Numer naboru
FELD.08.03-IZ.00-001/24

Działanie FELD.08.03 Outplacement

Data publikacji
16.10.2024

Wyniki oceny formalnej

Szczegóły naboru

Dla kogo

  • Administracja publiczna
  • Instytucja nauki i edukacji
  • Instytucje wspierające biznes 
  • Przedsiębiorstwa
  • Organizacje społeczne i związki wyznaniowe
  • Partnerzy społeczni
  • Służby publiczne
  • Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa
  • Samorządy, organizacje i inne podmioty
  • Administracja publiczna
  • Przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne
  • Instytucje wspierające biznes
  • Służby publiczne inne niż administracja
  • Instytucje ochrony zdrowia
  • Duże przedsiębiorstwa
  • Organizacje społeczne i związki wyznaniowe
  • Instytucje nauki i edukacji

Na co

Typ projektu: Wsparcie typu outplacement, gwarantujące szybką reakcję na potrzeby uczestników projektu obejmujące m.in.: 

  1. szkolenia i kursy zawodowe, 

  2. doradztwo zawodowe połączone z przygotowaniem Indywidualnego Planu Działania - obowiązkowe elementy wsparcia, z wyłączeniem uczestników projektu otrzymujących wsparcie w zakresie podjęcia działalności gospodarczej, 

  3. poradnictwo psychologiczne, 

  4. pośrednictwo pracy, 

  5. staże przygotowujące do podjęcia pracy w nowym zawodzie, 

  6. subsydiowanie zatrudnienia uczestnika projektu u nowego pracodawcy, 

  7. studia podyplomowe, 

  8. bezzwrotne wsparcie dla osób zamierzających podjąć działalność gospodarczą poprzez zastosowanie następujących instrumentów: 
    - szkolenia przygotowujące do prowadzenia działalności gospodarczej, 
    - wsparcie bezzwrotne, na rozpoczęcie działalności gospodarczej, 
    - wsparcie pomostowe w postaci pomocy finansowej wypłacanej miesięcznie w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego na dzień przyznania wsparcia bezzwrotnego przez okres 6 lub 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak się ubiegać

Jak składać wniosek?

Wnioski przyjmowane są tylko w wersji elektronicznej za pośrednictwem aplikacji SOWA EFS.

Dokumenty
Pobierz

Regulamin wyboru projektów


pdf 967.2 KB 61 stron
Ważny od Pobierz opis zmian (213.84 KB)

Poprzednie wersje dokumentu

Pobierz

Regulamin wyboru projektów


pdf 999.94 KB 61 stron
Ważny od do
Pobierz

Załącznik 1 - Wzór wniosku o dofinansowanie


pdf 56.45 KB 15 stron
Ważny od
Pobierz

Załącznik 2 - Instrukcja wypałniania wniosku


pdf 839.32 KB 57 stron
Ważny od
Pobierz

Załącznik 3 - Kryteria wyboru projektów


pdf 476.58 KB 19 stron
Ważny od
Pobierz

Załącznik 4 -Lista definicji wskaźników


pdf 557.14 KB 15 stron
Ważny od
Pobierz

Załącznik 5 - Wzór karty oceny merytoycznej


pdf 461.51 KB 13 stron
Ważny od
Pobierz

Załacznik 6 - Wzór karty oceny ogólnego kryterium podsumowującego


pdf 570.72 KB 2 strony
Ważny od
Pobierz

Załącznik 7 - Wzór protestu


pdf 476.02 KB 2 strony
Ważny od
Pobierz

Załącznik 8 - Wzór umowy o dofinansowanie


pdf 1.54 MB 97 stron
Ważny od
Pobierz

Załącznik 10 - Metodologia stawki jednostkowej


pdf 1.03 MB 20 stron
Ważny od

Przydatne linki

Szczegółowy Opis Priorytetów Programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027

Standard udzielania wsparcia realizowanego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 OUTPLACEMENT

Pytania i odpowiedzi

Odpowiedź 1

Zapisy dokumentacji do naboru nie określają takiego obowiązku. W związku z czym, po zakończeniu subsydiowanego zatrudnienia nie ma konieczności, aby pracodawca zatrudniał uczestnika projektu przez określony czas.

Odpowiedź 2

Kosztem kwalifikowalnym na subsydiowanie zatrudnienia są koszty wynagrodzeń pracownika, na które składają się wynagrodzenie brutto oraz opłacane od wynagrodzeń obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne. Przepisy Rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 20.12.2022 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) na lata 2021-2027 nie określają maksymalnej wysokości wsparcia, jaką można przeznaczyć na subsydiowanie zatrudnienia jednej osoby. Niemniej jednak, przy ustalaniu poziomu wynagrodzenia, które będzie podlegać subsydiowaniu należy mieć na uwadze ogólne warunki kwalifikowalności wydatków, w tym ich efektywność oraz rynkowość stawek wynagrodzeń na stanowisku objętym subsydium płacowym. Ponadto, wysokość wynagrodzenia będzie przedmiotem oceny merytorycznej przeprowadzonej podczas posiedzenia Komisji Oceny Projektów.

Odpowiedź 3

W ramach jednego projektu można realizować obie wskazane ścieżki. Należy mieć na uwadze, że zgodnie ze specyficznym kryterium merytorycznym nr 5 „Kompleksowość wsparcia” ocenie podlegać będzie „Czy w projekcie założono kompleksowy katalog form wsparcia, co oznacza, iż zaplanowano co najmniej 3 formy wsparcia (…)”. 

Odpowiedź 4

Wkład własny może zostać wniesiony w formie pieniężnej lub niepieniężnej. Wkład może zostać wniesiony w postaci nieodpłatnego świadczenia pracy. Wówczas zgodnie z treścią Regulaminu wyboru projektów § 11 Zasady finansowania projektu, pkt. 11 (str. 25-26) należy spełnić łącznie następujące warunki: 

  1. osoba jest świadoma charakteru swojego udziału w realizacji projektu (tzn. świadoma nieodpłatnego udziału),

  2. należy zdefiniować rodzaj nieodpłatnej pracy (określić stanowisko w projekcie), zadania wykonywane i wykazywane przez tę osobę muszą być zgodne z tytułem nieodpłatnej pracy (stanowiska),

  3. wartość wkładu niepieniężnego w przypadku nieodpłatnej pracy określa się z uwzględnieniem ilości czasu poświęconego na jej wykonanie oraz średniej wysokości wynagrodzenia (wg stawki godzinowej lub dziennej) za dany rodzaj pracy obowiązującej u danego pracodawcy lub w danym regionie (wyliczonej np. w oparciu o dane GUS), lub płacy minimalnej określonej na podstawie obowiązujących przepisów,

  4. wycena nieodpłatnej dobrowolnej pracy może uwzględniać wszystkie koszty, które zostałyby poniesione w przypadku jej odpłatnego wykonywania przez podmiot działający na zasadach rynkowych. Wycena uwzględnia zatem koszt składek na ubezpieczenia społeczne oraz wszystkie pozostałe koszty wynikające z charakteru danego świadczenia, koszt podróży służbowych i diet albo innych niezbędnych kosztów ponoszonych przez osobę świadczącą nieodpłatną pracę związaną z wykonywaniem świadczeń na rzecz beneficjenta. Wycena wykonywanego świadczenia może podlegać kontroli.”

Odpowiedź 5

Doradztwo zawodowe połączone z przygotowaniem Indywidualnego Planu Działania (dalej: IPD) jest obowiązkowym elementem wsparcia z wyłączeniem uczestników projektu otrzymujących wsparcie w zakresie podjęcia działalności gospodarczej. W związku z powyższym, przy ścieżce związanej z podejmowaniem działalności gospodarczej nie jest wymagane przeprowadzenie dla uczestników projektu doradztwa zawodowego wraz z utworzeniem IPD.

Odpowiedź 6

Zgodnie z Regulaminem wyboru projektu maksymalny poziom dofinansowania w projekcie wynosi: 90%, stąd wkład własny wynosi 10 % wartości projektu. Wkład własny jest liczony w stosunku do całej wartości projektu.

Finanse

Finansowanie ogółem
90%
19 749 229,84 PLN

Termin konkursu

Start

Koniec

Wyniki

Marzec 2025

Z nimi skonsultujesz wniosek

Informacji i wyjaśnień dotyczących naboru udzielają drogą telefoniczną oraz za pomocą poczty elektronicznej Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich.

Informacje i wyjaśnienia w zakresie kwestii technicznych działania aplikacji SOWA EFS za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail: amiz.feld@lodzkie.pl.