Numer naboru
FELD.02.05-IZ.00-001/23

Działanie FELD.02.05 Odnawialne źródła energii

Data publikacji
17.08.2023

Wyniki oceny formalnej

Szczegóły naboru

Dla kogo

Grupą docelową projektów są inne osoby i podmioty korzystające z rezultatów projektu oraz mieszkańcy regionu korzystający z rezultatów projektu.

 

  • Administracja rządowa
  • Duże przedsiębiorstwa
  • Jednostki naukowe
  • Jednostki Samorządu Terytorialnego
  • Kościoły i związki wyznaniowe
  • Lasy Państwowe, parki narodowe i krajobrazowe
  • Niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej mające umowę z NFZ
  • Organizacje pozarządowe
  • Publiczne zakłady opieki zdrowotnej
  • Uczelnie wyższe

Na co

W ramach naboru wspierane będą następujące typy projektów:

  • Wsparcie infrastruktury służącej do wytwarzania energii elektrycznej, pochodzącej ze źródeł odnawialnych, wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE;
  • Wsparcie infrastruktury służącej do wytwarzania energii cieplnej lub chłodu, pochodzącej ze źródeł odnawialnych wraz z przyłączeniem do sieci;
  • Wsparcie infrastruktury służącej do magazynowania ciepła lub chłodu ze źródeł odnawialnych działającej na potrzeby danego źródła OZE.

Podmiotami, które mogą ubiegać się o dofinansowanie projektu w ramach Działania FELD.02.05 Odnawialne źródła energii w ramach Priorytetu 2 Fundusze Europejskie dla zielonego Łódzkiego są:

  • administracja rządowa
  • duże przedsiębiorstwa,
  • jednostki naukowe,
  • jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego,
  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • kościoły i związki wyznaniowe,
  • Lasy Państwowe,
  • parki narodowe i krajobrazowe
  • MŚP,
  • niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej,
  • organizacje pozarządowe,
  • podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego,
  • publiczne zakłady opieki zdrowotnej,
  • uczelnie,
  • wspólnoty energetyczne, w tym klastry energii i spółdzielnie energetyczne,
  • wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe, TBS.

Jak się ubiegać

Jak przygotować wniosek

Wniosek o dofinansowanie projektu należy przygotować za pośrednictwem aplikacji Wnioski o dofinansowanie 2021.

Jak składać wniosek?

Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem aplikacji Wnioski o dofinansowanie 2021.

Uwaga! Za datę złożenia wniosku o dofinansowanie uznaje się datę wpływu wersji elektronicznej wniosku za pośrednictwem aplikacji WOD2021 dla naboru dedykowanego działaniu FELD.02.05 Odnawialne źródła energii. Wnioski złożone w innej formie niż za pośrednictwem aplikacji WOD2021 nie podlegają ocenie i nie zostaną uwzględnione w Rejestrze złożonych wniosków o dofinansowanie.

Przydatne wskazówki

Kryteria wyboru projektów znajdują się w Załączniku nr 4 do Regulaminu wyboru projektów.

Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na luty 2024 r.

Dokumenty

Poprzednie wersje dokumentu

Pobierz

Regulamin wyboru projektów


pdf 904.96 KB 47
Ważny od do
Pobierz

Załącznik nr 1 do Regulaminu


pdf 217.42 KB 59 stron
Ważny od
Pobierz

Załącznik nr 2 do Regulaminu


pdf 1.32 MB 51 stron
Ważny od
Pobierz

Załącznik nr 3 do Regulaminu


pdf 1.22 MB 90 stron
Ważny od
Pobierz

Załącznik nr 4 do Regulaminu


pdf 1.03 MB 59 stron
Ważny od
Pobierz

Załącznik nr 5 do Regulaminu


pdf 538.02 KB 11 stron
Ważny od
Pobierz

Załącznik nr 6 do Regulaminu


file 779.19 KB 2 strony
Ważny od
Pobierz

Załączniki do formularza wniosku o dofinansowanie


file 3.96 MB
Ważny od

Pytania i odpowiedzi

Czy jest możliwość zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy w formie poręczenia cywilnego?

Po pozytywnej ocenie merytorycznej wniosku i rekomendacji projektu do dofinansowania Instytucja Zarządzająca będzie ustalać z Wnioskodawcą formę zabezpieczenia realizacji projektu.

Czy dla usług Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji oraz w zakresie zielonej gospodarki i gospodarki o obiegu zamkniętym można zastosować jako narzędzie preferencji wyższy poziom dofinansowania dla przedsiębiorców, niż wskazany w specyficznym kryterium merytorycznym nr 8, np.+ 5 pkt % + 10 pkt % - odpowiednio dla danej wielkości firm? Czy preferencją ma być odrębny nabór?

W ramach preferencji Instytucja Zarządzająca rekomenduje utworzenie np. odrębnego/dedykowanego naboru. Przyjęto również stanowisko, aby nie zmieniać poziomu dofinansowania dla przedsiębiorców.

