Flaga Unii Europejskiej oraz symbol ceglanego muru oraz kielni

Newsletter o rewitalizacji #9/2024

Data publikacji

24.12.2024

Trzeci partnerski odcinek podcastu Urbcast „Jak 20 lat rewitalizacji odmieniło Żyrardów?”

Zapraszamy do wysłuchania partnerskiego odcinka podcastu Urbcast "Jak 20 lat rewitalizacji odmieniło Żyrardów?" (gość: Jacek Grzonkowski – UM Żyrardów). Gościem Marcina Wojciecha Żebrowskiego jest Jacek Grzonkowski, Dyrektor Wydziału Rewitalizacji i Rozwoju z Urzędu Miasta Żyrardowa. Żyrardów prowadzi proces rewitalizacji od 20 lat, łącząc ochronę zabytków z tworzeniem nowych terenów zielonych oraz nowoczesnym projektowaniem miejskim. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zamknięcie fabryki lnu, dla której powstało miasto, wpłynęło na jego mieszkańców – zapraszam do artykułu i wysłuchania rozmowy.

Odcinek powstał w ramach współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji. To jeden z trzyodcinkowej serii podcastów o doświadczeniach i wyzwaniach rewitalizacyjnych miast. Odcinek finansowany jest ze środków Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027.
Artykuł na KCWR: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/rewitalizacja/aktualnosci/trzeci-partnerski-odcinek-podcastu-urbcast-jak-20-lat-rewitalizacji-odmienilo-zyrardow/ 

Krajowy Plan Odbudowy na wsparcie działań rewitalizacyjnych

Aby skutecznie prowadzić działania rewitalizacyjne konieczne są środki finansowe. Zarówno na przygotowanie dobrego gminnego programu rewitalizacji, jak i realizację zapisach w nim działań rewitalizacyjnych. Oprócz środków w ramach programów regionalnych, środki na rewitalizację dostępne są w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Nagranie z Konferencji „Gramy w zielone” -  Instrument Zielonej Transformacji Miast

Instrument Zielonej Transformacji Miast działa już od ponad roku. Okazją do podsumowania jego efektów była konferencja pn. „Gramy w zielone” – Instrument Zielonej Transformacji Miast, która zorganizowana była 3 grudnia br. przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przy udziale Banku Gospodarstwa Krajowego.
Podczas konferencji można było dowiedzieć się, dlaczego tak ważne są działania służące realizacji postulatu miasta zielonego, zapoznać się z zasadami udzielania wsparcia w ramach Inwestycji oraz na przykładzie Malborka, Pleszewa, Słupska, Rybnika oraz Warszawy poznać dobre praktyki zazieleniania przestrzeni miejskich. 
Jeśli nie mogłeś być na konferencji, zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania.

Zaproszenie na konferencję w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE

1 stycznia 2025 Polska po raz drugi obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez kolejne sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom. Jednym z istotnych wydarzeń, które odbędą się w pierwszym miesiącu jej trwania, będzie konferencja pn. "Rozwój po europejsku. Jaka polityka rozwoju dla bezpiecznej, odpornej i globalnie konkurencyjnej Unii Europejskiej?". Odbędzie się ona w ICE Kraków w dniach 30-31 stycznia 2025 r. Jej organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej a współorganizatorem Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na stronie internetowej Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

#FunduszeUE #WsparcieJST #KCWR 

Niezmiennie polecamy Krajowe Centrum Wiedzy o Rewitalizacji
 

Image
Krajowe Centrum Wiedzy O Rewitalizacji - Logo
Image
Regiony REwitalizacji Edycja 3.0 - logo

www.rewitalizacja.gov.pl