Zdjęcie przedstawia flagę Unii Europejskiej znajdującą sie w lewym górnym rogu, po jej prawej stronie znajduje się kontur megafonu ulicznego

Newsletter o rewitalizacji #2/2024

Data publikacji

11.06.2024

Zapraszamy po garść najnowszych informacji o rewitalizacji.

Projekt „Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji” 

Celem projektu Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji jest zbudowanie kompleksowego, fotograficznego archiwum przemiany prawobrzeżnej Warszawy. 

Obszar rewitalizacji w Warszawie obejmuje Pragę Północ, Starą Pragę, Szmulowiznę, Pelcowiznę, Michałów, Targówek Fabryczny, Targówek Mieszkaniowy, Kamionek i część Grochowa. Rozciąga się między Wisłą na zachodzie, a placem Szembeka na wschodzie i między Golędzinowem na północy i Aleją Waszyngtona oraz ulicą Ostrobramską na południu. To ogromny obszar, ponad 2200 hektarów miasta o różnym charakterze zabudowy - od osiedli domów jednorodzinnych, przez kwartały dziewiętnastowiecznych kamienic, blokowiska aż po nowe osiedla. To także tereny pofabryczne i obszary zielone. Fotograficzna dokumentacja przemiany tak dużego terenu to zadanie przekraczające możliwości pojedynczych twórców i twórczyń. Migawki to projekt społeczny, którego ambicją jest włączanie społecznych fotografów i fotografek – obok profesjonalistów to mieszkańcy Warszawy mają dokumentować zmiany. 

Warsztaty doskonalące zdolności fotograficzne prowadzi, a także fotografuje zachodzące zmiany m.in. Filip Springer.:

Terytoria Podcast - Scenariusze uchwalenia lub zmiany gminnego programu rewitalizacji

W czwartym odcinku podcastu rozmowa z Kubą Rysiem, autorem ustawy o rewitalizacji.

Kanwą rozmowy Andrzeja Brzozowego z Kubą Rysiem jest opracowany materiał „Scenariusze opracowania GPR w zależności od wcześniejszych działań rewitalizacyjnych w gminie”, który dostępny jest na stronie Projekty Miejskie. 

Nowe treści na Krajowym Centrum Wiedzy o Rewitalizacji – Zakładka Aktualności

  • Opis projektu „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”
  • Po 5 mln zł dla województw na wsparcie rewitalizacji – podpisane pierwsze umowy na projekt Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0 – 
  • Publikacja GUS: Rewitalizacja w gminach w latach 2020-2022
  • O rewitalizacji na Kongresie Polityki Miejskiej i Regionalnej – 7-8 października 2024 roku w Krakowie – Zapraszamy na kongres. Więcej informacji o programie Kongresu i sceny Rewitalizacja w połowie czerwca. 
  • Ruszył nabór wniosków na działania w zakresie wdrożenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego w gminie, w tym na opracowanie GPR 
  • Opis projektu „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa” – opis projektu Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) oraz kontakty do Koordynatorów Centrów Kompetencji dostępny jest także na stronie NID.

Niezmiennie polecamy Krajowe Centrum Wiedzy o Rewitalizacji

Image
Logo oraz napis Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji
Image
Labirynt w kształcie terytorium Polski czyli logo Regionów Rewitalizacji Edycja 3.0,