W odniesieniu do przyjętych szacowanych wartości wskaźników:

  • Liczba pracowników mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (w tym spółdzielni i przedsiębiorstw społecznych) objętych usługą rozwojową (osoby) - 13 050,00;
  • Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu (osoby) - 7 250,00.

Jaka jest podstawa takiego założenia?

Wartości wymienionych wskaźników dotyczą założeń całego konkursu. Są to wartości liczone w oparciu o alokację naboru. Beneficjent realizuje proporcjonalnie mniejsze wartości wskaźników.

Jaki czas trwania projektów jest rekomendowany przez Instytucję Zarządzającą?

Zgodnie z kryterium merytorycznym dostępu nr 5 „Okres realizacji projektów” zakładany okres realizacji projektu wynosi co najmniej 36 miesięcy. Instytucja Zarządzająca nie określiła innych rekomendacji dotyczących czasu trwania projektu.

Zbieranie danych dla wspólnych wskaźników produktu mierzonych we wszystkich celach szczegółowych nie może odbywać się przy zastosowaniu wiarygodnych szacunków, ale na podstawie dokumentacji. Czy poziom tych wskaźników może być 0?

Tak, może być zero.

Czy modyfikacja wzoru umowy o dofinansowanie sprowadza się do możliwości uzupełnienia wykropkowanych miejsc w umowie/miejsc, gdzie modyfikacje przewidują przypisy, czy też możliwe są szersze zmiany na skutek negocjacji treści umowy?

Wzór umowy jest załącznikiem do Regulaminu naboru i zawiera jednakowe zapisy dla wszystkich wnioskodawców biorących udział w naborze. Modyfikacja wzoru umowy o dofinansowanie sprowadza się głównie do uzupełnienia wykropkowanych miejsc, czy dokonania odpowiednich wykreśleń.

Czy wsparcie dla grupy docelowej (przedsiębiorstw) będzie udzielane tylko w formie pomocy de minimis?

Tak.

  • Zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 20 grudnia 2022 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) na lata 2021–2027
  • Pomoc de minimis może być udzielana przez Instytucję Zarządzającą, Instytucję Pośredniczącą, Instytucję Wdrażającą lub Beneficjenta.
  • Pomoc publiczna może być udzielana przez Instytucję Zarządzającą, Instytucję Pośredniczącą lub Instytucję Wdrażającą”.

Czy wkład własny pracodawców objętych wsparciem może stanowić wkład własny Wnioskodawcy (Operatora Usług Rozwojowych)?

Tak. należy zwrócić uwagę, iż wielkość wkładu jest uzależniona od wysokości preferencji określonych w kryterium nr 8 „Poziom dofinansowania dla pracodawców”.

Czy można założyć limity kwotowe, oprócz wskazanego w Kryteriach poziomu dofinansowania dla pracodawców w zależności od wielkości/ typu uczestnika-pracodawcy?

Tak. Beneficjent może założyć określone limity kwotowe, które będą pomocne przy monitorowaniu osiągania określonych wartości wskaźników dotyczących np. liczby firm z danej kategorii. W opisie we wniosku o dofinansowanie beneficjent powinien wskazać, że zamierza stosować limity wraz z uzasadnieniem konieczności ich wprowadzenia do projektu. Natomiast wartość limitów powinna zostać doprecyzowana na etapie Regulaminu przyznawania wsparcia, który to Regulamin jest konsultowany i zatwierdzany przez Instytucję Zarządzającą programem regionalnym Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.

Instytucja Zarządzająca dopuszcza podpisywanie umów pomiędzy Operatorem, a Podmiotem Świadczącym Usługę Rozwojową. Jest to rekomendacja czy obowiązek?

Rekomendacja.

W instrukcji wypełniania wniosku mamy informacje dotyczącą wypełnienia pola „grupa docelowa” i „obszar realizacji projektu”, natomiast co wpisujemy w części pn. „zakres interwencji”?

Jeśli chodzi o zakres interwencji, to z listy rozwijanej wybieramy: Wsparcie na rzecz przystosowywania pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do zmian.

Finanse

Dofinansowanie do
85%
176 000 000,00 zł

Termin konkursu

Start

Koniec

Wyniki

Maj 2024

Z nimi skonsultujesz wniosek

Informacji i wyjaśnień dotyczących naboru udzielają drogą telefoniczną oraz za pomocą poczty elektronicznej Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich wskazane poniżej:

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Łodzi,
ul. Moniuszki 7/9,
90-101 Łódź
tel. 42 663 31 07, 42 663 34 05, 42 291 97 60
e-mail: PIFE.Lodz@lodzkie.pl
SKYPE: GPILodz

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Bełchatowie,
ul. Lecha i Marii Kaczyńskich 4,
97-400 Bełchatów
tel. 44 754 78 07, 690 600 586
e-mail: PIFE.Belchatow@lodzkie.pl
SKYPE: LPIBelchatow

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Sieradzu,
ul. Rynek 13,
98-200 Sieradz
tel. 43 678 40 80, 43 822 89 25
e-mail: PIFE.Sieradz@lodzkie.pl
SKYPE: LPISieradz

Wyjaśnienia oraz odpowiedzi na pytania do naboru publikowane są w serwisie Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego.