monitorowania ich w trakcie realizacji projektu. Zatem jeśli w projekcie nie są realizowane działania będące przedmiotem wskaźnika (np. wsparcie w zakresie edukacji włączającej czy wsparcie świadczone przez szkoły ćwiczeń) nie ma konieczności ujmowania takiego wskaźnika. Należy pamiętać, że obligatoryjnie wnioskodawca powinien wskazać wszystkie wspólne wskaźniki produktu mierzone we wszystkich celach szczegółowych.
Odpowiedź 36:
Wkład własny stanowi wkład beneficjenta do projektu (pieniężny lub niepieniężny), który nie zostanie beneficjentowi przekazany w formie dofinansowania (różnica między kwotą wydatków kwalifikowalnych a kwotą dofinansowania przekazaną beneficjentowi, zgodnie z % dofinansowania wydatków kwalifikowalnych).
Wkład własny może zostać wniesiony w formie pieniężnej lub niepieniężnej.
Wkład własny jest wykazywany we wniosku o dofinansowanie. To wnioskodawca określa formę wniesienia wkładu własnego. Istnieje możliwość łączenia różnych form wkładu własnego. W przypadku niewniesienia przez wnioskodawcę i partnerów (jeśli dotyczy) wkładu własnego w kwocie określonej
w umowie o dofinansowanie projektu, IZ FEŁ2027 może obniżyć kwotę przyznanego dofinansowania proporcjonalnie do jej udziału w całkowitej wartości projektu. Wkład własny, który zostanie rozliczony ponad wysokość wskazaną w umowie o dofinansowanie może zostać uznany za niekwalifikowalny.Odpowiedź 37:
Zgodnie z regulaminem wyboru projektów:
„W naborze nie ma możliwości rozliczenia wydatków stawkami jednostkowymi, kwotami ryczałtowymi. Niezależnie od wartości projektu koszty bezpośrednie muszą być rozliczane na podstawie wydatków rzeczywiście poniesionych. Wymóg z art. 53 ust. 2 rozporządzenia ogólnego (zgodnie z którym projekt współfinansowany ze środków EFS+, którego koszt wyrażony w PLN nie przekracza równowartości 200 tys. EUR w dniu zawarcia umowy o dofinansowanie projektu lub podjęcia decyzji o dofinansowanie projektu, rozliczany jest obligatoryjnie za pomocą uproszczonych metod rozliczania wydatków) zostanie spełniony poprzez zastosowanie stawki ryczałtowej przy rozliczeniu kosztów pośrednich w projekcie.
Projekt zakładający rozliczenie kosztów bezpośrednich na podstawie kwot ryczałtowych nie spełni merytorycznego kryterium dostępu nr 9 – „Właściwa metoda rozliczania kosztów”.
Odpowiedź 38:
Wnioskodawca powinien określić stawkę godzinową nauczycieli zgodnie z ich stopniem awansu zawodowego. Szczegółowe informacje dotyczące zatrudnienia nauczycieli znajdują się w Załączniku nr 9 – Wyjaśnienia na temat zatrudniania nauczycieli i nauczycielek w projektach edukacyjnych finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Wskaźnik Liczba uczniów objętych wsparciem z podziałem na płeć należy obliczyć według wzoru: Wartość docelowa – kobiety + Wartość docelowa – mężczyźni = Wartość docelowa - ogółem
Odpowiedź 39:
Co do zasady istnieje możliwość sfinansowania kosztów dowozu dzieci do domu po zajęciach. W takim przypadku niezbędne jest uzasadnienie wydatku pod kątem jego niezbędności i racjonalności kosztowej.
Odpowiedź 40:
Szczegółowe Wyjaśnienia na temat zatrudniania nauczycieli i nauczycielek w projektach edukacyjnych finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus znajdują się w załączniku nr 9 do regulaminu konkursu. Wnioskodawca jest zobowiązany do realizacji projektu zgodnie z prawodawstwem krajowym i wspólnotowym. Informacja nt. wkładu własnego została wskazana w odpowiedzi na pytanie 36.
Odpowiedź 41:
Zgodnie ze specyficznym kryterium merytorycznym „Zgodność z diagnozą”. Działania w projekcie muszą stanowić odpowiedź na zdiagnozowane potrzeby konkretnej szkoły lub placówki oraz osób obejmowanych wsparciem. W treści wniosku należy przedstawić kluczowe elementy dotyczące diagnozy określone w Regulaminie - str. 24 Regulaminu (tak, aby oceniający mieli pewność, że diagnoza została przygotowana pod potrzeby danej placówki). Jeżeli z diagnozy wynika, że dwie szkoły podlegające pod organ prowadzący mają podobne potrzeby w zakresie realizacji zajęć Wnioskodawca może zaplanować takie wsparcie w obydwu szkołach. Ważne, aby zakres wsparcia wynikał z faktycznych potrzeb placówki objętej wsparciem.
Jednocześnie nie należy bazować na jednakowych schematach zapisów, czy podobnych treściach - zatem skoro w obydwu szkołach wystąpiły analogiczne potrzeby nie można ich opisywać tak samo - każda z placówek zrobiła bowiem odrębną diagnozę, odrębne badanie potrzeb wśród swojej grupy uczniów, a zatem opis ten nie może być jednakowy. Ponadto każda z placówek ma prawo do zaplanowania wsparcia (np. jego formy, tematykę, częstotliwość) odrębnie dla danej placówki z uwzględnieniem indywidulanych potrzeb. Nie oznacza to konieczności składania odrębnych wniosków o dofinansowanie dla każdej z placówek.
Odpowiedź 42:
W projektach rozliczanych na podstawie wydatków rzeczywiście poniesionych nie ma możliwości dodania wskaźników w sekcji budżet projektu.
W przedmiotowym naborze koszty bezpośrednie muszą być rozliczane na podstawie wydatków rzeczywiście poniesionych, a wszystkie wskaźniki wykazywane są w sekcji „Wskaźniki projektu”.
Odpowiedź 43:
Zgodnie ze specyficznym kryterium merytorycznym nr 1 „Profil wnioskodawcy” wnioskodawcą w konkursie jest organ prowadzący szkołę lub placówkę systemu oświaty realizującą kształcenie ogólne, z wyłączeniem szkoły dla dorosłych, do której kierowane jest wsparcie w ramach projektu.
Odpowiedź 44:
Wsparcie świetlic szkolnych jest jednym z elementów projektu. Wsparcie to musi wynikać z indywidulanej diagnozy placówki.
Odpowiedź 45:
Tak.
Odpowiedź 46:
Wszystkie wydatki na zakup sprzętu lub wyposażenia powinny wynikać z faktycznych potrzeb placówki oraz korespondować z zapisami przedstawionej diagnozy. Ponadto ponoszone wydatki muszą być uzasadnione pod kątem ich niezbędności i racjonalności kosztowej. Zasadnym jest w przypadku nabywania sprzętu o wysokiej wartości (np.: sprzętu TIK) podanie przykładowych linków do stron lub podanie parametrów technicznych tak, aby mogły zostać zweryfikowane pod kątem ich racjonalności przez Komisję Oceny Projektów. Zatem ocenie będzie podlegała zarówno cena, jak i parametry techniczne.
Odpowiedź 47:
W celu zapewnienia pełnej i rzetelnej informacji na temat efektów wsparcia wnioskodawca ma obowiązek zastosowania w projekcie wszystkich wskaźników rezultatu bezpośredniego i produktu adekwatnych do zakresu i celu realizowanego projektu oraz monitorowania ich w trakcie realizacji projektu. Definicje wskaźników obowiązujących w konkursie znajdują się w Załączniku nr 4 – Lista definicji wskaźników dla Priorytetu 8 Fundusze europejskie dla edukacji i kadr w Łódzkiem, Działanie FELD.08.07 Kształcenie ogólne.
Na poziomie projektu, obok obowiązkowych wskaźników z Listy Wskaźników Kluczowych 2021-2027 – EFS+, ze względu na specyfikę projektu, wnioskodawca może określić wskaźniki własne produktu. IZ FEŁ2027 zaleca stosowanie takich wskaźników w przypadku, gdy w projekcie powstają istotne produkty działań merytorycznych i związanych z nimi znaczących wydatków w budżecie. Produkty to również usługi świadczone na rzecz uczestników podczas realizacji projektu.
W przypadku gdy projekt spełnia kryteria/um premiujące, mogą zostać określone wskaźniki własne produktu dotyczące spełnionego kryterium, o ile kryterium pozwala na określenie mierzalnego wskaźnika. Zgodnie z definicją kryteriów weryfikowane będą one przede wszystkim na podstawie treści wniosku o dofinansowanie.
Szczegółowe zasady monitorowania wskaźników opisano w Wytycznych dotyczących monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów na lata 2021-2027.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.05.03-IZ.00-001/24, Działanie FELD.05.03 Rewitalizacja obszarów wiejskich
Odpowiedź 1:
W ramach tego działania, wsparcie jest przyznawane na kluczowe projekty, które przyczyniają się do wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych obszarów wiejskich. Obiekt wykorzystywany do działalności komercyjnej może potencjalnie ubiegać się o pomoc finansową, jednak kluczowe jest, aby projekt wykazywał się znaczeniem dla lokalnej społeczności i realizował cele rewitalizacji. Należy mieć na uwadze, że w ramach działania FELD.05.03 do dofinansowania kwalifikują się wyłącznie przedsięwzięcia ujęte na liście podstawowej GPR, który został pozytywnie zaopiniowany przez IZ i umieszczony w wykazie prowadzonym przez IZ.
Odpowiedź 2:
W ramach ww. typu projektu mogą być wspierane inwestycje dotyczące nieruchomości zabytkowych, zarówno na podstawie wpisu do ewidencji zabytków, jak i wpisu do rejestru.
Wsparcie w zakresie dziedzictwa kulturowego musi uwzględniać zasady jakości opracowane przez ICOMOS („Europejskie zasady jakości dla finansowanych przez UE interwencji o potencjalnym wpływie na dziedzictwo kulturowe”), tj. czy:
- zakres oraz sposób realizacji planowanych działań zostały oparte na dostępnych danych oraz wiedzy dotyczącej przedmiotu interwencji (np. przeprowadzonych badaniach, analizach danych, kwerendach archiwalnych),
- zaplanowane działania uwzględniają wpływ realizowanego projektu na lokalną społeczność oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń (działania są zgodne z przepisami dotyczącymi ochrony zabytków, realizacja inwestycji jest niezbędna dla zachowania dziedzictwa dla przyszłych pokoleń, interwencja nie doprowadzi do nieodwracalnego zniszczenia dziedzictwa kulturowego),
- zaplanowane rozwiązania uwzględniają lokalny kontekst historyczno-kulturowy (np. w zakresie rozwiązań architektonicznych, zastosowanych materiałów, innych rozwiązań projektowych),
- zaplanowane działania są proporcjonalne do wymogu ochrony dziedzictwa kulturowego (np. czy projekt zakłada minimalny stopień przekształceń obiektu będącego dziedzictwem kulturowym w stosunku do realizacji zakładanych funkcji, czy zakres prac uwzględnia konieczność zachowania i ochrony elementów najcenniejszych z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego),
- do przygotowania i realizacji działań zostaną zaangażowane osoby z odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem?
Odpowiedź 3:
Wykaz załączników zawarty jest we wzorze wniosku o dofinansowanie, na str. 20 – 22.
Wzory załączników są dostępne w formie zbiorczej do pobrania pod dokumentacją konkursową.
Wnioskodawca może zostać wezwany do uzupełnienia dokumentów na etapie oceny formalnej.
Odpowiedź 4:
Zgodnie z kryterium merytorycznym „Przygotowanie projektu” ocenie podlega stopień przygotowania projektu do wdrożenia. W zależności od typu projektu badane będzie dołączenie do wniosku o dofinansowanie dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia wszystkich inwestycji objętych projektem, m.in. udokumentowane prawo do dysponowania gruntami lub obiektami na cele inwestycji, posiadanie wymaganej dokumentacji technicznej i projektowej, dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia zamówień, wymaganych prawem decyzji, uzgodnień i pozwoleń administracyjnych. W rozumieniu niniejszego kryterium przez inwestycję należy pojmować działania stanowiące główny przedmiot projektu (roboty budowlane, dostawy, usługi). Natomiast, nie stanowią inwestycji działania je poprzedzające, tj. uzyskanie niezbędnych dokumentów, bez których nie jest możliwe rozpoczęcie realizacji inwestycji (np. projektu budowlanego, pozwolenia na budowę), także wtedy gdy są one elementem jednego zamówienia publicznego w ramach trybu „zaprojektuj i wybuduj”.
Zgodnie z kryterium Wnioskodawca może uzyskać:
2 punkty – gdy dołączono do wniosku o dofinansowanie część dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji objętych projektem (co oznacza, że w momencie składania wniosku o dofinansowanie do rozpoczęcia realizacji wszystkich inwestycji objętych projektem konieczne jest pozyskanie dokumentów innych niż umowa o dofinansowanie projektu)
6 punktów – gdy dołączono do wniosku o dofinansowanie wszystkie dokumenty niezbędne do rozpoczęcia wszystkich inwestycji objętych projektem (co oznacza, że w momencie składania wniosku o dofinansowanie do rozpoczęcia realizacji wszystkich inwestycji objętych projektem nie jest konieczne pozyskanie innych dokumentów (w tym dokumentów umożliwiających przeprowadzenie zamówień na realizację inwestycji) niż umowa o dofinansowanie projektu).
Odpowiedź 5:
Obszar edukacji może być przedmiotem projektu, jeśli został zawarty w gminnym planie rewitalizacji (GPR), który został pozytywnie zaopiniowany przez Instytucję Zarządzającą (IZ) i umieszczony w wykazie prowadzonym przez IZ i jest zgodny z wymogami wynikającymi z zapisów Regulaminu naboru
Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów w ramach naboru wspierany będzie następujący typ projektu:
- Inwestycje związane z procesem wyprowadzania ze stanu kryzysowego zdegradowanych obszarów, oparte na gminnych programach rewitalizacji, w zakresie:
- wsparcia prac związanych z wielorodzinnymi budynkami mieszkalnymi;
przedsięwzięć prowadzących do utrzymania, przywrócenia lub nadania obiektom nowych funkcji;
zagospodarowania przestrzeni publicznej.
Biorąc pod uwagę możliwe do zrealizowania rodzaje przedsięwzięć w ramach przedmiotowego naboru, działania dot. zagospodarowania przestrzeni publicznej wpisują się w przedmiot naboru. Natomiast prace związane z rozbudową istniejącego budynku szkoły podstawowej o kolejne skrzydło również wpisują się w typ projektu, o ile będą służyły utrzymaniu, przywróceniu lub nadaniu obiektowi nowej funkcji.
Ponadto Wnioskodawca będzie zobligowany do przedstawienia szczegółowej analizy posiadanego zasobu infrastrukturalnego oraz analizy potrzeb, która należycie uzasadnią, że zapewnienie infrastruktury koniecznej do realizacji inwestycji nie jest możliwe w inny sposób (kryterium specyficzne dostępu „Budowa nowej infrastruktury”).
Odpowiedź 6:
Jeżeli projekt zakłada wykorzystanie istniejącej infrastruktury i jednocześnie nie zakłada budowy nowego budynku w określonym miejscu w rozumieniu art. 3 pkt 6 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, to w ramach ww. kryterium powinien otrzymać 10 pkt. Jednakże ocena kryterium dokonywana będzie każdorazowo indywidualnie przez powołanych w ramach KOP ekspertów, w oparciu o zapisy pełnej dokumentacji aplikacyjnej.
Odpowiedź 7:
Pozytywny wynik oceny merytorycznej uzyska projekt, który spełni wszystkie kryteria merytoryczne dostępu oraz uzyska wymagane minimum punktowe, które wynosi 50% punktów z wszystkich kryteriów merytorycznych punktowych, pod warunkiem dostępności kwoty w alokacji.
Przyznanie oceny negatywnej na etapie ceny merytorycznej oznacza niespełnienie co najmniej jednego kryterium merytorycznego dostępu lub nieosiągnięcie przez projekt wymaganego minimum punktowego z kryteriów merytorycznych punktowych lub z uwagi na wyczerpanie kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w danym naborze.
Odpowiedź 8:
Załącznik nr 16 powinien być w formie jednego dokumentu. Jest to załącznik obowiązkowy do wniosku.
W przypadku budowy nowej infrastruktury należy przedstawić szczegółową analizę posiadanego zasobu infrastrukturalnego oraz analizę potrzeb, która należycie uzasadnia, że zapewnienie infrastruktury koniecznej do realizacji inwestycji nie jest możliwe w inny sposób.
Wnioskodawca może samodzielnie opracować wymagane we wniosku analizy.
Odpowiedź 9:
Wsparciem nie zostanie objęty projekt rewitalizacyjny, w którym przewidziano wycinkę drzew albo krzewów lub zwiększenie powierzchni nieprzepuszczalnej. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wycięcie drzew lub krzewów wynika z ekspertyzy dendrologicznej lub też bez ich wycięcia nie ma możliwości realizacji danego zamierzenia zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami. Powyższe (zgoda na wycinkę drzew lub krzewów) powinna wynikać z uzyskanych decyzji, zezwoleń, itp.
Odpowiedź 10:
Kryterium dotyczy dróg publicznych, w tym również drogi gminnej. Zatem w przypadku działań związanych z infrastrukturą drogową w projekcie, podlega on ocenie kryterium „Nośność drogi 11,5 tony na oś”.
Odpowiedź 11:
W ramach koncepcji Smart City (inteligentne miasto) realizowane są różne rozwiązania mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców, zwiększenie efektywności zarządzania miastem oraz zrównoważony rozwój. Oto niektóre z najważniejszych rozwiązań i technologii, które składają się na inteligentne miasta:
1. Inteligentne systemy transportowe:
- Inteligentne zarządzanie ruchem: Technologie monitorujące ruch drogowy w czasie rzeczywistym pozwalają na optymalizację świateł drogowych, zmniejszając korki i poprawiając płynność ruchu.
- Transport publiczny 2.0: Wykorzystanie aplikacji mobilnych umożliwia śledzenie rozkładów jazdy, płatności elektronicznych, a także integrację różnych środków transportu (autobusy, tramwaje, rowery miejskie, car-sharing).
- Pojazdy autonomiczne: Testowanie i wprowadzanie pojazdów autonomicznych, które mogą wpłynąć na zmniejszenie zatłoczenia i zwiększenie bezpieczeństwa.
2. Zarządzanie energią:
- Inteligentne oświetlenie uliczne: Wykorzystanie technologii LED oraz systemów czujników, które pozwalają na dostosowanie poziomu oświetlenia do warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
- Mierniki zużycia energii: Instalacja inteligentnych liczników, które umożliwiają monitorowanie zużycia energii w budynkach, co pozwala na optymalizację kosztów i lepsze zarządzanie zasobami.
- Zrównoważone źródła energii: Inwestowanie w energię odnawialną, takie jak panele słoneczne i turbiny wiatrowe, w celu zmniejszenia emisji CO₂.3. Zrównoważony rozwój i ekologia:
- Zarządzanie odpadami: Inteligentne systemy monitorujące poziom wypełnienia koszy na odpady pozwalają na efektywne planowanie tras odbioru i optymalizację zarządzania śmieciami.
- Zrównoważona gospodarka wodna: Systemy monitorowania zużycia wody i jej jakości, które pomagają w zarządzaniu zasobami wodnymi w mieście.
4. Inteligentne budynki:
- Zarządzanie budynkami: Wykorzystanie systemów BMS (Building Management Systems) do zarządzania klimatem, oświetleniem, energią, a także bezpieczeństwem w budynkach komercyjnych i mieszkalnych.
- Domy energooszczędne: Nowoczesne technologie pozwalają na budowanie budynków o minimalnym zużyciu energii, w tym automatyczne systemy zarządzania ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją.
5. E-administracja i usługi publiczne:
- Cyfryzacja usług: Mieszkańcy mogą załatwiać sprawy urzędowe online, takie jak płatności podatków, rejestracje czy zgłaszanie awarii.
- Smart kioski: Wprowadzenie terminali interaktywnych, które umożliwiają dostęp do informacji o usługach miejskich i wydarzeniach, a także pełnią funkcje edukacyjne.
- Monitorowanie jakości życia: Aplikacje mobilne i platformy internetowe umożliwiają zbieranie danych o jakości powietrza, hałasie, poziomie zanieczyszczenia, co pomaga w podejmowaniu decyzji politycznych.
6. Bezpieczeństwo:
- Monitoring wideo: Kamery z systemem rozpoznawania twarzy i analityką wideo pozwalają na monitorowanie przestrzeni publicznych w czasie rzeczywistym, co zwiększa bezpieczeństwo.
- Inteligentne systemy alarmowe: Wykorzystanie technologii AI do przewidywania zagrożeń, takich jak pożary, powodzie czy inne sytuacje kryzysowe.
- Współpraca z mieszkańcami: Aplikacje mobilne pozwalają mieszkańcom na szybkie zgłaszanie niebezpieczeństw, incydentów czy awarii.
7. Edukacja i kultura:
- Inteligentne szkoły: Zastosowanie nowoczesnych narzędzi cyfrowych do nauki, jak interaktywne tablice, aplikacje edukacyjne czy zdalne lekcje.
- Wydarzenia kulturalne online: Technologie umożliwiają organizowanie wydarzeń artystycznych w formie online, co pozwala na szerszy dostęp do kultury.
- Cyfrowa archiwizacja: Wykorzystanie technologii do cyfryzacji zasobów historycznych, umożliwiając mieszkańcom dostęp do miejskich zbiorów.
8. Blockchain i bezpieczeństwo danych:
- Transparentność i bezpieczeństwo: Wykorzystanie technologii blockchain do przechowywania i udostępniania danych w sposób bezpieczny, zapewniając transparentność w zarządzaniu miastem.
- Ochrona prywatności: Zastosowanie nowoczesnych metod szyfrowania danych i zapewnianie bezpieczeństwa informacji, które są zbierane w ramach systemów Smart City.
9. Analiza danych i sztuczna inteligencja (AI):
- Big Data: Gromadzenie ogromnych ilości danych (np. z czujników, kamer, mediów społecznościowych) pozwala na lepsze prognozowanie i podejmowanie decyzji przez władze miasta.
- Predykcja i optymalizacja: Dzięki algorytmom AI można przewidywać ruch uliczny, zapotrzebowanie na energię, a także optymalizować różne usługi publiczne.
10. Dostępność i integracja:
- Smart city dla wszystkich: Wdrażanie technologii dostępnych dla osób starszych, niepełnosprawnych i innych grup społecznych, aby zapewnić równość w dostępie do zasobów miejskich.
- Interoperacyjność systemów: Łączenie różnych systemów i usług miejskich, aby zapewnić płynne funkcjonowanie i integrację różnych obszarów życia miejskiego.
Te rozwiązania w ramach Smart City przyczyniają się do tworzenia bardziej zrównoważonych, efektywnych i przyjaznych dla mieszkańców miast, a także umożliwiają lepsze zarządzanie zasobami i poprawę jakości życia.
Odpowiedź 12:
Inicjatywa Nowy Europejski Bauhaus (NEB) to projekt Unii Europejskiej, którego celem jest połączenie estetyki, zrównoważonego rozwoju i włączenia społecznego w kontekście transformacji przestrzeni miejskich i wiejskich. Inicjatywa jest odpowiedzią na wyzwania związane z kryzysem klimatycznym oraz potrzebą poprawy jakości życia w miastach i obszarach wiejskich.
W ramach NEB realizowane są różne projekty i rozwiązania, które łączą innowacyjne podejście do architektury, urbanistyki i designu z poszanowaniem zasobów naturalnych i kulturowych. Zamierzenie, które będzie wpisywało się w inicjatywę NEB, powinno w sobie łączyć w ramach jednej interwencji elementy zrównoważonego rozwoju, włączenia społecznego i estetyki (rozumianej np. jako wpisywanie się danego projektu w lokalny kontekst architektoniczny). Więcej informacji na temat idei NEB oraz inspiracji można znaleźć w Komunikacie Komisji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów EMPTY "Nowy Europejski Bauhaus. Piękno, zrównoważoność, wspólnota" oraz w załącznikach do tego komunikatu (Bruksela, dnia 15.9.2021; COM(2021) 573 final.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.09.02-IZ.00-001/24, Działanie FELD.09.02 Społeczeństwo w transformacji
Odpowiedź 1
Nie, projekt nie może dotyczyć wyłącznie termomodernizacji budynku. Termomodernizacja może być wydatkiem kwalifikowalnym tylko jako zadanie uzupełniające lub dodatkowe, jeśli jest związane z działaniami mającymi wpływ na sposób, zakres i poziom kształcenia zawodowego lub ustawicznego.
Odpowiedź 2
Budowa nowych budynków lub budowli sportowych na potrzeby kształcenia zawodowego lub ustawicznego będzie możliwa wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Wnioskodawca ma wówczas obowiązek wykazać, że nie ma innej możliwości realizacji projektu (tzn. musi wykazać, że przebudowa, modernizacja lub adaptacja istniejących budynków lub budowli sportowych nie jest możliwa lub jest nieuzasadniona ekonomicznie oraz że konieczność budowy nowego budynku lub budowli sportowej wynika z trendów demograficznych w ujęciu terytorialnym).
Odpowiedź 3
Kwalifikowalne inwestycje obejmują:
- Budowę, przebudowę, modernizację, remont lub adaptację budynków na potrzeby kształcenia zawodowego, ustawicznego w celu ich dostosowania do warunków zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej oraz na potrzeby szkoleniowe.
- Zakup wyposażenia, sprzętu oraz pomocy dydaktycznych niezbędnych do prowadzenia zajęć.
- Przebudowę, modernizację, remont lub adaptację budynków w celu ich dostosowania do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Odpowiedź 4
Tak, w ramach naboru możliwy jest do realizacji projekt polegający na zakupie wyposażenia, niezbędnego sprzętu oraz pomocy dydaktycznych niezbędnych do prowadzenia zajęć.
Odpowiedź 5
W ramach naboru możliwy jest zakup sprzętu i systemów informatycznych oraz pomocy multimedialnych wykorzystywanych w zajęciach dydaktycznych wyłącznie jako element projektu oraz pod warunkiem, że inwestycje te nie będą powielać wsparcia przewidzianego w Krajowym Planie Odbudowy.
Odpowiedź 6
Tak, inwestycje w przyszkolną infrastrukturę sportową są możliwe, jeśli to wsparcie łącznie spełnia następujące warunki:
- nie stanowi jedynego elementu projektu,
- wynika z analizy potrzeb przeprowadzonej przez wnioskodawcę,
- przewiduje realizację działań związanych z celami EFS+,
- planuje się, że infrastruktura sportowa będzie wspierać rozwój działań integracyjnych i włączających w ramach walki z wykluczeniem społecznym i edukacyjnym.
Odpowiedź 7
Realizacja każdego projektu musi być zgodna (wynikać) z przeprowadzonej analizy potrzeb. W analizie wnioskodawca zobowiązany jest wykazać, że zakres rzeczowy projektu wynika z trendów demograficznych, poziomu dostępności infrastruktury edukacyjnej oraz potrzeb wynikających z transformacji, zarówno w ujęciu terytorialnym, jak i w kontekście rozwoju kształcenia zawodowego i ustawicznego.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.08.03-IZ.00-001/24, Działanie FELD.08.03 Outplacement
Odpowiedź 1
Zapisy dokumentacji do naboru nie określają takiego obowiązku. W związku z czym, po zakończeniu subsydiowanego zatrudnienia nie ma konieczności, aby pracodawca zatrudniał uczestnika projektu przez określony czas.
Odpowiedź 2
Kosztem kwalifikowalnym na subsydiowanie zatrudnienia są koszty wynagrodzeń pracownika, na które składają się wynagrodzenie brutto oraz opłacane od wynagrodzeń obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne. Przepisy Rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 20.12.2022 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) na lata 2021-2027 nie określają maksymalnej wysokości wsparcia, jaką można przeznaczyć na subsydiowanie zatrudnienia jednej osoby. Niemniej jednak, przy ustalaniu poziomu wynagrodzenia, które będzie podlegać subsydiowaniu należy mieć na uwadze ogólne warunki kwalifikowalności wydatków, w tym ich efektywność oraz rynkowość stawek wynagrodzeń na stanowisku objętym subsydium płacowym. Ponadto, wysokość wynagrodzenia będzie przedmiotem oceny merytorycznej przeprowadzonej podczas posiedzenia Komisji Oceny Projektów.
Odpowiedź 3
W ramach jednego projektu można realizować obie wskazane ścieżki. Należy mieć na uwadze, że zgodnie ze specyficznym kryterium merytorycznym nr 5 „Kompleksowość wsparcia” ocenie podlegać będzie „Czy w projekcie założono kompleksowy katalog form wsparcia, co oznacza, iż zaplanowano co najmniej 3 formy wsparcia (…)”.
Odpowiedź 4
Wkład własny może zostać wniesiony w formie pieniężnej lub niepieniężnej. Wkład może zostać wniesiony w postaci nieodpłatnego świadczenia pracy. Wówczas zgodnie z treścią Regulaminu wyboru projektów § 11 Zasady finansowania projektu, pkt. 11 (str. 25-26) należy spełnić łącznie następujące warunki:
osoba jest świadoma charakteru swojego udziału w realizacji projektu (tzn. świadoma nieodpłatnego udziału),
należy zdefiniować rodzaj nieodpłatnej pracy (określić stanowisko w projekcie), zadania wykonywane i wykazywane przez tę osobę muszą być zgodne z tytułem nieodpłatnej pracy (stanowiska),
wartość wkładu niepieniężnego w przypadku nieodpłatnej pracy określa się z uwzględnieniem ilości czasu poświęconego na jej wykonanie oraz średniej wysokości wynagrodzenia (wg stawki godzinowej lub dziennej) za dany rodzaj pracy obowiązującej u danego pracodawcy lub w danym regionie (wyliczonej np. w oparciu o dane GUS), lub płacy minimalnej określonej na podstawie obowiązujących przepisów,
wycena nieodpłatnej dobrowolnej pracy może uwzględniać wszystkie koszty, które zostałyby poniesione w przypadku jej odpłatnego wykonywania przez podmiot działający na zasadach rynkowych. Wycena uwzględnia zatem koszt składek na ubezpieczenia społeczne oraz wszystkie pozostałe koszty wynikające z charakteru danego świadczenia, koszt podróży służbowych i diet albo innych niezbędnych kosztów ponoszonych przez osobę świadczącą nieodpłatną pracę związaną z wykonywaniem świadczeń na rzecz beneficjenta. Wycena wykonywanego świadczenia może podlegać kontroli.”
Odpowiedź 5
Doradztwo zawodowe połączone z przygotowaniem Indywidualnego Planu Działania (dalej: IPD) jest obowiązkowym elementem wsparcia z wyłączeniem uczestników projektu otrzymujących wsparcie w zakresie podjęcia działalności gospodarczej. W związku z powyższym, przy ścieżce związanej z podejmowaniem działalności gospodarczej nie jest wymagane przeprowadzenie dla uczestników projektu doradztwa zawodowego wraz z utworzeniem IPD.
Odpowiedź 6
Zgodnie z Regulaminem wyboru projektu maksymalny poziom dofinansowania w projekcie wynosi: 90%, stąd wkład własny wynosi 10 % wartości projektu. Wkład własny jest liczony w stosunku do całej wartości projektu.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.08.10-IZ.00-001/24, Działanie FELD.08.10 Edukacja włączająca
Odpowiedź 1:
Realizacja projektu musi być poprzedzona diagnozą sporządzoną na podstawie indywidualnego zapotrzebowania Ośrodka Wychowania Przedszkolnego (OWP) i osób obejmowanych wsparciem. Jednocześnie we wniosku powinny zostać przedstawione kluczowe informacje z diagnozy potrzeb (o czym mowa w Regulaminie naboru). Komisja Oceny Projektów na podstawie informacji zawartych we wniosku o dofinansowanie weryfikować będzie czy dobór grupy docelowej i przewidywanych form wsparcia został określony na podstawie tej diagnozy. Zatem trudno nie mając pełnej informacji, jednoznacznie określić czy planowane zadanie (tj. zajęcia integracyjne) będzie możliwe do dofinansowania, gdyż z zadanego pytania nie wiadomo o jaki rodzaj zajęć chodzi, co one miałyby na celu. Ponadto, jeśli takie zajęcia są już prowadzone w placówce nie można ich powielać w ramach projektu. We wniosku powinny znaleźć się informacje pozwalające na ocenę zasadności planowanych zajęć.
Jednocześnie należy pamiętać, że zajęcia dla pozostałych dzieci (dzieci bez zidentyfikowanych specjalnych potrzeb bądź niepełnosprawności) powinny służyć kształtowaniu postaw
tolerancji, akceptacji, wrażliwości. Zajęcia o charakterze terapeutycznym powinny być przeznaczone dla dzieci ze specjalnymi potrzebami zgodnie z zidentyfikowanym przez specjalistów zapotrzebowaniem.Odpowiedź 2:
Nie ma określonej minimalnej wartości projektu. Natomiast maksymalna wartość projektu to 500 000,00 zł.
Odpowiedź 3:
Wnioskodawca może złożyć nie więcej niż 1 wniosek o dofinansowanie dla 1 Ośrodka Wychowania Przedszkolnego objętego wsparciem. Jeżeli Wnioskodawca jest organem prowadzącym dla kilku Ośrodków Wychowania Przedszkolnego może złożyć maksymalnie po 1 wniosku dla każdego Ośrodka Wychowania Przedszkolnego.
Odpowiedź 4:
Dokumentem potwierdzającym SPE może być zarówno: orzeczenie, opinia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, opinia nauczyciela lub specjalisty. Sam wniosek rodzica o skierowanie dziecka na dodatkowe zajęcia nie jest wystarczający i nie potwierdza specjalnych potrzeb edukacyjnych.
Odpowiedź 5:
Wszystkie działania muszą wynikać z diagnozy potrzeb, a w przypadku terapii powinny być potwierdzone przez specjalistów. Zajęcia integracji sensorycznej mają charakter terapeutyczny. Powinny być kierowane do dzieci, które mają problemy z komunikowaniem się, są nadruchliwe, nadmiernie się męczą lub mają niskie napięcie mięśniowe. W związku z tym zasadnym jest kierowanie na takie zajęcia jedynie dzieci, które potrzebują takiej terapii.
Odpowiedź 6:
W ramach projektu nie tworzymy nowych miejsc przedszkolnych. Wnioskodawca ma obowiązek zastosowania w projekcie wszystkich wskaźników rezultatu bezpośredniego i produktu adekwatnych do zakresu i celu realizowanego projektu.
Odpowiedź 7:
Zgodnie ze specyficznym kryterium merytorycznym pn. „Kompleksowość wsparcia” ocenie podlega czy w projekcie zaplanowano kompleksowe działania obejmujące łącznie:
wsparcie nauczycieli i kadry zarządzającej, wspierającej i organizującej proces nauczania m.in.: w odniesieniu do metodyki pracy z dziećmi, kompetencji kadry w zakresie diagnozy i identyfikacji potencjalnych problemów rozwojowych na wczesnym etapie, pedagogiki małego dziecka,
wsparcie dziecka min.: w zakresie rozwoju kompetencji kluczowych, realizacji dodatkowych zajęć.
Zatem w projekcie obowiązkowo musi zostać uwzględnione wsparcie dla wszystkich nw. grup:
1. nauczycieli, 2. kadry zarządzającej i 3. dzieci.
W przypadku, gdy w danej placówce nie uczęszczają dzieci ze specjalnymi potrzebami bądź z niepełnosprawnością, należy zaplanować wsparcie dla dzieci z zakresu tolerancji, kształtowania postaw akceptacji, wrażliwości, informacji o niepełnosprawności, zapobiegania wykluczeniu mniej sprawnych kolegów/koleżanek.
Odpowiedź 8:
Zalecenia dotyczące diagnozy zostały zawarte w regulaminie (str. 21) wyboru projektów do ogłoszonego naboru wniosków.
Ponadto diagnoza powinna być opracowana indywidulanie dla danej placówki.
Jednocześnie we wniosku o dofinansowanie należy zawrzeć najważniejsze informacje z diagnozy konkretnej placówki obejmowanej wsparciem (str. 23 Regulaminu).
PRZY OPRACOWANIU WNIOSKU NALEŻY POSIŁKOWAĆ SIĘ INSTRUKCJĄ WYPEŁNIANIA WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE, KTÓRA KROK PO KROKU WSKAZUJE W JAKI SPOSÓB POPRAWNIE PRZYGOTOWAĆ WNIOSEK.
NIE NALEŻY BAZOWAĆ NA JEDNAKOWYCH SCHEMATACH ZAPISÓW, CZY PODOBNYCH TREŚCIACH WYKORZYSTYWANYCH W RÓŻNYCH WNIOSKACH. WNIOSEK SKŁADANY POD POTRZEBĘ DANEJ PLACÓWKI POWINIEN BYĆ UNIKATOWY I DOTYCZYĆ JEDYNIE DANEGO OWP.
Odpowiedź 9:
Takie działania mogą być skierowane do wszystkich uczestników projektów. Ponadto działania polegające na wsparciu kadry Ośrodka Wychowania Przedszkolnego z zakresu zapobiegania dyskryminacji i przemocy motywowanych uprzedzeniami są premiowane.
Odpowiedź 10:
W przypadku występowania w projekcie cross-financingu należy sprawdzić 2 limity, tj.:
- czy wartość wydatków w ramach cross-financingu wskazana w części wniosku Podsumowanie budżetu nie przekracza 40% finansowania UE, czyli 85% wartości ogółem.
Limit 40% liczymy wg wzoru:
- koszt w ramach cross-financingu / wkład UE*100 = procent cross-finacingu w projekcie
- wkład UE =wartość projektu*85%
- czy łączna wartość wydatków w ramach cross-financingu i wydatków na zakup środków trwałych, mebli, wyposażenia i pomocy dydaktycznych nie stanowiących cross-financingu nie przekracza 50% wartości projektu.
Limit 50% liczymy wg wzoru:
- Koszt w ramach cross-financingu + wydatki na zakupy/wartość projektu ogółem=wartość limitu.
W celu zachowania przejrzystości wniosku o dofinansowanie zaleca się, aby wydatki związane z cross-financingiem i wydatki na zakup środków trwałych, mebli, wyposażenia i pomocy dydaktycznych nie stanowiących cross-financingu stanowiły odrębne zadanie.
Odpowiedź 11:
Tak, punkty premiujące dotyczą braku wsparcia w obecnej perspektywie czyli w ramach konkursu z Działania 8.6 Edukacja przedszkolna.
Projekt uzyska premię wówczas gdy zostanie skierowany do istniejących OWP, które nie korzystały ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dostępnych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.
Odpowiedź 12:
Wnioskodawca powinien zapewnić dostępność projektu. Należy unikać sytuacji, w których dostępny produkt projektu- sala wyciszeń znajduje się w budynku niedostępnym dla osób z niepełnosprawnościami. Przedmiotowy konkurs służy właśnie zapewnieniu dostępności placówek edukacyjnych, w związku z tym możliwa jest inwestycja w rozwiązania służące dostępności.
Dostępność architektoniczna jest jednym z kluczowych elementów standardów dostępności. Tworzenie Sali wyciszeni w budynku, który nie spełnia w/w standardu może powodować istotne bariery w dostępie do projektu osobom ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami
Odpowiedź 13:
Celem przedmiotowego konkursu jest wspieranie równego dostępu do dobrej jakości, włączającego kształcenia i szkolenia oraz możliwości ich ukończenia, w szczególności w odniesieniu do grup w niekorzystnej sytuacji. Działania w projekcie powinny przede wszystkim służyć dzieciom ze specjalnymi potrzebami. Wsparcie pozostałych dzieci w OWP powinno dotyczyć działań z zakresu tolerancji, kształtowania postaw akceptacji, wrażliwości zagadnień niepełnosprawności. Nie ma możliwości realizacji standardowych zajęć wynikających z podstawy programowej wychowania przedszkolnego czy dodatkowych zajęć edukacyjnych takich jak np. język obcy.
Odpowiedź 14:
Na dzień złożenia wniosku w placówce nie muszą znajdować się dzieci ze specjalnymi potrzebami. Jednakże w takiej sytuacji działania w projekcie powinny służyć uczynieniu placówki ogólnodostępną, poprzez np. rozwiązania z zakresu przygotowania placówki pod kątem dostępności, działania szkoleniowe skierowane dla nauczycieli i kadry zarządzającej oraz działania dla dzieci uczęszczających do placówki. Projekt musi spełniać kryterium kompleksowości wsparcia.
Odpowiedź 15:
Wszelkie doposażenie w projekcie powinno służyć zapewnieniu dostępności placówki oraz realizacji zajęć dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Planowany zakup pomocy dydaktycznych powinien wynikać z potrzeb konkretnej placówki i być uzasadniony.
Odpowiedź 16:
Takie rozwiązanie jest dopuszczalne. Jednakże najlepiej by było rozwiązaniem tymczasowym na czas kształcenia kadry nauczycielskiej, która później będzie mogła realizować tego typu zajęcia. W ramach konkursu możliwe jest ponoszenie kosztów szkoleń, studiów podyplomowych dla kadry w zakresie rozpoznawania indywidualnych potrzeb dzieci lub pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami. By rezultat projektu był długofalowy zasadnym jest by kadra placówki uzyskała dodatkowe kompetencje i kwalifikacje.
Całkowicie niecelowym jest natomiast zatrudnienie podmiotów zewnętrznych, tj. firm edukacyjnych świadczących usługi w zakresie zdiagnozowanych potrzeb do całości działań z dziećmi bez jednoczesnego zagwarantowania przeszkolenia nauczycieli. Istotą i celem projektów edukacyjnych realizowanych w ramach EFS+ jest to, aby wykwalifikowana kadra placówki prowadziła zajęcia z dziećmi ponieważ w jak najwyższym stopniu posiada wiedzę nt. potrzeb i oczekiwań dzieci obejmowanych wsparciem.
Odpowiedź 17:
W celu uzyskania dodatkowych punktów premiujących należy wskazać konkretne rozwiązanie, jakie placówka zamierza wykorzystać w projekcie oraz jego opis.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.02.12-IZ.00-001/24, Działanie FELD.02.12 Gospodarowanie wodą
Odpowiedź 1
Wymieniony koszt może zostać uznany za kwalifikowany. Proszę także pamiętać, że wydatki powinny odnosić się do osiągnięcia celu określonego dla ww. Działania, a także być niezbędne do realizacji celów projektu, racjonalne i efektywne, co jest przedmiotem oceny merytorycznej projektu. Ostateczna ocena kwalifikowalności wydatków będzie leżała po stronie niezależnego eksperta po zapoznaniu się przez niego z całością przedstawionej dokumentacji.
Odpowiedź 2
Tak. Jeden wniosek o dofinansowanie może obejmować oba typy projektu.
Odpowiedź 3
Regulamin naboru wniosków określa 3 sytuacje, w których podatek VAT może być uznany za kwalifikowalny:
„Wydatki poniesione na podatek od towarów i usług mogą zostać uznane za kwalifikowalne:
w projekcie, którego łączny koszt jest mniejszy niż 5 mln EUR (włączając VAT), z wyłączeniem projektów objętych pomocą publiczną;
w projekcie, którego łączny koszt jest mniejszy niż 5 mln EUR (włączając VAT) i objęty pomocą publiczną może być kwalifikowalny, gdy brak jest prawnej możliwości odzyskania podatku VAT zgodnie z przepisami prawa krajowego;
w projekcie, którego łączny koszt wynosi, co najmniej 5 mln EUR (włączając VAT), może być kwalifikowalny, gdy brak jest prawnej możliwości odzyskania podatku VAT zgodnie z przepisami prawa krajowego.”
Jeśli zatem podmiot uprawniony do ponoszenia i rozliczania wydatków w projekcie nie posiada prawnej możliwości odzyskania podatku VAT zgodnie z krajowymi przepisami prawa podatkowego to wydatki związane z podatkiem VAT mogą zostać uznane za koszt kwalifikowalny w projekcie. Proszę jednak pamiętać, że Wnioskodawca, który zaliczy podatek VAT do wydatków kwalifikowalnych, zobowiązany jest dołączyć do wniosku o dofinansowanie projektu „Oświadczenie o kwalifikowalności VAT”. Oświadczenie składa się z dwóch integralnych części. W ramach pierwszej części Wnioskodawca/Partner oświadcza, iż w chwili składania wniosku o dofinansowanie projektu nie ma prawnej możliwości odzyskania podatku VAT, którego wysokość została określona we wniosku o dofinansowanie projektu. Natomiast w części drugiej Wnioskodawca/Partner zobowiązuje się do zwrotu zrefundowanej ze środków unijnych części VAT, jeżeli zaistnieją przesłanki umożliwiające odzyskanie tego podatku.
Odpowiedź 4
Zgodnie z treścią kryterium dostępu merytorycznego specyficznego nr 2 „Zgodność z KPOŚK w zakresie spełnienia wymogów dyrektywy 91/271/EWG” weryfikowane będzie, czy projekt dotyczący systemów wodociągowych „realizowany jest na terenie aglomeracji, na której zapewnione jest zagospodarowanie ścieków zgodne z Dyrektywą nr 91/271/EWG (bądź taka zgodność zostanie uzyskana w wyniku zakończenia realizowanych już projektów)”. Wspominania aglomeracja musi zostać ujęta w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK). Jeśli aglomeracja nie jest ujęta w KPOŚK to niemożliwym jest weryfikacja powyższego kryterium, którego spełnienie jest konieczne do przyznania dofinansowania.
Odpowiedź 5
Zgodnie z definicją wskaźnika „Ludność przyłączona do ulepszonych zbiorowych systemów zaopatrzenia w wodę̨” to: Ludność przyłączona do ulepszonych zbiorowych systemów zaopatrzenia w wodę, w wyniku realizowanego projektu. Ulepszone zaopatrzenie w wodę interpretuje się w kategoriach dostępu tj. nowych przyłączy do zbiorowych systemów zaopatrzenia w wodę, większej ilości wody dostarczanej do odbiorców, zmniejszenia strat wody oraz lepszej jakości wody. Norma UE dotycząca jakości wody do spożycia została określona w dyrektywie Rady 98/93/WE. (UWAGA: w treść definicji wkradł się błąd. Prawidłowy numer dyrektywy Rady to 98/83/WE. Stosowna korekta w przedmiotowym zakresie w treści Listy definicji wskaźników zawartych w Szczegółowym Opisie Priorytetów Programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 dla Priorytetu FELD.02 Fundusze europejskie dla zielonego Łódzkiego” zostanie wprowadzona w najbliższym możliwym terminie).
Zaliczenie do przedmiotowego wskaźnika wszystkich mieszkańców aglomeracji bądź tylko ich części, uzależnione będzie od zakresu realizowanego projektu. Jeżeli w wyniku realizacji projektu, z ulepszonego dostarczania wody skorzystają wszyscy mieszkańcy (projekt dotyczyć będzie poprawy jakości wody, szczelności systemu itp.) wówczas należy zliczyć wszystkich mieszkańców. Natomiast, jeżeli w wyniku realizacji projektu skorzysta tylko część mieszkańców (np. w przypadku rozbudowy sieci), konieczne będzie podanie tylko tej liczby, która będzie bezpośrednio korzystać z efektów projektu.
Odpowiedź 6
Zgodnie z zapisami regulaminu naboru w ramach 2 typu projektu możliwa jest realizacja przedsięwzięcia w zakresie inwestycji w inteligentne systemy monitorowania i zarządzania infrastrukturą wodociągową.
Natomiast w „Zasadach kwalifikowania wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027” wskazano, że do wydatków kwalifikowalnych zaliczamy w szczególności wydatki związane z realizacją projektu, które wynikają bezpośrednio z określonego typu projektu, a także m.in.: zakup aparatury pomiarowej i sprzętu do monitoringu sieci na potrzeby systemów zarządzania sieciami wodociągowo-kanalizacyjnymi, np. systemu monitoringu sieci wodociągowej, systemu do inteligentnego zarządzania siecią wodociągową (np. SCADA), systemu informacji przestrzennej (GIS), modelu matematycznego systemu dystrybucji wody.
Podsumowując, wymieniony koszt może zostać uznany za kwalifikowany pod warunkiem, że taki wydatek jest niezbędny, a modernizacja obecnego systemu spowoduje, iż będzie on inteligentny. Ostateczna decyzja jest możliwa po zapoznaniu się z całością dokumentacji złożonej przez Wnioskodawcę i jest przedmiotem oceny dokonywanej przez eksperta.
Odpowiedź 7
Możliwe jest łączenie środków z UE i Polskiego Ładu (pod warunkiem, że program ten nie stanowi inaczej). Proszę pamiętać, że obowiązuje zakaz podwójnego finansowania, oznacza to, że te same koszty projektu nie mogą być finansowane jednocześnie z dwóch różnych źródeł np. jeśli dany wydatek jest finansowany z funduszy Unii Europejskiej, nie może być jednoczenie pokrywany z Polskiego Ładu.
Odpowiedź 8
Przygotowanie studium wykonalności jest konieczne dla projektów o łącznej wartości kosztów kwalifikowalnych przekraczających 50 mln zł. Potwierdzenie ww. informacji znajduje się w zał. nr 5 do Regulaminu wyboru projektów, tj. „Zasady przygotowania studium wykonalności dla projektów realizowanych w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027” (str.2).
Dla projektów o wartości poniżej 50 mln zł konieczne będzie przygotowanie jedynie analizy ekonomiczno-finansowej.
Odpowiedź 9
Zgodnie z treścią Zasad kwalifikowania wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, rozdział 1 – Ogólne zasady kwalifikowalności wydatków 1.1 Koszty związane z przygotowaniem projektu (str. 5): „(…) za kwalifikowalne mogą być uznane niezbędne wydatki poniesione na przygotowanie projektu, pod warunkiem, że projekt kwalifikuje się do wsparcia w ramach FEŁ2027”. W związku z powyższym informuję, iż wydatki związane z przygotowaniem projektu (w tym koszty dot. formularza wniosku o dofinansowanie projektu) mogą stanowić wydatek kwalifikowalny.
Odpowiedź 10
W ramach przedmiotowego naboru w treści Regulaminu wyboru projektów §13 Pomoc publiczna i pomoc de minimis (str. 27) w zakresie udzielania wsparcia określono wyłącznie Rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 kwietnia 2024 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027. W związku z tym pomoc publiczna w ramach tego Działania nie występuje. Ponadto, to czy projekt powinien zostać objęty pomocą de minimis, powinno wynikać z przeprowadzonej analizy w ramach testu pomocy publicznej. Właściwy komponent znajduje się w formularzu wniosku o dofinansowanie projektu.
Odpowiedź 11
Zgodność z KPOŚK w zakresie spełnienia wymogów dyrektywy 91/271/EWG oznacza, że inwestycja musi znajdować się na terenie aglomeracji oraz aglomeracja ta zapewnia zagospodarowanie ścieków zgodne z Dyrektywą nr 91/271/EWG (bądź taka zgodność zostanie uzyskana w wyniku zakończenia realizowanych już projektów).
Odpowiedź 12
W ramach jednego wniosku można ubiegać się o utworzenia SUW oraz budowę sieci w innej miejscowości jednak należy to odpowiednio umotywować, tak by z opisu jednoznacznie wynikało powiązanie tych dwóch inwestycji i ich zasadność.
Odpowiedź 13
Wniosek może zostać złożony w opisanej przez Państwa sytuacji. Wybór gminy składającej wniosek o dofinansowanie leży w Państwa gestii, jednakże z uwagi na występującą w częściach równych współwłasność ww. stacji wymagana będzie zgoda współwłaściciela nieruchomości, który nie zostanie wskazany jako Wnioskodawca.
Pytania i odpowiedzi do naboru FELD.02.01-IZ.00-001/24 Efektywność energetyczna
Odpowiedź 1
Zgodnie z treścią obligatoryjnego do spełnienia kryterium Wskaźnik G, budynki będące przedmiotem projektu muszą być położone na terenie gminy, której wskaźnik dochodów podatkowych (wskaźnik G) na 2023 rok, jest niższy od uśrednionej wartości dla województwa, która wynosi 2220,44 PLN.
Lista gmin, która nie przekroczyła wskaźnika G znajduje się na stronie - Dotacje na termomodernizację budynków w FEŁ2027 - warunek dotyczący wskaźnika G | Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 (lodzkie.pl).
Kryterium nie dotyczy budynków komunalnych oraz zabytków.
Odpowiedź 2
Wskazane w projekcie działania termomodernizacyjne muszą być zgodne z przeprowadzonym audytem energetycznym, sporządzonym zgodnie z rozporządzeniem wydanym na podstawie art. 18 ust. 1 Ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
W przypadku projektu hybrydowego działania termomodernizacyjne muszą być zgodne z ww. audytem energetycznym lub wiążącą ofertą realizacji projektu złożoną przez przedsiębiorstwo ESCO (Energy Service Company), o ile oferta ta została złożona, albo umową EPC (Energy Performance Contracting), o ile umowa ta została zawarta przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.
Dodatkowe elementy wykraczające poza koszty wynikające z rekomendacji audytu energetycznego, które przyczyniać się będą do osiągnięcia celów wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu mogą stanowić nie więcej niż 15% wydatków kwalifikowalnych projektu.
Odpowiedź 3
Tak, jest to możliwe. Należy jednak mieć na uwadze, że budynki będące przedmiotem projektu muszą być położone są na terenie gminy, której wskaźnik dochodów podatkowych (wskaźnik G) na 2023 rok, jest niższy od uśrednionej wartości dla województwa
W przypadku, gdy przedmiotem projektu będą budynki położone na obszarze więcej niż jednej gminy warunek powinien być spełniony oddzielnie przez każdy budynek.
Warunek nie dotyczy budynków komunalnych oraz zabytków.
Odpowiedź 4
Wnioskodawcą w ramach naboru może być Powiat jeśli budynki, które mają zostać objęte pracami termomodernizacyjnymi będą zlokalizowane na terenie Gminy, której wskaźnik dochodów podatkowych (wskaźnik G) na 2023 rok, jest niższy od uśrednionej wartości dla województwa, która wynosi 2220,44 PLN. Warunek nie dotyczy budynków komunalnych oraz zabytków.
Odpowiedź 5
Tak, wymienione koszty są kwalifikowalne w ramach naboru.
Odpowiedź 6
Sporządzenie Studium wykonalności jest obligatoryjne dla projektów o łącznej wartości kosztów kwalifikowalnych powyżej 50 MLN PLN, które nie są realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Dla projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego załącznikiem wymaganym w miejsce studium wykonalności jest Analiza potrzeb i wymagań dla projektów hybrydowych.
Odpowiedź 7
Zgodnie z zapisem kryterium Zwiększenie Efektywności Energetycznej, projekt musi przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej na poziomie nie niższym niż 30%. Przy ocenie kryterium nie będą brane pod uwagę działania dotyczące zabytków. Zaplanowany wzrost efektywności energetycznej obliczany jest dla energii pierwotnej.
Odpowiedź 8
Ekspertyza ornitologiczna lub chiropterologiczna jest załącznikiem obligatoryjnym w przypadku działań dotyczących elewacji lub dachu budynku.
Odpowiedź 9
W ramach 1 typu projektu dofinansowaniem będą mogły zostać objęte budynki, których właścicielem jest samorząd terytorialny, jego jednostki organizacyjne, podległe mu organy, budynki jednostek zarządzanych przez administrację samorządową lub budynki użyteczności publicznej nie związane z administracją rządową.
Odpowiedź 10
Budynkiem użyteczności publicznej jest budynek w rozumieniu § 3 pkt 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Odpowiedź 11
Minimalny udział wkładu własnego Wnioskodawcy wynosi 13 % wydatków kwalifikowalnych projektu oraz 100% wydatków niekwalifikowanych projektu. Dopuszcza się by wkład własny miał formę pieniężną lub rzeczową.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.06.02-IZ.00-001/24 Infrastruktura społeczna
Odpowiedź 1:
Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów bierzemy pod uwagę kurs Euro Europejskiego Banku Centralnego z przedostatniego dnia roboczego KE w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym nastąpiło ogłoszenie naboru, tj. 1 EURO = 4,3188 PLN (kurs euro z dnia 27 czerwca 2024 roku).
Odpowiedź 2:
Uprzejmie informuję, iż zgodnie z Zasadami kwalifikowania wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 do wydatków kwalifikowalnych zalicza się w szczególności m.in. wydatki związane z zakupem wyposażenia niezbędnego do realizacji celów projektu, np. wyposażenia sal rehabilitacyjnych na potrzeby funkcjonowania ośrodków dziennego pobytu.
Odpowiedź 3:
Zgodnie z kryterium dostępu nr 3 „Przeciwdziałanie segregacji” badane będzie czy budynki mieszkalne znajdują się na terenie określonej miejscowości, w której funkcjonuje publiczny transport zbiorowy. W treści kryterium nie ma zawartej informacji co do konieczności wskazania przez Wnioskodawcę konkretnej liczby kilometrów (km) pomiędzy budynkiem mieszkalnym, a przystankiem transportu publicznego.
Biorąc pod uwagę powyższe należy podkreślić, iż to po stronie Wnioskodawcy leży odpowiednie uzasadnienie we wniosku o dofinansowanie, że dane kryterium jest spełnione. Jednocześnie należy podkreślić, iż ocena merytoryczna jest dokonywana przez niezależnego eksperta po zapoznaniu się z całością przedstawionej dokumentacji.
Odpowiedź 4:
Dopuszczalnym jest realizowanie projektów w formie mieszanej, która oznacza jednoczesne objęcie dofinansowania pomocą publiczną i/lub pomocą de minimis oraz nieobjęcie pomocą.
Natomiast zapis znajdujący się na stronie 32 Instrukcji wypełniania wniosku „w przypadku wyboru wartości „bez pomocy publicznej/pomocy de minimis” nie można wybrać dodatkowo żadnej innej wartości” jest błędnie interpretowany. Zapis ten odnosi się do zdania wcześniejszego. Oznacza to, iż jeśli Wnioskodawca uzna w wyniku przeprowadzonej analizy, iż pomoc publiczna/pomoc de minimis nie występuje w całym projekcie, wówczas nie może wybrać pozostałych opcji. Jednakże nie oznacza to braku technicznej możliwości zastosowania łączenia różnych komponentów w projekcie.
Należy jednak pamiętać, iż obowiązek przeprowadzenia rzetelnej i dokładnej analizy występowania lub niewystępowania pomocy publicznej/pomocy de minimis ciąży na Wnioskodawcy podczas aplikowania o środki unijne.
Odpowiedź 5:
- We wspomnianym kryterium punktowym posłużono się pojęciem istniejącej infrastruktury służącej świadczeniu usług w społeczności lokalnej, w związku z czym premiowane będzie planowane posłużenie się infrastrukturą już teraz przeznaczoną do ww. celów. Wspomniana sytuacja nie wypełni zatem przesłanek pozwalających uznać, iż przedmiotowe kryterium zostało spełnione przez Wnioskodawcę. Kryterium będzie premiować sytuacje, w których placówka świadcząca usługi w społeczności lokalnej będzie wykorzystywała infrastrukturę, którą posiada już w swoich zasobach, ale np. nie wykorzystuje w pełni lub która wymaga zaadaptowania na nowe potrzeby lub planuje się ją wykorzystać zmieniając jej przeznaczenie (przy czym powinno to wynikać z przeprowadzonej analizy potrzeb wymaganej w kryterium Zgodność projektu z analizą potrzeb).
- Obowiązujące dla naboru kryterium dostępu pn. Deinstytucjonalizacja wymaga, aby planowane w projekcie wsparcie dotyczyło wyłącznie infrastruktury placówek świadczących usługi w społeczności lokalnej, co oznacza, że infrastruktura będąca przedmiotem projektu musi być wykorzystana celem świadczenia usług w społeczności lokalnej, natomiast nie musi tego wymogu spełniać na moment aplikowania o wsparcie. Jeśli we wniosku o dofinansowanie zostanie natomiast wykazane, że planowana do objęcia wsparciem infrastruktura już takim celom służy to projekt otrzyma dodatkowe punkty za spełnienie kryterium punktowego Wykorzystanie istniejącej infrastruktury.
Odpowiedź 6:
Zakup sprzętu oraz wyposażenia służącego prowadzeniu zajęć dla osób przebywających w placówce co do zasady może być kosztem kwalifikowalnym w projekcie, natomiast zakup sprzętu i wyposażenia służących udzielaniu wsparcia w formie zdalnej oraz wspomagających świadczenie usług w miejscu zamieszkania jest możliwe jako element projektu. Należy również pamiętać, iż zgodnie z art. 39 punktem 14 ustawy wdrożeniowej „Zadania realizowane przez poszczególnych partnerów w ramach projektu partnerskiego nie mogą polegać na oferowaniu towarów, świadczeniu usług lub wykonywaniu robót budowlanych na rzecz pozostałych partnerów”. Podczas oceny wniosków oceniana jest każdorazowo kwalifikowalność poszczególnych wydatków oraz zapisy umowy partnerstwa.
Odpowiedź 7:
Zgodnie z warunkami dokumentacji dla naboru w ramach działania FELD.06.02 Infrastruktura społeczna możliwe jest uzyskanie dofinansowania m.in. na budowę, przebudowę, remont lub adaptację obiektów, służących rozwojowi środowiskowych form wsparcia, takich jak ośrodki dziennego pobytu, środowiskowe domy pomocy, kluby seniora, rodzinne domy pomocy, gospodarstwa opiekuńcze (tylko świadczone w społeczności lokalnej).
