Numer naboru
FELD.02.03-IP.02-001/23

DZIAŁANIE: FELD.02.03 Efektywność energetyczna

Data publikacji
17.07.2023

Szczegóły naboru

Dla kogo

O dofinansowanie mogą ubiegać się: instytucje wspierające biznes - Bank Gospodarstwa Krajowego.

  • Instytucje finansowe

Na co

  • Inwestycje w zakresie przedsięwzięć termomodernizacyjnych budynków użyteczności publicznej;
  • Inwestycje w zakresie przedsięwzięć termomodernizacyjnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych;
  • Inwestycje w zakresie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w MŚP;
  • Inwestycje w zakresie sieci ciepłowniczych lub chłodniczych wraz z magazynami ciepła lub chłodu oraz przyłączeniem do sieci ciepłowniczych lub chłodniczych;
  • Inwestycje w zakresie oświetlenia publicznego z wykorzystaniem urządzeń energooszczędnych i ekologicznych.

Wspierane będą inwestycje prowadzące do poprawy jakości powietrza i efektywności energetycznej w regionie. W celu poprawy efektywności energetycznej niezbędne będzie podjęcie działań służących ograniczeniu zapotrzebowania na energię, takich jak termomodernizacja budynków, inwestycje w źródła ciepła, czy systemy ciepłownicze przy zachowaniu wymogów środowiskowych i spełnieniu warunków ekonomicznej opłacalności. Działania termomodernizacyjne realizowane będą na podstawie przeprowadzonych wcześniej audytów energetycznych. Możliwe są także dodatkowe uzasadnione inwestycje, niewynikające wprost z audytu energetycznego, pod warunkiem, że przyczyniać się będą do osiągnięcia celów wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu (do 15% wydatków kwalifikowalnych projektu). Projekty termomodernizacyjne muszą przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej na poziomie nie niższym niż 30 % (z wyjątkiem zabytków). Wsparcie w formie IF (lub IF z dotacjami) udzielane będzie na inwestycje z zakresu oświetlenia publicznego oraz inwestycje z zakresu poprawy efektywności energetycznej budynków poza budynkami komunalnymi i historycznymi oraz budynkami użyteczności publicznej spełniającymi kryteria warunkujące dotacje.

Jak się ubiegać

Jak przygotować wniosek

W ramach naboru Wnioskodawca może ubiegać się o dofinansowanie jednego projektu.

Wniosek o dofinansowanie powinien zostać przygotowany według wzoru stanowiącego Załącznik nr 10 do Regulaminu, zgodnie z Instrukcją stanowiącą Załącznik nr 1 do Regulaminu. Wszystkie wymagane pola we wniosku powinny zostać wypełnione treścią powiązaną logicznie z danym polem oraz do wniosku powinny być dołączone wszystkie wymagane załączniki.

Przygotowanie i złożenie dokumentacji aplikacyjnej, w celu ubiegania się o wsparcie w ramach danego naboru odbywa się w WOD2021, który jest częścią centralnego systemu teleinformatycznego CST2021.

Załączniki do wniosku składane są wraz z wnioskiem do COP wyłącznie w formie elektronicznej (maksymalny rozmiar 1 pliku to 25 MB).

Załączniki należy wypełnić na wzorach udostępnionych przez COP, podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym i zaimportować do wniosku w WOD2021. Nie należy przeformatowywać wzorów załączników. Wnioskodawca wypełnia jedynie pola, które go dotyczą.

W przypadku załączników stanowiących kopie dokumentów podpisanie się pod dokumentem kwalifikowanym podpisem elektronicznym oznacza potwierdzenie go za zgodność z oryginałem.

Jak składać wniosek?

Przygotowanie i złożenie dokumentacji aplikacyjnej, w celu ubiegania się o wsparcie w ramach danego naboru odbywa się w WOD2021, który jest częścią centralnego systemu teleinformatycznego CST2021.
System teleinformatyczny CST2021 został udostępniony na stronie internetowej: https://wod.cst2021.gov.pl.
Instrukcje związane z techniczną obsługą WOD2021 stanowią Załączniki nr 2 i 3 do Regulaminu.

Dokumenty

Finanse

Dofinansowanie do
85%
117 078 823,80 zł

Termin konkursu

Start

Koniec

Wyniki

Sierpień/wrzesień 2023