Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji jest nowym instrumentem finansowym w ramach polityki spójności, służącym zapewnieniu wsparcia obszarom borykającym się z poważnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi, wynikającymi z transformacji w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej UE do 2050 r. Środki finansowe z FST w swoich budżetach w ramach programów regionalnych na lata 2021-2027 otrzymało w Polsce pięć regionów, w tym województwo łódzkie.
Obszar Transformacji w województwie łódzkim określony w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji to obszar 35 gmin. Podstawą jego ustalenia były uwarunkowania środowiskowe związane z lokalizacją złóż węgla brunatnego, zasięgiem terenu górniczego, a także uwarunkowania społeczno-gospodarcze związane z liczbą osób dojeżdżających do pracy w elektrowni i kopalni w Bełchatowie.
W ramach programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego dofinansowanie z FST przyznawane jest w ramach Priorytetu 9. Fundusze europejskie dla Łódzkiego w transformacji. Do wykorzystania jest kwota ponad 350 mln euro. Środki przeznaczone są na dofinansowanie projektów z zakresu m.in. zwiększania konkurencyjności przedsiębiorstw, rozwijania potencjału B+R, inwestycji w rozwiązania cyfrowe, odnawialne źródła energii, jak również przedsięwzięcia dotyczące infrastruktury kształcenia zawodowego i ustawicznego oraz podnoszenie kwalifikacji i przekwalifikowanie się pracowników z OT. Za organizację naborów wniosków o dofinansowanie, ocenę złożonych projektów, podpisanie umów i rozliczanie projektów odpowiadają – w zależności od rodzaju wsparcia – Departament Wdrażania EFS i Departament Wdrażania Programu Regionalnego (z ramienia IZ) oraz Centrum Obsługi Przedsiębiorcy (IP). Koordynację procesu transformacji zapewnia Pełnomocnik ds. Sprawiedliwej Transformacji wraz z Wydziałem Sprawiedliwej Transformacji w Departamencie Przedsiębiorczości i Sprawiedliwej Transformacji.
Zachęcamy do śledzenia aktualności na stronie i zapoznania się z harmonogramem naboru wniosków.