Numer naboru
FELD.08.11-IZ.00-001/23

Działanie FELD.08.11 Usługi rozwojowe dla osób dorosłych

Data publikacji
29.12.2023

Lista projektów wybranych do dofinansowania

Wyniki oceny formalnej

Komisja oceny projektów

Szczegóły naboru

Dla kogo

W ramach naboru wsparciem muszą być objęte poniższe grupy docelowe:

- osoby dorosłe, które chcą z własnej inicjatywy podnieść lub zmienić swoje kwalifikacje.

Wsparcie w ramach projektu może być skierowane wyłącznie do osób dorosłych, które zamieszkują lub uczą się lub pracują na terenie województwa łódzkiego 

Zgodnie z kryterium merytorycznym dostępu "Osoby w niekorzystnej sytuacji" w ramach projektu należy zaplanować preferencje w dostępie do wsparcia dla osób dorosłych z grup w niekorzystnej sytuacji. 

  • Administracja publiczna
  • Instytucje nauki i edukacji
  • Przedsiębiorstwa
  • Organizacje społeczne i związki wyznaniowe
  • Instytucje wspierające biznes
  • Służby publiczne

Na co

W ramach naboru możliwa jest realizacja następującego typu projektu: 

  • usługi rozwojowe w ramach podmiotowego systemu finansowania dla osób dorosłych, które chcą z własnej inicjatywy podnieść swoje umiejętności, kompetencje lub nabyć kwalifikacje (w tym włączone do Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji) - za pośrednictwem BUR.

Rodzaj przedsięwzięcia, możliwy do realizacji w ramach typu projektu: 

  • realizacja w formule operatorskiej podmiotowego systemu finansowania usług rozwojowych dostępnych w Bazie Usług Rozwojowych w oparciu o system bonowy dla osób dorosłych (w szczególności dla osób w niekorzystnej sytuacji), które z własnej inicjatywy chcą podnieść bądź nabyć umiejętności, kompetencje lub kwalifikacje.

Usługi rozwojowe nie mogą dotyczyć obowiązkowych szkoleń wynikających z przepisów prawa.

Uwaga! Szczegółowe uregulowania określające warunki i zasady na jakich realizowany jest Podmiotowy System Finansowania w województwie łódzkim z wykorzystaniem bonów rozwojowych zawarte są w ?Standardzie realizacji projektu dla Operatora wsparcia realizowanego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 (EFS+)  - Działanie FELD.08.11 Usługi rozwojowe dla osób dorosłych?

Jak się ubiegać

Jak składać wniosek?

Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem aplikacji SOWA EFS (System Obsługi Wniosków Aplikacyjnych).

Uwaga! Za datę wpływu wniosku o dofinansowanie uznaje się datę wpływu wersji elektronicznej wniosku za pośrednictwem aplikacji SOWA EFS. Wnioski złożone w innej formie niż za pośrednictwem aplikacji SOWA EFS pozostaną bez rozpatrzenia

Przydatne wskazówki

W związku z art. 77 ust. 3 i 4 ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 Instytucja Zarządzająca informuje, iż w Działaniu FELD.08.11 Usługi rozwojowe dla osób dorosłych wyczerpana została kwota  przeznaczona na dofinansowanie projektów, które zostały wybrane do dofinansowania w ramach przeprowadzonego naboru nr FELD.08.11-IZ.00-001/23 w rozumieniu art. 43 ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 w związku z art. 56 ust. 3  ww. ustawy. 

Dokumenty
Pobierz

Regulamin wyboru projektów


pdf 955.2 KB 66 stron
Ważny od Pobierz opis zmian (214.72 KB)

Poprzednie wersje dokumentu

Pobierz

Regulamin wyboru projektów


pdf 955.15 KB 65 stron
Ważny od do
Pobierz

Załącznik nr 1 ? Formularz wniosku o dofinansowanie projektu


pdf 134.9 KB 15 stron
Ważny od
Pobierz

Załącznik nr 2 ? Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu


pdf 854.25 KB 66 stron
Ważny od
Pobierz

Załącznik nr 4 ? Lista definicji wskaźników


pdf 479.08 KB 16 stron
Ważny od
Pobierz

Załącznik nr 6 ? Wzór karty oceny ogólnego kryterium podsumowującego


pdf 570.71 KB 2 strony
Ważny od
Pobierz

Załącznik nr 7 ? Wzór protestu


pdf 476.41 KB 2 strony
Ważny od
Pobierz

Załącznik nr 8 ? Wzór umowy o dofinansowanie projektu


pdf 1.54 MB 97 stron
Ważny od

Pytania i odpowiedzi

Czy dobrze rozumiem, iż koszt 6800zł obejmuje wyłącznie koszt zadania dot. usług rozwojowych (tj. koszt kursu uczestnika) i do tego kosztu nie wlicza się kosztów utworzenia systemu bonów, monitoringu i kontroli usług rozwojowych oraz kosztów bilansu kompetencji-doradztwa zawodowego?

Czy raczej przelicznik na osobę powinien być wyższy, uwzględniający powyższe koszty?

Zgodnie ze Standardem realizacji projektu dla Operatora wsparcia realizowanego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 (EFS+) Działanie FELD.08.11 Usługi rozwojowe dla osób dorosłych, maksymalny poziom wsparcia w ramach PSF WŁ na jednego uczestnika (w ramach jednego projektu) wynosi 6 800,00 zł (wraz z wkładem własnym uczestnika). Koszt 6 800,00 zł obejmuje wyłącznie koszty usług rozwojowych.

