Numer naboru
FELD.02.13-IZ.00-001/23

Działanie FELD.02.13 Gospodarka o obiegu zamkniętym

Data publikacji
07.11.2023

Wyniki oceny formalnej

Szczegóły naboru

Dla kogo

Podmiotami, które mogą ubiegać się o dofinansowanie projektu w ramach Działania FELD.02.13 Gospodarka o obiegu zamkniętym w ramach Priorytetu 2 Fundusze Europejskie dla zielonego Łódzkiego są:

  • duże przedsiębiorstwa,
  • jednostki naukowe,
  • jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego,
  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • MŚP,
  • organizacje pozarządowe,
  • przedsiębiorstwa gospodarujące odpadami,
  • uczelnie,
  • wspólnoty,
  • spółdzielnie mieszkaniowe,
  • TBS.

Grupą docelową projektów są inne osoby i podmioty korzystające z rezultatów projektu oraz mieszkańcy regionu korzystający z rezultatów projektu.

  • Duże przedsiębiorstwa
  • Jednostki naukowe
  • Jednostki Samorządu Terytorialnego
  • Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa
  • Organizacje pozarządowe
  • Uczelnie wyższe
  • Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe

Na co

W ramach naboru wspierane będą następujące typy projektów:

  • inwestycje w zakresie selektywnego zbierania (w połączeniu z edukacją lokalnej społeczności objętej projektem w tym także promowanie ponownego użycia), instalacji do przetwarzania bioodpadów, instalacji do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów lub recyklingu odpadów;
  • inwestycje mające na celu zapobieganie powstawaniu odpadów lub promujące ponowne użycie;
  • wsparcie GOZ w przedsiębiorstwach;
  • edukacja lub doradztwo w zakresie GOZ, przygotowanie dokumentów planistycznych dotyczących GOZ.

Jak się ubiegać

Jak składać wniosek?

Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem aplikacji WOD2021 dostępnej na stronie internetowej: https://wod.cst2021.gov.pl/

Uwaga! Za datę złożenia wniosku o dofinansowanie uznaje się datę wpływu wersji elektronicznej wniosku za pośrednictwem aplikacji WOD2021 dla naboru dedykowanego działaniu FELD.02.13 Gospodarka o obiegu zamkniętym. Wnioski złożone w innej formie niż za pośrednictwem aplikacji WOD2021 nie podlegają ocenie i nie zostaną uwzględnione w Rejestrze złożonych wniosków o dofinansowanie.

Przydatne wskazówki

Kryteria wyboru projektów znajdują się w Załączniku nr 4 do Regulaminu wyboru projektów.

Dokumenty
Pobierz

Regulamin wyboru projektów


file 1009.24 KB 46 stron
Ważny od Pobierz opis zmian (163 KB)

Poprzednie wersje dokumentu

Pobierz

Regulamin wyboru projektów


pdf 797.49 KB 45 stron
Ważny od do
Pobierz

Wzór wniosku o dofinansowanie


pdf 204.41 KB 50 stron
Ważny od
Pobierz

Deklaracja wnioskodawcy


file 69.05 KB 5 stron
Ważny od
Pobierz

Specyfikacja dostaw i usług


pdf 265.38 KB 2 strony
Ważny od
Pobierz

oświadczenie o zabezpieczeniu środków niezbędnych do realizowania projektu


file 59.32 KB 1 strona
Ważny od
Pobierz

oświadczenie o kwalifikalności podatku od towarów i usług (VAT)


file 61.64 KB 2 strony
Ważny od
Pobierz

Formularz badania występowania pomocy publicznej


file 823.06 KB 23 strony
Ważny od
Pobierz

Wielkość przedsiębiorcy


file 801.75 KB 13 stron
Ważny od
Pobierz

Oświadczenie dotyczące przeniesienia produkcji


file 60.1 KB 1 strona
Ważny od
Pobierz

Oświadczenie dotyczące typu Beneficjenta


file 60.11 KB 1 strona
Ważny od
Pobierz

Oświadczenie dotyczące przestrzegania zasad niedyskryminacji


file 61.34 KB 1 strona
Ważny od
Pobierz

Oświadczenie dotyczące odporności infrastruktury na zmiany klimatu


file 60.2 KB 1 strona
Ważny od
Pobierz

Wzór pełnomocnictwa


file 62.98 KB 1 strona
Ważny od
Pobierz

Instrukcja wypełniania wniosku


pdf 1.23 MB 54 strony
Ważny od
Pobierz

Wzór umowy o dofinansowanie


pdf 1.22 MB 90 stron
Ważny od
Pobierz

Kryteria wyboru projektów


pdf 807.67 KB 63 strony
Ważny od
Pobierz

Zasady przygotowania studium wykonalności


pdf 538.02 KB 11 stron
Ważny od
Pobierz

Załącznik do regulaminu


file 779.19 KB 2 strony
Ważny od

Pytania i odpowiedzi

Pytanie 1

Czy w projekcie realizowanym przez Spółdzielnie Mieszkaniową w zakresie 1a PSZOK rozumiemy śmietniki do zbierania odpadów z mieszkań ?

Odpowiedź 1

Zgodnie z regulaminem przedmiotowego naboru spółdzielnie mieszkaniowe są uprawnione do aplikowania o środki na inwestycje dotyczące budowy, przebudowy, zakupu czy modernizacji infrastruktury w zakresie selektywnego zbierania odpadów (typ 1a), np. pojemników na odpady zbierane selektywnie zarówno naziemne jak i podziemne. Wskazany w pytaniu zakres dotyczący wspólnych dla mieszkańców pojemników na odpady zbierane selektywnie na terenie spółdzielni mieszkaniowej wpisuje się w przedmiotowy typ projektu.

Pytanie 2

Czy kryterium dotyczące kosztów PSZOK do 2mln. Czy przy realizacji przez Spółdzielnie Mieszkaniową są to koszty jednego PSZOK? Czy całej inwestycji ?

Odpowiedź 2

Zgodnie z treścią kryterium ocenie podlega czy inwestycja w zakresie PSZOK nie przekracza 2 mln zł kosztów kwalifikowalnych lub PSZOK planuje obsługiwać do 20 000 mieszkańców włącznie. Limity dotyczą 1 PSZOK a nie całego projektu. Jednakże należy mieć na uwadze, że zgodnie Ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach tworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób umożliwiający łatwy dostęp wszystkim mieszkańcom gminy należy do zadań własnych gminy. Spółdzielnie mieszkaniowe, które będą realizować projekt polegający na zakupie / instalacji pojemników na odpady zbierane selektywnie od mieszkańców spółdzielni nie będą wpisywać się w ustawową definicję PSZOK. W związku z czym, projekty te nie muszą spełnić przytoczonego wymogu. Należy jednak pamiętać, iż w kryterium Limity kwotowe został wskazany warunek, iż projekt w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi nie przekracza 12 mln zł kosztów kwalifikowalnych.

Pytanie 3

Czy kryterium dostępność PSZOK dotyczy osiedlowych PSZOK? Jeśli tak to czy należy uznać, że są dostępne 24 godz. ?

Odpowiedź 3

W zapisie definicji kryterium „dostępność dla mieszkańców” jest wskazany zapis, że ocenie podlega planowana dostępność PSZOK lub innych miejsc selektywnego zbierania odpadów (realizowanych w ramach projektu) dla mieszkańców. W kontekście projektu dla mieszkańców osiedla należy uznać, że inwestycja jest dostępna 24 godz., chyba że Wnioskodawca planuje ograniczyć czasowo dostępność do wnioskowanego o dofinansowanie miejsca selektywnego zbierania odpadów.

Pytanie 4

Czy można prosić o rozwinięcie zakresu koszty pośrednie?

Odpowiedź 4

Zgodnie z Zasadami kwalifikowania wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021- 2027, koszty pośrednie to koszty niezbędne do realizacji projektu, ale niedotyczące bezpośrednio głównego przedmiotu projektu. Koszty pośrednie rozliczane są stawką ryczałtową stanowiącą odpowiedni procent faktycznie poniesionych całkowitych bezpośrednich wydatków kwalifikowalnych projektu.

Pytanie 5

Zgodnie z definicją Recykling oznacza ponowne użycie, powrót do obiegu. Według definicji recykling to powtórne wykorzystywanie odpadów prowadzące do wytworzenia nowego produktu, którego celem jest zmniejszenie nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych oraz zmniejszenie ilości śmieci." Czy zatem w ramach typu 1 przedsiębiorca można zrobić instalacje do recyklingu własnych odpadów ? gdzie własny odpad będzie przerabiał na inny produkt ?

Odpowiedź 5

Zgodnie z regulaminem wyboru projektów przedsiębiorcy w ramach pierwszego typu projektu mogą sfinansować instalację do recyklingu odpadów.
Należy jednak pamiętać o konieczności zgodności z przepisami w zakresie ochrony środowiska, w tym z Ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, gdzie recykling został zdefiniowany jako odzysk, w ramach którego odpady są ponownie przetwarzane na produkty, materiały lub substancje wykorzystywane w pierwotnym celu lub innych celach; obejmuje to ponowne przetwarzanie materiału organicznego (recykling organiczny), ale nie obejmuje odzysku energii i ponownego przetwarzania na materiały, które mają być wykorzystane jako paliwa lub do prac ziemnych.

Pytanie 6

Czy w ramach tego konkursu kwalifikowane będą koszty pośrednie?

Odpowiedź 6

Tak. W ramach przedmiotowego naboru koszty pośrednie mogą być wydatkami kwalifikowalnymi – limity stawki ryczałtowej i definicja znajduje się w Zasadach kwalifikowania wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021- 2027.

Pytanie 7

Czy można sfinansować biospalarnię odpadów lub biogazownie?

Odpowiedź 7

To zależy jakiego pochodzenia typu będą to odpady – jeśli nie będą to odpady weterynaryjne to inwestycja dotycząca biospalania odpadów lub biogazownie mogą zostać sfinansowane w ramach naboru. Należy mieć również na względzie, iż spalarnie bioodpadów, biogazownie oraz bioodpady przetwarzane w tych instalacjach muszą spełniać wymogi prawa polskiego, w szczególności muszą być zgodne z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

Pytanie 8

Czy nadzór inwestorski, promocja i koszty personelu zaliczamy tutaj do kosztów pośrednich?

Odpowiedź 8

Koszty personelu oraz koszty promocji projektu stanowić będą koszty pośrednie projektu, natomiast koszty nadzoru inwestorskiego będą stanowić koszt bezpośredni.

Pytanie 9

W ramach typu 1 przewidziano typ "instalacji do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów" - czy to doczyszczanie związane jest bezpośrednio z myciem czy też mając na uwadze zmieszane odpady - doczyszczaniem będzie także sortowanie ?

Odpowiedź 9

Doczyszczaniem może być sortowanie odpadów, ale należy mieć na uwadze. że typ projektu wskazuje na doczyszczenie selektywnie zebranych odpadów, a więc odpady podlegające doczyszczaniu muszą zostać zebrane w sposób selektywny.

Pytanie 10

Jeśli wnioskodawca będzie realizował projekt do 5mln euro i będzie mógł odzyskać podatek VAT. czy w takim wypadku pomimo tego VAT może być uznany za kwalifikowany ?

