Pytania i odpowiedzi do naboru FELD.02.01-IZ.00-001/24 Efektywność energetyczna

Odpowiedź 1

Zgodnie z treścią obligatoryjnego do spełnienia kryterium Wskaźnik G, budynki będące przedmiotem projektu muszą być położone na terenie gminy, której wskaźnik dochodów podatkowych (wskaźnik G) na 2023 rok, jest niższy od uśrednionej wartości dla województwa, która wynosi 2220,44 PLN.

Lista gmin, która nie przekroczyła wskaźnika G znajduje się na stronie - Dotacje na termomodernizację budynków w FEŁ2027 - warunek dotyczący wskaźnika G | Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027 (lodzkie.pl).

Kryterium nie dotyczy budynków komunalnych oraz zabytków.

Odpowiedź 2

Wskazane w projekcie działania termomodernizacyjne muszą być zgodne z przeprowadzonym audytem energetycznym, sporządzonym zgodnie z rozporządzeniem wydanym na podstawie art. 18 ust. 1 Ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

W przypadku projektu hybrydowego działania termomodernizacyjne muszą być zgodne z ww. audytem energetycznym lub wiążącą ofertą realizacji projektu złożoną przez przedsiębiorstwo ESCO (Energy Service Company), o ile oferta ta została złożona, albo umową EPC (Energy Performance Contracting), o ile umowa ta została zawarta przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Dodatkowe elementy wykraczające poza koszty wynikające z rekomendacji audytu energetycznego, które przyczyniać się będą do osiągnięcia celów wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu mogą stanowić nie więcej niż 15% wydatków kwalifikowalnych projektu.

Odpowiedź 3

Tak, jest to możliwe. Należy jednak mieć na uwadze, że budynki będące przedmiotem projektu muszą być położone są na terenie gminy, której wskaźnik dochodów podatkowych (wskaźnik G) na 2023 rok, jest niższy od uśrednionej wartości dla województwa

W przypadku, gdy przedmiotem projektu będą budynki położone na obszarze więcej niż jednej gminy warunek powinien być spełniony oddzielnie przez każdy budynek. 

Warunek nie dotyczy budynków komunalnych oraz zabytków.

Odpowiedź 4

Wnioskodawcą w ramach naboru może być Powiat jeśli budynki, które mają zostać objęte pracami termomodernizacyjnymi będą zlokalizowane na terenie Gminy, której wskaźnik dochodów podatkowych (wskaźnik G) na 2023 rok, jest niższy od uśrednionej wartości dla województwa, która wynosi 2220,44 PLN. Warunek nie dotyczy budynków komunalnych oraz zabytków.

Odpowiedź 5

Tak, wymienione koszty są kwalifikowalne w ramach naboru. 

Odpowiedź 6

Sporządzenie Studium wykonalności jest obligatoryjne dla projektów o łącznej wartości kosztów kwalifikowalnych powyżej 50 MLN PLN, które nie są realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Dla projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego załącznikiem wymaganym w miejsce studium wykonalności jest Analiza potrzeb i wymagań dla projektów hybrydowych.

Odpowiedź 7

Zgodnie z zapisem kryterium Zwiększenie Efektywności Energetycznej, projekt musi przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej na poziomie nie niższym niż 30%. Przy ocenie kryterium nie będą brane pod uwagę działania dotyczące zabytków. Zaplanowany wzrost efektywności energetycznej obliczany jest dla energii pierwotnej.

Odpowiedź 8

Ekspertyza ornitologiczna lub chiropterologiczna jest załącznikiem obligatoryjnym w przypadku działań dotyczących elewacji lub dachu budynku.

Odpowiedź 9

W ramach 1 typu projektu dofinansowaniem będą mogły zostać objęte budynki, których właścicielem jest samorząd terytorialny, jego jednostki organizacyjne, podległe mu organy, budynki jednostek zarządzanych przez administrację samorządową lub budynki użyteczności publicznej nie związane z administracją rządową.

Odpowiedź 10

Budynkiem użyteczności publicznej jest budynek w rozumieniu  § 3 pkt 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Odpowiedź 11

Minimalny udział wkładu własnego Wnioskodawcy wynosi 13 % wydatków kwalifikowalnych projektu oraz 100% wydatków niekwalifikowanych projektu. Dopuszcza się by wkład własny miał formę pieniężną lub rzeczową.