Działanie FELD.09.01 Gospodarka w transformacji
Wyniki oceny formalnej
Szczegóły naboru
Dla kogo
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
- Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa
Na co
W ramach naboru wspierane będą następujące typy projektu: Typ 4- wdrożenie innowacji, wyników prac B+R (z możliwością wsparcia jako element projektu tworzenia nowych modeli biznesowych).
Jak się ubiegać
Jak składać wniosek?
Formularz wniosku o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami należy złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CST2021 (aplikacja WOD2021).
Za datę złożenia wniosku o dofinansowanie uznaje się datę wpływu wersji elektronicznej wniosku za pośrednictwem aplikacji WOD2021 dla naboru dedykowanemu Działaniu FELD.09.01 Gospodarka w transformacji, nr FELD.09.01-IZ.00-002/24. Wnioski złożone w innej formie niż za pośrednictwem aplikacji WOD2021, w odpowiedzi na nabór inny niż nr FELD.09.01-IZ.00-002/24 nie podlegają ocenie i nie zostaną uwzględnione w Rejestrze złożonych wniosków o dofinansowanie.
Poprzednie wersje dokumentu
Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego
pdf 1.39 MB 19 stron
Pytania i odpowiedzi
Odpowiedź 1
Minimalna wartość projektu - 1 mln zł odnosi się do wszystkich przewidzianych w projekcie kosztów. Dotyczy to zatem zarówno kosztów kwalifikowalnych, jak i niekwalifikowalnych, które zostaną zaplanowane w ramach projektu.
Odpowiedź 2
W ramach przedmiotowego naboru można nabyć używane środki trwałe. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 (Rozdział 2 Ogólne warunki kwalifikowalności wydatków, Podrozdział 2.3. Wydatki niekwalifikowalne) niedozwolone jest podwójne finansowanie wydatków. Podwójne finansowanie oznacza w szczególności: rozliczenie zakupu używanego środka trwałego, który był uprzednio współfinansowany z udziałem środków Unii Europejskiej.
Odpowiedź 3
Jeżeli instalacja OZE (np. panele fotowoltaiczne) będzie wykorzystywana na potrzeby inwestycji będącej przedmiotem projektu, to jest kosztem kwalifikowalnym.
Odpowiedź 4
Zasady kwalifikowania wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 do wydatków niekwalifikowalnych zaliczają zakup środków transportu. W związku z powyższym zakup wózka widłowego będzie wydatkiem niekwalifikowalnym.
Odpowiedź 5
Przyznanie punktów w kryterium nie jest uzależnione od sposobu wdrożenia innowacji w projekcie, ale od sposobu prowadzenia prac B+R, w wyniku których wypracowana została innowacja wdrażana w ramach projektu.
W przypadku wdrażania jednej innowacji prowadzenie prac B+R samodzielnie przez wnioskodawcę nie wyklucza się z prowadzeniem prac we współpracy. Innowacja może być jednocześnie wynikiem prac prowadzonych samodzielnie, jak i we współpracy, jeśli prace te prowadzone były etapowo (przykładowo badania przemysłowe były realizowane samodzielnie, a etap prac rozwojowych we współpracy).
Uzyskanie 8 pkt może dotyczyć również sytuacji, gdy wdrażane są dwie innowacje, z których jedna jest efektem samodzielnych prac B+R wnioskodawcy, a druga powstała w wyniku współpracy. Kryterium powinno być spełnione w odniesieniu do całości projektu, niekoniecznie do pojedynczej innowacji.
Odpowiedź 6
Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane/projektu (Załącznik nr 7) jest załącznikiem obligatoryjnym i stanowi integralną część wniosku o dofinansowanie. Należy wskazać dokument, z którego wynika tytuł do dysponowania nieruchomością na cele budowlane np. umowę przedwstępną. Wnioskodawca musi wskazać miejsce realizacji projektu (OT) i musi legitymować się prawem do dysponowania tą nieruchomością na cele budowlane/projektu w okresie jego realizacji i trwałości. Wnioskodawca może zostać wezwany przez Instytucję Zarządzającą FEŁ2027 do przedłożenia dokumentów potwierdzających powyższe.
Odpowiedź 7
Zgodnie z § 12 pn. „Podstawowe warunki i procedury konstruowania budżetu projektów regulaminu naboru” w ramach przedmiotowego naboru nie przewidziano możliwości rozliczenia wydatków przy użyciu kwot ryczałtowych, ale koszty pośrednie rozliczane są stawką ryczałtową stanowiącą odpowiedni procent faktycznie poniesionych całkowitych bezpośrednich wydatków kwalifikowanych projektu:
7% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich do 5 mln PLN włącznie;
6% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich powyżej 5 mln PLN do 15 mln PLN włącznie;
5% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich powyżej 15 mln PLN do 20 mln PLN włącznie;
4% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich powyżej 20 mln PLN do 25 mln PLN włącznie;
3% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich powyżej 25 mln PLN do 30 mln PLN włącznie;
2% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich powyżej 30 mln PLN do 100 mln PLN włącznie;
1% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich – w przypadku projektów o wartości kosztów bezpośrednich powyżej 100 mln PLN.
Finanse
Termin konkursu
Start
Koniec
Wyniki
Marzec 2025Z nimi skonsultujesz wniosek
Informacji i wyjaśnień dotyczących naboru udzielają drogą telefoniczną oraz za pomocą poczty elektronicznej lub osobiście Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich.