Wykorzystanie modeli i standardów wypracowanych w projektach służących poprawie w obszarze dostępności.
Data publikacji
06.12.2023
Zapraszamy do zapoznania się z modelami i standardami przedstawianymi przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), które zostały wypracowane w procesie wdrażania rządowego Programu Dostępność Plus.
Cel poprawy warunków życia osób ze szczególnymi potrzebami nakreślony w Programie jest realizowany od 5 lat poprzez zmiany przepisów prawa oraz tworzenie, testowanie i popularyzację wzorcowych rozwiązań czy rekomendacji w obszarze dostępności w wielu dziedzinach. W tym czasie zakończono wiele inicjatyw, inwestycji, które poprawiły dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami na terenie całego kraju. Realizacja ich zaowocowała opracowaniem i weryfikacją w praktyce wielu modeli i standardów, które pokazują jak powinny wyglądać i funkcjonować dostępne miejsca, instytucje czy usługi oraz jakie procesy są wymagane, by dostępność osiągała wyższy poziom.
Modele i standardy wypracowano m.in. w Programie operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój. Modele: dostępnej szkoły, instytucji samorządowej, instytucji kultury, parku narodowego, usługi transportowej, usług komunikacyjnych, czy standard: dostępnej placówki podstawowej opieki zdrowotnej i szpitala zostały przygotowane z myślą o możliwości ich późniejszego replikowania w wielu podmiotach na terenie całego kraju.
W realizacji projektów finansowanych z programów regionalnych w ramach polityki spójności na lata 2021-2027, w ślad za MFiPR zachęcamy do pełnego lub przynajmniej częściowego wykorzystania ww. modeli w działaniach podejmowanych przez samorządy - zwłaszcza podczas planowania i realizacji inwestycji związanych z budową lub modernizacją placówek takich jak szkoły, placówki ochrony zdrowia czy miejsca rekreacji.
Doświadczenia podmiotów i samorządowych jednostek organizacyjnych, które skorzystały dotychczas ze wsparcia w ramach testowania lub wdrażania ww. modeli, są pozytywne i potwierdzają zasadność tego typu inwestycji. Wdrożenie wskazówek i wymagań zawartych w ww. modelach będzie bez wątpienia przyczyniać się do realizacji nie tylko reguł prawa, ale przede wszystkim tworzenia otoczenia otwartego i przyjaznego dla wszystkich.
Wszystkie standardy i modele można znaleźć pod adresem:
Zachęcamy również do kontaktu z przedstawicielami Ministerstwa koordynującymi wdrażanie programu Dostępność Plus, pod adresem: dostepnosc.plus@mfipr.gov.pl.