Odpowiedź 10

Wydatki poniesione na podatek od towarów i usług mogą zostać uznane za kwalifikowalne w przypadku, gdy:

  • w projekcie, którego łączny koszt jest mniejszy niż 5 mln EUR (włączając VAT), z wyłączeniem projektów objętych pomocą publiczną;
  • w projekcie, którego łączny koszt jest mniejszy niż 5 mln EUR (włączając VAT) i objęty pomocą publiczną może być kwalifikowalny, gdy brak jest prawnej możliwości odzyskania podatku VAT zgodnie z przepisami prawa krajowego,
  • w projekcie, którego łączny koszt wynosi, co najmniej 5 mln EUR (włączając VAT), może być kwalifikowalny, gdy brak jest prawnej możliwości odzyskania podatku VAT zgodnie z przepisami prawa krajowego.

Należy jednak pamiętać, iż Wnioskodawca, który zaliczy podatek VAT do wydatków kwalifikowalnych, zobowiązany jest dołączyć do wniosku o dofinansowanie projektu „Oświadczenie o kwalifikowalności VAT”. Oświadczenie składa się z dwóch integralnych części. W ramach pierwszej części Wnioskodawca/Partner oświadcza, iż w chwili składania wniosku o dofinansowanie projektu nie ma prawnej możliwości odzyskania podatku VAT, którego wysokość została określona we wniosku o dofinansowanie projektu. Natomiast w części drugiej Wnioskodawca/Partner zobowiązuje się do zwrotu zrefundowanej ze środków unijnych części VAT, jeżeli zaistnieją przesłanki umożliwiające odzyskanie tego podatku.

Pytanie 11

Gmina chce wybudować PSZOK, który będzie obsługiwał ok. 5000 mieszkańców. Czy wartość takiej inwestycji może przekraczać 2 mln zł? Dot. specyficznego kryterium dostępu - Limity kwotowe.

Odpowiedź 11

Zgodnie z treścią kryterium ocenie podlega czy inwestycja w zakresie PSZOK nie przekracza 2 mln zł kosztów kwalifikowalnych lub PSZOK planuje obsługiwać do 20 000 mieszkańców włącznie. Limity dotyczą 1 PSZOK-u. W sytuacji gdy PSZOK będzie obsługiwał do 5 tys. mieszkańców wówczas inwestycja dot. PSZOK może przekraczać 2 mln zł kosztów kwalifikowalnych.

Pytanie 12

Czy na etapie wniosku o dofinansowanie Wnioskodawca musi przedłożyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. A jeżeli tak, to czy zobowiązany jest do przedłożenia także innej dokumentacji środowiskowej - jeżeli tak, to jakiej ?

Odpowiedź 12

Jeżeli dana inwestycja wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, wówczas Wnioskodawca musi w ramach załączników do wniosku o dofinansowanie przedłożyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Zgodnie z zapisami Instrukcji wypełnienia wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 Wnioskodawca w określonych przypadkach ma obowiązek załączenia wskazanej decyzji lub szerszej dokumentacji środowiskowej w przypadku przedsięwzięć mogących oddziaływać na obszary Natura 2000.

Pytanie 13

W formularzu wniosku, w sekcji B. Dane o wnioskodawcy, jest punkt "Możliwość odzyskania VAT". Czy, w przypadku Gminy, która chce wybudować PSZOK, punkt ten dotyczy tej konkretnej inwestycji, czy ogólnie funkcjonowania Gminy również w innych dziedzinach?

Odpowiedź 13

Punkt w sekcji B „Możliwości odzyskania VAT” dotyczy ogólnie funkcjonowania Wnioskodawcy. Zgodnie z zapisami § 12 pkt 18 Regulaminu „Wnioskodawca, który zaliczy podatek VAT do wydatków kwalifikowalnych, zobowiązany jest dołączyć do wniosku o dofinansowanie projektu „Oświadczenie o kwalifikowalności VAT”. Oświadczenie składa się z dwóch integralnych części. W ramach pierwszej części Wnioskodawca/Partner oświadcza, iż w chwili składania wniosku o dofinansowanie projektu nie ma prawnej możliwości odzyskania podatku VAT, którego wysokość została określona we wniosku o dofinansowanie projektu. Natomiast w części drugiej Wnioskodawca/Partner zobowiązuje się do zwrotu zrefundowanej ze środków unijnych części VAT, jeżeli zaistnieją przesłanki umożliwiające odzyskanie tego podatku.”
Oznacza to, iż w przypadku gdy Wnioskodawca zaliczy podatek VAT do wydatków kwalifikowalnych bez względu na wartość projektu, zobowiązany jest do złożenia w/w oświadczenia.
Ponadto wskazane pole jest obligatoryjne do uzupełnienia przez Wnioskodawcę.

Pytanie 14

Czy przedsiębiorca może wnioskować o budowę stacji demontażu pojazdu?

Odpowiedź 14

Co do zasady taka inwestycja nie jest wykluczona, natomiast kwalifikowalność poszczególnych kosztów będzie opierała się na zasadności poniesienia danego wydatku oraz wpisywania się w dany typ projektu.

Pytanie 15

Jeżeli sortowanie nie mieści się w pojęciu doczyszczanie, to czy sortowanie jest możliwe w ramach typu 1 ?

Odpowiedź 15

W ramach 1 typu projektów możliwa jest realizacja inwestycji w zakresie selektywnego zbierania odpadów (w połączeniu z edukacją lokalnej społeczności objętej projektem w tym także promowanie ponownego użycia), instalacji do przetwarzania bioodpadów, instalacji do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów lub recyklingu odpadów. Wobec powyższego projekt polegający na sortowaniu oraz doczyszczaniu odpadów może być w całości zrealizowany w ramach typu 1.

Pytanie 16

W nawiązaniu do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wnioskodawca zobowiązany jest do przedłożenie jedynie decyzji - a co z dokumentami z prowadzonego postępowania w zakresie decyzji środowiskowej, które były wymagane w perspektywie 2014-2020?

Odpowiedź 16

W ramach przedmiotowego naboru w określnych przypadkach (zgodnie z zapisami Instrukcji wypełnienia wniosku o dofinansowanie projektu w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027) wymagana jest tylko decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z uzasadnieniem.

Pytanie 17

Czy PSZOK definiujemy inaczej niż ustawa?

Odpowiedź 17

Szczegółowe zapisy w zakresie PSZOK znalazły się w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Pytanie 18:

Czy Wnioskodawca może wnieść większy wkład własny w ramach projektu?

Odpowiedź 18:

Zgodnie z regulaminem naboru nr. FELD.02.13-IZ.00-001/23 minimalny udział wkładu Wnioskodawcy wynosi 15% wydatków kwalifikowalnych projektu i 100% wydatków niekwalifikowalnych projektu. W związku z powyższym, Wnioskodawca może zaplanować wniesienie wyższego wkładu własnego w projekcie.

Pytanie 19:

Pytanie dot. kryterium dostępu merytoryczne specyficzne nr 1, tj. Limity kwotowe – czy Wnioskodawca musi spełnić oba wymienione w pierwszym punkcie elementy? Tj. inwestycja w zakresie PSZOK nie przekracza 2 mln zł kosztów kwalifikowalnych lub PSZOK planuje obsługiwać do 20 000 mieszkańców włącznie (limity dot. 1 PSZOK-u)?

Odpowiedź 19:

W ramach kryterium Limity kwotowe ocenie podlegać będzie czy:

  • inwestycja w zakresie PSZOK nie przekracza 2 mln zł kosztów kwalifikowalnych lub PSZOK planuje obsługiwać do 20 000 mieszkańców włącznie (limity dotyczą 1 PSZOK-u),
  • projekt w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi nie przekracza 12 mln zł kosztów kwalifikowalnych,
  • projekt w zakresie recyklingu odpadów nie przekracza 8 mln zł kosztów kwalifikowalnych.