Dla oceny, że w ramach projektu zaplanowano wsparcie wyłącznie infrastruktury placówek świadczących usługi w społeczności lokalnej należy kierować się brzmieniem kryterium pn. Deinstytucjonalizacja, który wskazuje warunki, jakie należy spełnić, aby było można uznać, że placówka świadczy usługi w społeczności lokalnej tj.: Usługi świadczone w społeczności lokalnej to usługi umożliwiające osobom niezależne życie w środowisku lokalnym, a dzieciom życie w rodzinie lub rodzinnej pieczy zastępczej. Usługi te zapobiegają odizolowaniu osób od rodziny lub społeczności lokalnej oraz umożliwiają podtrzymywanie więzi rodzinnych i sąsiedzkich. Są to usługi świadczone w sposób:
zindywidualizowany (dostosowany do potrzeb i możliwości danej osoby);
umożliwiający odbiorcom tych usług kontrolę nad swoim życiem i nad decyzjami, które ich dotyczą (w zakresie wsparcia dzieci uwzględnianie ich zdania);
zapewniający, że odbiorcy usług nie są odizolowani od ogółu społeczności lub nie są zmuszeni do mieszkania razem;
gwarantujący, że wymagania organizacyjne nie mają pierwszeństwa przed indywidualnymi potrzebami osoby z niej korzystającej.
Warunki, o których mowa w lit. a–d, muszą być spełnione łącznie.
Objęta zakresem projektu infrastruktura nie może być wykorzystywana do świadczenia opieki instytucjonalnej, a projekt nie może wspierać inwestycji w placówki świadczące opiekę instytucjonalną. Opiekę instytucjonalną należy rozumieć jako usługi świadczone m.in. w placówce opiekuńczo-pobytowej, czyli placówce wieloosobowego, całodobowego pobytu i opieki, w której spełniona jest co najmniej jedna z poniższych przesłanek:
- usługi nie są świadczone w sposób zindywidualizowany (dostosowany do potrzeb i możliwości danej osoby);
- wymagania organizacyjne mają pierwszeństwo przed indywidualnymi potrzebami mieszkańców;
- mieszkańcy nie mają wystarczającej kontroli nad swoim życiem i nad decyzjami, które ich dotyczą w zakresie funkcjonowania w ramach placówki;
- mieszkańcy są odizolowani od ogółu społeczności lub zmuszeni do mieszkania razem.
Opieka instytucjonalna realizowana jest w szczególności w takich instytucjach jak dom pomocy społecznej, o którym mowa w Ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz odnoszącym się do przedmiotowej ustawy rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej.
Odpowiedź 8:
Zgodnie z kryterium pn. Skala komplementarności (kryterium merytoryczne punktowe nr 5) weryfikacji podlegać będzie powiązanie projektu z innym projektem lub projektami, które znajdują się na liście projektów wybranych do dofinansowania z EFS+ lub podpisana została umowa o ich dofinansowanie z EFS+ (warunek musi być spełniony najpóźniej w momencie złożenia wniosku o dofinansowanie niniejszego projektu).
Komplementarność projektów rozumiana jest jako ich dopełnianie się prowadzące do realizacji określonego celu, tj. przykładowo:
- przy realizacji projektu będą wykorzystywane efekty realizacji innego projektu, nastąpi wzmocnienie trwałości efektów jednego przedsięwzięcia realizacją innego lub
- projekty są adresowane do tej samej grupy docelowej lub tego samego terytorium, lub rozwiązują ten sam problem, lub
- projekt stanowi etap szerszego przedsięwzięcia lub kontynuację wcześniej realizowanych przedsięwzięć, lub
- projekt jest elementem szerszej strategii realizowanej przez szereg projektów komplementarnych.
Oznacza to, iż projekt może być komplementarny do projektu dofinansowanego z EFS+ realizowanego przez innego wnioskodawcę i dotyczącego tej samej grupy docelowej (np. rodzin zastępczych).
Odpowiedź 9:
W ramach Działania FELD.06.02 Infrastruktura społeczna koszty robót budowlanych dla powierzchni części administracyjnej nowo budowanego obiektu w całości uznawane będą za koszty kwalifikowalne, natomiast wydatki związane z wyposażeniem części administracyjnej uznane będą za koszt niekwalifikowalny. Należy jednak mieć na uwadze, iż ostateczna ocena kwalifikowalności wydatków ujętych w projekcie będzie leżała po stronie niezależnego eksperta po zapoznaniu się przez niego z całością przedstawionej dokumentacji projektowej.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.02.13-IZ.00-001/24 Gospodarka o obiegu zamkniętym
Odpowiedź 1:
Wskazany w kryterium pn. „Limity kwotowe” limit dotyczący kosztów kwalifikowalnych nie większych niż 2 mln PLN dla inwestycji w zakresie PSZOK dotyczy punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych utworzonych przez gminy, zgodnie z Ustawą z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Odpowiedź 2:
Zgodnie z brzmieniem kryterium: „Limity kwotowe” ocenie podlega czy inwestycja w zakresie PSZOK nie przekracza 2 mln zł kosztów kwalifikowalnych lub PSZOK planuje obsługiwać do 20 000 mieszkańców włącznie (limity dotyczą 1 PSZOK-u). Wobec tego ww. limit dotyczy wyłącznie kosztów związanych z budową, przebudową, zakupem, modernizacją jednego PSZOK-a. W przypadku inwestycji dotyczących punktów selektywnego zbierania odpadów nie będących PSZOK, limit ten nie obowiązuje.
Odpowiedź 3:
Tak, projekt otrzyma 2 punkty w ramach kryterium „Obszary wiejskie”.
Odpowiedź 4:
W ramach kryterium nr 1 Przygotowanie projektu przyznaje się 6 pkt, kiedy wnioskodawca posiada wszystkie dokumenty niezbędne do rozpoczęcia wszystkich inwestycji objętych projektem. Posiadanie wszystkich dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji oznacza, że w momencie składania wniosku o dofinansowanie do rozpoczęcia realizacji wszystkich inwestycji objętych projektem lub przeprowadzenia zamówień na realizację wszystkich inwestycji objętych projektem nie jest konieczne pozyskanie przez wnioskodawcę innych dokumentów niż umowa o dofinansowanie projektu. Powyższe warunki dotyczą również zgłoszenia robót budowlanych.
Odpowiedź 5:
Brak dołączenia przez wnioskodawcę wszystkich wymaganych w naborze dokumentów skutkować będzie wezwaniem przez Instytucję Zarządzającą wnioskodawcy do ich uzupełnienia na etapie oceny wniosku o dofinansowanie. Ponadto zgodnie z zapisami Instrukcji wypełnienia wniosku o dofinansowanie projektu w przypadku przedsięwzięć wymienionych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko załącznikiem obligatoryjnym jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.
Odpowiedź 6:
W ramach działania FELD.02.13 Gospodarka o obiegu zamkniętym w ramach typu 1 możliwe będzie wsparcie w formie dotacji inwestycji w instalacje do recyklingu odpadów. Należy mieć jednak na względzie, że inwestycje mające silny potencjał rynkowy, wysoką efektywność kosztową i stosunkowo szybki okres zwrotu z inwestycji, będą wspierane z wykorzystaniem instrumentów finansowych, dla których przewidziano odrębne działanie. Ponadto w działaniu FELD.02.13 Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) w ramach 4 typu projektu wsparcie GOZ w przedsiębiorstwach możliwe jest wyłącznie wsparcie na działania przedinwestycyjne w zakresie GOZ (np. prace koncepcyjne związane z etapem ekoprojektowania produktów i opakowań oraz niezbędnych zmian w procesach produkcyjnych lub usługowych, zakup usług doradczo-szkoleniowych, opracowanie audytów środowiskowych, analiz technicznych i ekonomicznych).
Odpowiedź 7:
Budowa metodą gospodarczą (systemem gospodarczym) polega na tym, że inwestor wykonuje część prac budowlanych samodzielnie, a pozostałe zleca wyspecjalizowanym ekipom. Należy mieć na względzie, że dowodem poniesienia wydatku jest zapłacona faktura lub inny dokument księgowy o równoważnej wartości dowodowej (zgodnie z zapisami Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027).
Odpowiedź 8:
Zapis kryterium wskazuje, że ocenie będzie podlegać uwzględnienie w projekcie współpracy z przedszkolami lub szkołami w zakresie edukacji dzieci i młodzieży – w obszarze dotyczącym GOZ (np. zajęcia, szkolenia, wizyty w funkcjonujących już PSZOK, konkursy, warsztaty). Nie ma znaczenia czy szkoła podstawowa czy przedszkole znajdują się na obszarze planowanej inwestycji ani czy działaniami edukacyjnymi objęta jest ta sama grupa docelowa, która korzysta z inwestycji. W związku z powyższym można zaplanować działania edukacyjne dla uczniów mieszkających na terenie spółdzielni uczęszczających do różnych szkół, o ile będą one realizowane w ramach współpracy ze szkołami.
Odpowiedź 9:
Zgodnie z kryterium pn. „Limity kwotowe” inwestycja w zakresie PSZOK nie może przekroczyć 2 mln PLN kosztów kwalifikowalnych lub planuje się, że PSZOK będzie obsługiwać nie więcej niż 20 tysięcy mieszkańców. Istotne jest to, że wskazane w kryterium limity dotyczą jednego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
W związku z tym, jeśli inwestycja dotycząca danego PSZOK przekroczy 2 mln PLN kosztów kwalifikowalnych, a jednocześnie zaplanowano, że PSZOK będzie obsługiwać 13 540 mieszkańców, taki projekt będzie spełniać warunki powyższego kryterium. Należy mieć przy tym na uwadze, aby utworzenie i funkcjonowanie PSZOK było zgodne z przepisami prawa, w szczególności Ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.08.05-IZ.00-002/24 Poprawa organizacji pracy
Odpowiedź 1
Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów str. 15: „Wszelkie działania
w projekcie muszą wynikać z przeprowadzonej diagnozy problemów i potrzeb pracodawców
i ich pracowników. Wnioski z diagnozy powinny zostać uwzględnione we wniosku
o dofinansowanie i będą przedmiotem oceny. Diagnoza powinna uwzględniać opis pracodawcy i pracowników, problemy i potrzeby w zakresie organizacji pracy. We wniosku należy również zawrzeć informacje kiedy diagnoza została przeprowadzona
i na podstawie jakich źródeł (np. dokumenty stanowiące dane zastane, rozmowy, ankiety, wywiady, ekspertyzy itd.)”.Diagnoza jest obowiązkowa, to na podstawie wniosków z diagnozy wnioskodawca powinien zaplanować wsparcie
w projekcie. IZ FEŁ2027 nie określiła
w Regulaminie wyboru projektów minimalnych wymogów dotyczących zakresu diagnozy.Odpowiedź 2
Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów str. 15 wsparcie w projekcie powinno zostać zaplanowane w odpowiedzi na wnioski z przeprowadzonej diagnozy: „Wszelkie działania w projekcie muszą wynikać z przeprowadzonej diagnozy problemów i potrzeb pracodawców i ich pracowników. Wnioski z diagnozy powinny zostać uwzględnione we wniosku o dofinansowanie i będą przedmiotem oceny. Diagnoza powinna uwzględniać opis pracodawcy i pracowników, problemy i potrzeby w zakresie organizacji pracy. We wniosku należy również zawrzeć informacje kiedy diagnoza została przeprowadzona i na podstawie jakich źródeł (np. dokumenty stanowiące dane zastane, rozmowy, ankiety, wywiady, ekspertyzy itd.)”.
Działania mogą dotyczyć m.in. wprowadzenia elastycznych form zatrudnienia, pracy zdalnej, wprowadzenia rozwiązań i zastosowania narzędzi służących zarządzaniu różnorodnością np. programu mentoringu, wprowadzenia rozwiązań innowacyjnych np. programów motywacyjnych itp.
Należy też zwrócić uwagę, że projekty nie powinny skupiać się na działaniach, które są przedmiotem innych obszarów wsparcia FEŁ2027. Z doświadczeń pierwszego naboru wynika, że należy zwrócić tu szczególną uwagę na wsparcie w ramach Działania FELD.08.04 Zdrowy pracownik, typ projektu – działania ukierunkowane na eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy, przekwalifikowanie pracowników pracujących w warunkach negatywnie wpływających na zdrowie, a także wsparcie w ramach Działania FELD.01.04 Cyfryzacja, typ projektu – przedsięwzięcia w zakresie cyfryzacji działalności instytucji publicznych, służących poprawie efektywności zarządzania oraz upowszechnianiu komunikacji elektronicznej
w instytucjach publicznych, wsparcie w ramach Działania (np. podpis elektroniczny, elektroniczny obieg dokumentów).Odpowiedź 3
Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów str. 17 wnioskodawcami w naborze mogą być Instytucje nauki i edukacji.
Poziom dofinansowanie i założenia dotyczące wsparcia wynikają z zapisów Regulaminu naboru. Zakres wsparcia nie jest różnicowany pod względem typu działalności wnioskodawcy.
Odpowiedź 4
Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów str. 16 finansowane doposażenie nie może dotyczyć realizacji obowiązków pracodawcy wynikających z odpowiednich przepisów. Jeśli np. wnioskodawca wprowadza pracę zdalną, to zgodnie z Kodeksem Pracy art. 67 (24) par. 1 ma obowiązek zapewnić materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne niezbędne do wykonywania pracy, dlatego koszty zakupu takiego sprzętu nie mogą być kwalifikowalne w projekcie.
Regulamin wyboru projektów str. 16 umożliwia zakup programów IT służących poprawie organizacji pracy, jeśli jest to powiązane z wprowadzeniem nowych sposobów organizacji pracy.
Należy pamiętać, że zakup sprzętu podlega limitowi 10% finansowania unijnego na cross-financing, chyba że spełnia przesłankę wyłączającą go spod limitu – szczegółowe zapisy w Regulaminie wyboru projektów str. 31/32. Ponadto, należy podkreślić, że przedsięwzięcia w zakresie cyfryzacji działalności instytucji publicznych, służące poprawie efektywności zarządzania oraz upowszechnianiu komunikacji elektronicznej w instytucjach publicznych (np. podpis elektroniczny, elektroniczny obieg dokumentów) finansowane są w ramach innego działania FEŁ2027– Działanie FELD.01.04 Cyfryzacja.
Odpowiedź 5
Należy pamiętać, że nabór dotyczy określonego typu projektów: wsparcie pracodawców we wprowadzaniu innowacyjnych sposobów organizacji pracy, w tym elastycznych form zatrudnienia, pracy zdalnej.
Wsparcie zaplanowane w projekcie dla osób starszych musi się wpisywać w powyższy typ projektów np.
- zostaje wprowadzony program mentoringu, czyli dzielenia się wiedzą w celu zatrzymania osób starszych oraz umożliwienia młodym pracownikom korzystania z doświadczenia i wiedzy osób starszych;
- diagnoza wskazała, że starsi pracownicy z uwagi na swoje potrzeby potrzebują rozszerzenia zakresu godzinowego pracy np. rozpoczynanie pracy od 6 do 9;
- młody zespół wprowadził narzędzia komunikacyjne, z których starsze osoby korzystają w marginalny sposób, diagnoza wskazała, że osoby starsze nie czują się pewnie, zaplanowanie specjalnego szkolenia skierowanego tylko dla tej grupy uczestników itp.
Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów w naborze nr FELD.08.05-IZ.00-002/2, finansowanie wsparcia dotyczącego poprawy ergonomii stanowiska pracy jest niekwalifikowalne.
Odpowiedź 6
Możliwość realizacji ww. projektu w ramach naboru FELD.08.05-IZ.00-002/2 należy rozważyć w kontekście spełnienia specyficznego kryterium merytorycznego: „Siedziba wnioskodawcy i partnera (o ile dotyczy)”. Zgodnie z definicją kryterium Wnioskodawca oraz partner/partnerzy muszą posiadać siedzibę na terenie województwa łódzkiego.
Ponadto, w naborze obowiązuje specyficzne kryterium merytoryczne „Typ wnioskodawcy”, które mówi o tym, że wnioskodawcą jest pracodawca kierujący wsparcie w projekcie na rzecz swoich pracowników. Pracownika należy rozumieć zgodnie z definicją wskazaną w Regulaminie wyboru projektów str. 9.
Ogólny opis projektu wskazany w pytaniu budzi wątpliwość co do spełnienia powyższych kryteriów. Podkreślić również należy, że wszystkie działania projektu powinny wynikać z przeprowadzonej diagnozy problemów i potrzeb pracodawców i ich pracowników. Odnośnie rozważanych działań dokumentacja naboru nie wyklucza przedmiotowo projektów związanych z organizacja i automatyzacją pracy wirtualnego biura i wirtualnej asystentki.
Odpowiedź 7
Przedmiotem naboru jest: wsparcie pracodawców we wprowadzaniu innowacyjnych sposobów organizacji pracy, w tym elastycznych form zatrudnienia, pracy zdalnej.
Jeśli opracowanie takich dokumentów służy wprowadzaniu innowacyjnych sposobów organizacji pracy i wynika z przeprowadzonej diagnozy oraz jest elementem szerszego wsparcia, to koszt może być kwalifikowalny.
Należy podkreślić, że ocena każdego wydatku jest dokonywana przez Komisję Oceny Projektów na podstawie informacji zawartych we wniosku o dofinansowanie, w tym szczegółowego uzasadnienia wydatku. Każdy wydatek jest oceniany również pod względem racjonalności i efektywności (ogólne warunki kwalifikowalności).
Odpowiedź 8
Nabór nr FELD.08.05-IZ.00-002/2 dotyczy wsparcia pracodawców we wprowadzaniu innowacyjnych sposobów organizacji pracy, w tym elastycznych form zatrudnienia, pracy zdalnej.
Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów str. 18 wnioskodawcami w naborze mogą być m.in.: organizacje społeczne i związku wyznaniowe, partnerzy społeczni.
Odpowiedź 9
Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów - § 14 Projekty partnerskie – jest możliwość składania projektów partnerskich. Ponadto, zgodnie z kryterium premiującym „Partnerstwo” w naborze premiowane są projekty, w których zaplanowano partnerstwo z partnerami społecznymi lub organizacjami społeczeństwa obywatelskiego (definicje zgodne z SZOP FEŁ2027) w zakresie dostosowania warunków pracy dla osób starszych.
Należy podkreślić, że zarówno wnioskodawca jak i partner muszą posiadać siedzibę na terenie województwa łódzkiego, zgodnie z wymogiem specyficznego kryterium merytorycznego „Siedziba wnioskodawcy i partnera (o ile dotyczy)”.
Odpowiedź 10
Nabór jest realizowany w ramach Działania FELD.08.05 Poprawa organizacji pracy, typu projektu – wsparcie pracodawców we wprowadzaniu innowacyjnych sposobów organizacji pracy, w tym elastycznych form zatrudnienia, pracy zdalnej.
Czy wskazane działania byłyby kwalifikowalne w naborze zależy od przyczyn i celu wprowadzenia zaproponowanych rozwiązań. Jeśli rozwiązania służą poprawie organizacji pracy (np. skraca się procedura, przyśpiesza proces pracy) i wprowadzeniu innowacyjnych rozwiązań (wnioskodawca udowodni innowacyjność rozwiązania), a nie poprawie ergonomii pracy i przyczyn wynikających z czynników zdrowotnych (jest to rodzaj wsparcia realizowany w Działaniu 08.04. Zdrowy pracownik, typ projektu – działania ukierunkowane na eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy, przekwalifikowanie pracowników pracujących w warunkach negatywnie wpływających na zdrowie), wówczas koszty mogłyby być kwalifikowalne, pod warunkiem spełnienia innych wymogów regulaminu np. dotyczących limitu cross-financingu, obowiązków pracodawcy przewidzianych przepisami prawa, itp.
Przedstawiony opis projektu jednak wskazuje na zdrowotne czynniki ryzyka w miejscu pracy, co kwalifikowałoby projekt do naboru realizowanego w ramach Działania FELD.08.04 Zdrowy pracownik, a nie Działania FELD.08.05.
Odpowiedź 11
Powyższe pytanie nie dotyczy naboru, a rozwiązań prawno-organizacyjnych, za które IZ FEŁ2027 nie odpowiada.
Należy jednak zauważyć, że jeśli diagnoza przeprowadzona u pracodawcy wskazała potrzebę wprowadzenia elastycznych form zatrudnienia w postaci pracy hybrydowej, wówczas elementem projektu może być np. specjalistyczne doradztwo w zakresie wdrożenia tego rozwiązania.
Odpowiedź 12
Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów str. 16 oraz przytoczonymi przepisami Kodeksu pracy, w projekcie nie może być finansowany zakup sprzętu, którego zapewnienie jest obowiązkiem pracodawcy wynikającym z przepisów prawa – w tym przypadku przytoczonego art. 67 (24) par. 1 Kodeksu pracy.
Odpowiedź 13
W Regulaminie wyboru projektów nie określono minimalnej liczby pracowników, których należy objąć wsparciem. Warto jednak pamiętać, że ocena wniosku o dofinansowanie obejmuje również kwestie czy poszczególne wydatki są niezbędne, racjonalne i efektywne, również w relacji nakład-rezultat (ogólne warunki kwalifikowalności wydatków). W tym kontekście liczba pracowników obejmowanych wsparciem, jak również zakładane efekty są istotne dla oceny kwalifikowalności.
Ponadto, jeśli wnioskodawca planuje objąć wsparciem tylko część pracowników, powinien we wniosku o dofinansowanie wyjaśnić, dlaczego wsparcie nie dotyczy wszystkich i jakie będą zasady rekrutowania pracowników do projektu.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.08.04-IZ.00-001/24 Zdrowy pracownik
Odpowiedź 1
Rozważany w pytaniu „water point” rozumiemy jako dystrybutor z wodą do spożycia dla pracowników. Odpowiadając:
Po pierwsze, należy podkreślić, że wszystkie działania merytoryczne w projektach realizowanych w naborze nr FELD.08.04-IZ.00-001/24 powinny wynikać z przeprowadzonej diagnozy występowania niekorzystnych czynników zdrowotnych w środowisku pracy (typ projektu – zapisy regulaminu naboru str. 15, specyficzne kryterium dostępu nr 2, zapisy regulaminu naboru str. 19).
Po drugie, odnośnie wyposażenia przestrzeni wspólnej (takie, którego nie można przyporządkować do konkretnego pracownika) również powinien być spełniony wymóg, zgodnie z którym wyposażenie nie może co do zasady dotyczyć realizacji obowiązków pracodawcy wynikających z przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (zapisy regulaminu naboru str. 17).
Aby spełnić powyższy wymóg:
- finansowane wyposażenie i doposażenie musi spełniać wyższe wymogi niż określone w przepisach prawa w zakresie BHP. We wniosku o dofinansowanie,
w pkt. Uzasadnienie wydatków, należy wskazać przepisy prawa i odnieść się do wymogów (np. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa
i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe zawiera załącznik określający minimalne wymogi) oraz wykazać cechy finansowanego wyposażenia spełniające wyższe wymogi. Jeżeli wymogi nie są uregulowane przepisami prawa, należy podać inne argumenty dotyczące cech wyposażenia potwierdzające poprawę ergonomii pracy osób wykonujących swe obowiązki zawodowe w warunkach obciążających zdrowie. - ponadto wsparcie jest realizowane
w sposób kompleksowy (nie cząstkowy) np. jeżeli stwierdzonym w diagnozie problemem zdrowotnym na skutek pracy siedzącej są choroby kręgosłupa,
to w projekcie należałoby uwzględnić nie tylko zakup ergonomicznych mebli, ale też edukację zdrowotną, badania pracownicze pod kątem takich chorób itd.
Odnośnie pierwszej części wymogu należy zauważyć, że zgodnie z art. 112 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom dostęp do wody przeznaczonej do spożycia. Przepisy nie precyzują w jakiej formie należy zapewnić wodę, ale rozważany wydatek bez wątpienia dotyczy realizacji ogólnie sformułowanego obowiązku z przepisów BHP. W tym kontekście należałoby wykazać ponadstandardowy charakter dystrybutora z wodą dla pracowników.
Odpowiedź 2
Działania w projektach są kierowane do pracowników w rozumieniu definicji zawartej w regulaminie naboru – rozdział „Wykaz pojęć”. Zgodnie z tą definicją w projektach nie można finansować działań kierowanych do osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych – tak zatrudniane osoby nie są uprawnioną grupą docelową.
Odpowiedź 3
Kryterium merytoryczne dostępu „Potencjał finansowy wnioskodawcy” dotyczy wnioskodawcy rozumianego jako podmiot, który złożył wniosek o dofinansowanie. W przypadku projektu składanego w partnerstwie jest to partner wiodący (lider) – podmiot wpisany we wniosku jako wnioskodawca. Nie jest wymagane, żeby każdy z partnerów je spełniał.
Odpowiedź 4
Koszty wynagrodzeń wykładowców mogą być rozliczane w formie dodatków do wynagrodzeń lub nagrody, premii.
Należy pamiętać o spełnieniu wymogów zawartych Regulaminie § 12 Podstawowe warunki i procedury konstruowania budżetu projektu, zaczerpniętych z „Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027”, Podrozdział 3.8. Personel projektu.
Odpowiedź 5
Zgodnie z brzmieniem specyficznego kryterium merytorycznego nr 1 „Siedziba wnioskodawcy i partnera (o ile dotyczy)” (wskazanym w Załączniku nr 3 do Regulaminu wyboru projektów) weryfikacji podlega, czy wnioskodawca i partner posiadają siedzibę na terenie województwa łódzkiego. Weryfikacja dokonywana jest na podstawie ogólnodostępnych informacji, w tym KRS lub CEIDG. Obecnie w kryteriach oceny dla Działania FELD.08.04. Zdrowy pracownik nie planuje się zmian przedmiotowego kryterium.
Odpowiedź 6
W naborze nr FELD.08.04-IZ.00-001/24 niedopuszczalne jest finansowanie w projektach działań, które są obowiązkiem wnioskodawcy wynikającym z przepisów prawa (za wyjątkiem wyposażenia, doposażenia przy spełnieniu zawartych w Regulaminie warunków).
W kontekście pytania wnioskodawca powinien w szczególności przeanalizować przepisy ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami mając na uwadze, że celem naboru nie jest wypełnienie obowiązków wynikających z przepisów tego aktu prawnego, w tym art. 6 dotyczącego minimalnych wymogów w zakresie dostępności architektonicznej budynków.
Należy też mieć na uwadze, że wydatki na dostępność w projekcie współfinansowanym ze środków EFS+, podobnie jak wydatki związane z działaniami merytorycznymi, muszą odnosić się do grupy docelowej. W projektach naboru nr FELD.08.04-IZ.00-001/24 grupą docelową jest pracodawca i jego pracownicy, stąd wydatki powinny być uzasadnione w kontekście potrzeb tej właśnie grupy docelowej.
Odpowiedź 7
Wszystkie działania merytoryczne w projekcie powinny wynikać z przeprowadzonej diagnozy występowania niekorzystnych czynników zdrowotnych w środowisku pracy.
Jeśli apteczki są niezbędne do przeprowadzenia szkolenia (jako materiały edukacyjne), a szkolenie zostanie uznane za kwalifikowalne, wówczas koszt zakupu apteczek również jest kwalifikowalny.
Natomiast zgodnie z zapisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy art. 209(1) pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia środków niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz wyznaczenia pracowników, których zadaniem będzie udzielanie takiej pomocy. Obowiązki te precyzuje (w pewnym stopniu) art. 44 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 26 września 1997 r. W związku z powyższymi okolicznościami ewentualne sfinansowanie w projekcie działań polegających na finansowaniu apteczek do usytuowanych w poszczególnych komórkach zakładu pracy jest wątpliwe.
Odpowiedź 8
Wszystkie działania merytoryczne w projekcie powinny wynikać z przeprowadzonej diagnozy występowania niekorzystnych czynników zdrowotnych w środowisku pracy (typ projektu – zapisy regulaminu naboru str. 15, specyficzne kryterium dostępu nr 2, zapisy regulaminu naboru str. 19).
Należy również spełnić wymóg, zgodnie z którym wyposażenie , co do zasady nie może dotyczyć realizacji obowiązków pracodawcy wynikających z przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (zapisy regulaminu naboru str. 17). Aby spełnić powyższy wymóg:
- Finansowane wyposażenie i doposażenie musi spełniać wyższe wymogi niż określone w przepisach prawa w zakresie BHP.
We wniosku o dofinansowanie, w pkt. Uzasadnienie wydatków, należy wskazać przepisy prawa i odnieść się do wymogów (np. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe zawiera załącznik określający minimalne wymogi) oraz wykazać cechy finansowanego wyposażenia spełniające wyższe wymogi. Jeżeli wymogi nie
są uregulowane przepisami prawa, należy podać inne argumenty dotyczące cech wyposażenia potwierdzające poprawę ergonomii pracy osób wykonujących swe obowiązki zawodowe w warunkach obciążających zdrowie. - Ponadto wsparcie jest realizowane
w sposób kompleksowy (nie cząstkowy)
np. jeżeli stwierdzonym w diagnozie problemem zdrowotnym na skutek pracy siedzącej są choroby kręgosłupa, to
w projekcie należałoby uwzględnić nie tylko zakup ergonomicznych mebli, ale też edukację zdrowotną, badania pracownicze pod kątem takich chorób itd.
Kierując się powyższym stanowiskiem:
- Nie ma możliwości dofinansowania wymiany krzeseł dla pracowników dlatego, że nie spełniają przepisów BHP, natomiast istnieje taka możliwość, jeżeli ich cechy wykraczałyby poza minimalne wymogi BHP.
- Odnośnie odzieży ochronnej:
- Zgodnie z art. 237(7) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach.
jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu;
ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Jeżeli przyjąć, że odzież ochronna jest jedną z kategorii środków ochrony indywidualnej (tak jest klasyfikowana zgodnie z Rozporządzeniem (UE) nr 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r.
w sprawie środków ochrony indywidualnej; należy zaznaczyć, że odzież robocza i odzież ochronna nie są tożsame w rozporządzeniu)
to zgodnie z art. 237 (6) par. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy, które spełniają wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach. Z naszej analizy wynika bardzo wąski zakres przepisów wykonawczych, odnoszący się do służb mundurowych, głównie policji.
Nie ma jednoznacznych przepisów, w których określono, jaką odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej trzeba wybierać na konkretne stanowisko. Postanowienia w tym zakresie powinny być jednak zawarte w Regulaminie zakładu pracy zgodnie z art. 104 (1) par. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
W związku z powyższym wnioskodawca powinien wykazać, że parametry odzieży odnoszące się do zidentyfikowanych czynników ryzyka wykraczają poza minimalne wymogi, a także poza postanowienia regulaminu pracy.
- Ponadto projekt powinien zakładać również inne działania odpowiadające na identyfikowany czynnik ryzyka, aby zapewnić kompleksowość.
Odpowiedź 9
Wątpliwości dotyczą takich rodzajów mebli, które jednocześnie służą pacjentom i personelowi medycznemu do wykonywania czynności zawodowych związanych z działalnością leczniczą. Personel wykonuje czynności, przy których cechy mebli mają wpływ na ergonomię pracy.
Odpowiedź jest analogiczna jak na pytanie 1. Jak rozumiemy z pytania meble z określonymi cechami nie są uregulowane przez przepisy BHP. Należy również zapewnić kompleksowość wsparcia. Biorąc pod uwagę specyfikę, że meble służą jednocześnie personelowi medycznemu do wykonywania pracy i pacjentom bardzo ważne jest odpowiednie uzasadnienie planowanych zakupów w odniesieniu do personelu oraz wykazanie w jaki sposób przeciwdziałają zidentyfikowanym niekorzystnym czynnikom zdrowotnym na danym stanowisku pracy.
Odpowiedź 10:
Wszystkie działania merytoryczne w projekcie powinny wynikać z przeprowadzonej diagnozy występowania niekorzystnych czynników zdrowotnych w środowisku pracy (typ projektu – zapisy regulaminu naboru str. 15, specyficzne kryterium dostępu nr 2, zapisy regulaminu naboru str. 19).
Należy również spełnić wymóg, zgodnie z którym wyposażenie co do zasady nie może dotyczyć realizacji obowiązków pracodawcy wynikających z przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (zapisy regulaminu naboru str. 17). Aby spełnić powyższy wymóg:
Finansowane wyposażenie i doposażenie musi spełniać wyższe wymogi niż określone w przepisach prawa w zakresie BHP. We wniosku o dofinansowanie, w pkt. Uzasadnienie wydatków, należy wskazać przepisy prawa i odnieść się do wymogów (np. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe zawiera załącznik określający minimalne wymogi) oraz wykazać cechy finansowanego wyposażenia spełniające wyższe wymogi. Jeżeli wymogi nie są uregulowane przepisami prawa, należy podać inne argumenty dotyczące cech wyposażenia potwierdzające poprawę ergonomii pracy osób wykonujących swe obowiązki zawodowe w warunkach obciążających zdrowie.Ponadto wsparcie jest realizowane w sposób kompleksowy (nie cząstkowy) np. jeżeli stwierdzonym w diagnozie problemem zdrowotnym na skutek pracy siedzącej są choroby kręgosłupa,
to w projekcie należałoby uwzględnić nie tylko zakup ergonomicznych mebli, ale też edukację zdrowotną, badania pracownicze pod kątem takich chorób itd.
Zgodnie z art. 30 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14 °C (287 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają.
W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18 °C (291 K). Przepisy BHP nie precyzują jaka może być najwyższa temperatura, jedynie, że pomieszczenia
do wypoczynku przeznaczone dla osób pracujących w pomieszczeniach gdzie temperatura przekracza 30°C powinny być obligatoryjnie klimatyzowane. Rozważany wydatek bez wątpienia dotyczy realizacji ogólnie sformułowanego obowiązku z przepisów BHP. W tym kontekście należałoby we wniosku wykazać ponadstandardowy charakter cech klimatyzatora.Odpowiedź 11
Dokumentacja naboru nie nakłada wymogu przeprowadzenia diagnozy przy udziale firmy zewnętrznej (zapisy specyficznego kryterium merytorycznego, obowiązującego w naborze, „Diagnoza z której wynikają założenia projektu” w definicji odwołują się do minimalnych wymogów opisanych w Regulaminie naboru, a te przedstawiono na stronach 22-23 Regulaminu). Dopuszczalne jest więc opracowanie diagnozy zarówno przez specjalistę ds. BHP, jak też firmę zewnętrzną (we współpracy z pracodawcą).
W naborze stosowane jest kryterium premiujące nr 1 "Współpraca" dotyczące przeprowadzenie diagnozy przy współpracy z profesjonalistami służby medycyny pracy (2 punkty premii).
Odpowiedź 12
Kryterium dotyczące grupy docelowej brzmi: uczy się lub pracuje lub zamieszkuje na obszarze województwa łódzkiego, a zatem muszą być spełnione powyższe warunki (kryterium merytoryczne dostępu nr 10 Grupa docelowa).
Odpowiedź 13
Jeśli jednostka ma osobowość prawną to może ta jednostka być wnioskodawcą. W sytuacji braku osobowości prawnej możliwe jest wystąpienie jako wnioskodawcy powiatu, a jednostka nieposiadająca osobowości prawnej zostałaby wpisana do wniosku jako realizator.
Odpowiedź 14
Odnośnie wymogów w dokumentacji związanej z naborem nr FELD.08.04-IZ.00-001/24 jest to dopuszczalne, ale należy wykazać w uzasadnieniu kosztów, że nie dochodzi do podwójnego finansowania wydatków w rozumieniu
„Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027” Podrozdział 2.3. Wydatki niekwalifikowalne pkt. 2.
Natomiast potencjalny wnioskodawca powinien również sprawdzić jakie wymogi w tym zakresie zostały sformułowane przez ZUS w dokumentacji ogłoszonego przez niego konkursu (np. w Konkursie nr 2024.01 w odpowiedziach na pytanie nr 18, wskazano, że dofinansowanie z różnych źródeł nie będzie dotyczyło zakupu tego samego przedmiotu lub urządzenia).
Koszty w takiej sytuacji mogą zostać uznane za kwalifikowalne.
„Wytyczne dotyczące monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów na lata 2021-2027” przewidują sytuację przerwania udziału w projekcie. Zgodnie z Sekcją 3.3.3 pkt. 12 „zakończenie udziału w projekcie należy rozumieć jako zakończenie udziału zgodnie z założeniami projektu lub przedwczesne opuszczenie projektu (tj. przerwanie udziału w projekcie przed zakończeniem form wsparcia zaplanowanych dla danego uczestnika lub podmiotu obejmowanego wsparciem)”.
W takiej sytuacji może wystąpić problem z osiągnięciem założonych we wniosku wartości docelowych wskaźników (np. wskaźnik produktu Liczba osób objętych wsparciem w obszarze zdrowia – jeśli w projekcie przewidziano usługi zdrowotne, wskaźnik rezultatu Liczba osób, które w wyniku realizacji wsparcia z zakresu outplacementu/ poprawy środowiska pracy podjęły pracę lub kontynuowały zatrudnienie). W okresie realizacji projektu można byłoby objąć wsparciem innego pracownika, aby osiągnąć zakładane wartości. W sytuacji nieosiągnięcia zakładanej wartości wskaźnika Instytucja Zarządzająca może natomiast zastosować regułę proporcjonalności zgodnie z zapisami paragrafu 8 umowy o dofinansowanie (wzór umowy stanowi załącznik nr 8 do Regulaminu). Podczas ustalania stopnia nieosiągnięcia założeń merytorycznych projektu Instytucja Zarządzająca bierze pod uwagę m.in.: stopień winy lub niedochowania należytej staranności przez Beneficjenta skutkujące nieosiągnięciem ww. założeń, charakter kryterium, okoliczności zewnętrzne mające na to wpływ. W uzasadnionych przypadkach, pomimo wystąpienia przesłanek zastosowania reguły proporcjonalności Instytucja Zarządzająca może podjąć decyzję o jej niestosowaniu, jeśli podmiot realizujący projekt (beneficjent) o to zawnioskuje i należycie uzasadni przyczyny nieosiągnięcia założeń projektu, w szczególności wykaże swoje starania zamierzające do ich osiągnięcia. Reguła proporcjonalności nie ma zastosowania w przypadku wystąpienia siły wyższej. Wskazana sytuacja, jak wskazano w pytaniu, jest niezależna od pracodawcy.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.09.01-IZ.00-002/24 - Działanie FELD.09.01 Gospodarka w transformacji.
Odpowiedź 1
Minimalna wartość projektu - 1 mln zł odnosi się do wszystkich przewidzianych w projekcie kosztów. Dotyczy to zatem zarówno kosztów kwalifikowalnych, jak i niekwalifikowalnych, które zostaną zaplanowane w ramach projektu.
Odpowiedź 2
W ramach przedmiotowego naboru można nabyć używane środki trwałe. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 (Rozdział 2 Ogólne warunki kwalifikowalności wydatków, Podrozdział 2.3. Wydatki niekwalifikowalne) niedozwolone jest podwójne finansowanie wydatków. Podwójne finansowanie oznacza w szczególności: rozliczenie zakupu używanego środka trwałego, który był uprzednio współfinansowany z udziałem środków Unii Europejskiej.
Odpowiedź 3
Jeżeli instalacja OZE (np. panele fotowoltaiczne) będzie wykorzystywana na potrzeby inwestycji będącej przedmiotem projektu, to jest kosztem kwalifikowalnym.
Odpowiedź 4
Zasady kwalifikowania wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 do wydatków niekwalifikowalnych zaliczają zakup środków transportu. W związku z powyższym zakup wózka widłowego będzie wydatkiem niekwalifikowalnym.
Odpowiedź 5
Przyznanie punktów w kryterium nie jest uzależnione od sposobu wdrożenia innowacji w projekcie, ale od sposobu prowadzenia prac B+R, w wyniku których wypracowana została innowacja wdrażana w ramach projektu.
W przypadku wdrażania jednej innowacji prowadzenie prac B+R samodzielnie przez wnioskodawcę nie wyklucza się z prowadzeniem prac we współpracy. Innowacja może być jednocześnie wynikiem prac prowadzonych samodzielnie, jak i we współpracy, jeśli prace te prowadzone były etapowo (przykładowo badania przemysłowe były realizowane samodzielnie, a etap prac rozwojowych we współpracy).
Uzyskanie 8 pkt może dotyczyć również sytuacji, gdy wdrażane są dwie innowacje, z których jedna jest efektem samodzielnych prac B+R wnioskodawcy, a druga powstała w wyniku współpracy. Kryterium powinno być spełnione w odniesieniu do całości projektu, niekoniecznie do pojedynczej innowacji.
Odpowiedź 6
Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane/projektu (Załącznik nr 7) jest załącznikiem obligatoryjnym i stanowi integralną część wniosku o dofinansowanie. Należy wskazać dokument, z którego wynika tytuł do dysponowania nieruchomością na cele budowlane np. umowę przedwstępną. Wnioskodawca musi wskazać miejsce realizacji projektu (OT) i musi legitymować się prawem do dysponowania tą nieruchomością na cele budowlane/projektu w okresie jego realizacji i trwałości. Wnioskodawca może zostać wezwany przez Instytucję Zarządzającą FEŁ2027 do przedłożenia dokumentów potwierdzających powyższe.
Odpowiedź 7
Zgodnie z § 12 pn. „Podstawowe warunki i procedury konstruowania budżetu projektów regulaminu naboru” w ramach przedmiotowego naboru nie przewidziano możliwości rozliczenia wydatków przy użyciu kwot ryczałtowych, ale koszty pośrednie rozliczane są stawką ryczałtową stanowiącą odpowiedni procent faktycznie poniesionych całkowitych bezpośrednich wydatków kwalifikowanych projektu:
7% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich do 5 mln PLN włącznie;
6% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich powyżej 5 mln PLN do 15 mln PLN włącznie;
5% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich powyżej 15 mln PLN do 20 mln PLN włącznie;
4% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich powyżej 20 mln PLN do 25 mln PLN włącznie;
3% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich powyżej 25 mln PLN do 30 mln PLN włącznie;
2% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich powyżej 30 mln PLN do 100 mln PLN włącznie;
1% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich powyżej 100 mln PLN.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.09.01-IZ.00-001/24 - Działanie FELD.09.01 Gospodarka w transformacji.
Odpowiedź 1
Zgodnie z zapisami § 8 pkt 5 Regulaminu wyboru projektów, minimalny udział wkładu własnego w projekcie wynosi 15% wydatków kwalifikowalnych projektu, co oznacza, że należy liczyć go wg schematu:
Wkład własny (kwota) = Wydatki kwalifikowalne (kwota) x 15 %
Wkład własny może zostać wniesiony przez Wnioskodawcę/Partnera (w formie pieniężnej lub niepieniężnej) oraz uczestników projektu (wyłącznie w formie pieniężnej).
Należy jednak podkreślić, że - zgodnie z zapisami Ramowych zasad realizacji projektu, stanowiącymi Załącznik nr 6 do Regulaminu wyboru projektów – uczestnicy projektów wnoszą wkład własny w wysokości 15 % wyłącznie w ramach otrzymanego w projekcie grantu (zarówno w przypadku Ścieżki inkubacji, jak i Ścieżki rozwoju).
Powyższe oznacza, że wkład własny uczestników wnoszony w ramach obydwu ścieżek można wliczyć do łącznej wartości wkładu własnego wnoszonego przez Wnioskodawcę/Partnera w ramach projektu, ale wyłącznie w ramach kosztów (zadań) związanych z realizacją grantów.
Odpowiedź 2
Zgodnie z Ustawą z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców „Oddział to wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności”.
Odpowiedź 3
Wskazane kryteria dostępu specyficzne, tj. Kryterium 4 – Doświadczenie wnioskodawcy, Kryterium 5 – doświadczenie kadry oraz Kryterium 6 – doświadczenie w realizacji projektów grantowych dotyczą wyłącznie Wnioskodawcy, a zatem wyłącznie Wnioskodawca musi wykazać, że Kryteria te zostały spełnione.
Odpowiedź 4
Załącznik nie posiada obowiązującego wzoru. Zgodnie z instrukcją „Jeżeli w ramach formularza wniosku, z uwagi na limit znaków, nie przedstawiłeś wszystkich najistotniejszych kwestii dotyczący twojego projektu uzupełnij brakujące informacje w ramach przedmiotowego załącznika”.
Ale w przypadku, gdy załącznik (jego treść) nie dotyczy projektu (np. gdy Wnioskodawca nie będzie przedstawiał szerszych informacji o projekcie), należy obligatoryjnie złożyć w jego miejsce oświadczenie o następującej treści: „Nazwa i numer załącznika - nie dotyczy” podpisane przez osobę upoważnioną do podpisania wniosku o dofinansowanie projektu.
Odpowiedź 5
Zgodnie z kryterium dostępu specyficznym nr 1 „Siedziba” obligatoryjnym jest, by zarówno wnioskodawca wiodący jak i partner projektu posiadali siedzibę lub oddział na terenie województwa łódzkiego.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.08.08-IZ.00-001/24 Działanie FELD.08.08 Kształcenie zawodowe
Odpowiedź 1
Zgodnie z Regulaminem naboru, § 5
Podmioty uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie:
1) Uprawnionymi wnioskodawcami do ubiegania się o dofinansowanie w przedmiotowym naborze są:
- Administracja publiczna,
- Instytucje nauki i edukacji,
- Przedsiębiorstwa,
- Organizacje społeczne i związki wyznaniowe,
- Instytucje wspierające biznes
Zgodnie z obowiązującym w ramach naboru specyficznym kryterium merytorycznym nr 1 „Profil wnioskodawcy” wnioskodawcami
w ramach naboru mogą być wyłącznie organy prowadzące szkoły lub placówki systemu oświaty realizujące kształcenie zawodowe, do których kierowane jest wsparcie w ramach projektu.Odpowiedź 2
Zgodnie z kryterium specyficznym merytorycznym nr 10 „Ukierunkowanie wsparcia”, wsparcie skierowane jest wyłącznie do szkół branżowych I stopnia lub techników (kryterium dotyczy 1,3,4 typu projektu).
Odpowiedź 3
Wsparcie w ramach naboru nie przewiduje realizacji kwalifikacyjnych kursów zawodowych lub innych form pozaszkolnych skierowanych do osób dorosłych (niebędących uczniami lub nauczycielami). Działania te powinny być realizowane w ramach podmiotowego systemu finansowania.
Odpowiedź 4
Zgodnie z Regulaminem naboru otoczenie społeczno - gospodarcze szkół lub placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe to pracodawcy, organizacje pracodawców, przedsiębiorcy, organizacje przedsiębiorców, instytucje rynku pracy, uczelnie, organizacje pozarządowe, partnerzy społeczni oraz inni interesariusze zidentyfikowani w przeprowadzonej przez beneficjenta diagnozie a także podmioty wymienione w art. 3 ust.1a Prawa oświatowego.
Odpowiedź 5
Stawka jednostkowa dotyczy prowadzenia 1 godziny stażu dla 1 ucznia i wynosi 30,62 PLN.
Stawka jednostkowa obejmuje wszystkie niezbędne koszty związane z organizacją i prowadzeniem stażu uczniowskiego, tj. koszty:
świadczenia pieniężnego (wraz z należnymi pochodnymi – o ile są wymagane zgodnie z przepisami krajowymi) dla ucznia odbywającego staż uczniowski (stypendium) w wysokości 80% minimalnej stawki godzinowej za pracę;
zakupu niezbędnych materiałów i narzędzi zużywalnych niezbędnych uczniowi do odbycia stażu uczniowskiego;
szkolenia BHP przed rozpoczęciem stażu uczniowskiego;
badań lekarskich przed rozpoczęciem stażu uczniowskiego (o ile są wymagane);
wynagrodzenia opiekuna stażysty podczas odbywania stażu uczniowskiego;
wyżywienia podczas stażu uczniowskiego (o ile zasadne);
noclegów i opieki nad stażystami w bursie itp. (o ile zasadne);
dojazdów do/z miejsca odbywania stażu uczniowskiego;
zakupu dzienniczków i innych materiałów niezbędnych do przeprowadzenia stażu uczniowskiego.
Odpowiedź 6
Złożenie wniosku z okresem realizacji zaczynającym się od lipca 2026 r. jest całkowicie niecelowe bowiem wnioski
z przeprowadzonej obecnie diagnozy odnoszą się do bieżących potrzeb odbiorców grupy docelowej. Przewidywane do realizacji działania przedstawione w diagnozie muszą być ściśle związane z oczekiwaniami grupy docelowej. Wnioskodawca diagnozując uczestników grupy docelowej (uczniów, nauczycieli, placówkę) powinien wziąć ich pod uwagę potrzeby. Wnioski z diagnozy w odniesieniu do uczniów w przypadku projektu planowanego do realizacji dopiero za dwa lata będą całkowicie niezasadne bowiem wnioskodawca nie posiada wiedzy np.: o tym ilu i jacy uczniowie przyjdą do szkoły, jakim popytem na rynku pracy będą cieszyły się zawody w których oferowane są kierunki kształcenia, jakimi wynikami będą kończyły się egzaminy zawodowe/matury, jakich szkoleń/kursów będą oczekiwali uczniowie. W przypadku doposażenia w sprzęt, biorąc pod uwagę szybki postęp technologiczny i wahania cen wysoko prawdopodobne jest że zaplanowany dziś zakup będzie całkowicie nieefektywny za dwa lata lub jego koszt będzie znacząco odbiegający od tego który został oszacowany w budżecie projektu.
W związku z powyższym niezasadne jest planowanie projektu, który rozpocznie się dopiero za dwa lata na podstawie wyników bieżącej diagnozy, która opisuje obecne potrzeby placówki.
Pytania i odpowiedzi do konkursu nr FELD.08.08-IZ.00-001/23, Działanie FELD.08.08 Kształcenie zawodowe
Odpowiedź 1:
Wniosek w tym budżet projektu oceniany jest na etapie oceny merytorycznej, natomiast na etapie negocjacji korygowane/uzupełniane są braki, które zostały dostrzeżone podczas jego oceny. W związku z tym należy tak skonstruować budżet projektu, aby wszystkie wydatki w projekcie były opisane i uzasadnione pod względem niezbędności i racjonalności kosztowej.
Zgodnie z „Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027” stanowiącą załącznik nr 2
do Regulaminu wyboru projektów budżet projektu jest podstawą do oceny kwalifikowalności i racjonalności kosztów i powinien bezpośrednio wynikać z opisanych wcześniej zadań i ich etapów. W budżecie projektu ujmowane są jedynie wydatki kwalifikowalne spełniające warunki określone w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027, w szczególności niezbędności wydatków do osiągnięcia celów projektu oraz racjonalności kosztowej.
W przypadku zakupu drobnych pomocy dydaktycznych nie
ma konieczności zamieszczania linków, czy parametrów poszczególnych wydatków.
W przypadku zakupu mebli, sprzętu i pojazdów konieczne jest uzasadnienie niezbędności i racjonalności kosztowej np.: poprzez wskazanie parametrów sprzętu czy rozeznania cenowego np.:
w postaci linku.
Należy tak rozplanować budżet projektu, aby była możliwość oceny kwalifikowalności wydatków, w tym ich niezbędności
i racjonalności kosztowej.Przykład:Poz.1 Pracownia mechatroniczna-cross-financing
Poz.2 Pracownia mechatroniczna-środki trwałe
Poz.3 Pracownia mechatroniczna-pomoce dydaktycznePonadto należy pamiętać, że zakupu mebli, sprzętu i pojazdów może stanowić olimitowaną kategorię wydatków Cross-financing, z wyjątkiem sytuacji, gdy:
- zakupy te zostaną zamortyzowane w całości w okresie realizacji projektu lub
- beneficjent udowodni, że zakup będzie najbardziej opłacalną opcją, tj. wymaga mniejszych nakładów finansowych niż inne opcje, np. najem lub leasing, ale jednocześnie jest odpowiedni do osiągnięcia celu projektu; przy porównywaniu kosztów finansowych związanych z różnymi opcjami, ocena powinna opierać się na przedmiotach o podobnych cechach; uzasadnienie zakupu jako najbardziej opłacalnej opcji powinno wynikać z zatwierdzonego wniosku o dofinansowanie projektu lub
- zakupy te są konieczne dla osiągniecia celów projektu (np. doposażenie pracowni naukowych); uzasadnienie konieczności tych zakupów powinno wynikać z zatwierdzonego wniosku o dofinansowanie projektu (za niezasadny należy uznać zakup sprzętu dokonanego w celu wspomagania procesu wdrażania projektu, np. zakup komputerów na potrzeby szkolenia osób bezrobotnych).
W przypadku spełnienia któregokolwiek z powyższych wymogów, zakup mebli, sprzętu i pojazdów może być kwalifikowalny poza cross-financingiem. W treści wniosku należy wskazać odpowiednie uzasadnienie.
Odpowiedź 2:
Edukacja włączająca rozumiana jest jako podejście w procesie kształcenia i wychowania, którego celem jest zwiększanie szans edukacyjnych wszystkich osób uczących się poprzez zapewnianie im warunków do rozwijania indywidualnego potencjału, tak by w przyszłości umożliwić im pełnię rozwoju osobistego na miarę swoich możliwości oraz pełne włączenie w życie społeczne. Edukacja ta stawia za cel wyposażenie uczniów w kompetencje niezbędne do stworzenia w przyszłości włączającego społeczeństwa, czyli społeczeństwa, w którym osoby niezależnie od różnic m.in. w stanie zdrowia, sprawności, pochodzeniu, wyznaniu są pełnoprawnymi członkami społeczności, a ich różnorodność postrzegana jest jako cenny zasób rozwoju społecznego i cywilizacyjnego. To systemowe, wielowymiarowe
i wielokierunkowe podejście do edukacji nastawione na dostosowanie wymagań edukacyjnych, warunków nauki i organizacji kształcenia do potrzeb i możliwości każdego ucznia, jako pełnoprawnego uczestnika procesu kształcenia. Edukacja włączająca polega na tym, że dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego uczy się w klasie, w szkole ogólnodostępnej razem ze swoimi rówieśnikami. Jednocześnie warunki organizacyjno-techniczne oraz wsparcie merytoryczne jest dostosowane do potrzeb psychofizycznych dziecka, potrzeb jego rodziców, a także potrzeb innych dzieci i ich rodziców.Odpowiedź 3:
Działania w zakresie realizacji staży uczniowskich są realizowane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe i warunkami, określonymi w Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027. Staże są obowiązkowo rozliczane z wykorzystaniem stawki jednostkowej opisanej w Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027, a także monitorowane za pomocą wskaźnika dotyczącego staży uczniowskich zdefiniowanego w LWK 2021 dla EFS+ „Liczba uczniów szkół i placówek kształcenia zawodowego uczestniczących w stażach uczniowskich”, którego wartość docelowa jest określana we wniosku o dofinansowanie. Stawka jednostkowa dotyczy prowadzenia 1 godziny stażu dla 1 ucznia i wynosi 25,61 PLN.
Odpowiedź 4:
Cross-financing w projektach EFS+ dotyczy wyłącznie:
- zakupu gruntu i nieruchomości, o ile zostały spełnione wymogi wytycznych kwalifikowalności dotyczące zakupu nieruchomości,
- zakupu infrastruktury rozumianej jako budowa nowej infrastruktury oraz wykonywanie wszelkich prac w ramach istniejącej infrastruktury, których wynik staje się częścią nieruchomości i które zostają trwale przyłączone do nieruchomości, w szczególności adaptacja oraz prace remontowe związane z dostosowaniem nieruchomości lub pomieszczeń do nowej funkcji (np. wykonanie podjazdu do budynku, zainstalowanie windy w budynku, renowacja budynku lub pomieszczeń, prace adaptacyjne w budynku lub pomieszczeniach) Koszt nabycia innych niż własność praw do nieruchomości (np. dzierżawa, najem) może być kwalifikowalny w ramach EFS+ poza cross-financingiem;
- zakupu mebli, sprzętu i pojazdów, z wyjątkiem sytuacji, gdy:
• zakupy te zostaną zamortyzowane w całości w okresie realizacji projektu lub
• beneficjent udowodni, że zakup będzie najbardziej opłacalną opcją, tj. wymaga mniejszych nakładów finansowych niż inne opcje, np. najem lub leasing, ale jednocześnie jest odpowiedni do osiągnięcia celu projektu; przy porównywaniu kosztów finansowych związanych z różnymi opcjami, ocena powinna opierać się na przedmiotach o podobnych cechach; uzasadnienie zakupu jako najbardziej opłacalnej opcji powinno wynikać z zatwierdzonego wniosku o dofinansowanie projektu lub
• zakupy te są konieczne dla osiągniecia celów projektu (np. doposażenie pracowni naukowych); uzasadnienie konieczności tych zakupów powinno wynikać z zatwierdzonego wniosku o dofinansowanie projektu (za niezasadny należy uznać zakup sprzętu dokonanego w celu wspomagania procesu wdrażania projektu, np. zakup komputerów na potrzeby szkolenia osób bezrobotnych).
• W przypadku spełnienia któregokolwiek z powyższych wymogów, zakup mebli, sprzętu i pojazdów może być kwalifikowalny poza cross-financingiem.
Odpowiedź 5:
- Zgodnie z regulaminem konkursu dla ww. naboru oraz zgodnie z obowiązującym specyficznym kryterium merytorycznym nr 1 „Profil wnioskodawcy” wnioskodawcami w ramach naboru mogą być wyłącznie organy prowadzące szkoły lub placówki systemu oświaty realizujące kształcenie zawodowe, do których kierowane jest wsparcie w ramach projektu.
- W celu wspólnej realizacji projektu, w zakresie określonym przez instytucję zarządzającą krajowym programem albo instytucję zarządzającą regionalnym programem, może zostać utworzone partnerstwo przez podmioty wnoszące do projektu zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne lub finansowe, realizujące wspólnie projekt, zwany dalej "projektem partnerskim", na warunkach określonych w porozumieniu albo umowie
o partnerstwie.
Podsumowując, jeśli przedsiębiorstwo jest podmiotem, który nie jest organem prowadzącym szkołę lub placówkę systemu oświaty realizującym kształcenie zawodowe, to na etapie oceny projektu zostanie on odrzucony za niespełnienie ww. kryterium. Spełnienie kryterium jest konieczne do przyznania dofinansowania.
Odpowiedź 6:
Wkładem własnym są środki finansowe lub wkład niepieniężny zabezpieczone przez wnioskodawcę, które zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków kwalifikowalnych i nie zostaną wnioskodawcy przekazane w formie dofinansowania.
Można zatem uznać, iż wynagrodzenie nauczycieli za okres,
w którym będą korzystać ze wsparcia projektowego (np. szkoleń) jest wkładem własnym w ramach projektu. Określając wkład własny w powyższy sposób, należy mieć na względzie zapisy Wytycznych dotyczące kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027.
Wysokość wkładu powinna odnosić się wyłącznie do okresu, w którym uczestnik projektu uczestniczy we wsparciu, z zastrzeżeniem, iż za ten okres przysługuje mu dodatek lub wynagrodzenie. Ponadto przy wyliczeniach wkładu własnego
w postaci wynagrodzenia nauczycieli Wnioskodawca powinien wziąć pod uwagę obowiązujące rozporządzenie tj. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lutego 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. 2023 poz. 352).Odpowiedź 7:
Działania w zakresie realizacji staży uczniowskich są realizowane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe i warunkami, określonymi w Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027. Nie określono minimalnej liczby godzin stażu dla ucznia.
Odpowiedź 8:
Zgodnie z Regulaminem konkursu nr FELD.08.08-IZ.00-001/23 Kształcenie zawodowe „W celu zapewnienia pełnej i rzetelnej informacji na temat efektów wsparcia, wnioskodawca ma obowiązek zastosowania w projekcie wszystkich wskaźników rezultatu bezpośredniego i produktu adekwatnych do zakresu i celu realizowanego projektu oraz monitorowania ich w trakcie realizacji projektu”.
Oznacza to, że wnioskodawca zgodnie z zakresem i celem projektu sam określa które wskaźniki zobowiązuje się zrealizować i to je wskazuje we wniosku o dofinansowanie.
Ponadto zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 należy wybrać z listy wszystkie Inne wspólne wskaźniki produktu uzupełniając pola: Sposób wyliczenia wskaźnika (osobowy/szacowany), podział na płeć (jeżeli w polu Sposób wyliczenia wskaźnika wybrano osobowy), wartość docelową w podziale na płeć uczestników i pole Sposób pomiaru wskaźnika.Odpowiedź 9:
Tak, co do zasady tego typu zakup wiąże się z cyfryzacją szkoły, niemniej jednak aby stwierdzić to z całą pewnością konieczna jest analiza całości projektu.
Odpowiedź 10:
Tak, ponieważ jest to rozwój kompetencji cyfrowych.
Odpowiedź 11:
Rekomendujemy zamieszczanie wniosków z diagnozy w polu Grupy Docelowe. Zgodnie z Załącznikiem nr 2 do Regulaminu konkursu Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie w w/w polu należy opisać min. kto zostanie objęty wsparciem w ramach projektu oraz wskazać – w oparciu o ogólnodostępne dane oraz ewentualnie własne dane – istotne cechy uczestników (osób lub podmiotów). Kryterium „Zgodność z diagnozą” jest ściśle związane z grupą docelową i dlatego IZ FEŁ 2027 rekomenduje zamieścić wnioski z diagnozy w tej części wniosku o dofinansowanie.