Bilans Kompetencji dokonywany  jest w trakcie spotkania z doradcą zawodowym (które obligatoryjnie kończy się otrzymaniem informacji zwrotnej) lub poprzez możliwość samodzielnej realizacji Bilansu Kompetencji na platformie internetowej przy czym samodzielna realizacja Bilansu Kompetencji kończy się wygenerowaniem z systemu podsumowującej informacji zwrotnej, która jest opiniowana i zatwierdzana przez doradcę zawodowego.  Bilans Kompetencji niezależnie od formuły stanowi m.in. podstawę do ustalenia kategorii usług rozwojowych i przygotowania umowy wsparcia.  W którym momencie mamy do czynienia z fakultatywnym bilansem kariery  i ewentualnym zaprojektowaniem IPRZ  - przed informacją zwrotną doradcy zawodowego? 

Zatem koszty doradcy zawodowego powinny być zróżnicowane w zależności od elementów składowych jego zaangażowania:  bilans kompetencji podczas  spotkania, bilans kompetencji na podstawie platformy internetowej , bilans kompetencji + bilans kariery  + indywidualny plan rozwoju?

Zgodnie z założeniami naboru w ramach Działania FELD.08.11 Usługi rozwojowe dla osób dorosłych Operator ma obowiązek zapewnienia uczestnikowi dostępu do wsparcia w zakresie co najmniej analizy potrzeb rozwojowych, w tym z wykorzystania modelu Bilansu Kompetencji i wsparcia w wyborze odpowiednich usług rozwojowych w BUR. Nie jest to jednoznaczne z tym, że uczestnik z takiego wsparcia musi skorzystać. 

Zgodnie z zapisami Standardu realizacji projektu dla Operatora wsparcia realizowanego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 (EFS+)  - Działanie FELD.08.11 (dalej: Standard) Rozdział IV.2 pkt. 4 po zweryfikowaniu formularza zgłoszeniowego i zakwalifikowaniu uczestnika do udziału w projekcie, Operator (o ile występuje potrzeba) kieruje go na spotkanie z doradcą zawodowym (które obligatoryjnie kończy się otrzymaniem informacji zwrotnej) lub umożliwia samodzielną realizację Bilansu Kompetencji na platformie internetowej. W dalszej części Standardu odniesiono się do sytuacji, w której uczestnik skorzystał ze wsparcia doradczego i stworzony został dla niego plan rozwoju. Wówczas dokument ten stanowi m.in. podstawę do ustalenia kategorii usług rozwojowych i przygotowania umowy wsparcia.

Podsumowując, Bilans Kompetencji niezależnie od formuły stanowi m.in. podstawę do ustalenia kategorii usług rozwojowych i przygotowania umowy wsparcia, o ile został sporządzony w wyniku skorzystania z doradczej formy wsparcia przez uczestnika projektu. Uczestnik samodzielnie podejmuje decyzję o skorzystaniu z usług doradczych w zakresie analizy potrzeb rozwojowych. Element ten nie jest obligatoryjny, jednak jak wskazano powyżej Operator zobowiązany jest zapewnić uczestnikowi taką możliwość. Koszty doradcy będą zróżnicowane w zależności od wsparcia, jakie zostanie uczestnikowi udzielone. 

Czy każdy uczestnik musi spotkać się z doradcą zawodowym lub wziąć udział w bilansie kompetencji?

Zgodnie z założeniami naboru Operator ma obowiązek zapewnienia uczestnikowi dostępu do wsparcia w zakresie co najmniej analizy potrzeb rozwojowych, w tym z wykorzystania modelu Bilansu Kompetencji i wsparcia w wyborze odpowiednich usług rozwojowych w BUR. Nie jest to jednoznaczne z tym, że uczestnik z takiego wsparcia musi skorzystać.

Czy w naszej jednostce musi być zatrudniony doradca zawodowy, który będzie wspierał uczestników w procesie rozwoju kompetencji? Jeżeli powstałaby platforma do wykonania samodzielnie testu, to rozumiem, że i tak należy go skonsultować z doradcą zawodowym?

Doradca zawodowy nie musi być zatrudniony w jednostce Wnioskodawcy, jednakże należy pamiętać o zapewnieniu uczestnikowi dostępu do skorzystania z usług doradczych. 

W sytuacji wykorzystania w projekcie platformy należy uwzględnić, iż samodzielna realizacja Bilansu kończy się wygenerowaniem z systemu podsumowującej informacji zwrotnej, która jest opiniowana i zatwierdzana przez doradcę zawodowego.

Kiedy planowane jest rozstrzygnięcie naboru?

Planowany termin rozstrzygnięcia naboru: czerwiec 2024 r

Finanse

Dofinansowanie do
95%
125 015 272,28 PLN

Termin konkursu

Start

Koniec

Wyniki

Lipiec 2024

Z nimi skonsultujesz wniosek

Informacji i wyjaśnień dotyczących naboru udzielają drogą telefoniczną oraz za pomocą poczty elektronicznej Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich wskazane poniżej:

  1. Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Łodzi,   
    ul. Moniuszki 7/9, 90-101 Łódź   
    tel. 42 663 31 07, 42 663 34 05, 42 291 97 60  
    e-mail: PIFE.Lodz@lodzkie.pl  
    SKYPE: GPILodz
  2. Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Bełchatowie,   
    ul. Lecha i Marii Kaczyńskich 4, 97-400 Bełchatów   
    tel. 44 754 78 07, 690 600 586  
    e-mail: PIFE.Belchatow@lodzkie.pl  
    SKYPE: LPIBelchatow
  3. Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Sieradzu,   
    ul. Rynek 14, 98-200 Sieradz  
    tel. 43 678 40 80, 43 822 89 25   
    e-mail: PIFE.Sieradz@lodzkie.pl  
    SKYPE: LPISieradz  
     

Dane kontaktowe Punktów Informacyjnych oraz formy i sposoby udzielania informacji podane są również w zakładce Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie łódzkim.