Działania FELD.09.02 Społeczeństwo w transformacji
Lista projektów wybranych do dofinansowania
Wyniki oceny formalnej
Komisja oceny projektów
Szczegóły naboru
Dla kogo
W ramach naboru grupą docelową są: szkoły lub placówki kształcenia zawodowego (z wyłączeniem szkół specjalnych), instruktorzy praktycznej nauki zawodu, nauczyciele, kadra zarządzająca, wspierająca i organizująca proces nauczania szkół / placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe, pracodawcy, pracownicy, inne osoby i podmioty korzystające z rezultatów projektu, uczniowie lub słuchacze szkół lub placówek kształcenia zawodowego, mieszkańcy wyznaczonego w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego Obszaru Transformacji, w szczególności pracownicy kompleksu energetycznego w Bełchatowie, zagrożeni utratą pracy w wyniku zaprzestania eksploatacji złóż węglowych na terenie Kopalni Węgla Brunatnego ?Bełchatów? oraz zmniejszenia zatrudnienia w Elektrowni Bełchatów na skutek zmiany profilu gospodarczego podmiotu (zaprzestania wytwarzania energii ze źródeł konwencjonalnych).
- Ośrodki kształcenia dorosłych
- osoby prawne i fizyczne będące organami prowadzącymi szkoły i placówki
- Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa
- Duże przedsiębiorstwa
Na co
Typ projektu wspierany w ramach naboru to inwestycje w infrastrukturę kształcenia zawodowego i ustawicznego lub szkoleniową. Poniżej wskazano przykładowe rodzaje przedsięwzięć, możliwych do realizacji w ramach przedmiotowego typu:
- budowa, przebudowa, modernizacja, remont lub adaptacja budynków / obiektów na potrzeby prowadzenia kształcenia zawodowego lub ustawicznego w celu dostosowania ich do warunków zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej;
- budowa, przebudowa, modernizacja, remont lub adaptacja budynków na potrzeby szkoleniowe;
- przebudowa, modernizacja, remont lub adaptacja budynków w celu dostosowania ich do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
- zakup wyposażenia, sprzętu oraz pomocy dydaktycznych niezbędnych do prowadzenia zajęć.
Zgodnie z powyższym, projekt nie może dotyczyć wyłącznie termomodernizacji budynku czy działań z zakresu OZE, ale musi wpływać w sposób merytoryczny na sposób / zakres kształcenia.
Termomodernizacja może być wydatkiem kwalifikowalnym wyłącznie jako zadanie uzupełniające / dodatkowe do działań wpływających na poziom / zakres kształcenia.
Budowa nowych obiektów na potrzeby prowadzenia kształcenia zawodowego lub ustawicznego będzie możliwa wyłącznie w uzasadnionych przypadkach tj. gdy zapewnienie infrastruktury koniecznej do realizacji projektu nie jest możliwe w inny sposób (np. przebudowa, modernizacja lub adaptacja istniejących obiektów nie jest możliwa lub jest nieuzasadniona ekonomicznie; konieczność budowy nowego obiektu uzasadniona jest trendami demograficznymi w ujęciu terytorialnym).
Wyłącznie jako element ww. rodzajów projektów możliwe będą:
- zakupy sprzętu i systemów informatycznych oraz pomocy multimedialnych wykorzystywanych w zajęciach dydaktycznych, z zastrzeżeniem, że inwestycje te nie mogą powielać wsparcia przewidzianego w Krajowym Planie Odbudowy,
- inwestycje w przyszkolną infrastrukturę sportową.
Realizacja inwestycji możliwa będzie jedynie w przypadku, gdy projekt będzie zgodny z analizą potrzeb, tzn. gdy założenia projektu wynikać będą z przeprowadzonej przez wnioskodawcę analizy potrzeb, uwzględniającej trendy demograficzne, poziom dostępności i wykorzystania infrastruktury edukacyjnej oraz potrzeby wynikające z transformacji (w ujęciu terytorialnym).
