Pytania i odpowiedzi do naboru nr FELD.02.13-IZ.00-001/24 Gospodarka o obiegu zamkniętym
Odpowiedź 1:
Wskazany w kryterium pn. „Limity kwotowe” limit dotyczący kosztów kwalifikowalnych nie większych niż 2 mln PLN dla inwestycji w zakresie PSZOK dotyczy punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych utworzonych przez gminy, zgodnie z Ustawą z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Odpowiedź 2:
Zgodnie z brzmieniem kryterium: „Limity kwotowe” ocenie podlega czy inwestycja w zakresie PSZOK nie przekracza 2 mln zł kosztów kwalifikowalnych lub PSZOK planuje obsługiwać do 20 000 mieszkańców włącznie (limity dotyczą 1 PSZOK-u). Wobec tego ww. limit dotyczy wyłącznie kosztów związanych z budową, przebudową, zakupem, modernizacją jednego PSZOK-a. W przypadku inwestycji dotyczących punktów selektywnego zbierania odpadów nie będących PSZOK, limit ten nie obowiązuje.
Odpowiedź 3:
Tak, projekt otrzyma 2 punkty w ramach kryterium „Obszary wiejskie”.
Odpowiedź 4:
W ramach kryterium nr 1 Przygotowanie projektu przyznaje się 6 pkt, kiedy wnioskodawca posiada wszystkie dokumenty niezbędne do rozpoczęcia wszystkich inwestycji objętych projektem. Posiadanie wszystkich dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji oznacza, że w momencie składania wniosku o dofinansowanie do rozpoczęcia realizacji wszystkich inwestycji objętych projektem lub przeprowadzenia zamówień na realizację wszystkich inwestycji objętych projektem nie jest konieczne pozyskanie przez wnioskodawcę innych dokumentów niż umowa o dofinansowanie projektu. Powyższe warunki dotyczą również zgłoszenia robót budowlanych.
Odpowiedź 5:
Brak dołączenia przez wnioskodawcę wszystkich wymaganych w naborze dokumentów skutkować będzie wezwaniem przez Instytucję Zarządzającą wnioskodawcy do ich uzupełnienia na etapie oceny wniosku o dofinansowanie. Ponadto zgodnie z zapisami Instrukcji wypełnienia wniosku o dofinansowanie projektu w przypadku przedsięwzięć wymienionych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko załącznikiem obligatoryjnym jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.
Odpowiedź 6:
W ramach działania FELD.02.13 Gospodarka o obiegu zamkniętym w ramach typu 1 możliwe będzie wsparcie w formie dotacji inwestycji w instalacje do recyklingu odpadów. Należy mieć jednak na względzie, że inwestycje mające silny potencjał rynkowy, wysoką efektywność kosztową i stosunkowo szybki okres zwrotu z inwestycji, będą wspierane z wykorzystaniem instrumentów finansowych, dla których przewidziano odrębne działanie. Ponadto w działaniu FELD.02.13 Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) w ramach 4 typu projektu wsparcie GOZ w przedsiębiorstwach możliwe jest wyłącznie wsparcie na działania przedinwestycyjne w zakresie GOZ (np. prace koncepcyjne związane z etapem ekoprojektowania produktów i opakowań oraz niezbędnych zmian w procesach produkcyjnych lub usługowych, zakup usług doradczo-szkoleniowych, opracowanie audytów środowiskowych, analiz technicznych i ekonomicznych).
Odpowiedź 7:
Budowa metodą gospodarczą (systemem gospodarczym) polega na tym, że inwestor wykonuje część prac budowlanych samodzielnie, a pozostałe zleca wyspecjalizowanym ekipom. Należy mieć na względzie, że dowodem poniesienia wydatku jest zapłacona faktura lub inny dokument księgowy o równoważnej wartości dowodowej (zgodnie z zapisami Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027).
Odpowiedź 8:
Zapis kryterium wskazuje, że ocenie będzie podlegać uwzględnienie w projekcie współpracy z przedszkolami lub szkołami w zakresie edukacji dzieci i młodzieży – w obszarze dotyczącym GOZ (np. zajęcia, szkolenia, wizyty w funkcjonujących już PSZOK, konkursy, warsztaty). Nie ma znaczenia czy szkoła podstawowa czy przedszkole znajdują się na obszarze planowanej inwestycji ani czy działaniami edukacyjnymi objęta jest ta sama grupa docelowa, która korzysta z inwestycji. W związku z powyższym można zaplanować działania edukacyjne dla uczniów mieszkających na terenie spółdzielni uczęszczających do różnych szkół, o ile będą one realizowane w ramach współpracy ze szkołami.
Odpowiedź 9:
Zgodnie z kryterium pn. „Limity kwotowe” inwestycja w zakresie PSZOK nie może przekroczyć 2 mln PLN kosztów kwalifikowalnych lub planuje się, że PSZOK będzie obsługiwać nie więcej niż 20 tysięcy mieszkańców. Istotne jest to, że wskazane w kryterium limity dotyczą jednego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
W związku z tym, jeśli inwestycja dotycząca danego PSZOK przekroczy 2 mln PLN kosztów kwalifikowalnych, a jednocześnie zaplanowano, że PSZOK będzie obsługiwać 13 540 mieszkańców, taki projekt będzie spełniać warunki powyższego kryterium. Należy mieć przy tym na uwadze, aby utworzenie i funkcjonowanie PSZOK było zgodne z przepisami prawa, w szczególności Ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.