Działanie FELD.09.01 Gospodarka w transformacji
Lista projektów wybranych do dofinansowania
Wyniki oceny formalnej
Komisja oceny projektów
Szczegóły naboru
Dla kogo
Instytucje Otoczenia Biznesu, Ośrodki Innowacji, MŚP, uczelnie wyższe.
- Samorządy, organizacje i inne podmioty
- Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa
- Instytucje wspierające biznes
- Instytucje otoczenia biznesu
- Instytucje nauki i edukacji
- Uczelnie wyższe
Na co
- Biznes i przedsiębiorczość
- Inwestycje w infrastrukturę i wyposażenie
- Wsparcie innowacji
- Zakładanie firm
W ramach naboru wspierane będą następujące typy projektu:
Typ 5a: Usługi dla przedsiębiorstw, świadczone przez Ośrodki Innowacji (OI) lub Instytucje Otoczenia Biznesu (IOB) w tym inkubatory przedsiębiorczości przy zachowaniu podejścia popytowego (np. w formie grantów).
W ramach tego typu projektu przewiduje się realizację wsparcia dla nowych i istniejących MŚP, obejmującego dwie ścieżki:
ścieżkę inkubacji, skierowaną do nowych i młodych MŚP (do 60 miesięcy od daty rejestracji), obejmującą wsparcie finansowe w formie grantów oraz wsparcie doradcze. Celem ścieżki jest pomoc w osiągnięciu przez startujące i młode MŚP stabilności i niezależnego działania na rynku.
ścieżkę rozwoju, skierowaną do przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji na rynku, obejmującą wsparcie finansowe w formie grantów oraz wsparcie doradcze. Celem ścieżki jest pomoc MŚP m.in. w przezwyciężeniu barier rozwoju, umożliwieniu dywersyfikacji, zwiększeniu produktywności.
Ww. wsparcie dla MŚP realizowane będzie przy udziale operatorów.
Uwaga! Obowiązkowe jest zaplanowanie w ramach projektu obu ścieżek – ścieżki inkubacji i ścieżki rozwoju. Nie jest dopuszczalna realizacja tylko jednej ze ścieżek. Zaplanowane w budżecie projektu koszty działań służących rekrutacji grupy docelowej, promowania wsparcia w ramach ścieżek inkubacji i rozwoju, promowania przedsiębiorczości (np. organizacja spotkań, konferencji, itp.) nie mogą łącznie przekraczać 10% kosztów bezpośrednich projektu. Wyżej wymienione działania nie stanowią działań informacyjno-promocyjnych projektu ujmowanych w kosztach pośrednich.
Jak się ubiegać
Jak składać wniosek?
Formularz wniosku o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami należy złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CST2021 (aplikacja WOD2021).
Za datę złożenia wniosku o dofinansowanie uznaje się datę wpływu wersji elektronicznej wniosku za pośrednictwem aplikacji WOD2021 dla naboru dedykowanemu Działaniu FELD.09.01 Gospodarka w transformacji, nr FELD.09.01-IZ.00-001/24. Wnioski złożone w innej formie niż za pośrednictwem aplikacji WOD2021, w odpowiedzi na nabór inny niż nr FELD.09.01-IZ.00-001/24 nie podlegają ocenie i nie zostaną uwzględnione w Rejestrze złożonych wniosków o dofinansowanie.
Przydatne wskazówki
Kryteria wyboru projektów dla naboru zostały wskazane w załączniku nr 4 do Regulaminu wyboru projektów.
Instrukcja wypełniania szablonu analizy ekonomiczno-finansowej
file 84.16 KB 20 stron
Kryteria wyboru projektów dla priorytetu 9 Fundusze Europejskie dla Łodzkiego w transformacji
file 98.15 KB 27 stron
Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego
pdf 1.39 MB 19 stron
Przydatne linki
Pytania i odpowiedzi
Odpowiedź 1
Zgodnie z zapisami § 8 pkt 5 Regulaminu wyboru projektów, minimalny udział wkładu własnego w projekcie wynosi 15% wydatków kwalifikowalnych projektu, co oznacza, że należy liczyć go wg schematu:
Wkład własny (kwota) = Wydatki kwalifikowalne (kwota) x 15 %
Wkład własny może zostać wniesiony przez Wnioskodawcę/Partnera (w formie pieniężnej lub niepieniężnej) oraz uczestników projektu (wyłącznie w formie pieniężnej).
Należy jednak podkreślić, że - zgodnie z zapisami Ramowych zasad realizacji projektu, stanowiącymi Załącznik nr 6 do Regulaminu wyboru projektów – uczestnicy projektów wnoszą wkład własny w wysokości 15 % wyłącznie w ramach otrzymanego w projekcie grantu (zarówno w przypadku Ścieżki inkubacji, jak i Ścieżki rozwoju).
Powyższe oznacza, że wkład własny uczestników wnoszony w ramach obydwu ścieżek można wliczyć do łącznej wartości wkładu własnego wnoszonego przez Wnioskodawcę/Partnera w ramach projektu, ale wyłącznie w ramach kosztów (zadań) związanych z realizacją grantów.
Odpowiedź 2
Zgodnie z Ustawą z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców „Oddział to wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności”.
Odpowiedź 3
Wskazane kryteria dostępu specyficzne, tj. Kryterium 4 – Doświadczenie wnioskodawcy, Kryterium 5 – doświadczenie kadry oraz Kryterium 6 – doświadczenie w realizacji projektów grantowych dotyczą wyłącznie Wnioskodawcy, a zatem wyłącznie Wnioskodawca musi wykazać, że Kryteria te zostały spełnione.
Odpowiedź 4
Załącznik nie posiada obowiązującego wzoru. Zgodnie z instrukcją „Jeżeli w ramach formularza wniosku, z uwagi na limit znaków, nie przedstawiłeś wszystkich najistotniejszych kwestii dotyczący twojego projektu uzupełnij brakujące informacje w ramach przedmiotowego załącznika”.
Ale w przypadku, gdy załącznik (jego treść) nie dotyczy projektu (np. gdy Wnioskodawca nie będzie przedstawiał szerszych informacji o projekcie), należy obligatoryjnie złożyć w jego miejsce oświadczenie o następującej treści: „Nazwa i numer załącznika - nie dotyczy” podpisane przez osobę upoważnioną do podpisania wniosku o dofinansowanie projektu.
Odpowiedź 5
Zgodnie z kryterium dostępu specyficznym nr 1 „Siedziba” obligatoryjnym jest, by zarówno wnioskodawca wiodący jak i partner projektu posiadali siedzibę lub oddział na terenie województwa łódzkiego.
Finanse
Termin konkursu
Start
Koniec
Wyniki
Październik 2024Z nimi skonsultujesz wniosek
Informacji i wyjaśnień dotyczących naboru udzielają drogą telefoniczną oraz za pomocą poczty elektronicznej Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich.