Numer naboru
FELD.09.02-IZ.00-004/23

Działania FELD.09.02 Społeczeństwo w transformacji

Data publikacji
29.12.2023

Wyniki oceny formalnej

Szczegóły naboru

Dla kogo

W ramach naboru grupą docelową są: szkoły lub placówki kształcenia zawodowego (z wyłączeniem szkół specjalnych), instruktorzy praktycznej nauki zawodu, nauczyciele, kadra zarządzająca, wspierająca i organizująca proces nauczania szkół / placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe, pracodawcy, pracownicy, inne osoby i podmioty korzystające z rezultatów projektu, uczniowie lub słuchacze szkół lub placówek kształcenia zawodowego, mieszkańcy wyznaczonego w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego Obszaru Transformacji, w szczególności pracownicy kompleksu energetycznego w Bełchatowie, zagrożeni utratą pracy w wyniku zaprzestania eksploatacji złóż węglowych na terenie Kopalni Węgla Brunatnego ?Bełchatów? oraz zmniejszenia zatrudnienia w Elektrowni Bełchatów na skutek zmiany profilu gospodarczego podmiotu (zaprzestania wytwarzania energii ze źródeł konwencjonalnych).

  • Ośrodki kształcenia dorosłych
  • osoby prawne i fizyczne będące organami prowadzącymi szkoły i placówki
  • Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa
  • Duże przedsiębiorstwa

Na co

Typ projektu wspierany w ramach naboru to inwestycje w infrastrukturę kształcenia zawodowego i ustawicznego lub szkoleniową. Poniżej wskazano przykładowe rodzaje przedsięwzięć, możliwych do realizacji w ramach przedmiotowego typu:

  1. budowa, przebudowa, modernizacja, remont lub adaptacja budynków / obiektów na potrzeby prowadzenia kształcenia zawodowego lub ustawicznego w celu dostosowania ich do warunków zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej;
  2. budowa, przebudowa, modernizacja, remont lub adaptacja budynków na potrzeby szkoleniowe;
  3. przebudowa, modernizacja, remont lub adaptacja budynków w celu dostosowania ich do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi;
  4. zakup wyposażenia, sprzętu oraz pomocy dydaktycznych niezbędnych do prowadzenia zajęć.

Zgodnie z powyższym, projekt nie może dotyczyć wyłącznie termomodernizacji budynku czy działań z zakresu OZE, ale musi wpływać w sposób merytoryczny na sposób / zakres kształcenia.

Termomodernizacja może być wydatkiem kwalifikowalnym wyłącznie jako zadanie uzupełniające / dodatkowe do działań wpływających na poziom / zakres kształcenia.

Budowa nowych obiektów na potrzeby prowadzenia kształcenia zawodowego lub ustawicznego będzie możliwa wyłącznie w uzasadnionych przypadkach tj. gdy zapewnienie infrastruktury koniecznej do realizacji projektu nie jest możliwe w inny sposób (np. przebudowa, modernizacja lub adaptacja istniejących obiektów nie jest możliwa lub jest nieuzasadniona ekonomicznie; konieczność budowy nowego obiektu uzasadniona jest trendami demograficznymi w ujęciu terytorialnym). 

Wyłącznie jako element ww. rodzajów projektów możliwe będą:

  • zakupy sprzętu i systemów informatycznych oraz pomocy multimedialnych wykorzystywanych w zajęciach dydaktycznych, z zastrzeżeniem, że inwestycje te nie mogą powielać wsparcia przewidzianego w Krajowym Planie Odbudowy,
  • inwestycje w przyszkolną infrastrukturę sportową.

Realizacja inwestycji możliwa będzie jedynie w przypadku, gdy projekt będzie zgodny z analizą potrzeb, tzn. gdy założenia projektu wynikać będą z przeprowadzonej przez wnioskodawcę analizy potrzeb, uwzględniającej trendy demograficzne, poziom dostępności i wykorzystania infrastruktury edukacyjnej oraz potrzeby wynikające z transformacji (w ujęciu terytorialnym).

W ramach ww. inwestycji kwalifikowalne będą także dodatkowe, uzasadnione rozwiązania ekologiczne, przyczyniające się do osiągnięcia celów wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu m.in. do zwiększenia powierzchni zielonych (zielone dachy, ściany, rozszczelnienie i zwiększanie chłonności nawierzchni), stosowanie rozwiązań z zakresu gospodarki o biegu zamkniętym (ponowne wykorzystanie materiałów, wykorzystanie wody szarej).

Głównym wyzwaniem w ramach kształcenia zawodowego i ustawicznego jest wyposażenie absolwentów w kompetencje najbardziej poszukiwane przez przyszłych pracodawców, w tym stworzenie możliwości zdobycia nowoczesnego zawodu dostosowanego do potrzeb innowacyjnej gospodarki OT. W związku z powyższym, wsparcie w ramach działania ukierunkowane będzie na podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego i ustawicznego (w tym przekwalifikowanie zawodowe), co umożliwi wzmocnienie wymiaru praktycznego szkolnictwa zawodowego i pozwoli na dostosowanie kształcenia do potrzeb wynikających z procesu transformacji regionu i oczekiwań rynku pracy w trakcie i po zakończeniu procesu transformacji. W związku z powyższym preferowane będą projekty dotyczące kształcenia w kierunkach zgodnych ze wskazanymi w TPST, przyczyniających się do dywersyfikacji gospodarczej regionu, zgodne z potrzebami otoczenia społeczno - gospodarczego placówki prowadzącej kształcenie zawodowe.

Jak się ubiegać

Jak składać wniosek?

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów będzie prowadzony od dnia 29 grudnia 2023 r., godz. 20:00 do dnia 29 lutego 2024 r., godz. 23:59.

Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem aplikacji WOD2021.
Uwaga! Za datę wpływu wniosku o dofinansowanie uznaje się datę wpływu wersji elektronicznej wniosku za pośrednictwem aplikacji WOD2021 w ramach właściwego naboru dedykowanemu Działaniu FELD.09.02 Społeczeństwo w transformacji, nr FELD.09.02-IZ.00-004/23. Wnioski złożone w innej formie niż za pośrednictwem aplikacji WOD2021, w odpowiedzi na nabór inny niż nr FELD.09.02-IZ.00-004/23 nie podlegają ocenie i nie zostaną uwzględnione w Rejestrze złożonych wniosków o dofinansowanie.

Dokumenty
Pobierz

Regulamin wyboru projektów


pdf 1012.43 KB 55 stron
Ważny od Pobierz opis zmian (199.47 KB)
Pobierz

Regulamin wyboru projektów


pdf 826.01 KB 55 stron
Ważny od do Pobierz opis zmian (207.67 KB)
Poprzednia wersja
Pobierz

Regulamin wyboru projektów


file 1.02 MB 55 stron
Ważny od do
Pobierz

Załącznik nr 1 do Regulaminu - wzór formularza wniosku o dofinansowanie


pdf 185.03 KB 55 stron
Ważny od
Pobierz

Załączniki do formularza wniosku


file 2.94 MB
Ważny od
Pobierz

Załącznik nr 3 do Regulaminu - wzór umowy / decyzji o dofinasowaniu projektu


file 1.74 MB 93 strony
Ważny od
Pobierz

Załącznik nr 5 do Regulaminu - Lista definicji wskaźników


file 37.14 KB 6 stron
Ważny od
Pobierz

Załącznik nr 6 do Regulaminu - wzór protestu


file 30.41 KB 2 strony
Ważny od

Finanse

Dofinansowanie do
95%
12 294 117,65 PLN

Termin konkursu

Start

Koniec

Wyniki

Czerwiec 2024

Z nimi skonsultujesz wniosek

Informacji i wyjaśnień dotyczących naboru udzielają drogą telefoniczną oraz za pomocą poczty elektronicznej Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich wskazane poniżej:

  1. Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Łodzi,   
    ul. Moniuszki 7/9, 90-101 Łódź   
    tel. 42 663 31 07, 42 663 34 05, 42 291 97 60  
    e-mail: PIFE.Lodz@lodzkie.pl  
    SKYPE: GPILodz
  2. Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Bełchatowie,   
    ul. Lecha i Marii Kaczyńskich 4, 97-400 Bełchatów   
    tel. 44 754 78 07, 690 600 586  
    e-mail: PIFE.Belchatow@lodzkie.pl  
    SKYPE: LPIBelchatow
  3. Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Sieradzu,   
    ul. Rynek 14, 98-200 Sieradz  
    tel. 43 678 40 80, 43 822 89 25   
    e-mail: PIFE.Sieradz@lodzkie.pl  
    SKYPE: LPISieradz  
     

Dane kontaktowe Punktów Informacyjnych oraz formy i sposoby udzielania informacji podane są również w zakładce Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie łódzkim.