W ramach ww. inwestycji kwalifikowalne będą także dodatkowe, uzasadnione rozwiązania ekologiczne, przyczyniające się do osiągnięcia celów wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu m.in. do zwiększenia powierzchni zielonych (zielone dachy, ściany, rozszczelnienie i zwiększanie chłonności nawierzchni), stosowanie rozwiązań z zakresu gospodarki o biegu zamkniętym (ponowne wykorzystanie materiałów, wykorzystanie wody szarej).
Głównym wyzwaniem w ramach kształcenia zawodowego i ustawicznego jest wyposażenie absolwentów w kompetencje najbardziej poszukiwane przez przyszłych pracodawców, w tym stworzenie możliwości zdobycia nowoczesnego zawodu dostosowanego do potrzeb innowacyjnej gospodarki OT. W związku z powyższym, wsparcie w ramach działania ukierunkowane będzie na podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego i ustawicznego (w tym przekwalifikowanie zawodowe), co umożliwi wzmocnienie wymiaru praktycznego szkolnictwa zawodowego i pozwoli na dostosowanie kształcenia do potrzeb wynikających z procesu transformacji regionu i oczekiwań rynku pracy w trakcie i po zakończeniu procesu transformacji. W związku z powyższym preferowane będą projekty dotyczące kształcenia w kierunkach zgodnych ze wskazanymi w TPST, przyczyniających się do dywersyfikacji gospodarczej regionu, zgodne z potrzebami otoczenia społeczno - gospodarczego placówki prowadzącej kształcenie zawodowe.
Jak się ubiegać
Jak składać wniosek?
Nabór wniosków o dofinansowanie projektów będzie prowadzony od dnia 29 grudnia 2023 r., godz. 20:00 do dnia 29 lutego 2024 r., godz. 23:59.
Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem aplikacji WOD2021.
Uwaga! Za datę wpływu wniosku o dofinansowanie uznaje się datę wpływu wersji elektronicznej wniosku za pośrednictwem aplikacji WOD2021 w ramach właściwego naboru dedykowanemu Działaniu FELD.09.02 Społeczeństwo w transformacji, nr FELD.09.02-IZ.00-004/23. Wnioski złożone w innej formie niż za pośrednictwem aplikacji WOD2021, w odpowiedzi na nabór inny niż nr FELD.09.02-IZ.00-004/23 nie podlegają ocenie i nie zostaną uwzględnione w Rejestrze złożonych wniosków o dofinansowanie.
Poprzednie wersje dokumentu
Załącznik nr 1 do Regulaminu - wzór formularza wniosku o dofinansowanie
pdf 185.03 KB 55 stron
Załącznik nr 2 do Regulaminu - instrukcja wypełnienia wniosku o dofinansowanie projektu
file 459.55 KB 52 strony
Załącznik nr 3 do Regulaminu - wzór umowy / decyzji o dofinasowaniu projektu
file 1.74 MB 93 strony
Załącznik nr 4 do Regulaminu - kryteria wyboru projektów dla Priorytetu 9 Fundusze Europejskie dla Łódzkiego w transformacji
file 64.91 KB 26 stron
Finanse
Termin konkursu
Start
Koniec
Wyniki
Lipiec 2024Z nimi skonsultujesz wniosek
Informacji i wyjaśnień dotyczących naboru udzielają drogą telefoniczną oraz za pomocą poczty elektronicznej Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich wskazane poniżej:
- Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Łodzi,
ul. Moniuszki 7/9, 90-101 Łódź
tel. 42 663 31 07, 42 663 34 05, 42 291 97 60
e-mail: PIFE.Lodz@lodzkie.pl
SKYPE: GPILodz - Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Bełchatowie,
ul. Lecha i Marii Kaczyńskich 4, 97-400 Bełchatów
tel. 44 754 78 07, 690 600 586
e-mail: PIFE.Belchatow@lodzkie.pl
SKYPE: LPIBelchatow - Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Sieradzu,
ul. Rynek 14, 98-200 Sieradz
tel. 43 678 40 80, 43 822 89 25
e-mail: PIFE.Sieradz@lodzkie.pl
SKYPE: LPISieradz
Dane kontaktowe Punktów Informacyjnych oraz formy i sposoby udzielania informacji podane są również w zakładce Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie łódzkim.