Numer naboru
FELD.09.02-IZ.00-001/23

Działanie FELD.09.02 Społeczeństwo w transformacji

Data publikacji
05.09.2023

Lista projektów wybranych do dofinansowania

Wyniki oceny formalnej

Komisja oceny projektów

Szczegóły naboru

Dla kogo

Podmioty uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie:

  1. ośrodki kształcenia dorosłych,
  2. osoby prawne i fizyczne będące organami prowadzącymi szkoły i placówki,
  3. MŚP,
  4. duże przedsiębiorstwa.

W ramach naboru grupą docelową są szkoły lub placówki kształcenia zawodowego (z wyłączeniem szkół specjalnych), instruktorzy praktycznej nauki zawodu, nauczyciele, kadra zarządzająca, wspierająca i organizująca proces nauczania szkół / placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe, pracodawcy, pracownicy, inne osoby i podmioty korzystające z rezultatów projektu, uczniowie lub słuchacze szkół lub placówek kształcenia zawodowego, mieszkańcy wyznaczonego w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego Obszaru Transformacji, w szczególności pracownicy kompleksu energetycznego w Bełchatowie, zagrożeni utratą pracy w wyniku zaprzestania eksploatacji złóż węglowych na terenie Kopalni Węgla Brunatnego ?Bełchatów? oraz zmniejszenia zatrudnienia w Elektrowni Bełchatów na skutek zmiany profilu gospodarczego podmiotu (zaprzestania wytwarzania energii ze źródeł konwencjonalnych).

  • Ośrodki kształcenia dorosłych
  • Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa
  • Duże przedsiębiorstwa
  • Szkoły i inne placówki oświatowe

Na co

Wsparciem może zostać objęty następujący typ projektów:

Typ 1 - inwestycje w infrastrukturę kształcenia zawodowego i ustawicznego lub szkoleniową

Wsparcie uzyskają projekty dotyczące:

  1. budowy, przebudowy, modernizacji, remontu lub adaptacji budynków/ obiektów na potrzeby prowadzenia kształcenia zawodowego lub ustawicznego w celu dostosowania ich do warunków zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej;
  2. budowy, przebudowy, modernizacji, remontu lub adaptacji budynków na potrzeby szkoleniowe;
  3. przebudowy, modernizacji, remontu lub adaptacji budynków w celu dostosowania ich do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
  4. zakupu wyposażenia, sprzętu oraz pomocy dydaktycznych niezbędnych do prowadzenia zajęć.

Budowa nowych obiektów na potrzeby prowadzenia kształcenia zawodowego lub ustawicznego będzie możliwa wyłącznie w uzasadnionych przypadkach tj. gdy zapewnienie infrastruktury koniecznej do realizacji projektu nie jest możliwe w inny sposób (np. przebudowa, modernizacja lub adaptacja istniejących obiektów nie jest możliwa lub jest nieuzasadniona ekonomicznie; konieczność budowy nowego obiektu uzasadniona jest trendami demograficznymi w ujęciu terytorialnym).
Wyłącznie jako element ww. rodzajów projektów możliwy będzie zakup sprzętu i systemów informatycznych oraz pomocy multimedialnych wykorzystywanych w zajęciach dydaktycznych, z zastrzeżeniem, że inwestycje te nie mogą powielać wsparcia przewidzianego w Krajowym Planie Odbudowy, a także inwestycje w przyszkolną infrastrukturę sportową.

Jak się ubiegać

Jakie dokumenty przygotować

Ubiegając się o dofinansowanie należy przygotować Wniosek o dofinansowanie projektu za pośrednictwem aplikacji WOD2021.

Jak przygotować wniosek

Wniosek o dofinansowanie projektu należy przygotować za pośrednictwem aplikacji WOD2021.

Jak składać wniosek?

Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem aplikacji WOD2021.

WAŻNE! Za datę wpływu wniosku o dofinansowanie uznaje się datę wpływu wersji elektronicznej wniosku za pośrednictwem aplikacji WOD2021 w ramach właściwego naboru dedykowanemu Działaniu FELD.09.02 Społeczeństwo w transformacji, nr FELD.09.02-IZ.00-001/23. Wnioski złożone w innej formie niż za pośrednictwem aplikacji WOD2021, w odpowiedzi na nabór inny niż nr FELD.09.02-IZ.00-001/23 nie podlegają ocenie i nie zostaną uwzględnione w Rejestrze złożonych wniosków o dofinansowanie.

Przydatne wskazówki

Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na listopad 2023 r.

Kryteria wyboru projektów znajdują się w Załączniku nr 4 do Regulaminu wyboru projektu.

Dokumenty
Pobierz

Regulamin wyboru projektów


pdf 797.85 KB 45 stron
Ważny od

Poprzednie wersje dokumentu

Pobierz

Regulamin wyboru projektów


pdf 798.25 KB 45
Ważny od do Pobierz opis zmian (117.12 KB)
Pobierz

Regulamin konkursu


pdf 801.34 KB 45
Ważny od do
Pobierz

Wzór wniosku o dofinansowanie


pdf 175.23 KB 1
Ważny od

Poprzednie wersje dokumentu

Pobierz

Wzór wniosku o dofinansowanie


pdf 176.03 KB 1
Ważny od do
Pobierz

Załączniki do formularza wniosku o dofinansowanie


file 5.26 MB
Ważny od
Pobierz

Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie


file 434.93 KB 42 strony
Ważny od
Pobierz

Kryteria wyboru projektów


file 62.93 KB 22 strony
Ważny od
Pobierz

Zasady przygotowania studium wykonalności


file 40.38 KB 12 stron
Ważny od
Pobierz

Lista definicji wskaźników


file 36.87 KB 6 stron
Ważny od
Pobierz

Wzór protestu


file 30.71 KB 2 strony
Ważny od
Pobierz

Wzór umowy o dofinansowanie projektu


file 1.72 MB 66 stron
Ważny od

Pytania i odpowiedzi

Czy w ramach działania FELD.09.02 Społeczeństwo w transformacji (kształcenie zawodowe - projekty infrastrukturalne możliwe jest finansowanie budowy nowego obiektu/budynku?

Budowa nowych obiektów na potrzeby prowadzenia kształcenia zawodowego lub ustawicznego będzie możliwa wyłącznie w uzasadnionych przypadkach tj. gdy zapewnienie infrastruktury koniecznej do realizacji projektu nie jest możliwe w inny sposób (np. przebudowa, modernizacja lub adaptacja istniejących obiektów nie jest możliwa lub jest nieuzasadniona ekonomicznie; konieczność budowy nowego obiektu uzasadniona jest trendami demograficznymi w ujęciu terytorialnym). Powyższe należy wykazać w analizie potrzeb stanowiącej załącznik do wniosku o dofinansowanie.

Które gminy wchodzą w skład Obszaru Sprawiedliwej Transformacji?

Obszar Sprawiedliwej Transformacji obejmuje gminy: Bełchatów, Drużbice, Kleszczów, Kluki, Rusiec, Szczerców, Zelów, Działoszyn, Kiełczygłów, Nowa Brzeźnica, Pajęczno, Rząśnia, Siemkowice, Strzelce Wielkie, Sulmierzyce, Gorzkowice, Rozprza, Wola Krzysztoporska, Dobryszyce, Gomunice, Kamieńsk, Lgota Wielka, Ładzice, Radomsko, Czarnożyły, Konopnica, Osjaków, Ostrówek, Wieluń, Wierzchlas, Widawa, Złoczew i miasta: Piotrków Trybunalski, Radomsko, Bełchatów i wskazany jest w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego.

Obszar Sprawiedliwej Transformacji został określony także w Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030.

W jakim terminie i w jakiej formie powinien zostać złożony wniosek o dofinansowanie projektów?

Nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów będzie prowadzony do 31.08.2023r. do godziny 23:59. Za datę wpływu wniosku o dofinansowanie uznaje się datę wpływu wersji elektronicznej wniosku za pośrednictwem aplikacji WOD2021 w ramach właściwego naboru dedykowanemu Działaniu FELD.09.02 Społeczeństwo w transformacji, nr FELD.09.02-IZ.00-001/23. Wnioski złożone w innej formie niż za pośrednictwem aplikacji WOD2021, w odpowiedzi na nabór inny niż nr FELD.09.02-IZ.00-001/23 nie podlegają ocenie i nie zostaną uwzględnione w Rejestrze złożonych wniosków o dofinansowanie.

Jakie typy projektu są wspierane w ramach prowadzonego naboru?

W ramach projektu wspierane są inwestycje w infrastrukturę kształcenia zawodowego i ustawicznego lub infrastrukturę szkoleniową. Wsparcie uzyskają projekty dotyczące:

  • budowy, przebudowy, modernizacji, remontu lub adaptacji budynków/ obiektów na potrzeby prowadzenia kształcenia zawodowego lub ustawicznego w celu dostosowania ich do warunków zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej;
  • budowy, przebudowy, modernizacji, remontu lub adaptacji budynków na potrzeby szkoleniowe;
  • przebudowy, modernizacji, remontu lub adaptacji budynków w celu dostosowania ich do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
  • zakupu wyposażenia, sprzętu oraz pomocy dydaktycznych niezbędnych do prowadzenia zajęć.

Wyłącznie jako element ww. rodzajów projektów możliwy będzie zakup sprzętu i systemów informatycznych oraz pomocy multimedialnych wykorzystywanych w zajęciach dydaktycznych, z zastrzeżeniem, że inwestycje te nie mogą powielać wsparcia przewidzianego w Krajowym Planie Odbudowy, a także inwestycje w przyszkolną infrastrukturę sportową.

Jak należy rozumieć projekt, który wpisuje się w politykę ochrony środowiska i politykę zrównoważonego rozwoju?

Projekt, który wpisuje się w politykę ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju (w rozumieniu art. 9 ust. 4 rozporządzenia ogólnego) to projekt zgodny z:

  1. Celami zrównoważonego rozwoju ONZ – w ramach konkursu projekt musi odnosić się do celu 4 „Zapewnienie wszystkim edukacji wysokiej jakości oraz promowanie uczenia się przez całe życie” (www.un.org.pl.)
  2. Porozumieniem Paryskim - zgodnie z wymogami Porozumienia państwa UE zobowiązały się, że do 2030 r. ograniczą unijne emisje o co najmniej 55% w porównaniu z poziomami z 1990 r. Realizacja projektu musi wspierać działania respektujące standardy i priorytety klimatyczne UE.
  3. Zasadą DNSH (Do No Significant Harm), czyli "nie czyń poważnych szkód", która odnosi się do 6 celów środowiskowych określonych w art. 9 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852. Cele te związane są z:
    • łagodzeniem zmian klimatu
    • adaptacją do zmian klimatu,
    • zrównoważonym wykorzystywaniem i ochroną zasobów wodnych i morskich,
    • gospodarką o obiegu zamkniętym, w tym zapobieganiem powstawaniu odpadów i recyklingiem,
    • zapobieganiem zanieczyszczeniom powietrza, wody lub gleby i jego kontrolą,
    • ochroną i odbudową bioróżnorodności i ekosystemów.

W treści wniosku należy wskazać, w jaki sposób projekt odnosi się do zrównoważonego rozwoju z uwzględnieniem zapisów ww. dokumentów.

Czy nowopowstały podmiot może złożyć wniosek w ramach naboru?

Regulamin konkursu nie wyklucza takich podmiotów. W modelu finansowym należy przedstawić dane historyczne za trzy ostatnie lata obrachunkowe, dane za rok bazowy oraz prognozę. W przypadku Wnioskodawców bez historii finansowej ocena zostanie dokonana na podstawie prognoz finansowych sporządzonych na okres odniesienia (np. okres realizacji oraz okres trwałości projektu). Należy pamiętać, że powyższe będzie przedmiotem oceny merytorycznej.

Finanse

Dofinansowanie do
85%
16 764 705,88 zł

Termin konkursu

Start

Koniec

Wyniki

Grudzień 2023

Wyniki

Z nimi skonsultujesz wniosek

W sprawach dotyczących naboru, informacji udzielają Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich w Województwie Łódzkim:

  1. Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Łodzi
    ul. Moniuszki 7/9, 90-101 Łódź
    tel. 42 663 31 07, 42 663 34 05, 42 291 97 60
    e-mail: PIFE.Lodz@lodzkie.pl
  2. Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Bełchatowie
    ul. Lecha i Marii Kaczyńskich 4, 97-400 Bełchatów
    tel. 44 754 78 07, 690 600 586
    e-mail: PIFE.Belchatow@lodzkie.pl
  3. Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Sieradzu
    ul. Rynek 14, 98-200 Sieradz
    tel. 43 678 40 80; 43 822 89 25
    e-mail: PIFE.Sieradz@lodzkie.pl

Wyjaśnienia oraz odpowiedzi na pytania do naboru publikowane są w serwisie Programu Regionalnego Województwa Łódzkiego.