W przypadku gdy Wnioskodawca realizuje inwestycję w zakresie PSZOK jest zobligowany do spełnienia jednego z wymienionych w pierwszym punkcie warunków, tj. inwestycja w zakresie PSZOK nie przekracza 2 mln zł kosztów kwalifikowalnych lub PSZOK planuje obsługiwać do 20 000 mieszkańców włącznie. Nie jest konieczne spełnienie obu warunków.

Pytanie 20:

Czy na etapie składania wniosku wystarczające będzie, że Wnioskodawca jedynie wskazuje, że zapewni środki finansowe zabezpieczające wkład własny projektu + środki finansowe na pokrycie wydatków niekwalifikowanych (zgodnie z OŚWIADCZENIEM O ZABEZPIECZENIU ŚRODKÓW NIEZBĘDNYCH DO REALIZOWANIA PROJEKTU). I nie jest konieczne udokumentowanie zabezpieczenia ww. środków finansowych na dzień składania wniosku (np. uchwała budżetowa/WPF, promesa kredytowa itp.) tylko np. przed podpisaniem umowy o dofinansowanie?

Odpowiedź 20:

Zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie, Wnioskodawca składa oświadczenie o zabezpieczeniu środków niezbędnych do realizowania projektu (załącznik nr 4 do wniosku o dofinansowanie). Nie jest wymagane zatem przedłożenie dodatkowych dokumentów potwierdzających zabezpieczenie środków w ww. zakresie na dzień składania wniosku o dofinansowanie.

Pytanie 21:

Czy jest jakiś katalog kwalifikowalności kosztów w konkursie Działanie FELD.02.13 Gospodarka o obiegu zamkniętym?

Odpowiedź 21:

Dokumentem określającym koszty kwalifikowalne w ramach ww. naboru jest dokument pn. „Zasady kwalifikowania wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027”, z dnia 30 czerwca 2023 r., strona: 40-46.

Pytanie 22:

W nawiązaniu do ogłoszonego konkursu dot. budowy lub modernizacji PSZOK (konkursy dot. gospodarki odpadami lub gospodarki o obiegu zamkniętym) czy możliwa jest realizacja projektu w formule zaprojektuj i wybuduj na podstawie PFU?

Odpowiedź 22:

Tak. W przedmiotowym naborze istnieje możliwość realizacji projektu w formule zaprojektuj i wybuduj. Należy pamiętać, iż Program funkcjonalno-użytkowy powinien być sporządzony zgodnie ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego z dnia 20 grudnia 2021 r.

Finanse

Dofinansowanie do
85%
100 000 000,00 PLN

Termin konkursu

Start

Koniec

Wyniki

Luty 2024

Z nimi skonsultujesz wniosek

Informacji i wyjaśnień dotyczących naboru udzielają drogą telefoniczną oraz za pomocą poczty elektronicznej Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich wskazane poniżej:

  1. Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Łodzi,
    ul. Moniuszki 7/9, 90-101 Łódź
    tel. 42 663 31 07, 42 663 34 05, 42 291 97 60
    e-mail: PIFE.Lodz@lodzkie.pl
    SKYPE: GPILodz
  2. Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Bełchatowie,
    ul. Lecha i Marii Kaczyńskich 4, 97-400 Bełchatów
    tel. 44 754 78 07, 690 600 586
    e-mail: PIFE.Belchatow@lodzkie.pl
    SKYPE: LPIBelchatow
  3. Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Sieradzu,
    ul. Rynek 13, 98-200 Sieradzt
    el. 43 678 40 80, 43 822 89 25
    e-mail: PIFE.Sieradz@lodzkie.pl
    SKYPE: LPISieradz

Dane kontaktowe Punktów Informacyjnych oraz formy i sposoby udzielania informacji podane są również na stronie:http://www.rpo.lodzkie.pl/punkty-informacyjne Wyjaśnienia oraz odpowiedzi na pytania do naboru publikowane są na stronie www.rpo.lodzkie.pl.