Odpowiedź 12:
Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 w przypadku wykorzystania nieruchomości na rzecz projektu:
- wartość nieruchomości jest potwierdzona operatem szacunkowym sporządzonym przez uprawnionego rzeczoznawcę zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r.
o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1899, z późn. zm.), zwanej dalej: „ustawą o gospodarce nieruchomościami” – aktualnym w momencie złożenia rozliczającego go wniosku o płatność (termin ważności sporządzonego dokumentu określa ww. ustawa); jeżeli wkładem niepieniężnym nie jest cała nieruchomość, a jedynie jej część (na przykład tylko pomieszczenia), operat szacunkowy nie jest wymagany – w takim przypadku wartość wkładu wycenia się jako koszt amortyzacji lub wynajmu (np. w oparciu o cennik danej instytucji).
- wartość nieruchomości jest potwierdzona operatem szacunkowym sporządzonym przez uprawnionego rzeczoznawcę zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r.
Odpowiedź 13:
Zgodnie z „Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027” stanowiącą załącznik nr 2 do Regulaminu wyboru projektów budżet projektu jest podstawą do oceny kwalifikowalności i racjonalności kosztów i powinien bezpośrednio wynikać z opisanych wcześniej zadań i ich etapów. W budżecie projektu ujmowane są jedynie wydatki kwalifikowalne spełniające warunki określone w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027, w szczególności niezbędności wydatków do osiągnięcia celów projektu oraz racjonalności kosztowej.
W przypadku zakupu drobnych pomocy dydaktycznych nie ma konieczności zamieszczania linków, czy parametrów poszczególnych wydatków.
W przypadku zakupu mebli, sprzętu i pojazdów konieczne jest uzasadnienie niezbędności i racjonalności kosztowej np.: poprzez wskazanie parametrów sprzętu czy rozeznania cenowego np.:
w postaci linku.
Należy tak rozplanować budżet projektu, aby była możliwość oceny kwalifikowalności wydatków, w tym ich niezbędności i racjonalności kosztowej.Ponadto należy pamiętać, że zakupu mebli, sprzętu i pojazdów stanowić może stanowić olimitowaną kategorię wydatków Cross-financing, z wyjątkiem sytuacji, gdy:
- zakupy te zostaną zamortyzowane w całości w okresie realizacji projektu lub
- beneficjent udowodni, że zakup będzie najbardziej opłacalną opcją, tj. wymaga mniejszych nakładów finansowych niż inne opcje, np. najem lub leasing, ale jednocześnie jest odpowiedni do osiągnięcia celu projektu; przy porównywaniu kosztów finansowych związanych z różnymi opcjami, ocena powinna opierać się na przedmiotach o podobnych cechach; uzasadnienie zakupu jako najbardziej opłacalnej opcji powinno wynikać z zatwierdzonego wniosku o dofinansowanie projektu lub
- zakupy te są konieczne dla osiągniecia celów projektu (np. doposażenie pracowni naukowych); uzasadnienie konieczności tych zakupów powinno wynikać z zatwierdzonego wniosku o dofinansowanie projektu (za niezasadny należy uznać zakup sprzętu dokonanego w celu wspomagania procesu wdrażania projektu, np. zakup komputerów na potrzeby szkolenia osób bezrobotnych).
W przypadku spełnienia któregokolwiek z powyższych wymogów, zakup mebli, sprzętu i pojazdów może być kwalifikowalny poza cross-financingiem. W treści wniosku należy wskazać odpowiednie uzasadnienie.
Pytania i odpowiedzi do konkursu nr FELD.09.02-IZ.00-002/23, Działanie FELD.09.02 Społeczeństwo w transformacji (kształcenie zawodowe - projekty społeczne)
Tak, zgodnie z Regulaminem konkursu wsparciem mogą być objęci rodzice lub opiekunowie, a działania muszą być skierowane do grup docelowych z Obszaru Transformacji określonego w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji. Obszar Sprawiedliwej Transformacji został określony także w Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030.
Jest to obszar 35 gmin: m. Bełchatów, gmina Bełchatów, gmina Drużbice, gmina Kleszczów, gmina Kluki, gmina Rusiec, gmina Szczerców, gmina Zelów, gmina Działoszyn, gmina Kiełczygłów, gmina Nowa Brzeźnica, gmina Pajęczno, gmina Rząśnia, gmina Siemkowice, gmina Strzelce Wielkie, gmina Sulmierzyce, gmina Gorzkowice, gmina Rozprza, gmina Wola Krzysztoporska, gmina Złoczew, gmina Dobryszyce, gmina Gomunice, gmina Kamieńsk, gmina Lgota Wielka, gmina Ładzice, m. Radomsko, gmina Radomsko, gmina Czarnożyły, gmina Konopnica, gmina Osjaków, gmina Ostrówek, gmina Wieluń, gmina Wierzchlas, gmina Widawa, m. Piotrków Trybunalski.
Edukacja włączająca to systemowe podejście do procesu kształcenia, które zapewnia edukację wysokiej jakości dla każdego ucznia niezależnie od różnic m.in. w stanie zdrowia, sprawności, pochodzeniu, wyznaniu. Edukacja włączająca polega na tym, że dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego uczy się w klasie, w szkole ogólnodostępnej razem ze swoimi rówieśnikami. Jednocześnie warunki organizacyjno-techniczne oraz wsparcie merytoryczne jest dostosowane do potrzeb psychofizycznych dziecka, potrzeb jego rodziców, a także potrzeb innych dzieci i ich rodziców.
Staże muszą być obowiązkowo rozliczane z wykorzystaniem stawki jednostkowej wskazanej w Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027. Stawka jednostkowa dotyczy prowadzenia 1 godziny stażu dla 1 ucznia i wynosi 25,61 PLN.
Wszystkie niezbędne koszty związane z organizacją i prowadzeniem stażu uczniowskiego obejmuje stawka jednostkowa. Są to koszty:
- świadczenia pieniężnego (wraz z należnymi pochodnymi – o ile są wymagane zgodnie z przepisami krajowymi) dla ucznia odbywającego staż uczniowski (stypendium) w wysokości 80% minimalnej stawki godzinowej za pracę;
- zakupu niezbędnych materiałów i narzędzi zużywalnych niezbędnych uczniowi do odbycia stażu uczniowskiego;
- szkolenia BHP przed rozpoczęciem stażu uczniowskiego;
- badań lekarskich przed rozpoczęciem stażu uczniowskiego (o ile są wymagane);
- wynagrodzenia opiekuna stażysty podczas odbywania stażu uczniowskiego;
- wyżywienia podczas stażu uczniowskiego (o ile zasadne);
- noclegów i opieki nad stażystami w bursie itp.(o ile zasadne);
- dojazdów do/z miejsca odbywania stażu uczniowskiego;
- zakupu dzienniczków i innych materiałów niezbędnych do przeprowadzenia stażu uczniowskiego.
Nie ma więc możliwości umieszczania w budżecie osobnych pozycji odnoszących się do szkolenia BHP czy badań lekarskich, są one bowiem elementem stawki jednostkowej.
Wszystkie kryteria obowiązujące w ramach wyboru projektów znajdują się w Załączniku nr 3 do Regulaminu. Przewidziano jedno kryterium premiujące, za spełnienie którego można otrzymać dodatkowe 10 pkt. Kryterium premiuje wnioskodawców posiadających siedzibę, filię lub oddział na terenie obszaru transformacji określonego w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego.Jest to obszar 35 gmin: m. Bełchatów, gmina Bełchatów, gmina Drużbice, gmina Kleszczów, gmina Kluki, gmina Rusiec, gmina Szczerców, gmina Zelów, gmina Działoszyn, gmina Kiełczygłów, gmina Nowa Brzeźnica, gmina Pajęczno, gmina Rząśnia, gmina Siemkowice, gmina Strzelce Wielkie, gmina Sulmierzyce, gmina Gorzkowice, gmina Rozprza, gmina Wola Krzysztoporska, gmina Złoczew, gmina Dobryszyce, gmina Gomunice, gmina Kamieńsk, gmina Lgota Wielka, gmina Ładzice, m. Radomsko, gmina Radomsko, gmina Czarnożyły, gmina Konopnica, gmina Osjaków, gmina Ostrówek, gmina Wieluń, gmina Wierzchlas, gmina Widawa, m. Piotrków Trybunalski.
Staże uczniowskie są obowiązkowe, jeżeli wsparcie kierowane będzie do uczniów i słuchaczy szkół branżowych I stopnia lub techników (z wyłączeniem młodocianych pracowników). Zgodnie ze specyficznym kryterium merytorycznym „Minimalna liczba stażystów” - minimum 70% uczniów i słuchaczy szkół branżowych I stopnia lub techników (z wyłączeniem młodocianych pracowników) objętych wsparciem w ramach projektu, musi wziąć udział w stażach uczniowskich.
Działania w zakresie realizacji staży uczniowskich są realizowane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe oraz warunkami, określonymi w Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027. Nie określono minimalnej liczby godzin stażu uczniowskiego. Należy jednak pamiętać, że racjonalność założeń projektu będzie przedmiotem oceny merytorycznej.
Wszystkie obowiązujące w ramach naboru wskaźniki oraz ich definicje znajdują się w Załączniku nr 4 do Regulaminu. Każdy wnioskodawca zobowiązany jest do uwzględnienia we wniosku o dofinansowanie wszystkich wskaźników wykazanych w części 1 i 3 Załącznika nr 4 do Regulaminu – bez względu na wartość docelową tych wskaźników, również w sytuacji, kiedy wartość ta będzie wynosić „0”. Są to wskaźniki wspólne wykazywane we wszystkich celach szczegółowych bez względu na zakres tematyczny projektu. Natomiast wskaźniki wskazane w części 2, 4 i 5 Załącznika nr 4 należy wskazać w sytuacji, gdy dotyczą one danego projektu.Dodatkowo należy pamiętać, że zgodnie ze specyficznym kryterium merytorycznym „Wskaźnik obligatoryjny”- realizacja wskaźnika rezultatu „Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu” jest obligatoryjna dla każdego projektu.
Tak, zgodnie ze specyficznym kryterium merytorycznym – „Wartość projektu”, planowana minimalna wartość projektu to 1 000 000,00 PLN.
Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 w przypadku wykorzystania nieruchomości na rzecz projektu wartość nieruchomości musi zostać potwierdzona operatem szacunkowym sporządzonym przez uprawnionego rzeczoznawcę zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r.poz.1899,z późn. zm.), zwanej dalej: „ustawą o gospodarce nieruchomościami” – aktualnym w momencie złożenia rozliczającego go wniosku o płatność (termin ważności sporządzonego dokumentu określa ww. ustawa). Jeżeli wkładem niepieniężnym nie jest cała nieruchomość, a jedynie jej część (na przykład tylko pomieszczenia), to operat szacunkowy nie jest wymagany, a w takim przypadku wartość wkładu wycenia się, jako koszt amortyzacji lub wynajmu (np. w oparciu o cennik danej instytucji). Konkretny czas na zatwierdzenie lub aktualizację przez organ prowadzący stawek obowiązujących w danym podmiocie nie jest określony. Stawki powinny być aktualne na dzień składania wniosku odofinansowanie projektu.
Tak, zgodnie z Regulaminem konkursu wsparciem mogą być objęci rodzice lub opiekunowie, a działania muszą być skierowane do grup docelowych z Obszaru Transformacji określonego w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji. Obszar Sprawiedliwej Transformacji został określony także w Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030.
Jest to obszar 35 gmin: m. Bełchatów, gmina Bełchatów, gmina Drużbice, gmina Kleszczów, gmina Kluki, gmina Rusiec, gmina Szczerców, gmina Zelów, gmina Działoszyn, gmina Kiełczygłów, gmina Nowa Brzeźnica, gmina Pajęczno, gmina Rząśnia, gmina Siemkowice, gmina Strzelce Wielkie, gmina Sulmierzyce, gmina Gorzkowice, gmina Rozprza, gmina Wola Krzysztoporska, gmina Złoczew, gmina Dobryszyce, gmina Gomunice, gmina Kamieńsk, gmina Lgota Wielka, gmina Ładzice, m. Radomsko, gmina Radomsko, gmina Czarnożyły, gmina Konopnica, gmina Osjaków, gmina Ostrówek, gmina Wieluń, gmina Wierzchlas, gmina Widawa, m. Piotrków Trybunalski.
Edukacja włączająca to systemowe podejście do procesu kształcenia, które zapewnia edukację wysokiej jakości dla każdego ucznia niezależnie od różnic m.in. w stanie zdrowia, sprawności, pochodzeniu, wyznaniu. Edukacja włączająca polega na tym, że dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego uczy się w klasie, w szkole ogólnodostępnej razem ze swoimi rówieśnikami. Jednocześnie warunki organizacyjno-techniczne oraz wsparcie merytoryczne jest dostosowane do potrzeb psychofizycznych dziecka, potrzeb jego rodziców, a także potrzeb innych dzieci i ich rodziców.
Staże muszą być obowiązkowo rozliczane z wykorzystaniem stawki jednostkowej wskazanej w Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027. Stawka jednostkowa dotyczy prowadzenia 1 godziny stażu dla 1 ucznia i wynosi 25,61 PLN.
Wszystkie niezbędne koszty związane z organizacją i prowadzeniem stażu uczniowskiego obejmuje stawka jednostkowa. Są to koszty:
- świadczenia pieniężnego (wraz z należnymi pochodnymi – o ile są wymagane zgodnie z przepisami krajowymi) dla ucznia odbywającego staż uczniowski (stypendium) w wysokości 80% minimalnej stawki godzinowej za pracę;
- zakupu niezbędnych materiałów i narzędzi zużywalnych niezbędnych uczniowi do odbycia stażu uczniowskiego;
- szkolenia BHP przed rozpoczęciem stażu uczniowskiego;
- badań lekarskich przed rozpoczęciem stażu uczniowskiego (o ile są wymagane);
- wynagrodzenia opiekuna stażysty podczas odbywania stażu uczniowskiego;
- wyżywienia podczas stażu uczniowskiego (o ile zasadne);
- noclegów i opieki nad stażystami w bursie itp.(o ile zasadne);
- dojazdów do/z miejsca odbywania stażu uczniowskiego;
- zakupu dzienniczków i innych materiałów niezbędnych do przeprowadzenia stażu uczniowskiego.
Nie ma więc możliwości umieszczania w budżecie osobnych pozycji odnoszących się do szkolenia BHP czy badań lekarskich, są one bowiem elementem stawki jednostkowej.
Wszystkie kryteria obowiązujące w ramach wyboru projektów znajdują się w Załączniku nr 3 do Regulaminu. Przewidziano jedno kryterium premiujące, za spełnienie którego można otrzymać dodatkowe 10 pkt. Kryterium premiuje wnioskodawców posiadających siedzibę, filię lub oddział na terenie obszaru transformacji określonego w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego.Jest to obszar 35 gmin: m. Bełchatów, gmina Bełchatów, gmina Drużbice, gmina Kleszczów, gmina Kluki, gmina Rusiec, gmina Szczerców, gmina Zelów, gmina Działoszyn, gmina Kiełczygłów, gmina Nowa Brzeźnica, gmina Pajęczno, gmina Rząśnia, gmina Siemkowice, gmina Strzelce Wielkie, gmina Sulmierzyce, gmina Gorzkowice, gmina Rozprza, gmina Wola Krzysztoporska, gmina Złoczew, gmina Dobryszyce, gmina Gomunice, gmina Kamieńsk, gmina Lgota Wielka, gmina Ładzice, m. Radomsko, gmina Radomsko, gmina Czarnożyły, gmina Konopnica, gmina Osjaków, gmina Ostrówek, gmina Wieluń, gmina Wierzchlas, gmina Widawa, m. Piotrków Trybunalski.
Staże uczniowskie są obowiązkowe, jeżeli wsparcie kierowane będzie do uczniów i słuchaczy szkół branżowych I stopnia lub techników (z wyłączeniem młodocianych pracowników). Zgodnie ze specyficznym kryterium merytorycznym „Minimalna liczba stażystów” - minimum 70% uczniów i słuchaczy szkół branżowych I stopnia lub techników (z wyłączeniem młodocianych pracowników) objętych wsparciem w ramach projektu, musi wziąć udział w stażach uczniowskich.
Działania w zakresie realizacji staży uczniowskich są realizowane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe oraz warunkami, określonymi w Wytycznych dotyczących realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021–2027. Nie określono minimalnej liczby godzin stażu uczniowskiego. Należy jednak pamiętać, że racjonalność założeń projektu będzie przedmiotem oceny merytorycznej.
Wszystkie obowiązujące w ramach naboru wskaźniki oraz ich definicje znajdują się w Załączniku nr 4 do Regulaminu. Każdy wnioskodawca zobowiązany jest do uwzględnienia we wniosku o dofinansowanie wszystkich wskaźników wykazanych w części 1 i 3 Załącznika nr 4 do Regulaminu – bez względu na wartość docelową tych wskaźników, również w sytuacji, kiedy wartość ta będzie wynosić „0”. Są to wskaźniki wspólne wykazywane we wszystkich celach szczegółowych bez względu na zakres tematyczny projektu. Natomiast wskaźniki wskazane w części 2, 4 i 5 Załącznika nr 4 należy wskazać w sytuacji, gdy dotyczą one danego projektu.Dodatkowo należy pamiętać, że zgodnie ze specyficznym kryterium merytorycznym „Wskaźnik obligatoryjny”- realizacja wskaźnika rezultatu „Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu” jest obligatoryjna dla każdego projektu.
Tak, zgodnie ze specyficznym kryterium merytorycznym – „Wartość projektu”, planowana minimalna wartość projektu to 1 000 000,00 PLN.
Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 w przypadku wykorzystania nieruchomości na rzecz projektu wartość nieruchomości musi zostać potwierdzona operatem szacunkowym sporządzonym przez uprawnionego rzeczoznawcę zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r.poz.1899,z późn. zm.), zwanej dalej: „ustawą o gospodarce nieruchomościami” – aktualnym w momencie złożenia rozliczającego go wniosku o płatność (termin ważności sporządzonego dokumentu określa ww. ustawa). Jeżeli wkładem niepieniężnym nie jest cała nieruchomość, a jedynie jej część (na przykład tylko pomieszczenia), to operat szacunkowy nie jest wymagany, a w takim przypadku wartość wkładu wycenia się, jako koszt amortyzacji lub wynajmu (np. w oparciu o cennik danej instytucji). Konkretny czas na zatwierdzenie lub aktualizację przez organ prowadzący stawek obowiązujących w danym podmiocie nie jest określony. Stawki powinny być aktualne na dzień składania wniosku odofinansowanie projektu.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.08.02-IZ.00-001/23, Usługi rozwojowe dla pracowników
Po pozytywnej ocenie merytorycznej wniosku i rekomendacji projektu do dofinansowania Instytucja Zarządzająca będzie ustalać z Wnioskodawcą formę zabezpieczenia realizacji projektu.
W ramach preferencji Instytucja Zarządzająca rekomenduje utworzenie np. odrębnego/dedykowanego naboru. Przyjęto również stanowisko, aby nie zmieniać poziomu dofinansowania dla przedsiębiorców.
Wartości wymienionych wskaźników dotyczą założeń całego konkursu. Są to wartości liczone w oparciu o alokację naboru. Beneficjent realizuje proporcjonalnie mniejsze wartości wskaźników.
Zgodnie z kryterium merytorycznym dostępu nr 5 „Okres realizacji projektów” zakładany okres realizacji projektu wynosi co najmniej 36 miesięcy. Instytucja Zarządzająca nie określiła innych rekomendacji dotyczących czasu trwania projektu.
Tak, może być zero.
Wzór umowy jest załącznikiem do Regulaminu naboru i zawiera jednakowe zapisy dla wszystkich wnioskodawców biorących udział w naborze. Modyfikacja wzoru umowy o dofinansowanie sprowadza się głównie do uzupełnienia wykropkowanych miejsc, czy dokonania odpowiednich wykreśleń.
Tak.
- Zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 20 grudnia 2022 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) na lata 2021–2027
- Pomoc de minimis może być udzielana przez Instytucję Zarządzającą, Instytucję Pośredniczącą, Instytucję Wdrażającą lub Beneficjenta.
- Pomoc publiczna może być udzielana przez Instytucję Zarządzającą, Instytucję Pośredniczącą lub Instytucję Wdrażającą”.
Tak. należy zwrócić uwagę, iż wielkość wkładu jest uzależniona od wysokości preferencji określonych w kryterium nr 8 „Poziom dofinansowania dla pracodawców”.
Tak. Beneficjent może założyć określone limity kwotowe, które będą pomocne przy monitorowaniu osiągania określonych wartości wskaźników dotyczących np. liczby firm z danej kategorii. W opisie we wniosku o dofinansowanie beneficjent powinien wskazać, że zamierza stosować limity wraz z uzasadnieniem konieczności ich wprowadzenia do projektu. Natomiast wartość limitów powinna zostać doprecyzowana na etapie Regulaminu przyznawania wsparcia, który to Regulamin jest konsultowany i zatwierdzany przez Instytucję Zarządzającą programem regionalnym Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.
Rekomendacja.
Jeśli chodzi o zakres interwencji, to z listy rozwijanej wybieramy: Wsparcie na rzecz przystosowywania pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do zmian.
- Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.08.08-IZ.00-001/23 kształcenie zawodowe
Zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie w/w koszt należy zakwalifikować jako koszt wsparcia uczestników.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr. FELD.02.13-IZ.00-001/23 Gospodarka o obiegu zamkniętym
Odpowiedź 1
Zgodnie z regulaminem przedmiotowego naboru spółdzielnie mieszkaniowe są uprawnione do aplikowania o środki na inwestycje dotyczące budowy, przebudowy, zakupu czy modernizacji infrastruktury w zakresie selektywnego zbierania odpadów (typ 1a), np. pojemników na odpady zbierane selektywnie zarówno naziemne jak i podziemne. Wskazany w pytaniu zakres dotyczący wspólnych dla mieszkańców pojemników na odpady zbierane selektywnie na terenie spółdzielni mieszkaniowej wpisuje się w przedmiotowy typ projektu.
Odpowiedź 2
Zgodnie z treścią kryterium ocenie podlega czy inwestycja w zakresie PSZOK nie przekracza 2 mln zł kosztów kwalifikowalnych lub PSZOK planuje obsługiwać do 20 000 mieszkańców włącznie. Limity dotyczą 1 PSZOK a nie całego projektu. Jednakże należy mieć na uwadze, że zgodnie Ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach tworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób umożliwiający łatwy dostęp wszystkim mieszkańcom gminy należy do zadań własnych gminy. Spółdzielnie mieszkaniowe, które będą realizować projekt polegający na zakupie / instalacji pojemników na odpady zbierane selektywnie od mieszkańców spółdzielni nie będą wpisywać się w ustawową definicję PSZOK. W związku z czym, projekty te nie muszą spełnić przytoczonego wymogu. Należy jednak pamiętać, iż w kryterium Limity kwotowe został wskazany warunek, iż projekt w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi nie przekracza 12 mln zł kosztów kwalifikowalnych.
Odpowiedź 3
W zapisie definicji kryterium „dostępność dla mieszkańców” jest wskazany zapis, że ocenie podlega planowana dostępność PSZOK lub innych miejsc selektywnego zbierania odpadów (realizowanych w ramach projektu) dla mieszkańców. W kontekście projektu dla mieszkańców osiedla należy uznać, że inwestycja jest dostępna 24 godz., chyba że Wnioskodawca planuje ograniczyć czasowo dostępność do wnioskowanego o dofinansowanie miejsca selektywnego zbierania odpadów.
Odpowiedź 4
Zgodnie z Zasadami kwalifikowania wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021- 2027, koszty pośrednie to koszty niezbędne do realizacji projektu, ale niedotyczące bezpośrednio głównego przedmiotu projektu. Koszty pośrednie rozliczane są stawką ryczałtową stanowiącą odpowiedni procent faktycznie poniesionych całkowitych bezpośrednich wydatków kwalifikowalnych projektu.
Odpowiedź 5
Zgodnie z regulaminem wyboru projektów przedsiębiorcy w ramach pierwszego typu projektu mogą sfinansować instalację do recyklingu odpadów.
Należy jednak pamiętać o konieczności zgodności z przepisami w zakresie ochrony środowiska, w tym z Ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, gdzie recykling został zdefiniowany jako odzysk, w ramach którego odpady są ponownie przetwarzane na produkty, materiały lub substancje wykorzystywane w pierwotnym celu lub innych celach; obejmuje to ponowne przetwarzanie materiału organicznego (recykling organiczny), ale nie obejmuje odzysku energii i ponownego przetwarzania na materiały, które mają być wykorzystane jako paliwa lub do prac ziemnych.Odpowiedź 6
Tak. W ramach przedmiotowego naboru koszty pośrednie mogą być wydatkami kwalifikowalnymi – limity stawki ryczałtowej i definicja znajduje się w Zasadach kwalifikowania wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021- 2027.
Odpowiedź 7
To zależy jakiego pochodzenia typu będą to odpady – jeśli nie będą to odpady weterynaryjne to inwestycja dotycząca biospalania odpadów lub biogazownie mogą zostać sfinansowane w ramach naboru. Należy mieć również na względzie, iż spalarnie bioodpadów, biogazownie oraz bioodpady przetwarzane w tych instalacjach muszą spełniać wymogi prawa polskiego, w szczególności muszą być zgodne z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
Odpowiedź 8
Koszty personelu oraz koszty promocji projektu stanowić będą koszty pośrednie projektu, natomiast koszty nadzoru inwestorskiego będą stanowić koszt bezpośredni.
Odpowiedź 9
Doczyszczaniem może być sortowanie odpadów, ale należy mieć na uwadze. że typ projektu wskazuje na doczyszczenie selektywnie zebranych odpadów, a więc odpady podlegające doczyszczaniu muszą zostać zebrane w sposób selektywny.
Odpowiedź 10
Wydatki poniesione na podatek od towarów i usług mogą zostać uznane za kwalifikowalne w przypadku, gdy:
- w projekcie, którego łączny koszt jest mniejszy niż 5 mln EUR (włączając VAT), z wyłączeniem projektów objętych pomocą publiczną;
- w projekcie, którego łączny koszt jest mniejszy niż 5 mln EUR (włączając VAT) i objęty pomocą publiczną może być kwalifikowalny, gdy brak jest prawnej możliwości odzyskania podatku VAT zgodnie z przepisami prawa krajowego,
- w projekcie, którego łączny koszt wynosi, co najmniej 5 mln EUR (włączając VAT), może być kwalifikowalny, gdy brak jest prawnej możliwości odzyskania podatku VAT zgodnie z przepisami prawa krajowego.
Należy jednak pamiętać, iż Wnioskodawca, który zaliczy podatek VAT do wydatków kwalifikowalnych, zobowiązany jest dołączyć do wniosku o dofinansowanie projektu „Oświadczenie o kwalifikowalności VAT”. Oświadczenie składa się z dwóch integralnych części. W ramach pierwszej części Wnioskodawca/Partner oświadcza, iż w chwili składania wniosku o dofinansowanie projektu nie ma prawnej możliwości odzyskania podatku VAT, którego wysokość została określona we wniosku o dofinansowanie projektu. Natomiast w części drugiej Wnioskodawca/Partner zobowiązuje się do zwrotu zrefundowanej ze środków unijnych części VAT, jeżeli zaistnieją przesłanki umożliwiające odzyskanie tego podatku.
Odpowiedź 11
Zgodnie z treścią kryterium ocenie podlega czy inwestycja w zakresie PSZOK nie przekracza 2 mln zł kosztów kwalifikowalnych lub PSZOK planuje obsługiwać do 20 000 mieszkańców włącznie. Limity dotyczą 1 PSZOK-u. W sytuacji gdy PSZOK będzie obsługiwał do 5 tys. mieszkańców wówczas inwestycja dot. PSZOK może przekraczać 2 mln zł kosztów kwalifikowalnych.
Odpowiedź 12
Jeżeli dana inwestycja wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, wówczas Wnioskodawca musi w ramach załączników do wniosku o dofinansowanie przedłożyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Zgodnie z zapisami Instrukcji wypełnienia wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 Wnioskodawca w określonych przypadkach ma obowiązek załączenia wskazanej decyzji lub szerszej dokumentacji środowiskowej w przypadku przedsięwzięć mogących oddziaływać na obszary Natura 2000.
Odpowiedź 13
Punkt w sekcji B „Możliwości odzyskania VAT” dotyczy ogólnie funkcjonowania Wnioskodawcy. Zgodnie z zapisami § 12 pkt 18 Regulaminu „Wnioskodawca, który zaliczy podatek VAT do wydatków kwalifikowalnych, zobowiązany jest dołączyć do wniosku o dofinansowanie projektu „Oświadczenie o kwalifikowalności VAT”. Oświadczenie składa się z dwóch integralnych części. W ramach pierwszej części Wnioskodawca/Partner oświadcza, iż w chwili składania wniosku o dofinansowanie projektu nie ma prawnej możliwości odzyskania podatku VAT, którego wysokość została określona we wniosku o dofinansowanie projektu. Natomiast w części drugiej Wnioskodawca/Partner zobowiązuje się do zwrotu zrefundowanej ze środków unijnych części VAT, jeżeli zaistnieją przesłanki umożliwiające odzyskanie tego podatku.”
Oznacza to, iż w przypadku gdy Wnioskodawca zaliczy podatek VAT do wydatków kwalifikowalnych bez względu na wartość projektu, zobowiązany jest do złożenia w/w oświadczenia.
Ponadto wskazane pole jest obligatoryjne do uzupełnienia przez Wnioskodawcę.Odpowiedź 14
Co do zasady taka inwestycja nie jest wykluczona, natomiast kwalifikowalność poszczególnych kosztów będzie opierała się na zasadności poniesienia danego wydatku oraz wpisywania się w dany typ projektu.
Odpowiedź 15
W ramach 1 typu projektów możliwa jest realizacja inwestycji w zakresie selektywnego zbierania odpadów (w połączeniu z edukacją lokalnej społeczności objętej projektem w tym także promowanie ponownego użycia), instalacji do przetwarzania bioodpadów, instalacji do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów lub recyklingu odpadów. Wobec powyższego projekt polegający na sortowaniu oraz doczyszczaniu odpadów może być w całości zrealizowany w ramach typu 1.
Odpowiedź 16
W ramach przedmiotowego naboru w określnych przypadkach (zgodnie z zapisami Instrukcji wypełnienia wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027) wymagana jest tylko decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z uzasadnieniem.
Odpowiedź 17
Szczegółowe zapisy w zakresie PSZOK znalazły się w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Odpowiedź 18:
Zgodnie z regulaminem naboru nr. FELD.02.13-IZ.00-001/23 minimalny udział wkładu Wnioskodawcy wynosi 15% wydatków kwalifikowalnych projektu i 100% wydatków niekwalifikowalnych projektu. W związku z powyższym, Wnioskodawca może zaplanować wniesienie wyższego wkładu własnego w projekcie.
Odpowiedź 19:
W ramach kryterium Limity kwotowe ocenie podlegać będzie czy:
- inwestycja w zakresie PSZOK nie przekracza 2 mln zł kosztów kwalifikowalnych lub PSZOK planuje obsługiwać do 20 000 mieszkańców włącznie (limity dotyczą 1 PSZOK-u),
- projekt w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi nie przekracza 12 mln zł kosztów kwalifikowalnych,
- projekt w zakresie recyklingu odpadów nie przekracza 8 mln zł kosztów kwalifikowalnych.
W przypadku gdy Wnioskodawca realizuje inwestycję w zakresie PSZOK jest zobligowany do spełnienia jednego z wymienionych w pierwszym punkcie warunków, tj. inwestycja w zakresie PSZOK nie przekracza 2 mln zł kosztów kwalifikowalnych lub PSZOK planuje obsługiwać do 20 000 mieszkańców włącznie. Nie jest konieczne spełnienie obu warunków.
Odpowiedź 20:
Zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie, Wnioskodawca składa oświadczenie o zabezpieczeniu środków niezbędnych do realizowania projektu (załącznik nr 4 do wniosku o dofinansowanie). Nie jest wymagane zatem przedłożenie dodatkowych dokumentów potwierdzających zabezpieczenie środków w ww. zakresie na dzień składania wniosku o dofinansowanie.
Odpowiedź 21:
Dokumentem określającym koszty kwalifikowalne w ramach ww. naboru jest dokument pn. „Zasady kwalifikowania wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027”, z dnia 30 czerwca 2023 r., strona: 40-46.
Odpowiedź 22:
Tak. W przedmiotowym naborze istnieje możliwość realizacji projektu w formule zaprojektuj i wybuduj. Należy pamiętać, iż Program funkcjonalno-użytkowy powinien być sporządzony zgodnie ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego z dnia 20 grudnia 2021 r.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.02.08-IZ.00-001/23 Dostosowanie do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom
Przykładowym rozwiązaniem w zakresie stosowania zielonych zamówień może być:
- zakup produktów o niskim zużyciu energii lub wody albo zmniejszenie ilości substancji niebezpiecznych w zakupionych produktach, co ograniczy koszty ich unieszkodliwienia.
- nabycie pojazdu lub urządzeń na nim zamontowanych, charakteryzujących się niskimi kosztami eksploatacji.
- wymagania dotyczące poziomu emisji dwutlenku węgla;
- wymagania dotyczące poziomu emisji zanieczyszczeń powietrza;
- wymagania dotyczące poziomu zużycia paliwa przez pojazd;
- wymagania dotyczące poziomu emisji hałasu przez pojazd i opony
- wskazanie posiadania przez opony najwyższej klasy efektywności paliwowej.
Należy podkreślić, iż każda branża odznacza się specyficznymi rozwiązaniami technicznymi, co, do których ocenę ich właściwości ekologicznych i możliwości wykorzystania rozwiązań ekologicznych przy zakupie konkretnych sprzętów określić powinien zamawiający.
Jednocześnie w zakresie stosowania zielonych zamówień publicznych pomocne mogą być publikacje:
Przykładem może być sytuacja, w której planuje się wykorzystać dobre praktyki wypracowane w ramach projektów międzynarodowych (np. międzynarodowych akcji ratowniczych) lub planuje się wymianę wiedzy, konsultacje z partnerami z innych krajów dotyczące zakupu sprzętu, jego funkcjonalności i wykorzystania lub realizację projektu we współpracy z partnerami z innych krajów, lub projekt jest komplementarny z projektem międzynarodowym
Tak – Zgodnie z treścią zapisów zawartych w Szczegółowym Opisie Priorytetów Programu FEŁ 2021-2027 dla Działania FELD.02.08. Dostosowanie do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom cel klimatyczny 059 (inaczej Zakres interwencji) odnosi się do działań w zakresie przystosowania się do zmian klimatu oraz zapobiegania ryzykom związanym z klimatem i zarządzanie nimi: pożary (w tym zwiększanie świadomości, ochrona ludności i systemy zarządzania klęskami żywiołowymi i katastrofami, infrastruktura i podejście ekosystemowe).
Początkiem okresu kwalifikowalności wydatków jest 1 stycznia 2021 r. Końcową datą kwalifikowalności wydatków jest 31 grudnia 2029 r. Wnioskodawca we wniosku o dofinansowanie określa datę rozpoczęcia i zakończenia realizacji projektu, mając na uwadze, iż okres realizacji projektu jest tożsamy z okresem, w którym poniesione wydatki mogą zostać uznane za kwalifikowalne.
Wskazujemy faktyczną datę rozpoczęcia działań związanych z przygotowaniem projektu, na przykład datę podpisania umowy z wykonawcą na wykonanie danej usługi/zadania.
Koszt ten można również ująć jako wkład własny.Nie wskazujemy wskaźników własnych, jedynie te wskazane w regulaminie naboru, które są adekwatne do zakresu projektu.
W przypadku projektu rozliczanego za pomocą kwot ryczałtowych wydatek w postaci przygotowania projektu należy umieścić w zadaniu związanym z zakupem wozu strażackiego bądź innym związanym z realizacją projektu.
Do zadania rozliczanego kwotą ryczałtową należy przyporządkować odpowiedni wskaźnik, natomiast, jako dokument rozliczający niniejszy wskaźnik będzie zarówno dokument potwierdzający np. zakupu wozu strażackiego oraz dokument potwierdzający wykonanie przygotowania projektu.
Należy zaznaczyć, że oba dokumenty muszą zostać złożone obligatoryjnie, aby możliwe było rozliczenie kwoty ryczałtowej dla danego zadania.
Dla typu projektu 5 wskaźnik ten należy wyliczyć w oparciu o powierzchnię terenu działania danej jednostki OSP, skorygowaną o (przemnożoną przez) współczynnik zalesienia (na podstawie danych GUS) dla tej powierzchni.
Dana OSP musi być wpisana do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie lub zadeklarować, że w wyniku realizacji projektu spełni kryteria i będzie dążyć do wpisania do wspomnianego systemu.
Tabela musi zostać wypełniona w kwotach stałych, jeśli wnioskodawca jest płatnikiem podatku VAT wypełnia tabelę kwotami netto.
Tak, jeżeli żaden ze wskaźników rezultatu nie będzie adekwatny. Na przykład dla typu projektu nr 5 może to mieć miejsce w sytuacji, gdy jednostka OSP działa na terenie nadleśnictwa nie zaliczonego do I kategorii zagrożenia pożarowego – w takim przypadku wskaźnik Ludność odnosząca korzyści ze środków ochrony przed niekontrolowanymi pożarami będzie nieadekwatny.
Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności 2021-2027 oraz Zasadami kwalifikowania wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 ubezpieczenie pojazdu nie jest wydatkiem kwalifikowalnym w ramach kosztów bezpośrednich.
Wszystkie informacje dotyczące kwalifikowalności wydatków, kosztów bezpośrednich i pośrednich znajduje się w katalogu we wskazanych powyżej dokumentach.
Tak – jest to poprawna konstrukcja.
Wnioskodawca nie dodaje wskaźników własnych.
Taka zmiana będzie możliwa na etapie realizacji projektu, będzie to rozpatrywane indywidualnie w każdym przypadku.
Załączniki należy podpisać wyłącznie podpisem kwalifikowanym.
Przedmiotowy wskaźnik dotyczy pożarów niekontrolowanych (ang. Wildfire) czyli każdego niekontrolowanego pożaru roślinności, który wymaga podjęcia decyzji lub rozpoczęcia działań gaśniczych.
W tym przypadku wskaźnik będzie adekwatny wyłącznie w sytuacji, gdy zakupiony pojazd do usuwania skutków katastrof będzie mógł być wykorzystywany w tego typu akcjach.Tak, ten załącznik jest obligatoryjny.
Partner nie musi wnosić do projektu wkładu własnego. Zawarte partnerstwo powinno spełniać warunki określone w art. 39 Ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027.
Kryterium będzie oceniane z pola opisowego.
Wskaźnik Powierzchnia objęta środkami ochrony przed niekontrolowanymi pożarami oznacza powierzchnię objętą środkami ochrony przed niekontrolowanymi pożarami, rozwiniętymi lub znacznie zmodernizowanymi w ramach projektów objętych wsparciem. Znaczna modernizacja odnosi się na przykład do nowych funkcji ochrony lub realizacji istniejących środków ochrony na większą skalę.
Pożar niekontrolowany (ang. Wildfire) to każdy niekontrolowany pożar roślinności, który wymaga podjęcia decyzji lub rozpoczęcia działań gaśniczych. Nie dotyczy więc każdej akcji pożarniczej, w której bierze udział jednostka OSP. Jeśli jednostka bierze udział w tego typu akcjach gaśniczych, w ramach projektu należy założyć osiągnięcie pewnej, oszacowanej wartości wskaźnika.W odniesieniu do kryterium „Realizacja wskaźnika”, aby możliwa była ocena projektu pod kątem wypełnienia tego kryterium, konieczne jest wskazanie we wniosku o dofinansowanie wskaźnika „Powierzchnia objęta środkami ochrony przed niekontrolowanymi pożarami”. Jeśli wskaźnik ten nie jest adekwatny w przypadku danego projektu, we wniosku o dofinansowanie należy uwzględnić ten wskaźnik z wartością docelową „0”. Wówczas projekt otrzyma 2 punkty zgodnie z zapisem w kryterium „projekt realizuje wskaźnik w wysokości mniejszej niż 5% wartości założonej jako cel końcowy w 2029 roku”.
Należy podać średnią ze wszystkich jednostek.
Zgodnie z Zasadami kwalifikowania wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 działania promocyjne wchodzą w zakres kosztów pośrednich.
W przypadku, gdy działania promocyjne będą realizowane bezkosztowo (nie zostaną wykazane w budżecie) należy opisać je w formularzu wniosku np. w opisie projektu.
Wnioskodawca musi wskazać zarówno adekwatne wskaźniki produktu jak i rezultatu.
Tak – Według Regulaminu udzielania zamówień danej JST.
Kryterium Zastosowanie rozwiązań ekologicznych dotyczy projektów w ramach typu 3 Inwestycje w zakresie ochrony przed pożarami lasów oraz obszarów cennych przyrodniczo.
W Załączniku nr 4 do Regulaminu w ramach kryterium wnioskodawca określa czy w projekcie planuje się zastosowanie rozwiązań ekologicznych w zakresie:
- adaptacji do zmian klimatu, np. zachowanie istniejącej zieleni (w szczególności drzew) lub
- ochrony przyrody np. zachowanie ekosystemów, siedlisk przyrodniczych, populacji gatunków lub OZE np. używanie energii ze źródeł odnawialnych.
Pytania i odpowiedzi do konkursu nr FELD.09.02-IZ.00-003/23, Działanie FELD.09.02 Społeczeństwo w transformacji
Zgodnie ze specyficznym kryterium merytorycznym nr 1 „Siedziba wnioskodawcy i partnera (o ile dotyczy)” wnioskodawcą i partnerem (o ile dotyczy) w ramach naboru mogą być wyłącznie podmioty posiadające siedzibę na terenie województwa łódzkiego.
Biuro projektu będzie prowadzone natomiast na terenie obszaru sprawiedliwej transformacji przez cały okres realizacji projektu, co oznacza również, że:
- będzie oferowało możliwość udostępnienia pełnej dokumentacji wdrażanego projektu oraz
- uczestnicy projektu będą mieli możliwość osobistego kontaktu z kadrą projektu.
Zgodnie ze Specyficznym Kryterium Merytorycznym minimalna wartość projektu wynosi 15 000 000 PLN
Nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów będzie prowadzony do 15.09.2023r. do godziny 23:59. Zgodnie z Regulaminem konkursu za datę wpływu wniosku o dofinansowanie uznaje się datę wpływu wersji elektronicznej wniosku za pośrednictwem aplikacji WOD2021 w ramach właściwego naboru dedykowanego Działaniu FELD.09.02 Społeczeństwo w transformacji, nr FELD.09.02-IZ.00-003/23. Wnioski złożone w innej formie niż za pośrednictwem aplikacji WOD2021, w odpowiedzi na nabór inny niż nr FELD.09.02-IZ.00-003/23, nie podlegają ocenie i nie zostaną uwzględnione w Rejestrze złożonych wniosków o dofinansowanie.
W ramach projektu wspierane są usługi rozwojowe w ramach Podmiotowego Systemu Finansowania dla osób dorosłych, które chcą z własnej inicjatywy podnieść swoje kwalifikacje lub kompetencje lub przekwalifikować się, w tym wsparcie dla osób z najtrudniejszych grup docelowych – za pośrednictwem Bazy Usług Rozwojowych.
Wpłaty Uczestników Projektu związane z uczestnictwem w usłudze rozwojowej stanowią wkład własny w projekcie.
Zgodnie z Regulaminem konkursu koszty pośrednie rozliczane są wyłącznie z wykorzystaniem następujących stawek ryczałtowych:
- 25% kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich do 830 tys. PLN włącznie,
- 20% kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich powyżej 830 tys. PLN do 1 740 tys. PLN włącznie,
- 15% kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich powyżej 1 740 tys. PLN do 4 550 tys. PLN włącznie,
- 10% kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich przekraczającej 4 550 tys. PLN.
Maksymalny poziom wsparcia wynosi 11 000 PLN (wraz z wkładem własnym) i obowiązuje w ramach jednego projektu. Oznacza to, że jeśli w ramach naboru będzie realizowanych kilka projektów to Uczestnik może korzystać z usług kilku Operatorów i u każdego dostępny będzie maksymalny limit poziomu wsparcia.
Usługi rozwojowe związane z łagodzeniem skutków transformacji to wszystkie usługi ukierunkowane na rozwój umiejętności, kompetencji lub nabycia kwalifikacji, umożliwiających przekwalifikowanie się i rozwój zawodowy osób zagrożonych pogorszeniem się sytuacji na rynku pracy, wynikającym
z ograniczenia miejsc pracy w sektorach górniczym, energetycznym i okołogórniczych na obszarze transformacji.Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów w sposób konkurencyjny w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 „system ten będzie wydatkiem bezpośrednim w takim zakresie w jakim odnosić się będzie do wytwarzania, obsługi i rozliczania bonów rozwojowych. System ten należy bezwzględnie oddzielić od systemu zarządzania projektem, który to system należy zakwalifikować do kosztów pośrednich projektu. Opis powinien być szczegółowy zarówno pod kątem technicznym, jak i merytorycznym z uwzględnieniem wszelkich funkcjonalności zaplanowanych w ramach systemu”. Oznacza to, iż koszty przygotowania i obsługi elektronicznego systemu do obsługi bonów będą wydatkiem kwalifikowalnym w ramach kosztów bezpośrednich.
Doradztwo zawodowe – Bilans Kompetencji - zarówno indywidualne spotkania z doradcą zawodowym, jak i platforma internetowa do realizacji Bilansu Kompetencji (samodzielne zrealizowanie procesu doradztwa) – stanowią koszty bezpośrednie w projekcie.
W oparciu o dotychczasowe doświadczenia z wdrażania projektów Podmiotowego Systemu Finansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, w których ciężar niewywiązywania się Podmiotu Świadczącego Usługę Rozwojową (teraz Dostawcy Usług) z obowiązków rozliczeniowych ponosił odbiorca usługi, Instytucja Zarządzająca programem regionalnym Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 rekomenduje podpisywanie umów przez Operatora z Dostawcą Usług przed rozpoczęciem udziału uczestnika w usłudze rozwojowej. Podpisanie takiej umowy ma na celu określenie warunków realizacji i sposobu rozliczania usług przez Dostawców Usług, jednocześnie może stanowić podstawę do ewentualnych roszczeń względem Dostawcy Usług np. w zakresie wystawienia korekty faktur
czy udzielania wyjaśnień.W dokumencie „Standard realizacji projektu dla Operatora wsparcia realizowanego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 Usługi rozwojowe dla osób dorosłych” w ustępie V wskazano formalności, które powinny zostać spełnione przez Dostawcę Usług w tym zakresie. Obowiązki Dostawcy Usług dotyczą
m.in. zobowiązania do przedkładania dokumentów rozliczających usługi rozwojowe, z których skorzystali uczestnicy projektu.
Jednocześnie Instytucja Zarządzająca programem regionalnym Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 dopuszcza możliwość zawierania umów trójstronnych pomiędzy Uczestnikiem projektu, Operatorem i Dostawcą Usług.W dokumencie „Standard realizacji projektu dla Operatora wsparcia realizowanego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 Usługi rozwojowe dla osób dorosłych” „każdy uczestnik projektu, który zrealizował proces doradczy (Bilans Kompetencji) i otrzymał informację zwrotną, ma prawo do skorzystania z usług rozwojowych i ich dofinansowania pod warunkiem dostępności środków finansowych w projekcie, a także wniesienia wkładu własnego w wysokości określonej w umowie wsparcia”. Spotkanie z doradcą zawodowym lub samodzielna realizacja Bilansu Kompetencji na platformie internetowej jest to pierwszy etap uczestnictwa w projekcie. Oznacza to, iż na tym etapie udział uczestnika w projekcie może się zakończyć, dlatego też w przypadku kontynuacji uczestnictwa w projekcie zawierana jest umowa wsparcia z Operatorem (lub Operatorem i Dostawcą Usług). Dodatkowo Bilans Kompetencji stanowi m.in. podstawę do ustalenia kategorii usług rozwojowych i przygotowania umowy wsparcia.
Założeniem Instytucji Zarządzającej jest, aby umowa uczestnictwa nie stanowiła jednocześnie umowy o udział w usługach rozwojowych (umowy wsparcia) z uwagi na fakt, iż na tak wczesnym etapie doradztwa zawodowego (przystąpienia do projektu) trudno określić, z jakich usług skorzysta uczestnik – a co za tym idzie – na jaką kwotę zrealizowane będą usługi (tj. jak będzie wartość bonów rozwojowych, wymaganego wkładu własnego od uczestnika).
W przypadku zawierania umów wsparcia przed spotkaniem z doradcą zawodowym lub skorzystaniem z platformy internetowej do samodzielnej realizacji Bilansu Kompetencji, istnieje ryzyko podpisywania ich na maksymalną wartość usługi rozwojowej i zbierania przez Operatora wkładu własnego od uczestników w maksymalnej wysokości, co nie ma uzasadnienia.
W związku z powyższym umowy wsparcia należy podpisywać po zrealizowaniu przez uczestnika projektu procesu doradczego i otrzymaniu informacji zwrotnej.
W zakresie przebiegu uczestnictwa należy każdorazowo mieć na uwadze zapisy „Standardu realizacji projektu dla Operatora wsparcia realizowanego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 - usługi rozwojowe dla osób dorosłych”.Doradca zawodowy (1), koszty monitoringu usługi (3), koszty systemu bonowego (4), koszty platformy internetowej – Bilans Kompetencji (5) stanowią koszty bezpośrednie projektu. Koszty rekrutacji (2) stanowią koszty pośrednie w projekcie.
W powyższym zakresie, zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów, w ramach kosztów bezpośrednich można sfinansować koszty wynagrodzenia (lub zlecenia) konsultantów tj. osób prowadzących bezpośrednio rozmowy z potencjalnymi zainteresowanymi uczestnikami, jedynie w zakresie pomocy w wypełnieniu formularzy zgłoszeniowych, wypełnieniu umowy czy instrukcji poszukiwania usług w Bazie Usług Rozwojowych. Koszty pracy koordynatora lub kierownika osób rekrutujących uczestników są kosztami pośrednimi.Należy mieć na uwadze, iż zakres zadań koordynatora projektu (koszty pośrednie) nie mogą pokrywać się z zakresem zadań konsultanta realizowanymi w ramach kosztów bezpośrednich (jak wskazano wyżej).
Zgodnie z Regulaminem konkursu, ze względu na charakter wsparcia nie przewiduje się wystąpienia pomocy publicznej i pomocy de minimis w projektach w ramach przedmiotowego konkursu.
W zakresie narzędzi preferencji dla usług wsparcia, o których mowa w pkt 4 a, b, c zawartym w „Standardzie realizacji projektu dla Operatora wsparcia realizowanego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 – usługi rozwojowe dla osób dorosłych” należy odnieść się do zapisów specyficznych kryteriów merytorycznych (kryterium nr 7, 8, 11). Preferencje w odniesieniu do usług związanych z łagodzeniem skutków transformacji nie wynikają z kryteriów wyboru dla przedmiotowego konkursu i odnoszą się do całości wsparcia i działań zaplanowanych w projektach Podmiotowego Systemu Finansowania.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.08.06-IZ.00-001/23 z Działania FELD.08.06 Edukacja przedszkolna programu regionalnego
W ramach konkursu wsparciem mogą zostać objęci nauczyciele oraz dzieci z konkretnej placówki przedszkolnej.
Dzieci, które uczęszczają do Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju, ale nie są grupą docelową projektu oraz nie uczęszczają do przedszkola realizującego projekt nie będą mogły zostać objęte wsparciem W ramach działania FELD.08.06 Edukacja przedszkolna programu regionalnego pn. Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 placówki specjalne nie są przewidziane do objęcia wsparciem.Kursy oraz szkolenia dla nauczycieli w ramach konkursu mogą być co do zasady realizowane zarówno w formule stacjonarnej jak i online. Jednoznaczna ocena kwalifikowalności danych wydatków zostanie dokonana podczas oceny projektu na podstawie zapisów zawartych we wniosku o dofinansowanie projektu.
Z uwagi na okres realizacji projektu wynoszący rok, nie będzie można wnioskować o dofinansowanie 3 letnich studiów podyplomowych dla nauczyciela. Dofinansowanie tylko roku wspomnianych studiów podyplomowych nie jest również możliwe w ramach konkursu.
W przypadku placówek publicznych obowiązujące przepisy przewidują powierzanie prowadzenia tych zajęć nauczycielom zatrudnionym już w danej placówce na podstawie ustawy — Karta Nauczyciela lub zatrudnianie do prowadzenia tych zajęć innych nauczycieli na podstawie Kodeksu pracy.
Zaangażowanie wykonawców zewnętrznych do realizacji usług edukacyjnych w postaci zajęć EFS w przedszkolu ma charakter uzupełniający do powierzania tych zadań nauczycielom. Takie zaangażowanie będzie miało miejsce tylko i wyłącznie w przypadku, gdy charakter zajęć EFS zaplanowanych w ramach projektu nie wymaga ich prowadzenia przez nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 2 i 3 ustawy – Karta Nauczyciela.
Stosunek cywilnoprawny jest możliwy wyłącznie w sytuacji realizacji specjalistycznych (np.: programowanie, robotyka) zajęć wykraczających poza standardową ofertę przedszkola i jednocześnie wykonawca został wyłoniony zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności, w szczególności zasadą konkurencyjności i Prawem zamówień publicznych. Jednoznaczna ocena kwalifikowalności danych wydatków zostanie dokonana podczas oceny projektu na podstawie zapisów zawartych we wniosku o dofinansowanie projektu.Regulamin zamówień publicznych obowiązuje organy prowadzące będące Jednostkami Samorządu Terytorialnego oraz publiczne placówki przedszkolne. W przypadku przedszkola prywatnego należy kierować się wewnętrznym regulaminem składania zamówień.
Opiekunowie dzieci nie muszą być objęci wsparciem w projekcie.
Zgodnie z Regulaminem konkursu (numer naboru: FELD.08.06-IZ.00-001/23):specjalne potrzeby edukacyjne to potrzeby wskazane w § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. Specjalne potrzeby edukacyjne to oddziaływania edukacyjne wobec uczniów: niepełnosprawnych (z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego), zdolnych i chorych. Każda z tych grup ma specjalne potrzeby edukacyjne, które szkoła musi realizować;
Specjalne potrzeby edukacyjne mogą wynikać z § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.Zgodnie z Załącznikiem nr 1. Standard minimum realizacji zasady równości kobiet i mężczyzn w ramach projektów współfinansowanych z EFS+ do Wytycznych dotyczących realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027:
Wyjątki stanowią projekty, w których niestosowanie standardu minimum wynika z:- profilu działalności wnioskodawców ze względu na ograniczenia statutowe,
- zamkniętej rekrutacji.
Zamknięta rekrutacja oznacza, że projekt obejmuje (ze względu na swój zakres oddziaływania) wsparciem wszystkich pracowników/personel konkretnego podmiotu, wyodrębnionej organizacyjnie części danego podmiotu lub konkretnej grupy podmiotów wskazanych we wniosku o dofinansowanie projektu.
W przypadku projektów, które należą do wyjątków, beneficjentom zaleca się również planowanie działań zmierzających do przestrzegania zasady równości kobiet i mężczyzn, mimo że nie jest to przedmiotem oceny.Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 Priorytet 8: W polu Opis projektu wnioskodawca zobowiązany jest zawrzeć informację, że ten projekt należy do wyjątku od standardu minimum ze względu na zamkniętą rekrutację i uzasadnić to założenie, wymieniając z indywidualnej nazwy podmiot lub podmioty, do których jest skierowane wsparcie w ramach projektu.
Jeśli nawet projekt należy do wyjątku, i tak należy zaplanować działania zapewniające przestrzeganie zasady równości kobiet i mężczyzn pomimo, że nie będą one oceniane za pomocą standardu minimum, ale znacznie poprawią odbiór projektu.Wnioskodawca powinien opisać sposób przeprowadzenia zamkniętej rekrutacji adekwatnie zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie. Opis rekrutacji powinien być szczegółowy i musi zawierać:
- planowane działania informacyjno-promocyjne;
- założenia procedury rekrutacyjnej;
- techniki i metody rekrutacji;
- katalog dostępnych i przejrzystych kryteriów rekrutacji.
Opis rekrutacji powinien bezpośrednio odnosić się do dzieci i nauczycieli objętych projektem i danej placówki.
Wkład własny w formie udostępnienia sal lekcyjnych na potrzeby realizacji zajęć (np. koszt energii, wody) w ramach realizowanego projektu w budynku w którym wcześniej dokonano prac remontowych z innego funduszu w opinii Instytucji Organizującej Nabór nie narusza wymogu z Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027, Podrozdział 3.3. („Wkład niepieniężny pkt 1 lit f „wkład niepieniężny nie był uprzednio współfinansowany ze środków UE”) i nie będzie stanowił podwójnego finansowania.
Innymi rodzajowo wydatkami są wydatki na koszty prac remontowych/budowlanych, a innymi wydatki za udostępnienie sal (koszt oszacowania eksploatacji sal tj.: koszt energii elektrycznej, cieplnej, wody itp.) do prowadzenia zajęć. W przytoczonym przypadku nie będzie zachodziła sytuacja rozliczenia tego samego wydatku w ramach różnych projektów współfinansowanych z Unii Europejskiej.W przypadku realizacji 2 typu, projekt może być realizowany we wszystkich gminach województwa łódzkiego.
W przypadku typu 1 czyli generowania miejsc wychowania przedszkolnego projekt może być realizowany wyłącznie na terenie gmin o najwyższym zapotrzebowaniu na usługi edukacji przedszkolnej, tj. tam, gdzie stopień upowszechnienia edukacji przedszkolnej jest niższy od średniej w województwie.W przypadku utworzenia zewnętrznego ogródka terapeutycznego dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych wystarczające będzie przypisanie go do wskaźnika Liczba wyposażonych placów zabaw.
Wskaźniki ryczałtowe należy dodać zarówno do sekcji 3 Wskaźniki projektu oraz w sekcji budżet.
W przypadku gdy wydatki na dostępność stanowią cross-financing, należy wybrać limit cross-financing i rozbić go na 2 pozycje budżetowe (dla przykładu: cross-financing – dostępność oraz cross financing – pozostałe wydatki).
- W przypadku podjazdów dostosowanych do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami należy wybrać wskaźnik PLFCO10 Liczba obiektów edukacyjnych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (sztuki). Z kolei w przypadku utworzonej sali terapeutycznej należy posłużyć się wskaźnikiem PLFCO11 Liczba miejsc wychowania przedszkolnego dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością.
Liczbę dzieci z niepełnosprawnościami należy określić na podstawie aktualnie uczęszczającej liczby dzieci do przedszkola.
W przypadku wybudowania podjazdu dla przedszkola nieposiadającego dzieci z niepełnosprawnościami wybieracie Państwo wskaźnik PLFCO10 Liczba obiektów edukacyjnych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (sztuki) bez wskaźnika PLFCO11 Liczba miejsc wychowania przedszkolnego dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością. - W przypadku zaangażowania asystenta osoby z niepełnosprawnościami w stosunku do liczby dzieci objętych ich wsparciem należy posłużyć się wskaźnikiem PLFCO09 Liczba dzieci lub uczniów o specjalnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych, którzy zostali objęci usługami asystenta (osoby).
- W przypadku podjazdów dostosowanych do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami należy wybrać wskaźnik PLFCO10 Liczba obiektów edukacyjnych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (sztuki). Z kolei w przypadku utworzonej sali terapeutycznej należy posłużyć się wskaźnikiem PLFCO11 Liczba miejsc wychowania przedszkolnego dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością.
Sposób zatrudnienia nauczycieli w szkołach niepublicznych reguluje art. 10a ustawy – Karta Nauczyciela, zgodnie z którym w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego, szkołach i placówkach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy, nauczycieli zatrudnia się na podstawie umowy o pracę, zgodnie z ustawą Kodeks pracy. W przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo, powierzenie prowadzenia tych zajęć może nastąpić również na innej podstawie niż umowa o pracę, jeżeli w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.
Nie ma możliwości zatrudniania osoby na umowę zlecenie, jeśli osoba ta jest już zatrudniona przez Wnioskodawcę na podstawie umowy o pracę.
W przypadku placówek publicznych obowiązujące przepisy przewidują powierzanie prowadzenia tych zajęć nauczycielom zatrudnionym już w danej placówce na podstawie ustawy — Karta Nauczyciela lub zatrudnianie do prowadzenia tych zajęć innych nauczycieli na podstawie Kodeksu pracy.
Zaangażowanie wykonawców zewnętrznych do realizacji usług edukacyjnych w postaci zajęć EFS w przedszkolu ma charakter uzupełniający do powierzania tych zadań nauczycielom. Takie zaangażowanie będzie miało miejsce tylko i wyłącznie w przypadku, gdy charakter zajęć EFS zaplanowanych w ramach projektu nie wymaga ich prowadzenia przez nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 2 i 3 ustawy – Karta Nauczyciela.
Stosunek cywilnoprawny jest możliwy wyłącznie w sytuacji realizacji specjalistycznych (np.: programowanie, robotyka) zajęć wykraczających poza standardową ofertę przedszkola i jednocześnie wykonawca został wyłoniony zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności, w szczególności zasadą konkurencyjności i Prawem zamówień publicznych. Jednoznaczna ocena kwalifikowalności danych wydatków zostanie dokonana podczas oceny projektu na podstawie zapisów zawartych we wniosku o dofinansowanie projektu.
Pytania i odpowiedzi do konkursu nr FELD.09.03-IZ.00-001/23, Działanie FELD.09.03 Przestrzeń w transformacji
Tak, w ramach typu 1 projektu, możliwa jest budowa infrastruktury służącej do produkcji energii elektrycznej przy wykorzystaniu źródeł odnawialnych.
Regulamin naboru nie wyklucza objęcia wsparciem budynków, które są na etapie prac wykończeniowych. Wnioskodawca musi jednak pamiętać o tym, aby wywiązać się z realizacji wskaźników produktu i rezultatu wskazanych we wniosku o dofinansowanie, w które wpisywać się będzie przedmiotowa nieruchomość. Wobec tego, należy określić daty realizacji projektu w taki sposób, aby w dniu zakończenia realizacji projektu, dla którego przewidziano instalacje OZE miał możliwość wykazywania wartości wyprodukowanej energii zgodnie z wykazanymi przez Wnioskodawcę wskaźnikami.
Dodatkowo należy pamiętać żeby została zachowana zgodność z kryterium formalnym „Termin realizacji projektu” (kryteria stanowią załącznik nr 4 do Regulaminu wyboru projektów), w którym oceniane będzie, czy planowana we wniosku o dofinansowanie data zakończenia realizacji projektu nie wykracza poza 30 czerwca 2026 r.Na etapie składania wniosku o dofinansowanie nie ma obowiązku tego udokumentowania. Instytucja zachęca jednak do demontażu starych, nieekologicznych źródeł ciepła w celu realizacji działań, które nie będą przyczyniały się do przekraczania emisji zanieczyszczeń.
Zgodnie z dokumentacją, w ramach projektu możliwe jest m.in. wsparcie infrastruktury służącej do wytwarzania energii cieplnej lub chłodu, pochodzącej ze źródeł odnawialnych wraz z przyłączeniem do sieci. Wobec powyższego należy stwierdzić, że kocioł olejowy, który wykorzystuje olej opałowy będący produktem rafinacji ropy naftowej, nie może zostać uznany za źródło ciepła wpisujące się w założenia działania 09.03 Przestrzeń w transformacji. Natomiast, instalacje spalające biomasę są możliwe do realizacji w ramach przedmiotowego naboru. Dodatkowo, należy mieć na uwadze, iż zgodnie z Zasadami kwalifikowania wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 wyłączone z możliwości udzielenia wsparcia są instalacje do współspalania biomasy z paliwami kopalnymi.
Jednocześnie, należy pamiętać, iż w ramach kryteriów wyboru projektów dla naboru nr FELD.09.03-IZ.00-001/23 oceniana będzie zgodność z dyrektywą UE 2018/2001 w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, w tym określonymi w niej kryteriami zrównoważonego rozwoju, która zawiera szczegółowe wytyczne m.in. dotyczące biomasy jako źródła energii.Magazyn może dotyczyć całej, zmodernizowanej instalacji fotowoltaicznej z uwzględnieniem warunków dotyczących trwałości projektu i zakazu podwójnego finansowania.
Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów w ramach naboru FELD.09.03-IZ.00-001/23 możliwa jest realizacja inwestycji, która będzie zgodna z typem/typami projektu:
Typ 1: wsparcie infrastruktury służącej do wytwarzania energii elektrycznej, pochodzącej ze źródeł odnawialnych, wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE.
Wsparciem może być objętabudowa, przebudowa lub modernizacja infrastruktury służącej do produkcji energii elektrycznej przy wykorzystaniu źródeł odnawialnych. Wyłącznie jako element projektu mogą być realizowane przedsięwzięcia z zakresu budowy lub zakupu magazynów energii elektrycznej działających na potrzeby danego źródła OZE.Typ 2: wsparcie infrastruktury służącej do wytwarzania energii cieplnej lub chłodu, pochodzącej ze źródeł odnawialnych wraz z przyłączeniem do sieci;
Typ 3: wsparcie infrastruktury służącej do magazynowania ciepła lub chłodu ze źródeł odnawialnych działającej na potrzeby danego źródła OZE.
Mając na uwadze powyższe, w przypadku planowanego dofinansowania magazynów energii elektrycznej, w projekcie obligatoryjnie powinna wystąpić instalacja wytwarzająca energię elektryczną, gdyż magazyn energii elektrycznej, zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów, może stanowić jedynie element inwestycji.Powiat może być wnioskodawcą dla swoich jednostek podległych, pod warunkiem, że inwestycja będzie realizowana w gminach objętych Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego.
Zgodnie z Zasadami kwalifikowania wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 w ramach działania FELD.09.03 za koszty kwalifikowalne uznaje się m.in. wydatki związane z realizacją projektu, które wynikają bezpośrednio z określonego typu projektu, a także koszty dotyczące budowy, przebudowy instalacji służącej podłączeniu źródła produkującego energię z magazynem energii. Wobec tego budowa farmy fotowoltaicznej jest kosztem kwalifikowalnym. Zgodnie z Regulaminem naboru w ramach typu 1 możliwe jest wsparcie infrastruktury służącej do wytwarzania energii elektrycznej, pochodzącej ze źródeł odnawialnych, wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE. Wsparcie w ramach tego typu projektu uzyskają inwestycje dotyczące budowy, przebudowy lub modernizacji infrastruktury służącej do produkcji energii elektrycznej przy wykorzystaniu źródeł odnawialnych.
Zgodnie z definicją w ramach kryterium punktowego ogólnego „Przygotowanie projektu (dotyczy projektów infrastrukturalnych)” ocenie podlega stopień przygotowania projektu do wdrożenia.
W zależności od typu projektu badane będzie posiadanie dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia wszystkich inwestycji objętych projektem, m.in. udokumentowane prawo do dysponowania gruntami lub obiektami na cele inwestycji, posiadanie wymaganej dokumentacji technicznej i projektowej, dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia zamówień, wymaganych prawem decyzji, uzgodnień i pozwoleń administracyjnych. Należy jednak zwrócić uwagę, że część z tych dokumentów stanowi załączniki obligatoryjne do wniosku np. Załącznik nr 2 - Opis techniczny projektu, w ramach którego należy przedstawić wyciąg z projektu budowlanego lub programu funkcjonalno-użytkowego, zatem wszystko to zależy od tego jakie działania będą realizowane w ramach planowanego projektu.Pozytywny wynik oceny merytorycznej uzyskują projekty, które spełniły wszystkie kryteria merytoryczne: dostępu i specyficzne dostępu oraz uzyskały wymagane minimum punktowe, które wynosi 50% punktów z kryteriów merytorycznych punktowych. Oceniane to będzie w ujęciu ogólnym, bez podziału proporcjonalnego.
Gmina może złożyć jeden wniosek. Do wniosku należy dołączyć załącznik nr 6 - Oświadczenie o kwalifikowalności VAT.
Załącznik przedkładany jest przez Wnioskodawcę w przypadku, gdy:
- całkowita wartość złożonego projektu objętego przepisami o pomocy publicznej/ pomocy de minimis jest mniejsza niż 5 mln EUR i nie ma prawnej możliwości odzyskania przez Wnioskodawcę podatku VAT, zgodnie z przepisami prawa krajowego. Oświadczenie takie będzie stanowiło także załącznik do podpisanej umowy/decyzji o dofinansowanie projektu.
- całkowita wartość złożonego projektu wynosi co najmniej 5 mln EUR i nie ma prawnej możliwości odzyskania przez Wnioskodawcę podatku VAT, zgodnie z przepisami prawa krajowego. Oświadczenie takie będzie stanowiło także załącznik do podpisanej umowy/decyzji o dofinansowanie projektu.
„Oświadczenie o kwalifikowalności VAT” podpisane przez Wnioskodawcę/Partnera podpisem kwalifikowanym stanowi również załącznik do podpisanej umowy/podjętej decyzji o dofinansowanie projektu.
Na etapie składania wniosku nie ma konieczności przedkładania aktualnych warunków przyłączeniowych.
W celu rozważań w kwestii pomocy publicznej/ pomocy de minimis w pierwszej kolejności należy wskazać, że w ramach projektu parasolowego gdzie Gmina pełni rolę Wnioskodawcy, a mieszkańcy użytkowników zainstalowanych OZE, co do zasady nie wystąpi pomoc publiczna/de minimis na I poziomie. Opisany przez Państwa przypadek może kwalifikować się do pomocy publicznej na II poziomie. Pomoc na II poziomie nie będzie weryfikowana, monitorowana ani sprawozdawana przez instytucję organizującą nabór, lecz przez podmiot udzielający pomocy (Gminę). Wobec tego, przede wszystkim na Gminie, jako udzielającym pomocy, spoczywa obowiązek sprawdzenia czy wystąpią przesłanki mogące skutkować wystąpieniem takiej pomocy. Należy tutaj zaznaczyć, że podmiot biorący udział w projekcie, który swoją działalność gospodarczą opiera o produkcję podstawowych produktów rolnych, zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) NR 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis, będzie wykluczony z możliwości ubiegania się o pomoc de minimis. Jeżeli w ramach prowadzonej działalności można wyodrębnić działalność zaliczaną do produkcji pierwotnej produktów rolnych oraz działalność wchodzącą w zakres stosowania rozporządzenia 1407/2013, możliwe jest przyznanie pomocy de minimis w związku z działalnością „dozwoloną”, pod warunkiem,
że zapewnione będzie rozdzielenie działalności lub wyodrębnienie kosztów. Takie rozdzielenie działalności/wyodrębnienie kosztów powinno zagwarantować, że działalność wyłączona z rozporządzenia 1407/2013 nie odniesie korzyści z przyznanej pomocy de minimis.
Należy mieć na uwadze, że ostateczna ocena założeń projektowych będzie możliwa dopiero po złożeniu przez Wnioskodawcę kompletu dokumentów w ramach naboru.Wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia oświadczenia będącego załącznikiem nr 7 do wniosku o dofinansowanie tj. oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane/projektu. Wobec tego, zawarta pomiędzy Gminą a mieszkańcem umowa użyczenia lub inny równoważny dokument ma zapewniać ww. prawo. Dodatkowo, należy podkreślić, iż nie ma znaczenia miejsce montażu instalacji PV. Jeśli wyprodukowana energia wykorzystywana będzie wyłącznie na potrzeby socjalno-bytowe, co zostanie zapewnione rozdzieleniem działalności gospodarczej od działalności niegospodarczej, wówczas co do zasady nie wystąpi pomoc publiczna.
W opisanym przypadku istnieje możliwość zainstalowania OZE na cele budynku mieszkalnego będącego w trakcie budowy pod warunkiem, że:
- Wnioskodawca tj. Gmina wywiąże się z realizacji wskaźników produktu i rezultatu wskazanych we wniosku o dofinansowanie, w które wpisywać się będzie przedmiotowa nieruchomość. Wobec tego, należy określić daty realizacji projektu w taki sposób, aby w dniu zakończenia realizacji projektu parasolowego budynek mieszkalny, dla którego przewidziano instalacje OZE miał możliwość wykazywania wartości wyprodukowanej energii zgodnie z wykazanymi przez Wnioskodawcę wskaźnikami.
- zostanie zachowana zgodność z kryterium formalnym „Termin realizacji projektu” (kryteria stanowią załącznik nr 4 do Regulaminu wyboru projektów), w którym oceniane będzie czy planowana we wniosku o dofinansowanie data zakończenia realizacji projektu nie wykracza poza 30 czerwca 2026 r.
Zgodnie z Zasadami kwalifikowania wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 w ramach działania FELD.09.03 Przestrzeń w transformacji za wydatki kwalifikowalne uznaje się wydatki związane z realizacją projektu, które wynikają bezpośrednio z określonego typu projektu. W ramach naboru FELD.09.03-IZ.00-001/23 możliwe jest wsparcie inwestycji wpisujących się w m.in. Typ 1: wsparcie infrastruktury służącej do wytwarzania energii elektrycznej, pochodzącej ze źródeł odnawialnych, wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE,na przykład:
budowa, przebudowa lub modernizacja infrastruktury służącej do produkcji energii elektrycznej przy wykorzystaniu źródeł odnawialnych,
wyłącznie jako element projektu mogą być realizowane przedsięwzięcia z zakresu budowy lub zakupu magazynów energii elektrycznej działających na potrzeby danego źródła OZE.
Dodatkowo, w Regulaminie wyboru projektów określono definicję „budowy” i jest to wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także jego odbudowa, rozbudowa, nadbudowa.
Biorąc powyższe pod uwagę, co do zasady rozbudowa istniejącej instalacji PV może stanowić koszt kwalifikowalny. Jednakże, ostateczna ocena założeń projektowych będzie możliwa dopiero po złożeniu przez Wnioskodawcę kompletu dokumentów w ramach naboru.
Zakres doboru wskaźników:- w przypadku budowy infrastruktury służącej do produkcji energii elektrycznej przy wykorzystaniu źródeł odnawialnych należy zastosować wskaźnik PLRO034 Liczba wybudowanych jednostek wytwarzania energii elektrycznej z OZE;
- w przypadku przebudowy lub modernizacji infrastruktury służącej do produkcji energii elektrycznej przy wykorzystaniu źródeł odnawialnych należy zastosować wskaźnik PLRO035 Liczba zmodernizowanych jednostek wytwarzania energii elektrycznej z OZE.
Należy pamiętać, że zgodnie z definicją wskaźnika, modernizacja musi wiązać się ze zwiększeniem mocy istniejącej infrastruktury.
Zgodnie z regulaminem naboru dla ww. konkursu o dofinansowanie mogą ubiegać się zarówno MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że projekt dotyczący wsparcia inwestycji produkcyjnych w przedsiębiorstwach innych niż MŚP, musi spełniać przynajmniej jeden z warunków wskazanych w art. 5 ust. 2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1058 z dnia 24 czerwca 2021 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności.
Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów nabór skierowany jest m.in. do następujących typów podmiotów (Wnioskodawców): Duże przedsiębiorstwa, MŚP. Wielkość przedsiębiorstwa badana jest w ramach załącznika nr 10b do wniosku o dofinansowanie zgodnie z informacjami zawartymi w załączniku I do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu. W ramach załącznika Wnioskodawca ma możliwość wyboru wielkości przedsiębiorstwa: mikro, małe, średnie, duże i inne ze względu na powiązanie z organami publicznymi (JST). Wobec tego, w ramach naboru nie jest brany pod uwagę rozgraniczenie przedsiębiorców na mid-caps i small mid-caps. Należy jednak pamiętać, że projekt dotyczący wsparcia inwestycji produkcyjnych w przedsiębiorstwach innych niż MŚP, musi spełniać przynajmniej jeden z warunków wskazanych w art. 5 ust. 2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1058 z dnia 24 czerwca 2021 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności.
Warunki naboru nie określają wprost, że moc wybudowanej w ramach dofinansowania instalacji fotowoltaicznej musi być adekwatna do mocy instalowanego magazynu energii. Należy mieć jednak na uwadze, że podczas oceny złożonego wniosku eksperci badać będą m.in.:
- czy koszty wykazane we wniosku jako kwalifikowalne są uzasadnione, racjonalne, niezbędne do realizacji projektu i zaplanowane w odpowiedniej wysokości (..);
- czy opis proponowanych technologii, elementów inwestycji, parametrów technicznych inwestycji jest poprawny;
- czy zaplanowane działania, materiały, technologie, usługi wystarczą do zrealizowania projektu;
- czy przyjęte rozwiązania techniczne, technologiczne są co najmniej zgodne z obowiązującymi standardami w danym zakresie, czy są zgodne z wymogami prawa.
Zatem podczas oceny takiego wniosku o dofinansowanie mogą pojawić się wątpliwości co do zasadności i racjonalności instalacji nieadekwatnego względem instalacji fotowoltaicznej magazynu energii. Zgodnie z §16 Regulaminu wyboru projektów naboru FELD.09.03-IZ.00-001/23 w przypadku kryterium pozwalającego na poprawę/uzupełnienie (np. kryterium merytoryczne dostępu „Wykonalność techniczna, technologiczna projektu”) wniosku o dofinansowanie lub wyjaśnienie, KOP może wezwać Wnioskodawcę do uzupełnienia dokumentacji w celu okazania dodatkowych dokumentów potwierdzających założenia techniczne inwestycji.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.02.05-IZ.00-001/23 - Działanie FELD.02.05 Odnawialne źródła energii
Po pozytywnej ocenie merytorycznej wniosku i rekomendacji projektu do dofinansowania Instytucja Zarządzająca będzie ustalać z Wnioskodawcą formę zabezpieczenia realizacji projektu.
W ramach preferencji Instytucja Zarządzająca rekomenduje utworzenie np. odrębnego/dedykowanego naboru. Przyjęto również stanowisko, aby nie zmieniać poziomu dofinansowania dla przedsiębiorców.
Wartości wymienionych wskaźników dotyczą założeń całego konkursu. Są to wartości liczone w oparciu o alokację naboru. Beneficjent realizuje proporcjonalnie mniejsze wartości wskaźników.
Zgodnie z kryterium merytorycznym dostępu nr 5 „Okres realizacji projektów” zakładany okres realizacji projektu wynosi co najmniej 36 miesięcy. Instytucja Zarządzająca nie określiła innych rekomendacji dotyczących czasu trwania projektu.
Tak, może być zero.
Wzór umowy jest załącznikiem do Regulaminu naboru i zawiera jednakowe zapisy dla wszystkich wnioskodawców biorących udział w naborze. Modyfikacja wzoru umowy o dofinansowanie sprowadza się głównie do uzupełnienia wykropkowanych miejsc, czy dokonania odpowiednich wykreśleń.
Tak.
- Zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 20 grudnia 2022 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) na lata 2021–2027
- Pomoc de minimis może być udzielana przez Instytucję Zarządzającą, Instytucję Pośredniczącą, Instytucję Wdrażającą lub Beneficjenta.
- Pomoc publiczna może być udzielana przez Instytucję Zarządzającą, Instytucję Pośredniczącą lub Instytucję Wdrażającą”.
Tak. należy zwrócić uwagę, iż wielkość wkładu jest uzależniona od wysokości preferencji określonych w kryterium nr 8 „Poziom dofinansowania dla pracodawców”.
Tak. Beneficjent może założyć określone limity kwotowe, które będą pomocne przy monitorowaniu osiągania określonych wartości wskaźników dotyczących np. liczby firm z danej kategorii. W opisie we wniosku o dofinansowanie beneficjent powinien wskazać, że zamierza stosować limity wraz z uzasadnieniem konieczności ich wprowadzenia do projektu. Natomiast wartość limitów powinna zostać doprecyzowana na etapie Regulaminu przyznawania wsparcia, który to Regulamin jest konsultowany i zatwierdzany przez Instytucję Zarządzającą programem regionalnym Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.
Rekomendacja.
Jeśli chodzi o zakres interwencji, to z listy rozwijanej wybieramy: Wsparcie na rzecz przystosowywania pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do zmian.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.08.11-IZ.00-001/23, Działanie FELD.08.11 Usługi rozwojowe dla osób dorosłych
Zgodnie ze Standardem realizacji projektu dla Operatora wsparcia realizowanego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 (EFS+) Działanie FELD.08.11 Usługi rozwojowe dla osób dorosłych, maksymalny poziom wsparcia w ramach PSF WŁ na jednego uczestnika (w ramach jednego projektu) wynosi 6 800,00 zł (wraz z wkładem własnym uczestnika). Koszt 6 800,00 zł obejmuje wyłącznie koszty usług rozwojowych.
Zgodnie z założeniami naboru w ramach Działania FELD.08.11 Usługi rozwojowe dla osób dorosłych Operator ma obowiązek zapewnienia uczestnikowi dostępu do wsparcia w zakresie co najmniej analizy potrzeb rozwojowych, w tym z wykorzystania modelu Bilansu Kompetencji i wsparcia w wyborze odpowiednich usług rozwojowych w BUR. Nie jest to jednoznaczne z tym, że uczestnik z takiego wsparcia musi skorzystać.
Zgodnie z zapisami Standardu realizacji projektu dla Operatora wsparcia realizowanego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 (EFS+) - Działanie FELD.08.11 (dalej: Standard) Rozdział IV.2 pkt. 4 po zweryfikowaniu formularza zgłoszeniowego i zakwalifikowaniu uczestnika do udziału w projekcie, Operator (o ile występuje potrzeba) kieruje go na spotkanie z doradcą zawodowym (które obligatoryjnie kończy się otrzymaniem informacji zwrotnej) lub umożliwia samodzielną realizację Bilansu Kompetencji na platformie internetowej. W dalszej części Standardu odniesiono się do sytuacji, w której uczestnik skorzystał ze wsparcia doradczego i stworzony został dla niego plan rozwoju. Wówczas dokument ten stanowi m.in. podstawę do ustalenia kategorii usług rozwojowych i przygotowania umowy wsparcia.
Podsumowując, Bilans Kompetencji niezależnie od formuły stanowi m.in. podstawę do ustalenia kategorii usług rozwojowych i przygotowania umowy wsparcia, o ile został sporządzony w wyniku skorzystania z doradczej formy wsparcia przez uczestnika projektu. Uczestnik samodzielnie podejmuje decyzję o skorzystaniu z usług doradczych w zakresie analizy potrzeb rozwojowych. Element ten nie jest obligatoryjny, jednak jak wskazano powyżej Operator zobowiązany jest zapewnić uczestnikowi taką możliwość. Koszty doradcy będą zróżnicowane w zależności od wsparcia, jakie zostanie uczestnikowi udzielone.
Zgodnie z założeniami naboru Operator ma obowiązek zapewnienia uczestnikowi dostępu do wsparcia w zakresie co najmniej analizy potrzeb rozwojowych, w tym z wykorzystania modelu Bilansu Kompetencji i wsparcia w wyborze odpowiednich usług rozwojowych w BUR. Nie jest to jednoznaczne z tym, że uczestnik z takiego wsparcia musi skorzystać.
Doradca zawodowy nie musi być zatrudniony w jednostce Wnioskodawcy, jednakże należy pamiętać o zapewnieniu uczestnikowi dostępu do skorzystania z usług doradczych.
W sytuacji wykorzystania w projekcie platformy należy uwzględnić, iż samodzielna realizacja Bilansu kończy się wygenerowaniem z systemu podsumowującej informacji zwrotnej, która jest opiniowana i zatwierdzana przez doradcę zawodowego.
Planowany termin rozstrzygnięcia naboru: czerwiec 2024 r
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.09.01-IZ.00-001/23, Działanie FELD.09.01 Gospodarka w transformacji
Najczęściej zadawane pytania
Warunki naboru nie wykluczają dofinansowania projektu dotyczącego produkcji napojów alkoholowych. Ograniczenie wsparcia z funduszy europejskich niektórych branż wynikać może natomiast z przepisów dotyczących pomocy publicznej lub pomocy de minimis. Na przykład w art. 1 ust. 1 rozporządzenia 1407/2013 wskazano pewne ograniczenia dotyczące udzielania pomocy de minimis w zakresie sektora prowadzonej działalności gospodarczej, której dotyczy projekt. Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, należy zwrócić szczególną uwagę na wskazane przepisy i upewnić się, że projekt nie dotyczy żadnego ze wskazanych wyjątków.
Zgodnie z treścią art. 1 ust 1 lit. b rozporządzenia 1407/2013, przyznanie pomocy nie będzie możliwe w przypadku produkcji podstawowej produktów rolnych. Załącznik I do Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej jako produkt rolny uznaje m.in.: „Alkohol etylowy, denaturowany lub nie, o jakiejkolwiek mocy, otrzymywany z produktów rolnych, o których mowa w załączniku I, z wyłączeniem wódek, likierów i innych napojów spirytusowych, złożone preparaty alkoholowe (znane jako „skoncentrowane ekstrakty”) do wyrobu napojów”.
W zakresie przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych udzielanie pomocy de minimis nie jest możliwe, kiedy:
(i) wysokość pomocy ustalana jest na podstawie ceny lub jakości takich produktów nabytych od producentów surowców lub wprowadzonych na rynek przez przedsiębiorstwa objęte pomocą lub
(ii) przyznanie pomocy zależy od faktu przyznania jej w części lub całości producentom surowców (art. 1 ust. 1 lit. c rozporządzenia 1407/2013).
Za przetwarzanie produktów rolnych rozporządzenie 1407/2013 uznaje w art. 2 ust. 1 lit. b czynności wykonywane na produkcie rolnym, w wyniku których powstaje produkt będący również produktem rolnym, z wyłączeniem czynności wykonywanych w gospodarstwach, niezbędnych do przygotowania produktów zwierzęcych lub roślinnych do pierwszej sprzedaży.
W kontekście powyższego jeżeli założenia projektu nie będą wpisywać się ani w produkcję podstawową produktów rolnych, ani w przetwarzanie produktów rolnych – następować będzie bowiem przetwarzanie produktu rolnego w produkt nieobjęty załącznikiem I TFUE („z wyłączeniem wódek, likierów i innych napojów spirytusowych”) możliwe byłoby udzielenie pomocy de minimis na jego realizację.
Należy jednak pamiętać, że za rozstrzygnięcia w indywidualnych przypadkach odpowiedzialna jest Komisja Oceny Projektów, która podejmuje decyzje na podstawie oceny konkretnego stanu faktycznego w oparciu o szczegółową analizę dokumentacji projektowej.
Intensywność wsparcia zależy od wielu czynników m.in. od podstawy prawnej, na jakiej ma być udzielona pomoc, wielkości przedsiębiorcy, specyfiki projektu, kategorii kosztu. Co do zasady to Wnioskodawca mając na uwadze przepisy prawa określa, czy w projekcie wystąpi pomoc publiczna lub pomoc de minimis. Maksymalny poziom dofinansowania przy zastosowaniu pomocy de mninimis w przedmiotowym naborze wynosi 85% kosztów kwalifikowalnych projektu.
Jednocześnie informuję, iż Wnioskodawca na etapie przygotowania wniosku o dofinansowanie sam określa podstawę prawną pomocy, w ramach której stara się o dofinansowanie oraz wnioskuje o wsparcie na określonym przepisami pomocy publicznej poziomie.
Dofinansowanie projektu w przedmiotowym naborze udzielane będzie zgodnie z właściwymi przepisami prawa unijnego i krajowego dotyczącymi zasad udzielania tej pomocy, obowiązującymi w momencie udzielania wsparcia, w szczególności w oparciu o następujące rozporządzenia:
- Rozporządzenia Komisji (UE) nr 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis,
- Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu,
- Rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 26 stycznia 2023 r. w sprawie udzielenia regionalnej pomocy inwestycyjnej ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach regionalnych programów na lata 2021-2027 (Dz.U. z 2023 r. poz. 280),
- Rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 29 września 2022 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027 (Dz.U.2022.2062);
- Rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 12 lipca 2023 r. w sprawie udzielania pomocy na wspieranie innowacyjności oraz na innowacje procesowe i organizacyjne w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027 (Dz.U.2023.1487);
- Rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 lipca 2023 r. w sprawie udzielania pomocy szkoleniowej w zakresie celu polityki CP1 oraz celu szczegółowego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027 (Dz. U. poz. 1649);
- Rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 11 grudnia 2022 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje wspierające efektywność energetyczną w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027 (Dz.U.2022.2607).
Zgodnie z kryterium wyboru projektu dla priorytetu 9 Fundusze Europejskie dla Łódzkiego przez innowację rozumie się nowy lub ulepszony produkt lub proces (lub ich połączenie), który różni się znacząco od poprzednich produktów lub procesów danej jednostki i który został udostępniony potencjalnym użytkownikom (produkt) lub wprowadzony do użytku przez jednostkę (proces). Aby otrzymać dodatkowe punkty Wnioskodawca powinien w sposób precyzyjny i zgodny z Podręcznikiem Oslo 2018 opisać planowaną innowację na poziomie przedsiębiorstwa.
W ramach spełniania kryterium punktowego pn. wpływ na transformację dodatkowy punkt może zostać przyznany, jeżeli działalność przedsiębiorstwa jest powiązana z działalnością Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów lub Elektrowni Bełchatów, tzn. przedsiębiorstwo to dostarcza produkty lub usługi do tych podmiotów. Oznacza to, że współpraca jest stała, a Wnioskodawca powinien opisać zakres tej współpracy, określić okres jej trwania, ewentualnie poprzeć przedstawione informacje np. umową na cykliczne świadczenie usług.
Wnioskodawca będący firmą usługową (a nie produkcyjną) może złożyć projekt w ramach Typu 9: Wsparcie inwestycji w MŚP zwiększających ich zdolności produkcyjne, które można rozumieć również jako „zdolności do wytwarzania usług”.
Rekomendujemy zastosowanie miesięcznego obrachunkowego kursu wymiany waluty stosowanego przez KE, aktualnego na dzień ogłoszenia naboru tj. kursu 4.3355 PLN stosowanego też do przeliczenia łącznego kosztu projektu.
W przypadku przedstawionej inwestycji należy poszczególne działania przyporządkować do odpowiadających typów projektu.
Dla każdego wydatku składającego się na kwotę ryczałtową powinna zostać dokonana rzetelna analiza rynku, na podstawie której wnioskodawca określił wartość wydatku składającego się na kwotę ryczałtową. Potwierdzenie spełnienia ww. warunków kwalifikowalności dla kwot ryczałtowych, tj. szczegółowe uzasadnienie potwierdzające racjonalność i efektywność kwoty, w tym dokonana przez beneficjenta analiza rynku, powinna znaleźć się w uzasadnieniu pod szczegółowym budżetem projektu wniosku o dofinansowanie. Dlatego uzasadnionym wydaje się oszacowanie wydatku na podstawie więcej niż 1 oferty.
Co do zasady tak, jednakże zgodnie z Zasadami kwalifikowania wydatków w ramach programu regionalnego FEŁ 2021-2027 dla typu 6 projektów zakup i montaż używanej infrastruktury stanowi wydatek niekwalifikowalny. Natomiast w przypadku typu 7 projektów wydatek niekwalifikowalny stanowi zakup środków transportu. Zatem wszystko uzależnione jest od typu projektu i zasad kwalifikowania wydatków.
Formularz wniosku nie wymaga podpisu kwalifikowalnego. Natomiast załączniki, które stanowią integralną cześć wniosku o dofinansowanie (składane na etapie naboru i ewentualnego uzupełnienia/poprawy na etapie oceny) składane są w formie elektronicznej i należy je podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym i zaimportować do wniosku w aplikacji WOD2021. Wymóg podpisu kwalifikowanego dla oświadczeń składanych przez wnioskodawcę niezbędnych do oceny projektu wynika bezpośrednio z Wytycznych dotyczących wyboru projektów na lata 2021-2027.
W zależności od typu projektu, dla typu 7 Wdrożenie rozwiązań w zakresie Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwach, koszty leasingu stanowią wydatek niekwalifikowalny. Natomiast dla typu 9 nie ma takiego ograniczenia; wówczas do wydatków kwalifikowalnych Wnioskodawca może zaliczyć dzierżawę lub najem instalacji lub maszyn w formie leasingu finansowego (w części raty leasingowej wystawionej na rzecz beneficjenta związanej ze spłatą kapitału, bez części odsetkowej i innych opłat) obejmującego obowiązek zakupu aktywów przez Beneficjenta po wygaśnięciu umowy. Kwalifikowalność rat dotyczy okresu realizacji projektu.
Zarówno minimalna, jak i maksymalna kwota dofinansowania projektu nie została określona.
Audyt energetyczny jest wymagany w przypadku realizacji projektu dotyczącego termomodernizacji. Jeśli projekt zakłada nabycie samej instalacji OZE, nie ma obowiązku załączać audytu energetycznego.
Audyt energetyczny oraz zwiększenie efektywności energetycznej na poziomie nie niższym niż 30% jest wymagany w przypadku realizacji projektu dotyczącego termomodernizacji.
Zakup i instalacja paneli fotowoltaicznych, które w 30 % będą wykorzystywane w celu zasilenia planowanych do nabycia maszyny i urządzeń w ramach projektu, a pozostała cześć będzie wykorzystywana na potrzeby przedsiębiorstwa możliwy jest do sfinansowania w ramach 6 typu projektu. Jednakże ostateczna decyzja należy do eksperta podczas oceny merytorycznej projektu i jest ona wynikiem całościowej oceny złożonego projektu.
Maksymalna intensywność pomocy regionalnej dla województwa łódzkiego wynosi 40 %, przy czym może ona zostać podniesiona o:
- 20 % w przypadku małych przedsiębiorstw,
- 10 % w przypadku średnich przedsiębiorstw,
oraz o 10 % z uwagi na realizację projektu na obszarze objętym Funduszem na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Tym samym należy stwierdzić, że w przypadku inwestycji zgodnej z wymogami Rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 26 stycznia 2023 r. w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach regionalnych programów na lata 2021-2027 maksymalny poziom dofinansowania wynosić może:
- 60 % dla średnich przedsiębiorstw,
- 70 % dla mikro i małych przedsiębiorstw.
Podsumowując w przedmiotowym naborze każdy Wnioskodawca może wystąpić o dodatkowe 10% dofinansowania z uwagi na to, że realizacja będzie dotyczyć projektów na obszarze objętym Funduszem na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
W przypadku projektu o wartości poniżej 50 mln PLN Wnioskodawca zobowiązany jest wypełnić zarówno załącznik 3a - Tabele 1 (Analiza kosztów i korzyści), 2 (Analiza finansowa projektu) oraz załącznik 3b (Analiza ekonomiczno-finansowa).
Wnioskodawca nie ma obowiązku przedstawiać opisów założeń, na podstawie których przeprowadził analizę. Jeżeli jednak chce przedstawić dodatkowe informacje, może zawrzeć je w załączniku fakultatywnym dołączonym do wniosku.
Zgodnie z kryterium projekt musi być realizowany na obszarze sprawiedliwej transformacji województwa łódzkiego obejmującym 35 gmin wskazanych w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego.
Powyższe zapisy weryfikowane będą na podstawie zapisów wniosku o dofinansowanie.
Dokumentacja naboru nie wyklucza możliwości zakupu środków trwałych do lokalu wynajmowanego przez Wnioskodawcę. Planując inwestycje, Wnioskodawca musi mieć jednak na uwadze obowiązek zachowania okresu trwałości projektu, a zapisy umowy najmu powinny umożliwić Wnioskodawcy realizację planowanego projektu i jego utrzymanie w okresie trwałości.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.08.04-IZ.00-002/23 - Działanie FELD.08.04 Zdrowy pracownik
Zgodnie z treścią Regulaminu wyboru projektów grupę docelową stanowią pracodawcy i ich pracownicy. Definicja pracownika, zawarta jest w treści ww. regulaminu (str. 11) i brzmi ona tak: „pracownik - oznacza personel, o którym mowa w art. 5 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art.107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.), przez który należy rozumieć:
pracownika w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy,
osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła ta osoba z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje ona pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy,
właściciela, pełniącego funkcje kierownicze,
wspólnika, w tym partnera prowadzącego regularną działalność w przedsiębiorstwie i czerpiącego z niego korzyści finansowe”.
Zgodnie z powyższym, w ramach przedmiotowego naboru nie muszą to być tylko i wyłącznie osoby zatrudniona na podstawie umowy o pracę.
Wskaźnik mierzy liczbę osób, które dzięki wsparciu EFS+ w zakresie aktywnego i zdrowego starzenia się lub zdrowego środowiska pracy podjęły pracę lub kontynuowały zatrudnienie w dotychczasowym lub w nowym miejscu pracy. We wskaźniku należy uwzględnić te rodzaje działań prozatrudnieniowych, w przypadku których możliwa jest weryfikacja, że udział w nich przyczynił się do podjęcia/kontynuacji zatrudnienia (np. wsparcie rehabilitacyjne).
Do wskaźnika rezultatu PLDCR03 należy wliczać wyłącznie osoby objęte usługami zdrowotnymi – świadczeniami opieki zdrowotnej. Wynika to z definicji wskaźnika produktu PLDCO08 – liczba osób objętych wsparciem w obszarze zdrowia (osoby), zgodnie z którą: „Wskaźnik obejmuje osoby objęte usługami zdrowotnymi w ramach wsparcia w obszarze zdrowia, w tym w ramach programów polityki zdrowotnej współfinansowanych z EFS+”. Z kolei definicja usługi zdrowotnej została zdefiniowana w Regulaminie wyboru projektów (str. 13) jako: „każde świadczenie opieki zdrowotnej, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotne i finansowanych ze środków publicznych”.
Wskaźnik rezultatu PLDCR03 w projektach typu: działania ukierunkowane na eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy, przekwalifikowanie pracowników pracujących w warunkach negatywnie wpływających na zdrowie - jest zasadny tylko jeśli projekt przewiduje realizację usług zdrowotnych, które mogą przyczynić się do utrzymania zatrudnienia. Dla przykładu badania profilaktyczne uzupełniające badania pracownicze, chociaż są usługą zdrowotną, w horyzoncie czasowym realizacji projektu nie przyczynią się do utrzymania zatrudnienia. Jednocześnie Regulamin naboru nie wyklucza finansowania w projektach wspomnianych ww. działań rehabilitacji medycznej, które są usługami zdrowotnymi. Jeżeli w projekcie zakłada się finansowanie takich działań, Wnioskodawca powinien określić wartość docelową odpowiadającą liczbie pracowników obejmowanych takim wsparciem.
Wskaźnik rezultatu PLDCR03 może być wykazany wyłącznie w odniesieniu do osób zatrudnianych na podstawie umowy zawartej na gruncie przepisów prawa pracy (przede wszystkim umowa o pracę), w tym przypadku osoby zatrudniane na podstawie umowy cywilnoprawnej nie będą mogły zostać tu uwzględniane. Ponadto, w ramach przedmiotowego naboru nie ma wymogu, by przesłanką do objęcia takim wsparciem pracownika w projekcie było orzeczenie wydane przez lekarza medycyny pracy o niezdolności do wykonywania pracy. Należy przyjąć, że stan zdrowia pracownika powoduje ryzyko, może się pogorszyć, co w konsekwencji w przyszłości może spowodować niezdolność do pracy.
Tym samym, można przyjąć, że udział każdego pracownika w usłudze zdrowotnej typu rehabilitacja w jakimś stopniu przyczyni się do utrzymania zatrudnienia. Działania projektu mają zostać określone w oparciu o indywidualną diagnozę występowania niekorzystnych czynników zdrowotnych w środowisku pracy w zakładzie pracy, czyli każda osoba obejmowana takim wsparciem może zostać przyjęta w wartości docelowej wskaźnika. Natomiast jeśli Wnioskodawca nie zdiagnozuje ( w diagnozie występowania niekorzystnych czynników zdrowotnych w środowisku pracy w danym zakładzie pracy), że pracownicy mogą mieć problemy zdrowotne na podstawie i w oparciu, o które projekt mógłby uwzględniać usługi zdrowotne to wówczas nie będzie on mógł uwzględnić tego wskaźnika.
W definicji kryterium premiującego nr 2 „Kompetencje kadry medycznej” nie określono formy i czasu zatrudnienia kadry. W związku z tym można uwzględnić osoby zatrudniane w różnych wariantach umów przez wnioskodawcę (beneficjenta, który miałby realizować projekt) lub partnera w momencie tworzenia wniosku o dofinansowanie, w szczególności na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Definicja kryterium nie uwzględnia natomiast doświadczenia wykonawców, którzy zostaną zaangażowani do realizacji działań w formie zlecenia, a więc nie jest ono punktowane.
Tak. W przypadku braku partnerstwa, a przy spełnieniu przez Wnioskodawcę jednego z warunków przedstawionych w kryterium premiującym nr 6 „Certyfikat dostępności” Wnioskodawca otrzyma maksymalnie 2 pkt.
Zakładane ograniczenie projektu tylko do pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę jest dopuszczalne (zgodnie z definicją pracownika zawartą w Regulaminie naboru str. 11 krąg pracowników może być szerszy). Natomiast wskazane w pytaniu przesłanki nie są okolicznościami, na podstawie których projekt mógłby stanowić wyjątek od standardu minimum w świetle zapisów Instrukcji wypełnienia wniosku stanowiącej załącznik nr 2 do Regulaminu naboru (str. 14).
Podkreślić należy również, że niezależnie od tego, czy projekt należy do wyjątku od standardu minimum, zapisy wniosku muszą świadczyć o spełnieniu zasady równości kobiet i mężczyzn.
W naborze FELD.08.04-IZ.00-002/23 partnerstwo nie jest obowiązkowe. Jest dodatkowo punktowane zgodnie z Kryteriami wyboru projektów dla programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 (EFS+) DZIAŁANIE FELD.08.04 ZDROWY PRACOWNIK – kryterium premiujące „Partnerstwo”.
Potrzeby lokalne odnoszą się do obszaru, na którym ma być realizowany projekt – gminy, powiatu. Jeżeli nie są dostępne dane statystyczne na poziomie powiatu, można posłużyć się danymi odnoszącymi się do całego województwa. Jeżeli nie są dostępne dane także na poziomie województwa, Wnioskodawca może się oprzeć tylko na danych zakładu pracy.
Zakres i wykorzystanie źródeł zależy do Wnioskodawcy, specyfiki projektu, dostępności danych dotyczących danego problemu zdrowotnego. Źródłami danych statystycznych mogą być np.:
• Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych (BASiW): https://basiw.mz.gov.pl/mapy-informacje/mapa-2022-2026/analizy/.
• Zakład Ubezpieczeń Społecznych – strona z opracowaniami tematycznymi, np. raporty dotyczące absencji chorobowych, raporty dotyczące orzecznictwa lekarskiego o niezdolności do pracy, ubezpieczeni poddani rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/statystyka.
• GUS – Bank Danych Lokalnych, Dane według dziedzin, Rynek pracy, Warunki pracy
Wnioskodawca może rozważyć do jakich chorób mogą przyczynić się problemy zidentyfikowane na podstawie diagnozy występowania niekorzystnych czynników zdrowotnych w środowisku pracy. We wskazanym przypadku bólu pleców można np. rozważyć grupę chorób układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej, w ramach której wyróżnia się choroby grzbietu, a wśród nich bóle grzbietu (Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10) i posłużyć się danymi np. z BASiW.
Najbardziej pożądaną sytuacją jest uwzględnienie w opisie różnych źródeł danych. Takie podejście, kompleksowo obrazuje problemy grupy docelowej, sprzyja też uzyskaniu wysokiej punktacji w kryterium merytorycznym punktowym „Opis grupy docelowej”. Ewentualne braki mogą być przedmiotem uwag w ramach ww. kryterium i uzupełnień na etapie negocjacji.
We wniosku o dofinansowanie należy podać aktualny adres mailowy, gdyż komunikacja może być prowadzona zarówno za pośrednictwem maila, jak również w systemie SOWA. W przypadku negocjacji wniosku o dofinansowanie do tej pory stosowaną procedurą był kontakt mailowy. Natomiast na etapie realizacji projektu planowana jest komunikacja poprzez system SOWA. Podkreślić należy, że wskazanie prawidłowego adresu jest o tyle ważne, że w przypadku ewentualnej awarii systemu pozostaje możliwość komunikacji mailowej.
Kwestia ta została uregulowana w „Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027”, Podrozdział 2.6. Trwałość projektu, wymóg zachowania trwałości projektu zgodnie z art. 65 rozporządzenia ogólnego w przypadku projektów w przypadku projektów EFS+ obowiązuje wyłącznie w odniesieniu do wydatków ponoszonych jako cross-financing lub w sytuacji, gdy projekt podlega obowiązkowi utrzymania inwestycji zgodnie z obowiązującymi zasadami pomocy publicznej.
Instytucja organizująca nabór nie zidentyfikowała przepisów prawa UE i krajowego regulujących pomoc de minimis, które nakładałyby wymóg trwałości dla wydatków związanych z szeroko rozumianym pojęciem utrzymania inwestycji w ramach działań finansowanych w naborze nr FELD.08.04-IZ.00-002/23.
W projekcie, którego łączny koszt jest mniejszy niż 5 mln EUR (włączając VAT), z wyłączeniem projektów objętych pomocą publiczną, wydatki poniesione na podatek od towarów i usług są kwalifikowalne.
Zgodnie z „Wytycznymi dotyczące kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027”, Podrozdział 3.5. Podatek od towarów i usług (VAT) pkt. 10 kwalifikowalność podatku VAT podlega dodatkowym ograniczeniom wynikającym z zasad udzielania pomocy publicznej.
Instytucja Organizująca Nabór nie zidentyfikowała przepisów prawa UE i krajowego regulujących pomoc de minimis, które ograniczałyby kwalifikowalność podatku VAT dla wydatków w ramach działań finansowanych w naborze nr FELD.08.04-IZ.00-002/23. Niezależnie od tego Wnioskodawca może sam podjąć decyzję i nie kwalifikować VAT w projekcie.
Nie ma możliwości finansowania tego rodzaju działalności, tj. zajęć aktywności fizycznej pracownika, takiej jak grupowa aktywność sportowa, karnety na basen. Działania realizowane w ramach tego celu mają pomóc pracodawcom
w zapewnieniu odpowiednich warunków pracy i dotyczyć eliminacji ryzyk występujących w miejscu pracy. Przykładowymi formami mogą być szkolenia na temat zdrowych nawyków skierowanych do pracowników
w określonych miejscach pracy, czy działania świadomościowe zachęcające pracowników do podejmowania aktywności fizycznej.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.08.04-IZ.00-001/23 FELD.08.04 Zdrowy pracownik (Rehabilitacja narządu ruchu)
Wnioskodawca musi posiadać zarejestrowaną działalność na terenie województwa łódzkiego na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie. Spełnienie ww. kryterium jest konieczne do przyznania dofinansowania.
W sytuacji, gdy wnioskodawca posiada siedzibę w innym województwie kryterium nie można uznać za spełnione.
Szacowane kwoty zabiegów i badań były dokonywane na potrzeby Regionalnego Programu Zdrowotnego.
Wnioskodawca we wniosku powinien wskazać kwoty oszacowane na podstawie cennika stosowanego u Wnioskodawcy lub cen rynkowych.
W sytuacji nieosiągnięcia zakładanej
we wniosku wartości wskaźnika może zostać zastosowana reguła proporcjonalności. Więcej informacji we wzorze umowy o dofinansowanie stanowiącej załącznik nr 8 do Regulaminu naboru (w paragrafie 8) oraz „Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027”, Podrozdział 2.5.W związku z zadanym pytaniem należy też zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- w projektach, zgodnie z grupą docelową określoną
w Regulaminie wyboru projektów, mogą brać udział zarówno osoby pracujące, jak też osoby bezrobotne zarejestrowane. W przypadku osób pracujących efekt będzie dotyczyć kontynuacji zatrudnienia, nie jego podjęcia. - Ponadto należy zwrócić uwagę, że w Regulaminie wyboru projektów (str. 25) założono, że minimalną wartością docelową jest 40% przyjętej liczby uczestników projektu. Nie ma wymogu, aby we wniosku przyjmować większą wartość docelową.
- w projektach, zgodnie z grupą docelową określoną
Nie ma konieczności skanowania w całości umów o pracę. Do weryfikacji osiągnięcia wskaźnika rezultatu „Liczba osób, które dzięki wsparciu w obszarze zdrowia podjęły pracę lub kontynuowały zatrudnienie (osoby)” nie są potrzebne dane dotyczące zakresu obowiązków, stanowiska, wynagrodzenia pracownika. Można nie skanować tej części umowy albo zasłonić dane. Alternatywnym dokumentem, dopuszczalnym dla udokumentowania wskaźnika może być zaświadczenie od pracodawcy.
Odnośnie zbierania danych uczestnika warunku kwalifikowalności uczestnika otrzymującego wsparcie, którym jest uzyskanie danych o uczestniku projektu. Zakres danych został wskazany
we wzorze umowy o dofinansowanie stanowiącej załącznik nr 8 do Regulaminu naboru (w załączniku nr 4 do umowy: Zakres przetwarzanych danych osobowych). W tym zakresie uczestnik wyraża zgodę
na przetwarzanie danych, aby mógł brać udział w projekcie. Okoliczność, że
w projekcie służącym realizacji programu rehabilitacji medycznej uczestnik jest pacjentem (w rozumieniu definicji pacjenta z art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjent) nie zwalnia dla spełnienia
ww. warunku.W kontekście ochrony danych osobowych i RODO nie ma przeszkód, aby takie dane znalazły się też w dokumentacji potwierdzającej osiągnięcie wskaźnika.
Bez danych pracodawcy, przynajmniej nazwy, adresu i danych firmy, nie byłoby możliwości zweryfikowania dokumentacji, a więc takie dane w umowie lub zaświadczeniu powinny być widoczne. W przypadku, gdyby spełniały one cechy danych osobowych np. dane w umowie w spółce cywilnej, wówczas należałoby zanonimizować dane wspólników lub pozostawić tylko taki zakres, który nie pozwoli traktować danych jako dane osobowe – pozwalających na pełną identyfikacje.
Planowany termin rozstrzygnięcia naboru: czerwiec 2024 r
Równowartość 200 tysięcy EUR wynosi 867 100,00 PLN.
Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.08.07-IZ.00-001/23, Działanie FELD.08.07 Kształcenie ogólne
W ramach naboru można finansować tworzenie nowych pracowni cyfrowych wraz z zakupem niezbędnych mebli, które są niezbędne do stworzenia nowoczesnej pracowni. Jednocześnie IZ FEŁ2027 nie rekomenduje finansowania podstawowego wyposażenia placówki takiego jak stoliki, krzesła, czy szafy, gdyż za odpowiednie wyposażenie w podstawowe meble odpowiedzialny jest organ prowadzący szkołę. Dodatkowe wyposażenie (meble) musi być ściśle powiązane z cyfryzacją placówki i realizacją zajęć przy wykorzystaniu narzędzi cyfrowych. Ponadto powyższe powinno ściśle wynikać z diagnozy, a Wnioskodawca powinien szczegółowo uzasadnić potrzebę tworzenia nowych pracowni cyfrowych.
Tak, występuje taka możliwość. Powyższe powinno wynikać z diagnozy, a Wnioskodawca powinien szczegółowo uzasadnić potrzebę ww. zakupu
W ramach naboru nie określono specyficznych wymogów dotyczących trwałości rezultatów projektu. Zgodnie z art. 65 rozporządzenia ogólnego, trwałość projektów musi być zachowana przez okres 5 lat (3 lat w przypadku MŚP – w odniesieniu do projektów, z którymi związany jest wymóg utrzymania inwestycji lub miejsc pracy) od daty płatności końcowej na rzecz beneficjenta. W przypadku, gdy przepisy regulujące udzielanie pomocy publicznej wprowadzają inne wymogi w tym zakresie, wówczas stosuje się okres ustalony zgodnie z tymi przepisami. W przypadku projektów EFS+ zachowanie trwałości projektu obowiązuje w odniesieniu do wydatków ponoszonych jako cross-financing lub w sytuacji, gdy projekt podlega obowiązkowi utrzymania inwestycji zgodnie z obowiązującymi zasadami pomocy publicznej.
Tak, występuje taka możliwość. Wnioskodawca w treści wniosku powinien uzasadnić niezbędność i racjonalność takiego kosztu.
Wartość wskaźników w podziale na płeć w projekcie powinna wynikać z analizy sytuacji płci w obszarze tematycznym interwencji i/lub zasięgu oddziaływania projektu. Dlatego też w toku realizacji projektu należy zachować wszelką staranność, aby wartości te nie uległy zmianie. Jednak w uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość zmiany wartości wskaźników w zakresie podziału na płeć - zasadność dokonania takiej zmiany podlega ocenie na etapie rozliczenia.
Zgodnie z definicją kryterium premiującego „Wsparcie uczniów w niekorzystnej sytuacji”: Grupa w niekorzystnej sytuacji – zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1057 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiające Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1296/2013 oznacza grupę osób w trudnej sytuacji w tym osoby doświadczające ubóstwa, wykluczenia społecznego lub dyskryminacji w wielu wymiarach lub zagrożone takimi zjawiskami. W zależności od tego do jakiej grupy osób w niekorzystnej sytuacji należy uczestnik projektu należy wskazać dokument potwierdzający przynależność do tej specyficznej grupy.
Zgodnie z treścią Regulaminu wyboru projektów diagnoza powinna zostać sporządzony samodzielnie lub przy pomocy zewnętrznych podmiotów przed datą złożenia wniosku. Podczas przesyłania wniosku o dofinansowanie nie jest wymagane przesyłanie diagnozy w odrębnym pliku. Sporządzoną i zatwierdzoną diagnozę należy posiadać w placówce na wypadek ewentualnych przyszłych kontroli w trakcie realizacji projektu. Natomiast we wniosku muszą znaleźć się kluczowe elementy diagnozy, przy jednoczesnym uwzględnieniu wymogów wynikających z Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie. Regulaminu wyboru projektów wskazuje kluczowe elementy wynikające z diagnozy, które powinny znaleźć się we wniosku o dofinansowanie.
Celem szczegółowym działania jest: Wspieranie równego dostępu do dobrej jakości, włączającego kształcenia i szkolenia oraz możliwości ich ukończenia, w szczególności w odniesieniu do grup w niekorzystnej sytuacji, od wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem przez ogólne i zawodowe kształcenie i szkolenie, po szkolnictwo wyższe, a także kształcenie i uczenie się dorosłych, w tym ułatwianie mobilności edukacyjnej dla wszystkich i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach naboru możliwa jest realizacja następujących typów projektów tj. wsparcie szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego (szkoły ogólne) ich uczniów i nauczycieli, w ramach kompleksowych programów, podnoszących jakość edukacji, obejmujących rozwój kompetencji kluczowych, w tym proinnowacyjnych, kreatywnych, przedsiębiorczych, uniwersalnych, przekrojowych, kompetencji społecznych i społeczno-emocjonalnych, cyfrowych, realizację działań społeczno-wychowawczych. Wyłącznie jako element projektu możliwe jest:
- wsparcie w postaci działań integracyjnych w szkołach, w których są uczniowie z doświadczeniem migracji, skierowane dla wszystkich uczniów w tym m.in. zajęcia sportowe, poznawanie kultur, integracyjne wyjazdy edukacyjne,
- wsparcie świetlic szkolnych,
wyposażenie szkół w sprzęt i pomoce dydaktyczne niezbędne
- do realizacji wysokiej jakości kształcenia,
- działania rozwijające świadomość i zachowania proekologiczne.
Zaplanowany zakup autokaru nie wpisuje się zatem do katalogu wydatków możliwych do ponoszenia w ramach konkursu. Ponadto zwrócić uwagę należy że w ramach Działania FELD.08.07 Kształcenie ogólne nie przewidziano możliwości nabywania środków transportu.
Wkład własny w formie udostępnienia sal lekcyjnych na potrzeby realizacji zajęć w ramach realizowanego projektu w budynku, w którym wcześniej dokonano prac remontowych nie narusza przytoczonego z Regulaminu wymogu i nie będzie stanowił podwójnego finansowania. Innymi rodzajowo wydatkami są wydatki na koszty prac remontowych/budowlanych, a innymi wydatki na udostępnienie sal (koszt oszacowania eksploatacji sal tj.: koszt energii elektrycznej ,cieplnej, wody itp.) do prowadzenia zajęć. W przytoczonym przypadku nie będzie zachodziła sytuacja rozliczenia tego samego wydatku w ramach różnych projektów współfinansowanych z UE. Wniesienie wkładu własnego np. w postaci udostępnienia sal lekcyjnych na potrzeby realizacji zajęć projektowych w ramach EFS w budynku, w którym wcześniej przeprowadzano prace remontowo-budowlane finansowane np. z EFRR nie będzie stanowiło podwójnego finansowania. Należy bowiem rozróżnić rodzaj i charakter poszczególnych wydatków tj. roboty budowlane oraz udostępnienie sal na potrzeby realizacji projektu EFS. W przypadku tym nie zachodzi sytuacja rozliczenia tego samego wydatku w ramach różnych projektów współfinansowanych ze środków UE lub dotacji ze środków krajowych.
Jeśli zakłada się w projekcie wsparcie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, takie potrzeby (poprzez wydanie opinii) może określić zarówno pedagog szkolny, nauczyciele szkoły, a także zewnętrzne poradnie psychologiczno-pedagogiczne.
Pytania i odpowiedzi do konkursu nr FELD.09.02-IZ.00-001/23, Działanie FELD.09.02 Społeczeństwo w transformacji (kształcenie zawodowe - projekty infrastrukturalne)
Budowa nowych obiektów na potrzeby prowadzenia kształcenia zawodowego lub ustawicznego będzie możliwa wyłącznie w uzasadnionych przypadkach tj. gdy zapewnienie infrastruktury koniecznej do realizacji projektu nie jest możliwe w inny sposób (np. przebudowa, modernizacja lub adaptacja istniejących obiektów nie jest możliwa lub jest nieuzasadniona ekonomicznie; konieczność budowy nowego obiektu uzasadniona jest trendami demograficznymi w ujęciu terytorialnym). Powyższe należy wykazać w analizie potrzeb stanowiącej załącznik do wniosku o dofinansowanie.
Obszar Sprawiedliwej Transformacji obejmuje gminy: Bełchatów, Drużbice, Kleszczów, Kluki, Rusiec, Szczerców, Zelów, Działoszyn, Kiełczygłów, Nowa Brzeźnica, Pajęczno, Rząśnia, Siemkowice, Strzelce Wielkie, Sulmierzyce, Gorzkowice, Rozprza, Wola Krzysztoporska, Dobryszyce, Gomunice, Kamieńsk, Lgota Wielka, Ładzice, Radomsko, Czarnożyły, Konopnica, Osjaków, Ostrówek, Wieluń, Wierzchlas, Widawa, Złoczew i miasta: Piotrków Trybunalski, Radomsko, Bełchatów i wskazany jest w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego.
Obszar Sprawiedliwej Transformacji został określony także w Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030.
Nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów będzie prowadzony do 31.08.2023r. do godziny 23:59. Za datę wpływu wniosku o dofinansowanie uznaje się datę wpływu wersji elektronicznej wniosku za pośrednictwem aplikacji WOD2021 w ramach właściwego naboru dedykowanemu Działaniu FELD.09.02 Społeczeństwo w transformacji, nr FELD.09.02-IZ.00-001/23. Wnioski złożone w innej formie niż za pośrednictwem aplikacji WOD2021, w odpowiedzi na nabór inny niż nr FELD.09.02-IZ.00-001/23 nie podlegają ocenie i nie zostaną uwzględnione w Rejestrze złożonych wniosków o dofinansowanie.
W ramach projektu wspierane są inwestycje w infrastrukturę kształcenia zawodowego i ustawicznego lub infrastrukturę szkoleniową. Wsparcie uzyskają projekty dotyczące:
- budowy, przebudowy, modernizacji, remontu lub adaptacji budynków/ obiektów na potrzeby prowadzenia kształcenia zawodowego lub ustawicznego w celu dostosowania ich do warunków zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej;
- budowy, przebudowy, modernizacji, remontu lub adaptacji budynków na potrzeby szkoleniowe;
- przebudowy, modernizacji, remontu lub adaptacji budynków w celu dostosowania ich do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
- zakupu wyposażenia, sprzętu oraz pomocy dydaktycznych niezbędnych do prowadzenia zajęć.
Wyłącznie jako element ww. rodzajów projektów możliwy będzie zakup sprzętu i systemów informatycznych oraz pomocy multimedialnych wykorzystywanych w zajęciach dydaktycznych, z zastrzeżeniem, że inwestycje te nie mogą powielać wsparcia przewidzianego w Krajowym Planie Odbudowy, a także inwestycje w przyszkolną infrastrukturę sportową.
Projekt, który wpisuje się w politykę ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju (w rozumieniu art. 9 ust. 4 rozporządzenia ogólnego) to projekt zgodny z:
- Celami zrównoważonego rozwoju ONZ – w ramach konkursu projekt musi odnosić się do celu 4 „Zapewnienie wszystkim edukacji wysokiej jakości oraz promowanie uczenia się przez całe życie” (www.un.org.pl.)
- Porozumieniem Paryskim - zgodnie z wymogami Porozumienia państwa UE zobowiązały się, że do 2030 r. ograniczą unijne emisje o co najmniej 55% w porównaniu z poziomami z 1990 r. Realizacja projektu musi wspierać działania respektujące standardy i priorytety klimatyczne UE.
- Zasadą DNSH (Do No Significant Harm), czyli "nie czyń poważnych szkód", która odnosi się do 6 celów środowiskowych określonych w art. 9 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852. Cele te związane są z:
- łagodzeniem zmian klimatu
- adaptacją do zmian klimatu,
- zrównoważonym wykorzystywaniem i ochroną zasobów wodnych i morskich,
- gospodarką o obiegu zamkniętym, w tym zapobieganiem powstawaniu odpadów i recyklingiem,
- zapobieganiem zanieczyszczeniom powietrza, wody lub gleby i jego kontrolą,
- ochroną i odbudową bioróżnorodności i ekosystemów.
W treści wniosku należy wskazać, w jaki sposób projekt odnosi się do zrównoważonego rozwoju z uwzględnieniem zapisów ww. dokumentów.
Regulamin konkursu nie wyklucza takich podmiotów. W modelu finansowym należy przedstawić dane historyczne za trzy ostatnie lata obrachunkowe, dane za rok bazowy oraz prognozę. W przypadku Wnioskodawców bez historii finansowej ocena zostanie dokonana na podstawie prognoz finansowych sporządzonych na okres odniesienia (np. okres realizacji oraz okres trwałości projektu). Należy pamiętać, że powyższe będzie przedmiotem oceny merytorycznej.